Metinė prenumerata tik 7,99 Eur. Dabar tikrai ne metas nustoti skaityti!
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

JAV lietuvių roko grupės lyderis: „Dainuojame ir apie kugelį, ir apie krupniką“

Krupnikas, kugelis ar koldūnai nėra tai, apie ką dainas dažnai kuria lietuvių grupės ir atlikėjai. Tačiau Jungtinėse Valstijose egzistuoja grupė, kurios dainose skamba tokie žodžiai kaip „Oi, močiute, kur tas kugelis?“. Tai „Steel Wolf“ – jau 40 metų JAV Niujorko valstijoje gyvuojanti roko grupė, kurią įkūrė Amerikos lietuviai.
Grupė „Steel Wolf“ prieš keletą metų
Grupė „Steel Wolf“ prieš keletą metų. Markas Adomaitis – antras iš kairės / Steel Wolf nuotr.

„The Loudest Lithuanian-American rock band“ („Triukšmingiausia Amerikos lietuvių roko grupė“) – taip „Steel Wolf“ prisistato oficialiame savo puslapyje.

„Steel Wolf“ daugiausia dainuoja angliškai. Bet jų kūryboje gausu lietuviškų temų, įsiterpia lietuviški žodžiai. Net grupės pavadinimą įkvėpė legenda apie geležinį vilką.

Kaip 15min pasakojo vienas grupės įkūrėjų ir pagrindinis vokalistas Markas Adomaitis, sutikęs duoti interviu portalui, dainos apie krupniką ar kugelį yra tiek būdas supažindinti amerikiečius su Lietuva, tiek unikalumas, padedantis išsiskirti Niujorko muzikos pasaulyje.

Su M.Adomaičiu kalbėjomės internetu, per „Zoom“ programą. Pokalbio metu jis atskleidė, kad tai – pirmas kartas per beveik 40 grupės egzistavimo metų, kuomet jis duoda gyvą interviu žurnalistui iš Lietuvos.

Kalbėjomės angliškai, tačiau, kaip ir muzikoje, taip ir interviu metu pašnekovas dažnai įterpdavo lietuviškų žodžių.

Gimė Amerikoje

M.Adomaitis gimė 1967 m. Jungtinėse Valstijose. Jo tėvai susipažino JAV, bet abu jie buvo lietuviai.

M.Adomaičio seneliai tiek iš tėvo, tiek iš motinos pusės į JAV atvyko po Antrojo pasaulinio karo, bėgdami nuo sovietinės okupacijos. Kaip ir daug tos kartos lietuvių.

„Mano tėtis gimė Šiauliuose. Jis imigravo į Ameriką, kai jam buvo maždaug 10 metų. Mano senelis Lietuvoje buvo ar tai teisėjas, ar tai teisininkas. Jis su šeima bėgo nuo rusų, iš pradžių į Vokietiją, o paskui į čia. O mano motina gimė čia, bet ji irgi yra lietuvė – jos motina užaugo Lietuvos kaime“, – pasakojo M.Adomaitis.

Augdamas M.Adomaitis buvo ugdomas lietuviška dvasia. Jį supo lietuvių bendruomenė, nuo pat vaikystės jis dalyvavo lietuviškose skautų stovyklose, šokių šventėse. Jo namuose buvo švenčiamos lietuviškos šventės, valgomi lietuviški patiekalai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kugelis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kugelis

1982 m. M.Adomaitis drauge su lietuviais draugais susibūrė į grupę „Steel Wolf“. Tuomet grupės nariai dar buvo paaugliai.

Iš pradžių „Steel Wolf“ mokyklos šventėse ar draugų gimtadieniuose tiesiog grojo klasikinių roko dainų „koverius“. Tačiau vėliau atsirado ir savos kūrybos dainų.

Daug artimiausių mano draugų yra lietuviai. Todėl, kai su jais subūrėme grupę, mums atrodė natūralu rodyti būtent savo lietuviškąją pusę.

„Žinoma, aš turiu ir amerikiečių draugų, bet daug artimiausių mano draugų yra lietuviai. Todėl, kai su jais subūrėme grupę, mums atrodė natūralu rodyti būtent savo lietuviškąją pusę.

Norėjome, kad kuo daugiau amerikiečių būtų supažindinti su Lietuva, nes labai daug amerikiečių apie Lietuvą nežino nieko“, – 15min sakė M.Adomaitis.

Steel Wolf nuotr. /„Steel Wolf“ koncerto 1987 m. plakatas
Steel Wolf nuotr. /„Steel Wolf“ koncerto 1987 m. plakatas

1982 m. pirmąkart susibūrusi grupė gyvuoja iki šiol. Nors grupės istorijoje buvo pora pertraukų, keletui metų sustabdę veiklą „Steel Wolf“ vėliau vėl pradėdavo groti ir kurti naujas dainas.

„Steel Wolf“ nariai keitėsi, tačiau grupės lyderiu ir pagrindiniu tekstų autoriumi M.Adomaitis išliko visus tuos metus. Grupės nariu visą šį laiką buvo ir gitaristas Edas Kizys.

Iš viso grupė yra įrašiusi 10 studijinių albumų ir keletą „gyvų“ albumų. Naujausias grupės albumas – šiemet įrašytas akustinis albumas „Funplugged“.

Steel Wolf nuotr. /Steel Wolf koncertas 2017 m.
Steel Wolf nuotr. /Steel Wolf koncertas 2017 m.

Kaip grupes, kurios jam pačiam labiausiai patinka ir jam padarė didžiausią įtaką, M.Adomaitis įvardina KISS, „The Who“, „Black Sabbath“, „Van Halen“, „Metallica“. „Šios grupės padėjo tapti tokiu žmogumi, kokiu esu“, – sako jis.

Pasak M.Adomaičio, kaskart įrašinėdama naują albumą grupė sukuria po vieną ar kelias dainas lietuviška tematika. Dalį jų grupė atlieka lietuviškai, dalį – derindama lietuvių ir anglų kalbas.

Tarp tokių dainų – „Sunday Morning – Where‘s The Krupnikas?“ („Sekmadienio rytas – kur tas krupnikas?“), „Night of 1000 koldūnai“ („Tūkstančio koldūnų naktis“), „Skambutis“, „Man Nereikia Dušas“, „Naktipiečiai“.

VIDEO: Steel Wolf - Sunday Morning (Where's the Krupnikas?)

Na, o 2003 m. pasirodęs grupės albumas vadinosi „Midnight Train to Siauliai“ („Vidurnakčio traukinys į Šiaulius“) – M.Adomaičio tėčio gimtinės garbei.

„Mano amerikiečiai draugai mano dėka žino apie Lietuvą ir žino gana daug. Nes aš apie savo kilmę daug kalbu. Jie žino mano dainų tekstus, kas yra krupnikas, kugelis ar koldūnai. Šių dalykų jie nežinotų, jei ne mūsų grupė“, – pasakoja M.Adomaitis.

Dainų tekstai, pasak „Steel Wolf“ lyderio, gimsta tiesiog iš gyvenimo.

„Pavyzdžiui, daina apie krupniką. Mano geriausias draugas Edas Kizys, kuris grupėje yra nuo pradžios, kaip ir aš, dalyvavo lietuvių bendruomenės savaitgalio stovykloje, kuri vadinasi „Giraitė“. Aš ten nebuvau, bet jis pasakojo apie tai, kaip jie šventė, nemažai išgėrė. Ir, kaip man pasakojo Edas, vienas mūsų draugas pabudo sekmadienį ryte ir pirmieji jo žodžiai buvo – „Kur tas krupnikas?“. Išgirdęs šitą istoriją pagalvojau – kažkur čia slypi daina. Pradėjau užsirašinėti, ką jis pasakoja, ir tai tapo daina“, – pasakojo M.Adomaitis.

Ši daina turi ir kitą versiją, kuri vadinasi „Kur tas kugelis?“. Būtent šią dainą M.Adomaitis įvardina kaip didžiausią grupės hitą.

„Mes koncertavome lietuvių skautų stovykloje. Supratome, kad kuomet dainuojame vaikams, dainuoti pagyrimus krupnikui nėra itin gerai. Todėl perrašėme dainos tekstą, krupniką pakeisdami į kugelį. Visai stovyklai labai patiko“, – sako M.Adomaitis.

Steel Wolf nuotr. /„Steel Wolf“ koncerto 2018 m. plakatas
Steel Wolf nuotr. /„Steel Wolf“ koncerto 2018 m. plakatas

Dainoje „Kur tas kugelis? skamba tokios eilutės kaip „Nepamiršk lašinukai / Nepamiršk ta grietinė / Nepamiršk mano lėkštė / Nepamiršk man paskambint / Oi, močiute, kur tas kugelis? / Oi, močiute, kur tas kugelis dabar?“ . Internete galima rasti vaizdo įrašų, kaip skautai lietuviškose stovyklose atlieka šią dainą.

VIDEO: Steel Wolf - Kur Tas Kugelis?

Nežino, ar patiktų lietuviams iš Lietuvos

„Steel Wolf“ dainas mėgsta įvairaus amžiaus JAV lietuviai. Tačiau M.Adomaitis pripažįsta nesantis tikras, ar jas suprastų lietuviai iš Lietuvos.

Jis mano, kad Lietuvos lietuviams gali pasirodyti, kad „Steel Wolf“ dainos apie krupniką ar kugelį yra satyra ar humoras.

Tačiau M.Adomaitis pabrėžia, kad taip nėra – tiesiog lietuvybė Amerikoje yra kiek kitokia negu lietuvybė Lietuvoje.

„Aš kuriu dainas Amerikos lietuvių auditorijai. Todėl kartais jaučiu, kad Lietuvos lietuviai galbūt jų nesuprastų. Nes mes žiūrime į Lietuvą iš amerikietiško požiūrio taško. Mes esame pirmiau amerikiečiai ir tik tada lietuviai, nes mes čia gyvename.

Tačiau Amerika yra šalis, kur žmonėms svarbi jų etninė kilmė. Mūsų šeimos mums įdiegė Lietuvos meilę, siųsdami mus į lietuviškas stovyklas ir panašiai... Paprastai pasakius, mums svarbu iškelti Lietuvos vėliavą, parodyti, iš kur mes esame kilę ir kad mums tai rūpi.

Paprastai pasakius, mums svarbu iškelti Lietuvos vėliavą, parodyti, iš kur mes esame kilę ir kad mums tai rūpi.

Bet, nors mūsų šaknys yra Lietuvoje, mes Amerikoje praleidome visą gyvenimą. Ir mūsų tapatybė jau nebėra lietuviška – ji yra amerikietiškai lietuviška. Todėl Lietuvos lietuviai gali nesuprasti mūsų muzikos, galbūt net galvoti, kad mūsų dainos yra satyra, juokai. Tačiau mūsų dainose yra tikra meilė Lietuvai. Kurią mums įdiegė mūsų tėvai“, – sako M.Adomaitis.

Paklaustas, kokios dainos, jo nuomone, galėtų būti įdomiausios klausytojams iš Lietuvos, M.Adomaitis susimąsto.

„Būtų įdomu sužinoti, ką lietuviai manytų apie tokias mūsų dainas kaip „Naktipiečiai“ ar „Where‘s The Krupnikas?“. Paskutiniame mūsų albume buvo daina „Skambutis“, ji yra baladė. Dar yra daina apie Kaziuko mugę „Little Casimirs‘ Fair“, tai gera roko daina. Paprastai albume turime dvi ar tris dainas lietuviška tematika, kitos susijusios su Amerika“, – pasakoja „Steel Wolf“ lyderis.

O kaip vieną albumą, kurio turėtų pasiklausyti grupės kūryba susidomėjęs lietuvis, M.Adomaitis išskiria „Hot Honey Liquor“ („Karštas medaus likeris“). Būtent šiame albume yra daina apie krupniką.

Steel Wolf nuotr. /„Steel Wolf“ albumo „Hot Honey Liquor“ viršelis
Steel Wolf nuotr. /„Steel Wolf“ albumo „Hot Honey Liquor“ viršelis

Kugelį mėgsta iki šiol

M.Adomaitis kugelio ir pats dar paragauja gana dažnai. Jo žmona – kolumbietė, tad lietuviškų patiekalų gaminti nėra pratusi. Bet M.Adomaičio draugas Edas su broliais Niujorke, Kvinso rajone turi lietuvišką restoraną, kur koldūnų ar kugelio galima gauti visada.

Be to, lietuviškus patiekalus gamina ir M.Adomaičio tėvai, kurie vis dar gyvi. Paragauti lietuviško maisto progų jis turi ir lietuviškose stovyklose, kurios vyksta kasmet.

„Kai aš buvau mažas, tėvai mane veždavosi į lietuvišką stovyklą Vermonte, kuri vadinasi „Neringa“. Dabar jau aš ten vežuosi savo vaikus. Ten vykstame nuolat“, – sako M.Adomaitis.

Lietuvių bendruomenė šiaurės rytų JAV, kur gyvena M.Adomaitis, jo teigimu, išlieka aktyvi, nors dauguma jos narių jau yra gimę Amerikoje ir nebūtinai kalba lietuviškai.

„Čia yra didelė bendruomenė, mes esame aktyvūs, palaikome ryšius per „Facebook“, per bendruomenės susitikimus. Nėra taip, kad lietuviškumas svarbu tik man ir mano grupei – kalbame apie didelį skaičių žmonių“, – sako M.Adomaitis.

Lietuviškai moka „biškį“

Biškį. Labai biškį“, – laužyta lietuvių kalba „Steel Wolf“ lyderis atsako į klausimą, ar jis pats moka lietuviškai.

„Aš sakyčiau, kad suprantu lietuvių kalbą geriau negu kalbu ja. Aš galiu susikalbėti, bet turbūt mano kalba būtų labai laužyta, o gramatika – ne visada gera“, – toliau jau anglų kalba priduria M.Adomaitis.

Steel Wolf nuotr. /„Steel Wolf“ albumo „Spotlight Tapes“ viršelis
Steel Wolf nuotr. /„Steel Wolf“ albumo „Spotlight Tapes“ viršelis

Beje, pagal profesiją jis yra anglų kalbos mokytojas. Grojimas grupėje – hobis. Visgi, M.Adomaičio teigimu, būtent muzika neretai tampa būdu užmegzti ryšį su mokiniais.

Lietuvoje „Steel Wolf“ lyderis lankėsi vieną kartą – XX a. paskutiniame dešimtmetyje, šaliai atkūrus Nepriklausomybę. Tačiau M.Adomaičio dukra protėvių gimtinėje lankėsi prieš keletą metų, sūnus irgi, o dabar ir jis pats planuoja sugrįžti.

„Man žmona dažnai sako, kad ir jauniausias mūsų sūnus turi pamatyti Lietuvą. Planuojame ten vykti kitąmet ar dar kitąmet. Labai laukiu, kol galėsiu vėl apsilankyti Lietuvoje“, – sako M.Adomaitis.

Visgi M.Adomaitis pripažįsta – ne visiems lietuvių kilmės asmenims JAV įdomi jų kilmė ir protėvių šalis.

„Yra daug lietuvių kilmės žmonių, kuriems jų protėvių kultūra neįdomi. Net būdami lietuvių kilmės jie nieko nežino apie Lietuvą. Bet aš asmeniškai labai džiaugiuosi būdamas lietuvių bendruomenės dalimi. Ir kad galiu apie tai kalbėti per muziką“, – teigia „Steel Wolf“ lyderis.

Nors „Steel Wolf“ kartais groja ir lietuviškose šventėse, dauguma grupės koncertų būna skirti ne vien lietuviškai publikai.

Kuomet grupė groja amerikiečiams, sako M.Adomaitis, jie visada prisistato kaip Amerikos lietuvių grupė.

Steel Wolf nuotr. /Steel Wolf grupė 2006 m.
Steel Wolf nuotr. /Steel Wolf grupė 2006 m.

„Tuomet klausytojai žino, kad šios išprotėjusios grupės nariai yra lietuvių kilmės. Net jeigu jie pamano, kad mes patys atvykome iš Lietuvos, mes per daug neliūdime – svarbiausia, kad jie žinotų, jog lietuviškumas yra mūsų išskirtinis bruožas. Galite sakyti, kad tai mūsų reklaminis triukas, aš nepyksiu.

Lietuviškumas yra mūsų išskirtinis bruožas. Galite sakyti, kad tai mūsų reklaminis triukas, aš nepyksiu.

Jei amerikiečiai išeina iš mūsų koncertų žinodami, kad klausėsi lietuvių grupės, man smagu“, – sako M.Adomaitis.

Lapkričio 7 d. „Steel Wolf“ koncertuos Brukline per Niujorko maratoną. Į šį renginį grupė yra kviečiama kasmet, ir kasmet koncertuodami jie išskleidžia Lietuvos vėliavą.

„Maratone bėga daug žmonių. Prabėgdami dalis jų, pamatę vėliavą, šypsosi ir iškelia nykščius, atrodo, kad jie atpažįsta vėliavą. Tai labai šaunu“, – sako M.Adomaitis.

Paklaustas, ar norėtų kada nors surengti „Steel Wolf“ koncertą Lietuvoje, M.Adomaitis atsako – be abejonės.

„Tai būtų šaunu. Labai norėčiau, jei tik atsirastų galimybė. Galėtume groti ir ne kaip grupė, o kaip duetas, akustiškai – per pandemiją taip teko groti ne kartą. Jei koks koncertų organizatorius perskaitys ir atkreips dėmesį, tai bus nuostabu“, – teigia M.Adomaitis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kištukiniai lizdai su USB jungtimi: ekspertas pataria, ką reikia žinoti prieš perkant
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas