Dabar populiaru
Publikuota: 2014 balandžio 15d. 15:05

Kas atsirado pirmiau – višta ar kiaušinis?

Kas pirmas – višta ar kiaušinis?
ŽLG nuotr. / Kas pirmas – višta ar kiaušinis?

Šis klausimas žmoniją glumino nuo pat senovės graikų iki šių laikų. Ir mes vis dar norime sužinoti, kas gi atsirado anksčiau – višta ar kiaušinis?

Jei šį klausimą suprastume tiesiogiai, atsakymas būtų paprastas. Kiaušinius dedantys gyvūnai – krokodilai ar vėžliai – mūsų visatoje gyvavo gerokai anksčiau nei atsirado višta, tad iš esmės pirmieji kiaušiniai atsirado kur kas anksčiau nei višta. Tačiau jei kalbėtumėme konkrečiau ir klaustume, kas atsirado anksčiau – višta ar vištos kiaušinis, atsakymas būtų kiek sudėtingesnis...

Moksliniai tyrimai davė prielaidą, kad baltymas, reikalingas vištos kiaušinio susiformavimui (OV-17) aptinkamas tik vištų kiaušidėse, be jo kiaušinio lukštas tiesiog nesusiformuotų. Tad be vištos nebūtų ir vištos kiaušinio. Bet iš kur tuomet atsirado pirmasis vištos kiaušinis?

Atsakymas į šį klausimą slypi DNR grandinėje. Nedidelės mutacijos DNR grandinėje per tūkstančius kartų gali suformuoti šiek tiek kitokią gyvūnų rūšį. Taigi paaiškinimas būtų toks: DNR mutacijas patyrusi pradinė višta padėjo kiaušinį, kuriame įvyko nedidelė ląstelių mutacija, ir jame užsimezgė šiek tiek pakitusią DNR struktūrą turinti višta. Būtent iš šio kiaušinio išsiritusi višta ir pradėjo dėti mums šiomis dienomis jau įprastus vištos kiaušinius. Taigi, bendrąja prasme, pirmasis atsirado kiaušinis, iš kurio višta ir išsirito.

Ar jau ramiai sužinojus atsakymą į klausimą, a? Gražių jums švenčių, linksmų šv. Velykų!

Išsamų paaiškinimą anglų kalba žiūrėkite šiame vaizdo įraše:

VIDEO: Kas atsirado anksčiau – višta ar kiaušinis?

O šiame vaizdo įraše žiūrėkite, kaip kiaušinyje vystosi vištos embrionas:

VIDEO: Kaip kiaušinyje vystosi viščiukas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką