Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 26d. 15:08

Apie ką būtina pagalvoti prieš renkantis gyvūną: katė, šuo, žiurkėnas, o gal papūgėlė?

Šuniukas
Shutterstock nuotr. / Šuniukas

Vizganti uodegytė ar garsus murkimas grįžus namo – apie tokį širdžiai malonų vaizdą pasvajoja tikrai ne vienas žmogus, neturintis augintinio. Ši itin graži medalio pusė dažnai tampa pagrindiniu argumentu ir gyvūnas įsigyjamas be didesnių apmąstymų. Vis dėlto dėmesį būtina atkreipti ne tik į savo poreikius. Gyvūnų globėjai teigia, kad visų pirma reikia pasidomėti ne tik būsimo augintinio charakteriu, gerai su juo susipažinti, bet ir suprasti, kokia atsakomybė laukia.

Nuo ko priklauso gyvūno pasirinkimas

Pasak gyvūnų globos organizacijos „Lesė“ dresūros koordinatorės Dianos Makarovaitės, prieš įsigyjant augintinį būsimajam šeimininkui svarbiausia įvertinti savo galimybes. Žmogui, ketinančiam turėti gyvūną, derėtų atsakyti į tris pagrindinius klausimus: kodėl aš noriu augintinio? Ar aš esu tam pasiruošęs? Ar galiu jam suteikti tinkamas sąlygas?

„Tenka pastebėti, kad praktikoje vyrauja atvirkštinis variantas – dažniausiai įsigyjamas gyvūnas, o tik po to susimąstoma, kad nėra augintiniui tinkamų sąlygų. Kaip pavyzdį galima pateikti atvejį, kai žmogus gyvena vieno kambario bute, dirba 12 valandų per dieną ir augina šunį. Tada kyla klausimas, ar tokiam žmogui jis tikrai reikalingas? O gal jam tiktų ne šuo, o koks nors kitas gyvūnas, nereikalaujantis to, ko reikia šuniui?“ – pasakojo D.Makarovaitė pranešime žiniasklaidai.

Labai svarbu, kokios rūšies gyvūną pasirinksite: laiko sąnaudos auginant žiurkėną ar papūgėlę gerokai skirsis nuo katės, o ypač šuns, kuris reikalaus daugiausiai laiko ir dėmesio, priežiūros. Reikia atsižvelgti ir į savo fizinį aktyvumą – ar galite ir norite fiziškai užsiimti su šuniu?

Keturkojui energijos iškrova yra gyvybiškai svarbi: pasivaikščiojimai ir judėjimas auginant šį gyvūną yra neatsiejama kasdienybė. Šunims itin svarbus emocinis ryšys su šeimininku, tad reikėtų rimtai apsvarstyti, ar jam bus skiriama užtektinai dėmesio ir laiko, ar jis nebus paliktas vienas visai dienai septynias dienas per savaitę.

Reikia pagalvoti, ar bus pakankamai vietos keturkojui namuose – ką jis juose veiks, kuo užsiims. Visgi derėtų atminti, jog gyvūnas nėra žaislas, ir jį pasiimdamas, šeimininkas įsipareigoja ilgam laikotarpiui.

Kitokio gyvenimo pradžia

„Namuose atsiradus naujam nariui įprastas gyvenimas ima keistis. Visų pirma, atsiranda daugiau atsakomybės jausmo, nes privalai juo rūpintis. Taip pat atsiranda disciplina – negali pamiršti įdėti maisto, pakeisti vandenį. Nebesvarbu, ar lyja, ar sninga, ar saulė šviečia, tavo šuo turi būti pavedžiotas“, – sakė „Lesės“ atstovė.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Paramos akcija beglobiams gyvūnams
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Paramos akcija beglobiams gyvūnams

Keturkojui reikės profilaktiškai lankytis pas veterinarus, o ligos atveju suteikti gydymą. Būtent tai dauguma būsimųjų šeimininkų pamiršta. Augintiniui kasmet turėtų būti atliekami skiepai, užkertantys kelią įvairioms ligoms plisti. Jų kaina gali svyruoti nuo 10 iki 20 eurų, atsižvelgiant į gyvūno svorį.

Taip pat gyvūną reikėtų paženklinti mikroschema, atlikti sterilizaciją. Prie bendrų gyvūno išlaikymo išlaidų reikėtų pridėti ir kokybiškam bei subalansuotam maistui skiriamas lėšas, įvairius žaislus, pramogas, galbūt dresūros paslaugas.

„Visų pirma, nepriklausomai nuo augintinio amžiaus, derėtų suprasti, jog iš pradžių žmogus gyvūnui yra svetimas ir nepažįstamas. Tad parsivedus namo, reikia leisti jam apsiprasti, apsiuostyti, susipažinti su nauja aplinka. Kaip ir žmogui, gyvūnui aplinkos pasikeitimas sukelia stresą. Adaptacijos laikotarpis gali trukti nuo dviejų iki trijų parų. Jokiu būdu nereikėtų augintinio jaukinti per prievartą, siekti jo dėmesio, kai gyvūnas akivaizdžiai rodo, jog dar nepasitiki žmogumi ir yra bailus“, – patarė „Lesės“ dresūros koordinatorė.

Tai ypač aktualu, norintiems auginti kates, kurios pirmosiomis dienomis dažnai iš baimės slepiasi. Labai svarbu gyvūnui parodyti, kur yra jo guolis, tam, kad jis pajaustų, jog tai yra jo saugi zona. Dažnai nauji šeimininkai jaudinasi, kad jų augintinis pirmosiomis dienomis visai neėda, tačiau tai yra normali reakcija į pasikeitusią aplinką, dėl to nerimauti nereikia.

„Gyvūnas, pasitelkdamas uoslę, paės tuomet, kai jaus poreikį ir jausis pakankamai gerai. Augintiniui prisitaikius prie aplinkos, reikia pradėti užsiimti socializacija. Ypač tai taikoma šunims, kuriems reikalinga draugija ir buvimas kartu su žmonėmis. Prieglaudoje pastebime, kad tie šunys, su kuriais anksčiau nebuvo užsiimta, dažnai turi įvairių elgesio sutrikimų, baimių ir nepasitikėjimo aplinka apraiškų“, – kalbėjo D.Makarovaitė.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Paramos akcija beglobiams gyvūnams
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Paramos akcija beglobiams gyvūnams

Padėti apsispręsti gali apsilankymas prieglaudoje

Dažnai iškyla klausimas, kuo maitinti naują šeimos narį. Veterinarai pataria vengti ekonominės klasės, grūdinės kilmės maisto dėl jame esančio didelio cukraus kiekio bei įvairių cheminių priemaišų. Geriausia rinktis Super Premium ar bent Premium klasės sausą maistą. Be abejonės, viską lemia finansinės galimybės, nes būtent Super Premium maistas kainuoja kur kas brangiau, negu ekonominės klasės.

Pasak „Lesės“ atstovės, puikus savęs pasitikrinimas yra apsilankymas prieglaudoje – joje galima pažaisti su keturkojais, pavedžioti šunis.

„Po tokių apsilankymų žmogus pradeda suprasti, kiek laiko ir priežiūros reikės naujam šeimos nariui. Tampa akivaizdu, kad tiems, kurie yra labai užimti, dažnai keičiantys gyvenamąsias vietas ar keliaujantys be galimybės su savimi pasiimti gyvūno, nepatartina prisiimti šios atsakomybės. Taip pat reikia atsižvelgti į gyvenamosios vietos aplinkybes – jokiu būdu neimti šuns į nuomojamą butą be savininkų sutikimo.

Apie naujo gyvūno atsiradimą tikrai verta galvoti tiems žmonėms, kurie myli gyvūnus, turi laisvo laiko, mėgsta fizinį aktyvumą, galvoja apie pilnatvę ir jaukumą namuose bei gali užtikrinti augintiniui reikiamas sąlygas“, – sakė D.Makarovaitė.

Maisto dubenėliai, guolis, maistas, priežiūros priemonės, šepečiai, šukos, pavadys, antkaklis, antsnukis, katėms – kačių kraiko dėžutė, kraikas, žaislai, – tai pagrindiniai daiktai, kurių reikės šeimininkui įsigijus augintinį. Auginantiems dar jaunus gyvūnus, rekomenduojama rinktis išmaniuosius maitinimo žaislus, mat jie skatina mąstyti – gyvūnas turi pasitelkti įvairias priemones, kad iš jų „iškrapštytų“ maistą.

„Neturintiems tinkamų sąlygų norėčiau palinkėti jas kuo greičiau turėti, nes augintinis yra puikus kompanionas, kurio niekas nepakeis. Visas įdėtas darbas atsiperka šimtu procentu. Kas gali būti geriau nei visada tavęs laukiantis keturkojis kupinomis meilės akimis, pūkuotais prisiglaudimais ir šlapiais bučiniais?“ – apibendrino D.Makarovaitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

00:46
01:42
00:37

Esports namai

Lietuviškas verslas

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką