Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Gamtos rekordininkai

Net iki 18 cm išaugantis vabalas titanas
„Scanpix“ nuotr. / Net iki 18 cm išaugantis vabalas titanas
Šaltinis: Žurnalas „JI“
0
A A

Ne visi maži gyvūnėliai yra meilūs, o sveriantys kelias tonas – nerangūs tinginiai. Gamtoje gausu rekordininkų, pasiekimais stebinančių ir lenkiančių net žmogų.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Vabalai stipruoliai

Net iki 18 cm išaugantis titanas – ne tik didžiausias, bet ir vienas paslaptingiausių nariuotakojų pasaulyje. Stipruolis turi tokius tvirtus žandikaulius, kad be didelių pastangų gali perlaužti pieštuką. Tačiau, kad sutiktum jį, reikia paaukoti daug laiko ir kantrybės. Pietų Amerikos atogrąžų miškuose gyvenantys vabalai iš slaptaviečių išlenda tik poruotis. O kaipgi maistas? Keista, bet suaugę titanai nustoja maitintis. Bado akcijos šalininkai visą gyvenimą naudoja energiją iš lėliukės stadijoje sukauptų atsargų.

Tačiau šis stipruolis toks nerangus, kad nesugeba pakilti nuo žemės. Todėl susiruošęs ieškoti mylimosios užsiropščia į medį ir, šokdamas nuo šakos, išskleidžia sparnus. Ar žinojote, kad titanas yra labai geidžiama prekė? Suaugęs slapukas gali kainuoti iki 1 500 litų.

Vabalų karalystėje galima aptikti ir daugiau stipruolių. Vabalas raganosis ant nugaros gali išlaikyti 850 kartų už save sunkesnį krovinį. Sunku įsivaizduoti šį skirtumą? Pavyzdžiui, žmogaus rekordas – tris kartus didesnis svoris.

Nepralenkiamieji gepardai

Bėgimo rekordas priklauso gepardo patelei Sarai iš Sinsinačio zoologijos sodo. Skriedama paskui netikrą grobį, taškuota gražuolė 100 m atstumą įveikė per 5,95 sekundės. Jamaikos sprinteris rekordininkas Usainas Boltas nuo Saros atsilieka 3,63 sekundės.

96,5 km per valandą gali pasiekti beveik kiekvienas gepardas. Šių gyvūnų greičio paslaptis – ilgas ir lankstus stuburas, vienu šuoliu padedantis įveikti 6,7 metro! Todėl kuo greičiau katinių šeimos žinduolis bėga, tuo daugiau šuolių atlieka. Jie leidžia didinti greitį. Greičio rekordo plėšrūnams nepavyktų pasiekti ir be aštrių nagų. Jais grobuonis gerai įsikabina į žemę ir gali tvirtai nuo jos atsispirti.

Žmogus nepaspruktų ne tik nuo alkano gepardo. Jam nosį taip pat nušluostytų antilopės gnu, skriejančios 90 km per valandą greičiu. Gerokai vikriau pro šalį prarisnotų ilgakaklės žirafos (50 km per valandą). Lengvai pasivytų ir įpykusi kengūra, skuodžianti 40 km per valandą. 60–100 m bėgdamas sportininkas gali pasiekti tik 36 km per valandą greitį.

Didingieji skrajūnai

Sakalas keleivis – puikus skrajūnas. Jis ne tik labai manevringas, bet ir itin greitas. Išsiruošęs į medžioklę, gali skristi nuo 180 iki 300 km per valandą greičiu! Šis plėšrus sakalinių šeimos atstovas, paplitęs visame pasaulyje, yra įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą. Paukščiai užauga iki 53 cm, o sparnų skersmuo gali siekti metro.

Nors yra pavyzdingi monogamijos šalininkai, lizdų nesuka. Juos dažniausiai atima iš kranklių ar suopių. Sakalai keleiviai maitinasi ore pagautais paukščiais. Pastebėjęs auką, lyg akmuo sminga žemyn, perrėžia ją nagais ir tik tada sugriebia krintančią.

Prie paukščių rekordininkų taip pat galima priskirti žąsį ir ilgasparnį albatrosą. Pirmoji – aukščiausiai pasaulyje skraidantis paukštis. Ji be pertraukų, užtrukdama vos 8 val., įveikia Himalajus. Na, o 3,5 m sparnus turintys albatrosai sugeba apskrieti aplink Žemę per 46 paras. Negana to, įveikdami 15 000 km, jie nė karto nesuplasnoja galingaisiais sparnais! Anot mokslininkų, šį triuką paukščiai atlieka naudodami dinaminio sklandymo techniką.

Žurnalas „JI“
Komentarai
Temos Gyvūnai, titanas
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką