Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 31d. 14:48

„Minkštos“ ir „jaukios“ storulės katės, kuriomis žavisi internautai. O ką apie tai mano veterinarai?

Viršsvorį turintis katinas Interviu
123RF.com nuotr. / Antsvorį turintis katinas

Minkštos, pūkuotos storulės katės, kurios internete dar vadinamos „Chonky cats“, jau ne vienus metus valdo interneto vartotojų širdis. Visgi 15min kalbinta veterinarė Laima Naugžemienė teigė, jog antsvorį turinčios katės turi didesnę riziką susirgti cukriniu diabetu, lėtiniu inkstų nepakankamumu ir kitomis sunkiomis ligomis.

– Jau keletą metų vienas populiariausių vaizdų internete yra antsvorį turinčios katės. Kaip manote, kodėl žmonės taip jomis žavisi?

– Tiesą sakant, nežinau, kodėl jomis taip žavimasi, gal dėl to, jog atrodo „minkštos“ ir „jaukios“. Mums, kaip veterinarijos gydytojams, nutukę gyvūnai asocijuojasi su sveikatos problemomis.

– Jūsų požiūriu, ar šis žmonių polinkis žavėtis nutukusiomis katėmis bei dalytis jų vaizdo įrašais socialiniuose nepažeidžia gyvūnų teisių?

– Kiekvienas gyvūnas turi turėti teisę į sveiką ir laimingą gyvenimą, nutukusios katės – nei sveikos, nei laimingos.

– Ar buvimas „Chonky“ – žalingas kačių sveikatai? Jei taip, kuo?

– Anksčiau buvo tikima, kad riebalai yra neaktyvus audinys, kaupiantis atsarginę energiją. Ne per seniausiai atlikti moksliniai tyrimai įrodo, kad riebalai yra aktyvus audinys, sekretuojantis uždegiminius hormonus ir sukeliantis audinių oksidacinį stresą. Abu šie faktoriai daro įtaką daugelio ligų atsiradimui. Tad nutukimą reikėtų traktuoti kaip lėtinį, pastovų uždegimą.

Nutukimą reikėtų traktuoti kaip lėtinį, pastovų uždegimą.

Nutukusios katės turi didesnę anestezijos riziką bei trumpesnę gyvenimo trukmę. Dėl antsvorio gali vystytis tokie vidaus organų sutrikimai kaip lėtinis inkstų nepakankamumas, šlapimo pūslės ir jos takų akmenligė, kepenų lipidozė (labai sunkus susirgimas, kurio metu kepenys suriebėja), taip pat didesnė rizika sirgti endokrinine liga – cukriniu diabetu.

Antsvorio turinčios katės dažnai kenčia dėl skeleto sistemos susirgimų ir sąnarių skausmų, širdies ligų ir padidėjusio kraujo spaudimo.

– Kaip jos iš tiesų jaučiasi?

– Daugelis kačių pripranta prie sėslaus ir tingaus gyvenimo būdo, todėl ir gali atrodyti, jog jos yra laimingos, bet toks gyvenimo būdas prieštarauja jų prigimčiai.

Katės yra aktyvūs gyvūnai – medžiotojos. Tik dėl antsvorio, neaktyvaus gyvenimo būdo ir stimulų nebuvimo jos tampa tingiomis „sofų pagalvėlėmis“.

Katės yra aktyvūs gyvūnai – medžiotojos. Tik dėl antsvorio, neaktyvaus gyvenimo būdo ir stimulų nebuvimo jos tampa tingiomis „sofų pagalvėlėmis“. Katė, kuri dėl savo antsvorio negali užšokti ant palangės arba kuriai lipant laiptais pritrūksta oro, vargu ar gyvena visavertį gyvenimą.

– Ar jūsų medicininėje praktikoje dažnai pasitaiko antsvorį turinčių kačių? Jei taip, gal galėtumėte pasidalyti su 15min skaitytojais pasakojimu „iš veterinaro kabineto“?

– Taip, pasitaiko, ir gana dažnai. Pamatę tokį augintinį žinome, kad tie papildomi kilogramai yra daugelio ligų rizikos faktorius. Tokiems katinams, nesvarbu, dėl kokios priežasties atėjo, jau įtariame, kad ateityje gali atsirasti cukrinis diabetas, kristalų šlapime, odos problemų ar kepenų sutrikimų. Antsvorio turintiems gyvūnams pavojingesnė yra ir narkozė.

– Kodėl katės tunka?

– Laukinėje gamtoje nutukusių kačių nebūna, o tai tik įrodo, kad dėl to esame kalti mes patys, kačių augintojai. Katės dažniausiai tunka dėl netinkamos mitybos bei pasyvaus gyvenimo būdo.

Į netinkamos mitybos apibrėžimą įeina daug faktorių – ekonominis, savo sudėtyje daug angliavandenių turintis maistas, per didelės duodamos porcijos, visada prieinamas maistas bei dažnas lepinimas skanėstais.

Norėdami įsiteikti katei ir padaryti ją laimingą, dažniau lepiname konservais, skanėstais ar maistu nuo stalo.

Bet būna ir taip, kad nutukimą lemia ne tik maisto dubenėlis, bet ir šeimininko ryšys su augintiniu. Norėdami įsiteikti katei ir padaryti ją laimingą, dažniau lepiname konservais, skanėstais ar maistu nuo stalo. Dėl šios priežasties pernelyg nuolaidžiai žiūrima į mitybą, bet turime suprasti, kad nutukusi katė nėra laiminga katė.

Kitas svarbus faktorius formuotis antsvoriui – fizinės veiklos trūkumas. Miegojimas ir gulinėjimas visą dieną yra dalis nutukimo problemos.

– Kokiomis priemonėmis šeimininkai gali padėti savo katėms?

– Kačių skrandis iš tikro yra labai nedidelis, tad joms labiau tiktų šėrimas mažesniu kiekiu, bet dažniau, taip ilgiau yra palaikomas sotumo jausmas bei neapkraunamas virškinamasis traktas. Jeigu nėra galimybės katės šerti 4–5 kartus per dieną, puiki išeitis yra dubenėliai galvosūkiai.

Taip katė per ilgesnį laiką pasieks savo kalorijų normą, taip pat bus fiziškai aktyvesnė. Sveikoje mityboje svarbiausia yra laikytis pašaro gamintojo numatytų normų ir jokiu būdu jų neviršyti. Konservų ar skanėstų, žinoma, galima duoti, bet turėkite omenyje, kad tą dieną sauso pašaro turėtų būti duodamas mažesnis kiekis, nes su papildomu maistu jūs viršijate paros kalorijų normą.

VIDEO: The ROUNDEST of CATS | A Chonky Spherical Cat Life

Jeigu norite sumažinti katės antsvorį, normos turėtų būti mažinamos 10–20 proc. ir ne daugiau, nes nevisavertė mityba kenkia sveikatai. Labai svarbu svorį mesti po truputį, nes per greitai metamas svoris gali predisponuoti kepenų lipidozę bei kitus susirgimus. Veterinarijos klinikose yra ir specialūs gydomieji maistai, skirti svoriui mažinti.

Turime suprasti, kad nutukusi katė nėra laiminga katė.

Tokiame maiste yra pamažintas kalorijų, angliavandenių ir riebalų kiekis bei padidintas baltymų ir skaidulų kiekis, kurie suteikia sotumo jausmą ir padeda virškinti. Bet vėlgi, svarbu neviršyti duodamo pašaro paros normų. Svorio grįžimas iki normalaus gali užtrukti metus ir ilgiau. Prieš imantis griežtesnės dietos, rekomenduojame pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju ir aptarti mitybos planą.

Katei labai svarbi yra fizinė veikla, kadangi iš prigimties jos yra labai aktyvios medžiotojos. Turinčią antsvorio katę reikėtų skatinti judėti po namus ir visai nesvarbu, ar tai būtų žaidimas su lazeriu, ar dažnas vaikščiojimas laiptais, ar tiesiog sekiojimas paskui šeimininką su maisto dubenėliu prieš maitinimą.

Dubenėliai galvosūkiai ir įvairūs „kongai“ jau yra įrodę, kad skatina katės emocinės ir fizinės būklės gerėjimą. Maisto išbarstymas po įvarius namų kampus irgi skatina judėti. Jeigu katė nėra baili, bandykite su pavadėliu, saugioje aplinkoje pavedžioti po kiemą.

Bene visoms katėms patinka medžioti, tik kai kurios tą darė taip seniai, kad pamiršo, ką tai reiškia.

Jeigu katė yra pripratusi po kiekvieno mielesnio pamiauksėjimo gauti skanėstą, pakeiskite šį įprotį fizine veikla. Bene visoms katėms patinka medžioti, tik kai kurios tą darė taip seniai, kad pamiršo, ką tai reiškia. Katei pradėjus reikalauti įprasto skanėsto, griebkite jos mėgstamiausią žaislą, sužadinkite medžiotojos instinktą ir atitraukite jos mintis nuo valgymo. Baigus fizinę veiklą galite apdovanoti katę skanėstu.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką