Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 25d. 09:08

Veterinarijos gydytoja apie gyvūnų pašarą: jo rūšys ir kaip išsirinkti tinkamiausią

Šuo vienas namuose
123RF.com nuotr. / Šuo vienas namuose

Lietuviai noriai dalijasi savo namų erdve su augintiniais, tačiau dauguma tinkamai jais rūpintis dar nemoka – tai atskleidė šių metų vasarį „Kika Group“ užsakymu atlikta visuomenės apklausa, rašoma pranešime žiniasklaidai. Tyrimo metu paaiškėjo, kad 38 proc. savo augintinį veterinarui parodo tik kartą per metus, o 17 proc. apklaustųjų gyvūno būklės netikrina visai.

Pasak „Kika“ veterinarijos gydytojos, farmacijos vadovės Kamilės Ausmanės, ne mažiau svarbi nei medicininė gyvūno priežiūra – visavertė jo mityba, tačiau dažniau pašaras renkamas pagal jo kainą ar gyvūno užgaidas nei sudėtį.

Iš didelės meilės gyvūną galima susargdinti

„Net 60 proc. lietuvių šiuo metu augina kokį nors gyvūną, tad vienodai mylimos ir katės, ir šunys, per mėnesį jų priežiūrai skiriant 40 ir daugiau eurų. Suma nemenka, tačiau klausimas – ar šie pinigai išleidžiami kokybiškam gyvūno pašarui, mat mažiau nei pusė tyrimo dalyvių – 46 proc. – atkreipia dėmesį į maistinę ėdalo sudėtį bei jo paskirtį.

Taip, kaip atidžiai skaitome perkamų produktų etiketes, norėdami maitintis sveikai, taip turėtume elgtis ir pirkdami pašarą savo augintiniui, juk jų sveikata taip pat priklauso nuo mitybos.

Kita medalio pusė – netinkamas racionas „norint kaip geriau“. 15 proc. apklaustų gyvūnų šeimininkų prisipažino maitinantys juos likučiais nuo savo stalo, tačiau ne visada tai, kuo mėgaujamės mes, tinka augintiniui – tiek dėl sudėties, tiek dėl grėsmės jį peršerti.

Pavyzdžiui, šunims itin pavojingos vynuogės ir razinos, mat šioje uogoje esantys toksinai gali pažeisti jų inkstus ir tapti ilgos bei skausmingos mirties priežastimi, įprotis kates šerti pieno produktais ar jūrų gėrybėmis joms gali sukelti įvairias alergijas, o dažnas „vaišinimas“ šokoladu – centrinės nervų sistemos pakitimus.

Dauguma net nesusimąsto, kad specializuotas maistas yra profesionaliai subalansuotas, jog atitiktų būtinas gyvūno veislei dienos šėrimo ir vitaminų bei mikroelementų normas, tad, kas tinka taksui, netiks aviganiui. Parinkdami pašarą gyvūnui, nulemiame ir jo sveikatos būklę bei gyvenimo trukmę“, – sako veterinarijos gydytoja K.Ausmanė.

Kaip teigia specialistė, taip pat nereikėtų aklai žavėtis užrašu „natūralus“ ar „ekologiškas“ ant augintinio pašaro pakuotės, nes dažnai tai tėra rinkodaros triukas, norint prisivilioti pirkėją. Natūralus reiškia, kad naudojami ingredientai yra užauginti nenaudojant chemijos, tokiame pašare negali būti dažiklių, skonio stipriklių ir įvairių priedų – išskyrus vitaminų ir mineralinių medžiagų.

Parinkdami pašarą gyvūnui, nulemiame ir jo sveikatos būklę bei gyvenimo trukmę.

Jeigu tokiu ženklu pažymėto maisto sudėtyje yra paminėtų dalykų – jis nėra natūralus, o ekologiškumo ženklu pažymėti pašarai turi turėti specialius sertifikavimo logotipus. Specializuotose gyvūnų prekių parduotuvėse dirbantys profesionalai gali padėti suprasti etiketėse pažymėtą pašaro sudėtį, ko neįmanoma padaryti jį savarankiškai perkant prekybos centruose, kai tenka kliautis tik savo žiniomis.

Kokį pašarą geriausia rinktis?

Tyrimo duomenimis, sausomis granulėmis ir konservais gyvūną kasdien šeria 56 proc. apklaustųjų, tik sausomis granulėmis – 37 proc. Pasak veterinarijos specialistės, šerti augintinį reikėtų visaverčiu pašaru, kuriame yra visos būtinos maistinės medžiagos – tada papildomai nieko gyvūnui nebereikės. Svarbu nepamiršti pasirūpinti, kad šalia ėdalo dubenėlio visada būtų švaraus geriamo vandens.

Standartiškai sausas gyvūnų pašaras pagal ingredientus skirstomas į ekonominę, premium ir super premium klases, tačiau dažnai tiksliai apibrėžti pašaro kategoriją gali būti sudėtinga dėl atsirandančių subkategorijų.

„Ekonominis pašaras patenkina bazinius gyvūno poreikius, todėl yra universalus, nepritaikytas konkrečiai veislei. Pagal nutylėjimą žinoma, kad kviečiai, kiaulienos miltai, mažas vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekis ėdale atitinka ekonominę klasę. Be to, šių pašarų sudėtis dažniausiai būna uždara, t. y. nedetalizuojamas kiekvienas ingredientas, o tik jų grupės: pavyzdžiui, rašoma „grūdai, mėsa ir mėsos perdirbimo produktai, daržovių baltymų ekstraktai, mineralai“.

Svarbu nepamiršti pasirūpinti, kad šalia ėdalo dubenėlio visada būtų švaraus geriamo vandens.

Tačiau nuolat šeriant gyvūną ekonominės klasės pašaru, jo organizmui gali imti trūkti vertingų medžiagų, kailis nustoti žvilgėti, o po sterilizacijos atsirasti šlapimtakių problemų, kurios negydomos gali baigtis augintinio mirtimi“, – patirtimi dalijasi veterinarijos gydytoja K.Ausmanė.

Pasak jos, premium klasės pašaras yra kokybiškas, praturtintas įvairiais mikroelementais, pritaikytas skirtingų veislių ir gyvenimo būdo gyvūnų poreikiams – tai tarsi tarpinis pasirinkimas tarp ekonominės ir super premium klasės.

Dažniausiai šios kategorijos pašaras yra brangesnis ir geresnės sudėties nei ekonominis: jame yra mėsos baltymų, įvairių mikroelementų ir vitaminų, kai kuriuose gali būti kviečių. Dažnai tokie pašarai skelbia apie naudą gyvūnui ir yra aiškiai kategorizuoti pagal poveikį jo organizmui – jauniems augantiems kačiukams, žindančioms katėms, skirti gyvūnams po sterilizacijos, norint atgaivinti kailį ir pan.

Super premium pašaras augintiniams gaminamas iš aukščiausios klasės natūralių produktų, jį prisotinant vitaminų, mikroelementų ir įvairių funkcinių ingredientų – FOS (fruktooligosacharidų), MOS (manano-oligosacharidų), celiuliozės ir papildant natūraliais ingredientais, tokiais kaip džiovintos medetkos, spanguolės, žalioji arbata ar kokoso aliejaus. Pastarasis vis dar retas funkcinis priedas gyvūnų pašaruose, nors pasaulyje ypač vertinamas kaip supermaistas, kurį skatinama įtraukti į kasdienį žmonių ir augintinių racioną.

Kitas Super premium pašaro skiriamasis bruožas – baltymų kilmė: tokio pašaro baltymų šaltinis yra ne kiauliena, o paukštiena, ėriena, triušiena, žvėriena, lašiša ar kitos rūšies žuvis. Ant tokio augintinių ėdalo etiketės visada yra pažymėta, kokiems gyvūno poreikiams jis skirtas ir kaip gerina jo organizmo būklę – galima lengvai, tik pagal ikonas, pasirinkti geriausiai tinkantį.

„Vaizdžiai kalbant, galima būtų sulyginti tris žmones – vienas maitinasi pusfabrikačiais, antras valgo sveiką maistą, o trečias vartoja ekologiškus ir subalansuotus maisto produktus. Taip ir su pašaro gyvūnui pasirinkimu: trumpalaikėje perspektyvoje kaina gali lemti pasirinkimą, tačiau ilgainiui gyvūno sveikata dėl negaunamų visų būtinų maisto medžiagų gali pablogėti, kailis nustoti žvilgėti, sugesti dantys, gyvūnas pasidaryti vangus.

Tada kentės ne tik gyvūnėlis, bet ir šeimininko piniginė, kai teks su veterinaro pagalba atstatyti organizmo funkcijas. Kad atkreipti dėmesį į tai svarbu, rodo ir atliktas tyrimas – jo duomenimis, tik nedidelė dalis (7 proc.) su kiekvienu šėrimu duoda augintiniui vitaminų, didžioji dalis savininkų – 56 proc. – vitaminų gyvūnui duoda tik kartais, 35 proc. apklaustųjų teigė visai jų neduodantys“, - teigia veterinarijos gydytoja.

Pašaras turi būti visavertis

„Nuolat augintinį šeriant visaverčiu pašaru, jis gauna visų būtinų vitaminų ir mineralinių medžiagų, tad papildomai nieko nereikia, tačiau kartais, pvz. po ligos ar traumos, papildomai norint pastiprinti kurią nors augintinio organizmo dalį (kaulus, sąnarius, kailį ar odą), būtina vartoti specialius papildus.

Tiems gyvūnams, kurie ne visada šeriami visaverčiu pašaru arba maitinami maistu nuo stalo, rekomenduojama papildomai duoti taip vadinamu „multivitaminų“ – tiesa, juos reikėtų pirkti pasikonsultavus su veterinaru“, – sako gyvūnų specialistė K.Ausmanė.

Pasak jos, renkant gyvūnui pašarą, būtina atsižvelgti į jo sudėtį, gamintoją ir pašaro klasę, nes gyvūnas ėdalą mėgti gali tik dėl jame esančių skonio stipriklių ir įvairių priedų, ne todėl, kad jis kokybiškas.

Svarbu atsiminti, kad nėra vieno geriausio universalaus pašaro katėms ir šunims, nes dviems tos pačios veislės ir amžiaus gyvūnams tas pats pašaras gali netikti ir nepatikti. Tik aiški sudėtis, kokybiški ingredientai ir profesionalo rekomendacijos garantuos sveiką bei ilgą mylimo augintinio gyvenimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Prie kalėdinės mugės vietos Strasbūre aidėjo šūviai: yra žuvusių ir sužeistų, užpuolikas laisvėje

Vaikai ir jaunuoliai gatvėje: pagalba ateina

Interviu Aktualu

T.Berezovecas: „Rusijos žvalgyboje gali dirbti idiotai, bet jie vis tiek sugeba žudyti“

Aktualu

Kručinskų šeima nusprendė neįsileisti specialistų į savo namus: „Norisi eiti į šviesą“

Pasaulis kišenėje

Originali Klaipėda: viena eglė sužibo po vandeniu, kita nunerta iš 14 km siūlų

24sek

Nemaloni žinia iš Kinijos – Donatas Motiejūnas patyrė traumą

Pasaulis kišenėje

Išrinkta geriausia Kalėdų mugė Europoje – vos už pusdienio kelio nuo Lietuvos

Gyvenimas

Vėžiu serganti moteris – apie draudimo bendrovės akibrokštą: teigia apkaltinta melavimu

„Ginčas“: kaip vertinti V.Šeškaus isteriją dėl teisėjų?

Vardai

4 vaikų mama Sophie Guidolin leidžia sau šokoladą ir mėsainius: tobulą figūrą išlaiko vienas triukas

24sek

Europos taurės išbandymas Turine: „Fiat“ – „Rytas“

Gazas

Kaip laikyti rankas ant vairo, kad nereikėtų jų gipsuoti ar amputuoti?

Vardai

Kalėdų grojaraštis be „Baby, It's Cold Outside“? Tik dabar į dainos tekstą įsiklausę žmonės nustėro

24sek

Drąsios naujo veido Lietuvos krepšinyje svajonės – nori būti geriausias milijardierius

Vardai

Kalėdinė dvasia – Natalijos Bunkės namuose: neįprastą eglę puošė ir sūnus, ir mylimasis Edgaras

Gyvenimas

JAV vyksta naujo kontraceptinio gelio vyrams bandymai

24sek

Keistas posūkis – LKL žaidęs S.Butterfieldas metė krepšinį, kad įgyvendintų svajonę

24sek

Jonas Mačiulis su klubu pratęsė įspūdingą pergalių seriją

Kultūra

Apie žmogiškąją būklę: nuo neišgydomo kvailumo iki gebėjimo atleisti tai, kas neatleistina

Gazas

Panevėžyje pagerbti geriausi šių metų autokroso ir ralio kroso sportininkai

Naujienos

Vagys apšvarino žalgiriečio automobilį Kaune

Gyvenimas

Gatvės stilius: kaip languotą audinį skoningai pritaikyti savo įvaizdžiui?

Aktualu

V.Pranckietis: į klausimus dėl dirbamos žemės valdymo turi būti atsakyta

Aktualu

D.Trumpas: Iranas brangiai sumokės, jei atnaujins branduolinę programą

Aktualu

LRT tiriančios Seimo komisijos posėdis vyko 13 minučių: neatvykusius liudytojus norėtų drausminti baudomis

Gazas

Kaunietė iškėlė problemą: „Gauni mažą algą, tai dar ir už parkavimą prie darbo plėšia“

Aktualu

Kas po naujų mero rinkimų valdys Vilnių: norinčių lyg ir daug, kandidatų kol kas – vienas

Žinomi klaipėdiečiai domėjosi dovanų idėjomis Motinos dienai

Aktualu

D.Trumpo, Rusijos ir Kinijos žiniasklaidos puldinėjimai „kelia pavojų demokratijai“

Vardai

Violeta Tarasovienė į renginį atvyko su gražuole dukra Elinga

Aktualu

Rūta Vainienė: Kur gauti pinigų medikų algoms?

Donaldas Trumpas ir Emmanuelis Macronas su žmonomis per vizitą JAV

24sek

Tikslas pasiektas: „Warriors“ klubas ir ketvirtą kartą pranoko „Spurs“

Verslas

Anykščių rajone atsiras nauja šaudmenų gamykla

Maistas

Universaliosios alyvuogės: nuo užkandžių ir kepinių iki rimtųjų patiekalų. 15 receptų

Verslas

Praktiški patarimai planuojantiems įsirengti dušą

Aktualu

Lietuvos ir Lenkijos ekonomikos forume po mirties bus pagerbtas Lechas Kaczynskis

Vardai

Ypatingos

03:17
07:15

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką