Dabar populiaru
Publikuota: 2017 balandžio 21d. 21:00

Veterinarijos gydytojos apie augintinių kastraciją: už ar prieš?

Augintiniai
Vida Press nuotr. / Augintiniai

Kiekvienas, nusprendęs įsigyti augintinį, privalo juo tinkamai pasirūpinti. Tačiau kai kalba pasisuka apie kastraciją, galime išgirsti įvairiausių nuomonių. Ką vertėtų žinoti apie šią procedūrą? Kaip ji paveikia mūsų gyvūnus?

Į klausimus atsakinėjo Vilniaus kolegijos veterinaijos klinikos gydytojos ir Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakulteto Veterinarinės medicinos katedros dėstytojos Julija Špakovič ir Rūta Karalienė.

– Kada reikalinga kastracija šunims ir katėms?

– Kastraciją šunims ir katėms rekomenduojama atlikti tada, kai neplanuojama gyvūnų veisti ir norint išvengti nekastruotiems gyvūnams būdingų susirgimų.

Iš esmės kastraciją gyvūnui galima atlikti bet kokio amžiaus, bet rekomenduotina kuo ankščiau, pasiekus lytinę brandą. Tai priklauso nuo veislės, kadangi stambių veislių šunys subręsta vėliau, mažų veislių – anksčiau. Kates ir katinus rekomenduojama kastruoti iki 6 mėn., šunis iki metų, bet esant reikalui kastraciją galima atlikti ir anksčiau.

– Kuriuo metu ją rekomenduojama atlikti?

– Nerekomenduojama kastruoti rujos metu. Kales rekomenduojama kastruoti tarprujo metu, tai yra praėjus dviem mėnesiams po rujos, kates galima operuoti praėjus 2 savaitėm po rujos pabaigos.

– Teko išgirsti nuomonę, kad kastracija – tai gyvūno žalojimas. Ką manote apie tokią nuomonę?

– Tai klaidinga nuomonė. Kastracija nėra gyvūno žalojimas. Tai trumpai, su narkoze trunkanti operacija, nedaranti žalos organizmui, po kurios gyvūnas greitai atsigauna ir gyvena įprastą gyvenimą.

– Kita nuomonė tokia, kad kastracija kaip tik gyvūną apsaugo nuo įvairių ligų, o nekastruoti gali turėti sveikatos bėdų. Ar tai tiesa?

– Taip, tai tiesa. Laiku atlikta kastracija patelėms sumažina pieno liaukos navikų atsiradimo tikimybę dėl hormonų disbalanso (pavyzdžiui, po pseudonėštumo), taip pat miomų, kiaušidžių cistų, gimdos uždegimo (piometros) tikimybę. Patinų kastracija sumažina prostatos ir sėklidžių išvešėjimo ir navikų tikimybę.

Vida Press nuotr./Moteris su augintiniu
Vida Press nuotr./Moteris su augintiniu

– Kokia kastracijos nauda? Ir ar yra kokia nors žala? Kokios galimos pasekmės gyvūnui, kai jis nekastruojamas, ir kokie privalumai, kai jis kastruojamas?

– Kastracijos nauda – išvengiama nepageidaujamo prieauglio ir tuo pačiu mažinama beglobių gyvūnų populiacija bei užkrečiamųjų ligų plitimas. Taip pat gyvūnai tampa ramesni, mažiau žymi teritoriją, nebėga iš namų, nesivelia į kovas su savo gentainiais, sumažėja specifinis šlapimo kvapas.

Patelėms sumažėja tikimybė susirgti pieno liaukų navikais, visiškai pašalinama piometros bei cistų rizika. Patinams nėra rizikos susirgti sėklidžių vėžiu bei prostatos ligomis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Vardai

Grąžinti verta

Kuriu ir apsaugau

Sveikata

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką