Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

10 faktų apie žilumą

Trys kartos.
Scanpix/Panthermedia nuotr. / Trys kartos.
Šaltinis: 15min
0
A A

Žilus plaukus moterys dažniausiai stengiasi dažyti, nepaisant to, kad šiuo metu plinta sidabrinių sruogų mada. Kodėl mūsų plaukus padabina pilkos gijos? Ar įmanoma to išvengti? Kodėl vieni žmonės pražyla, o kiti iki pat gilios senatvės džiaugiasi sodria plaukų spalva?

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Kaip plaukai tampa žili?

Plaukų spalva priklauso nuo melanino – pigmento, suteikiančio spalvą ne tik jiems, bet ir odai. Teigiama, kad plaukai papilkėja todėl, kad senatvėje pradeda sparčiai mažėti melanino kiekis, taip pat jis nepasiekia plauko. Rezultatas aiškus – plaukai pražyla, tampa bespalviai. 

Plaukai gali pabalti dėl...

Naujas tyrimas atskleidžia, kad žilumas gali būti susijęs su tuo, kad plaukų ląstelėse susikaupia tam tikras vandenilio peroksido kiekis, o tai juos priverčia „pašviesėti iš vidaus“. Tikinama, kad šiaip ar taip plaukuose aptinkamas nedidelis kiekis vandenilio peroksido, kurį reguliuoja fermentas katalazė, skaidantis jį į vandenį ir deguonį.

Kadangi organizmas sendamas vis mažiau išskiria jau minėtos katalazės, natūralu, jog vandenilio peroksido kiekis auga, blokuojama melanino sintezė (nuo to ir priklauso plaukų spalva).

Kaip tarpusavyje susiję žilumas ir genetika?

Kai tik jūs gimėte, buvote užprogramuoti laikui, kada pabals jūsų plaukai. Kai kurie žmonės pražyla nesulaukę nė 30-ies metų, o tai susiję ir su genetika. Gal jūsų tėtis arba mama anksti pasipuošė sidabriniais plaukais?

Tačiau dauguma žmonių pradeda žilti vidutiniame amžiuje, t. y. sulaukę 50 metų. Dermatologai netgi dalinasi tokia taisykle 50/50/50, kuri reiškia, kad artėjant 50-mečiui 50 proc. žmonių turės 50 proc. žilų plaukų. Tiesa ta, kad remiantis įvairiomis ir apklausomis, bent pusę žilų plaukų turi vos 6–23 proc. žmonių.

Taip pat skaitykite: Panaudokime arbatą kitaip – veido, kūno ir plaukų grožiui

Vitamino B trūkumas

Jeigu džiaugiatės jaunyste, tačiau iš kažkur pasipila žili plaukai, tai gali būti susiję su vitamino B trūkumu. Bent jau taip teigia viena Jutos mokykla. Neva vitamino B trūkumas ar menkas jo įsisavinimas atitinkamai veikia plaukus. Taigi, kodėl nepabandžius į savo mitybą įtraukti daugiau vitaminų ir mineralų? 

Fotolia nuotr./Gyvo maisto piramidė
Fotolia nuotr./Gyvo maisto piramidė

Rasė – taip pat svarbus žilumo faktorius

Pavyzdžiui, baltaodžiai gali pradėti žilti jau sulaukę 30 metų, azijiečiai – gerokai peržengę 30-ies slenkstį, o afroamerikiečiai – sulaukę daugiau kaip  40 metų. Anksčiausiai pražyla raudonplaukiai.

Ar tikrai išrovus žilą plauką, jo vietoje išauga dar daugiau žilų?

Dermatologai netgi dalinasi tokia taisykle 50/50/50, kuri reiškia, kad artėjant 50-mečiui 50 proc. žmonių turės 50 proc. žilų plaukų.

Specialistai sako, kad tai tik mitas. Kiekvienas folikulas turi tik vieną plauką, ir jeigu jau jį išrausite, mažai tikėtina, kad jo vietoje išaugs daugybė žilų plaukų. Tikinama, kad tai nepaveiks ir tų folikulų, kurie yra šalia. Tačiau jeigu tokius darbelius atlikinėsite nuolatos, tuomet galite pažeisti folikulus, o tai gali turėti įtakos plaukų augimui – jie gali liautis augę!

Taip pat skaitykite: Asmeninių pokyčių konsultantė Leonora Blekaitytė: „Nerizikuodami rizikuojame daugiau“

Visagalis stresas – jis turi didžiulę įtaką žilumui

Nors kai kurie mokslininkai sako, kad tik genai atsakingi už žilų plaukų atsiradimą, nemažai ir tokių, kurie kaltina ir stresą. Tiesa, tiesioginės sąsajos su pražilimu ir stresu nebuvo patvirtintos.

2011 metų tyrimai atskleidžia, kad ilgalaikė reakcija į priešišką situaciją gali pažeisti DNR ir sukelti senėjimo procesus anksčiau nei norėtumėte. Šalia to, akivaizdu, pradeda sidabrine spalva žibėti ir jūsų plaukai.

Ar įmanoma pražilti per naktį?

Greičiausiai esate girdėję ne vieną tokį atvejį, kai žmogus pernakt pražyla patyręs didžiulį sukrėtimą, nelaimę ar išgąstį. (Beje, prieš tris dešimtmečius būdavo pasakojamos istorijos apie Afganistano karo dalyvius, kurie ten pernakt ir pražildavo, stebėdami draugų žūtis, dramatiškas situacijas ir kt.). Dažnai tai pavadinama Marijos Antuanetės sindromu, kuri, pasak kalbų, prieš egzekuciją pražilo akimirksniu.

Mokslininkai tikina, kad kažin ar tokie atvejai įmanomi. Manoma, kad virtimo žilagalviu paslaptį galima atskleisti tuo, kad žmogus jau turėjo žilų plaukų ir jie išryškėjo iškritus pigmentuotiems, kurie iš tikrųjų gali slinkti, kai patiriame stresą ir įtampą. 

Meskite rūkyti

Dauguma tyrimų atrado ryšį tarp ankstyvo pražilimo ir rūkymo. Pasirodo tie, kurie negali gyventi be cigarečių, net 2,5 karto dažniau pražyla (iki 30 m.). 

Žyla ne tik galva... 

Visi plaukai ant kūno – tiek ant krūtinės, tiek apatinėje kūno dalyje, gali pabalti. Tačiau įdomu tai, kad žilimo procesas vyksta skirtingu greičiu. Taigi, nieko keisto, jeigu vienų vyrų barzda būna sniego baltumo, o plaukai ryškiai juodi. 

Sužinokite daugiau, sekdami naujienas „Facebooke“!

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką