Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 30d. 08:46

Vyriškas košmaras – plikė: kaip slenkantys plaukai keičia vyrų psichologinę būklę?

Vytautas Dockus
Partnerio nuotr. / Vytautas Dockus

Nors įprasta manyti, kad nerimauti dėl savo išvaizdos būdinga moterims, o vyrams, kad jaustųsi gerai, gana susišukuoti, ekspertai sako, kad tokia nuomonė tėra mitas. Apklausos rodo, kad kaip ir moterys, vyrai neretu atveju norėtų savyje „ką nors pakeisti“, o kaip vieną didžiausių savo išvaizdos trūkumų, smarkiai atsiliepiantį netik savijautai, bet ir gyvenimo kokybei, įvardija plikę.

Psichologės, lektorės Alinos Martinkutės-Vorobej teigimu, žmogaus suvokimą, kokia išvaizda yra graži, nuo mažumės sąlygoja jo aplinkoje matomi standartai, kuriuos netrunkama perimti kaip kriterijus vertinant pačius save.

„Žmogus nuo mažumės gauna daug žinučių apie tai, kas yra gražu konkrečioje aplinkoje. Pavyzdžiui, stebėdamas artimuosius – kaip jie rengiasi, naudoja makiažą, šukuojasi, dėl ko nusimena ar pasidžiaugia pasižiūrėję į veidrodį. Tai neretai pastiprina viešoje erdvėje paplitę „patrauklaus žmogaus“ įvaizdžiai: kiek jis sveria, kaip atrodo jo kūno proporcijos, veidas, plaukai. Pavieniui tokios žinutės didelės įtakos neturi, bet masė jų formuoja normą, ir net savotišką spaudimą“, – sako psichologė.

Anot ekspertės, kad išvaizda mūsų kultūroje yra svarbi, gali rodyti ir folkloras: „Pavyzdžiui, „blogų plaukų diena“. Ši frazė slepia ne tik tas kelias dienas per mėnesį, kai plaukai lyg tyčia mums nepaklūsta, bet ir tai, kad dėl „ne taip“ sugulusių plaukų jaučiamės lyg diena keliautų šuniui ant uodegos, lyg būtume praradę kontrolę. Taigi nenuostabu, kad išvaizda gali turėti įtakos ne tik tam, kaip jaučiamės konkrečią akimirką, bet ir kaip apskritai jaučiamės savo aplinkoje ir vertiname savo galimybes.“

Plikė = vyro statusas?

Anot A. Martinkutės-Vorobej, taip jau yra, kad žmogus ne šiaip vertina išvaizdą, o, sąmoningai ar ne, su ja sieja ir kitus atributus: žmogaus statusą, jo asmenines charakteristikas, sėkmę, kompetencijas. Vyrams tai ypač būdinga dėl su vyriškumu siejamo gajaus stereotipo – neva vyras turi atrodyti „kaip vyras“: aukštas, stiprus, raumeningas, vešlių plaukų.

„Pažiūrėkime, kokius vyro įvaizdžius mes matome viešojoje erdvėje, ir atsakysime sau į klausimą, su kokiais vyrais dalis vyrų save lygina: tai su vienetiniais, nugludintais, perspaustais idealais, o ne su sutinkamais kasdien. Užtenka pastebėti reklamas ar filmus apie vyrus – pagrindinių herojų neretas atributas yra vešlūs plaukai. Plinkantys vyrai retai atvaizduojami kaip pagrindiniai personažai ar pozityvūs herojai. Sveiki, stiprūs plaukai neretai siejami su seksualumu ir jaunyste, o visuomenėje, kuri propaguoja jaunystės kultą, bet kas, kas siejama su senėjimu, gali būti priimama su baime ir nerimu“, – sako A. Martinkutė-Vorobej.

Todėl, pasak psichologės, susitaikyti su viena dažniausiai pasitaikančių vyriškų grožio problemų – plaukų slinkimu, gali būti nelengvas iššūkis: plaukų netektis gali būti matoma ir kaip grožio, patrauklumo praradimas, ir kaip artėjančios senatvės požymis.

„Plaukų retėjimas gali visaip paveikti žmogaus elgesį. Tas, kuris išvaizdą sieja su pasisekimu, įsitvirtinimu, gali būti labiau linkęs nerimauti. Tokiu atveju reakcija gali būti įvairi: gali atsirasti noras vengti temos ar viešumos, pyktis, susierzinimas, o kai kas gali imti ieškoti sprendimų ar pagalbos. Pokytis gali vykti palaipsniui – žmogui gali reikėti laiko prisitaikyti ir susitaikyti. Bet gali vykti ir labai staiga. Kai kurie žmonės gali su plaukų netektimi patirti ir fazes, kurios kažkuo primena gedėjimo procesą: neigimas, pyktis, derybos, prislėgtumas, susitaikymas“, – sako A. Martinkutė-Vorobej.

Padėtis su išeitimi

Kad kompleksai dėl atsiveriančios plikės – opi vyriška problema, sako ir gydytojas, plaukų transplantacijos ir medicinos centro „Hair Clinic“ bendraįkūrėjas Vytautas Dockus. Tiesa, šiandien modernūs gydymo būdai apsiginti nuo plikės padeda be didesnių pastangų. Bene populiariausias jų – plaukų transplantacija, kuria, gydytojo teigimu, pasinaudoti skuba vis daugiau vyrų ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje.

„Plaukų transplantacija pasaulyje gyvuoja jau daug metų, tiesiog keitėsi ir tobulėjo procedūros atlikimo technika. Šiai dienai tai minimaliai invazyvi, vienos dienos procedūra, atliekama vietinėje nejautroje, todėl yra itin populiari visame pasaulyje. Lietuvoje vyrai taip pat tampa vis atviresni estetinėms procedūroms, todėl plaukų transplantacija jiems – irgi nebe naujiena: Pastebime, jog lietuviai tampa pasaulietiškesni, kratosi stigmų bei nemato gėdos pašalinti tam tikrą kompleksą, kuris juos vargina. Savo klinikoje sulaukiame daug tiek vietinių, tiek emigracijoje gyvenančių lietuvių“, – sako V. Dockus.

Anot mediko, plaukų transplantacija – specifinė procedūra, reikalaujanti daug specialistų įgūdžių ir kruopštumo. Bemaž svarbiausia procedūros dalis yra plaukų slinkimo diagnostika, padedanti išsiaiškinti plaukų retėjimo priežastį ir padiktuojanti tolesnę šukuosenos priežiūrą. Vėliau procedūra skaitoma į etapus: paėmami kraujo tyrimai, atliekamas plaukų linijos dizainas, atveriami mikro kanalėliai nuplikusiose vietose, į kuriuos bus įsodinami plaukai, tuomet specialiu aparatu paimami donoriniai plaukai, kurie persodinami į recipientinę zoną.

„Plaukų transplantacija vidutiniškai trunka nuo 6 iki 10 valandų, priklausomai nuo transplantuojamų plaukų folikulų skaičiaus. Procedūros metu pacientas ilsisi, klausosi muzikos, audioknygų, gali nueiti į tualetą, papietauti. Pakartotinių procedūrų nereikia, nes transplantuoti plaukai išlieka visam gyvenimui. Pilnas vešlių plaukų rezultatas matomas po 12-18 mėnesių, tačiau tai labai priklauso ir nuo konkretaus paciento fiziologinių savybių. Turėjome pacientų, kuriems gražus rezultatas – visiškai natūraliai atrodanti šukuosena – pasiektas ir labai anksti, vos po 6 mėnesių“, – sako V. Dockus.

Ar pašalinta plikė padeda vyrams padeda pasijausti geriau? Gydytojas V. Dockus neabejoja: „Kai kurie pacientai po sėkmingai atliktos procedūros pas mus atvažiuoja net su tortais ar gėlėmis – taip dėkoja už sugrąžintą pasitikėjimą savimi, kuris sąlygoja geresnę gyvenimo kokybę tiek asmeniniame gyvenime, tiek darbe.“

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką