Laisvas žodis nereiškia palaidas.  Prenumeratai iki - 60%
Išbandyti

13 Kinijoje įprastų dalykų, kurie stebina užsieniečius

Kiekviena tauta turi tradicijų, kurios sunkiai suprantamos užsieniečiams. Bandydami prie jų prisitaikyti palengviname sau gyvenimą – lengviau adaptuojamės naujoje kultūroje. Tačiau kai kurios Kinijoje galiojančios taisyklės ir vietinių įpročiai nepaliauja stebinti net ir po daugelio kartų, pastebi „Business Insider“ žurnalistė Talia Avakian.
Kini veido kaukes Kinijoje mėgsta moterys
Kini veido kaukes Kinijoje mėgsta moterys. / Reuters/Stringer nuotr.

Štai 13 kinų įpročių, kuriuos būtina žinoti, vykstant į šią Azijos šalį bet kokiu tikslu – atostogoms, verslo reikalais ar mokytis.

1. Ryžių dubenėlyje lazdelės niekada nestatomos stačiai

Kad ir kaip keistai tai skambėtų, valgydami niekada neįsmeikite lazdelių vertikaliai į ryžius – Kinijoje tai primena mirusiems skirtą ritualą ir gali sulaukti neigiamos vietinių reakcijos. Lazdelių jūsų rankose neturėtų būti ir tuomet, kai gestikuliuojate. 

123rf.com nuotr./Kinijoje ryžių dubenėlyje lazdelių negalima palikti vertikaliai
123rf.com nuotr./Kinijoje ryžių dubenėlyje lazdelių negalima palikti vertikaliai

2. Dujų išsiskyrimas prie stalo – dėkingumo ženklas

Visą gyvenimą buvome mokomi gražaus elgesio prie stalo, pavyzdžiui, nekrapštyti maisto likučių burnoje pirštais arba neatsirūgti dar nepakilę nuo stalo. Kinijoje viskas priešingai: jei klientas kavinėje ar restorane po valgio atsirūgsta, tai laikoma komplimentu virėjui.

Dujų išsiskyrimas rodo, jog žmogui maistas patiko, tad nieko keisto, jog riaugėjančių vietinių sutiksite visur – ir pietaudami, ir vakarieniaudami.

3. Nuolat pildomi arbatos puodeliai

Ši tradicija turi atskirą pavadinimą – „arbatos baksnojimas“. Nuolat pripildydami ir taip netuščius arbatos puodelius kinai savo svečiams tarsi parodo, jog džiaugiasi jį matydami. Tad, jei nebenorite arbatos, tiesiog bakstelėkite lentelę, ant kurios paprastai padedami arbatos puodeliai: taip parodysite savo dėkingumą ir šiuo gestu pasakysite „ačiū, arbatos man jau užtenka“.

123rf.com nuotr./Kiniška arbata
123rf.com nuotr./Kiniška arbata

4. Dovanos atmetimas

Neįsižeiskite, jei Kinijoje jūsų dovanos vietiniai atsisakys – kai kuriais atvejais net keletą kartų. Šalyje nėra įprasta iš karto ją priimti. Mandagu pirmiausia atsisakyti. Tai žinodami drąsiai ją kinui įteikite dar kartą – tikėtina, jog šįkart ji bus džiaugsmingai paimta.

5. Spjaudymasis viešai

Kinijoje įprasta spjaudytis viešai – tai dar visi ir praktiškai visur: gatvėse, kiemuose, net viešajame transporte ar net patalpose. Nors kai kur bandoma tai drausti, viešas ir dažnai garsus spjaudymasis kol kas tebėra įprastas didžiajai daliai kinų ir trikdo tik užsieniečius. 

6. Vietoje policijos šunų – policijos žąsys

Taip, supratote teisingai. Kai kuriose vietovėse, pavyzdžiui, Sindziango provincijoje, teisėsaugos pareigūnai dresuoja ne šunis, bet žąsis.  Kinijos valdžia aiškina, jog šie naminiai paukščiai puikiai atlieka sarginio šuns funkciją: jie gali būti agresyvūs, be to, į svetimą žmogų ar gyvūną reaguoja garsiai – taigi, veikia tarsi „signalizacija“.

Žąsys
15min.lt nuotr.. Žąsys

7. Nemandagu rodyti pirštais

Kai kuriose Kinijos dalyse, pavyzdžiui, Dziudžaigou slėnyje ar ten, kur gyvena didesnė tibetiečių populiacija, skaičiavimais ir rodymas pirštais laikomas itin nemandagiu ir net įžeidžiu veiksmu. 

Jei nenorite užgauti vietinių, skaičiuoti žmones ar daiktus reikėtų ne rodant pirštu, bet visa ranka – pirštai turėtų būti suspausti, o delnas nukreiptas į viršų.

8. Jokių „ačiū“ už komplimentus 

Jei Kinijoje jus kažkas pagyrė, nedėkokite – tai laikoma tuštybės ženklu. Kur kas geriau apsimesti, jog to nė negirdėjote arba suvaidinti, jog tai jums nė kiek nerūpi, o gal net yra nemalonu. 

„15 minučių“/Egidijaus Jankausko nuotr./Sunkmetis sumažino ir į paslaugos sferos darbuotojų kišenes krintančius arbatpinigius.
„15 minučių“/Egidijaus Jankausko nuotr./Arbatpinigiai

9. Nepalikite arbatpinigių

Už gerai atliktas ar papildomas paslaugas pamaloninti jų suteikėją arbatpinigiais įprasta visame pasaulyje. Tik ne Kinijoje. Čia tai gali būti suprasta priešingai. Taigi, arbatpinigių Kinijoje palikite tik su turizmu susijusiose vietose – viešbučiuose, turistiniuose objektuose ar pan.

10. „Nusifotografuok su mumis!“

Tokį prašymą galima išgirsti visoje Azijoje, Kinija – ne išimtis. Tad nenustebkite, jei mieste jūsų paprašys įsiamžinti šeimyninėje kinų nuotraukoje arba net tapti asmeninės šventės fotosesijos dalyviu. 

11. Kelnės su skyle

Nors sauskelnės Kinijoje nėra joks stebuklas, kai kurie vietiniai vietoje jų iki šiol ūgtelėjusiems vaikams mauna specialias kelnes su skyle. Tai leidžia jiems atlikti gamtinius reikalus patogiai ir be suaugusių pagalbos.

12. Į paplūdimį – su veidą dengiančiomis kaukėmis

Kinų noras turėti šviesesnę veido odą ir dėl to visokiais būdais saugoti ją nuo tiesioginių saulės spindulių, žinomas nuo seno. Tačiau „Kini veidas“ – speciali, paplūdimiui skirta kaukė – yra naujas dalykas. 

Pastaraisiais metais ji ypač paplitusi kai kuriuose Kinijos paplūdimiuose: juose galima išvysti daug ant besideginančių ar besimaudančių vietinių, kurių veidą dengia skirtingų spalvų „Kini veidas“.

2004 metais sukurta kaukė, pasak jos autorių, apsaugo veidą nuo saulės, taip pat medūzos įgėlimo. Jos ypač populiarios tarp moterų. 

13. Kai nori miego, vieta nesvarbi

Gatvėje miegantis tuktuko vairuotojas – įprastas vaizdas Kinijoje. Žmonės čia miega visur: traukiniuose, autobusuose, mašinose net gatvėje. Tai taip paplitę, jog net įkurta interneto svetainė „Miegantys kinai“ (angl. Sleeping Chinese), kurioje publikuojamos nuotraukos, iliustruojančios šį „nacionalinį kinų įprotį“. 

Užsnūsti, regis, bet kur sugeba ne tik kinai, bet ir kitų Azijos šalių gyventojai. Tai puikiai iliustruoja keliautojo Tomo Baranausko nuotraukų galerija:

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius