Prenumeratai - 60%. Geriausias metų pasiūlymas!
Prenumeruoti

7 šalys, kuriose šiemet – ne 2020-ieji

Skaičiai 2020 tiek visur mirga, kad galima lengvai pamiršti, jog ne visur pasaulyje galioja toks pats kalendorius. Pavyzdžiui, Japonijoje dabar yra 2-ieji. Izraelyje – 5 780-ieji... Štai septynios šalys, kurios nesutiko 2020-ųjų, rašo „Matador Network“:
Kim Jong Uno fotosesija
Kim Jong Uno fotosesija / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

1. Šiaurės Korėja

Grigaliaus kalendorius prasideda numanomą Jėzaus gimimo datą, bet Šiaurės Korėja metus skaičiuoja nuo vieno iš savo sudievintų vadovų Kim Il Sungo gimimo.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Žmonės prie Kim Il Sungo (kairėje) ir Kim Jong Ilo statulų
AFP/„Scanpix“ nuotr./Žmonės prie Kim Il Sungo (kairėje) ir Kim Jong Ilo statulų

Pagal šioje šalyje naudojamą Čučhės kalendorių metai pradėti skaičiuoti nuo to laiko, kas daugumai pasaulio buvo 1912-ieji. Tad dabar Šiaurės Korėjoje yra 110-ieji.

Vardą kalendorius gavęs pagal Šiaurės Korėjos Čučhės ideologiją, kurią sugalvojo ir išvystė pats Kim Il Sungas. Svarbiausias akcentas čia – galingas lyderis. Savas kalendorius yra tik vienas iš daugelio būdų, kaip Šiaurės Korėja nori pabrėžti savo kitoniškumą nuo likusio pasaulio.

2. Tailandas

123rf.com /Tailandas
123rf.com /Tailandas

Tajų kalendorius remiasi budizmo įvykiais. Pagal tajų saulės kalendorių metai prasideda taip pat sausio 1-ąją, tačiau jie skaičiuojami nuo tada, kai Buda pasiekė nirvaną. Tad šie metai Tailande yra 2 563-ieji. Juos apskaičiuoti gana lengva – tiesiog prie Grigaliaus kalendoriaus datos reikia pridėti 543. Šį kalendorių naudoja ne tik Tailandas, bet ir Šri Lanka, Kambodža, Laosas, Mianmaras.

3. Etiopija

123rf.com nuotr./Etiopija
123rf.com nuotr./Etiopija

Etiopijoje šiemet sutikti 2013-ieji. Jų kalendorius nuo Grigaliaus atsilieka septyneriais metais. Taip yra dėl to, kad Etiopijoje metai skaičiuojami remiantis senoviniu Koptų kalendoriumi, pagal kurį Jėzaus gimimas įvyko septyneriais metais vėliau nei pagal Grigaliaus kalendorių. Etiopų kalendoriaus metuose taip pat yra 13 mėnesių, o kiekviena diena prasideda nuo saulėtekio, o ne nuo vidurnakčio.

4. Izraelis

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jeruzalė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jeruzalė

Neturėtų stebinti, kad viena seniausių pasaulio civilizacijų turi ir vieną seniausių kalendorių. Hebrajų kalendorius laiką pradėjo skaičiuoti nuo 3761 m. pr. Kr. spalio 7-osios jaunaties, tad šiemet Izraelyje – 5 780-ieji. Nors Grigaliaus kalendorius taip pat naudojamas šalyje, visos hebrajų šventės, gimtadieniai ir atminimo dienos oficialiai švenčiamos remiantis Hebrajų kalendoriumi. Pagal jį kiekvienas mėnuo prasideda su mėnulio jaunatimi.

5. Iranas

Vida Press nuotr./Magiški kelionių po Iraną kadrai
Vida Press nuotr./Magiški kelionių po Iraną kadrai

Daugumoje šalių kalendoriai sukurti remiantis religinėmis tradicijomis, tačiau Irano kalendorius sudėliotas pagal astronomiją. Oficialųjį šalies – persų, dar vadinamą Hidžros Saulės – kalendorių sukūrė grupė astronomų. Metai pagal jį matuojami remiantis Žemės sukimusi aplink Saulę, ir – kitaip nei Grigaliaus kalendoriuje – šiame laiką diktuoja astronominiai stebėjimai. Hidžros Saulės kalendorius susietas su astronominiais sezonais, tad iš tiesų jis net tikslesnis nei Grigaliaus. Dabar Irane yra 1 398-ieji. Taip metus skaičiuoja ir Afganistanas.

6. Japonija

AFP/„Scanpix“ nuotr./Japonijos imperatorius Naruhito su žmona Masako
AFP/„Scanpix“ nuotr./Japonijos imperatorius Naruhito su žmona Masako

Ar žinojote, kad Japonijoje – vos 2-ieji metai? Šioje šalyje metai skaičiuojami pagal jos imperatoriaus valdymo metus, o kiekvienam periodui suteikiamas pavadinimas, kuris geriausiai atspindi valdžiusio imperatoriaus laikmetį. Buvusi era, kai valdė imperatorius Akihito, buvo vadinama „Heisei“ – „taika visur“. Ji truko 1989–2019 pagal Grigaliaus kalendorių. Tuomet sostą perėmė jo sūnus Naruhito. Dabar Japonijoje – „Reiwa“ era, „graži harmonija“.

7. Saudo Arabija

123rf.com nuotr./Saudo Arabija
123rf.com nuotr./Saudo Arabija

Kaip ir daugelis musulmoniškų šalių, Saudo Arabija turi dvigubą kalendoriaus sistemą – naudoja tiek Grigaliaus, tiek Musulmonų kalendorius, paprastai net įvykiai nurodomi abiem datomis. Musulmonų kalendorius visų pirma naudojamas svarbiems religiniams įvykiams pažymėti, nors jis ir diktuota Naujųjų metų pradžią. Šie metai Saudo Arabijoje bus 1442-ieji, tačiau jie neprasidėjo sausio 1-ąją. Vienas iš unikaliausių Saudo Arabijos Naujųjų metų aspektų – jie kasmet keičia datą. 2019-ieji prasidėjo rugsėjį, o 2020-ieji bus pradėti rugpjūčio 21 d.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Lietuvio verslas, stebinantis drąsiu pažadu: „Valyti iš tiesų gali būti tikras malonumas!“
Karaliaus dovaną – ladaną – atranda vis daugiau lietuvių
Reklama
Laiku kreipęsis dėl erekcijos ir prostatos sutrikimų vyras gali išvengti infarkto ar net vėžio?
Reklama
Kaip apsitverti kiemą, kad tvora ir vartai tarnautų patikimai
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką