-50% metinei prenumeratai. 15 dienos proga!
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Apleistas sandėlys Melnragėje virto grafičio erdve: menininkai įamžino pajūrio legendas

Klaipėdoje baigėsi tarptautinė Vilniaus dailės akademijos jaunųjų sienos tapytojų kūrybinė stovykla „The Baltic Wild Walls“ (liet. Baltų kultūra miesto sienose). Jau treti metai įvairiuose Lietuvos miestuose rengiamas gatvės meno ir grafičio festivalis šiais metais vyko Melnragėje, Klaipėdoje. Pusę metų jaunieji menininkai tobulino sumanymo koncepciją, rėmėsi pajūrio legendomis ir kūrė pajūrio mitologiją ir uosto tapatybę apmąstančią kompoziciją. Ji įgyvendinta ant apleisto sandėlio sienų.
Projekto dalyvių komanda
Projekto dalyvių komanda / Ž.Danio nuotr.

Sumanymo įgyvendinimui ne veltui pasirinktas apleistas vienaaukštis privataus sandėlys, stovintis šalia uosto, jūros vartų ir „Klaipėdos naftos“ terminalų.

Anot idėjos autoriaus Žilvino Danio, pastatas stovi gamtos ir pramonės sandūros apsuptyje – uosto industrija, kopos ir jūra įkvepia ir išlaisvina menininkų vaizduotę.

Renginyje suburta 20 skirtingų autorių, kuriančių įvairia gatvės meno, poparto, siurrealizmo bei realizmo stilistika. Dalyviai per trumpą laiką turėjo sugretinti ir sujungti savus skirtingo braižo kūrinius į vientisą vizualinį pasakojimą – kompoziciją, pritaikytą beveidės ūkinės paskirties pastato architektūrai. Dalyvių veiklos laukas platus ir įvairus: tapyba, grafika, graffiti menas, freska, videomenas, etnologija, dailėtyra.

Dailės akademijų studentams iš Lietuvos ir Latvijos (Diana Remeikytė, Indrė Lubytė, Irma Ignatavičiūtė, Oskaras Ivanovas, Joelis Aškinis, Arvis Krisnopathis, Aija Pastarė, Anna Dzervė) tai buvo lyg kūrybinės atostogos – galimybė išrūkti nuo akademinių studijų ir kurti įkvėptiems Klaipėdos pajūrio kraštovaizdžio.

Projekte dalyvavo ir kiti Lietuvos menininkai: Kęstas Juršėnas, Rusnė Šimulynaitė, Edgaras Tkačenka, Žilvinas Gaižauskas, Darius Jarusevičius, Žilvinas Makutis bei dailėtyrininkas dr. Vytautas Tumėnas. Renginiui talkino ir savanoriai Ieva Kovaliunaitė, Dovydas Sirvydis, Vita Baradulina, Diana Mikailaitė.

Jaunieji sienų tapybos kūrėjai savo kūrybinę akciją atidarė Klaipėdos „Menų zonos rezidencijoje“ klausydamiesi dailėtyrininko dr. Vytauto Tumėno paskaitos „Mitopoetiniai pajūrio vaizdiniai“. Jaunieji dailininkai giliau susipažino su Vakarų baltų (prūsų ir kuršių) tapatybės simboliais ir mitologiniais įvaizdžiais, jų vaizdavimo tradicija. Būtent iš jų buvo semiamasi įkvėpimo bei siekta juos šiuolaikiškai apmąstyti ir originaliai interpretuoti bendrame kūrinyje.

Menininkai domėjosi Juodkrantės Raganų kalno, Jūratės ir Kastyčio, Eglės Žalčių karalienės, Birutės ir Kęstučio ir kitomis legendomis, Prūsų dievybių atvaizdais, Klaipėdos krašto heraldine simbolika, ornamentika, gotiškais ir runų šriftais. Piešiniuose taip pat atkreiptas dėmesys į vietines Klaipėdos miesto subkultūras – „Mogiliovo“ mikrorajoną, kuris glaudžiai siejasi su gatvės hip hopu ir grafičių kultūra. Pasirinktų vaizdinių neįprastais kontekstais ar paradokslaliais sugretinimais menininkai siekia šmaikščiai aktualizuoti tradicinių įvaizdžių turinį, pabrėžti kontrastingą, kiek konfliktišką šiuolaikinio pasaulio sandūrą su mitiniais archetipais. Drauge jaunieji kūrėjai tarsi siekia įrodyti mitinių archetipų universalumą, pranokstantį laikmečių ribas.

Sienų tapybos kūrinys buvo atidengtas paskutinį šios vasaros savaitgalį, kaip „Klaipėdos jaunimo savaitės“ renginių programos dalis.

Kūrinį galima apžiūrėti Klaipėdoje, Vėtros g. 8.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Reklama
Šiaulių banko grupės valdomi pensijų fondai į daugiabučių renovaciją investuoja dar 7,5 mln. eurų
Užsisakykite 15min naujienlaiškius