Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Aukščiausias ir ilgiausias geležinkelio tiltas Lietuvoje laukia drąsuolių

Ar norėtumėte įveikti daugiau kaip pusę kilometro 33 metrų aukštyje virš upės slėnio? Jei taip, tuomet jūsų laukia aukščiausias ir ilgiausias geležinkelio tiltas Lietuvoje.
Lyduvėnų tiltas
Lyduvėnų tiltas / „Atrask Raseinius“ nuotr.

Lyduvėnų geležinkelio tiltas, esantis Raseinių rajone, ne vienerius metus traukė smalsuolius, o norinčių pasivaikščioti juo netrūko visais laikais.

Deja, tiltas, priklausantis AB „Lietuvos geležinkeliai“ yra ypač saugomas, strateginis objektas ir vaikščioti juo ilgai galėjo tik geležinkeliečiai.

Viešumoje pradėjus sklisti kalboms apie galimybes jį atverti visuomenei, kilo lankytojų saugumo klausimas. Keletą metų užtruko tilto pritaikymo lankymui darbai. Pagaliau 2023 metų pabaigoje aukščiausias ir ilgiausias geležinkelio tiltas Lietuvoje atvertas turistams.

„Atrask Raseiniai“ nuotr./Takas pėstiesiems ant Lyduvėnų tilto.
„Atrask Raseiniai“ nuotr./Takas pėstiesiems ant Lyduvėnų tilto.

Pirmieji aukščio „fanai“ jį jau aplankė, o „nesezoninės“ oro sąlygos tokią pramogą padarė dar ekstremalesne. Ruošdami 2024 metų atostogų planus nepamirškite įtraukti ir šio naujo, unikalaus ir išskirtinio objekto Raseinių rajone, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Buvo didžiausias medinis tiltas Europoje

Šio Kultūros paminklu paskelbto tilto istorija prasidėjo 1916 metais. Deja, jo paskirtis nebuvo tokia romantiška, kokios norėtume. Pradžioje daug metų jis buvo skirtas karo tikslams, ir tuo metu tai buvo didžiausias medinis tiltas visoje Europoje.

Medinis tiltas traukinių eismui nebuvo pati geriausia konstrukcija ne tik dėl gaisrų, bet ir stabilumo, todėl jau po poros metų čia vokiečių kariuomenė įrengė jau gelžbetonio tiltą. Patys vokiečiai šį tiltą ir susprogdino, besitraukdami 1944 metais. Dabartinis tiltas pastatytas 1952 metais. Na, o pirmojo medinio tilto originalaus maketo dalį, galite rasti Raseinių krašto istorijos muziejuje Raseiniuose.

Lyduvėnų geležinkelio tiltas 1915-1916 m. / RKIM nuotr.
Lyduvėnų geležinkelio tiltas 1915-1916 m. / RKIM nuotr.

Ekskursijose – išskirtinės patirtys: virš galvos gali pralėkti traukinys!

Rekonstruojant ir pritaikant tiltą, projektuotojų užduotis buvo pateikti tokius sprendimus, kad jis būtų saugus lankytojams, o tuo pačiu nepertraukiamai juo galėtų vykti traukinių eismas. Labai tikėtina, kad ekskursijos metu jums virš galvos 42 metrų aukštyje dundės traukinys, o jūs vaikščiosite keliais metrais žemiau. Iš tiesų ne kasdienė patirtis!

Traukinių sąstatai (garvežys ir vagonai) čia kasdien rieda nuo 5 iki 10 kartų. Tačiau, net jei traukinys jums virš galvos neriedės, pasivaikščiojimas virš upės slėnio 33 metrų aukštyje įspūdį tikrai paliks.

Tilto pritaikymo projektą įgyvendino LTG grupės akcinė bendrovė „LTG Infra“ kartu su Valstybine saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos ir Žemaitijos saugomų teritorijų direkcija.

„Atrask Raseinius“ / Aurimo Pališkio nuotr./Lyduvėnų geležinkelio tiltas
„Atrask Raseinius“ / Aurimo Pališkio nuotr./Lyduvėnų geležinkelio tiltas

Prieš atvykstant būtina užsiregistruoti

Tiltas vis dar yra strategiškai svarbus ir saugomas, todėl užlipti ant jo tik panorėjus nepavyks. Kelionę juo teks suplanuoti iš anksto. Pavieniai keliautojai bilietus gali įsigyti tik per bilietų rezervavimo sistemą Tickets.paysera.com.

Organizuotų grupių (nuo 15 asmenų) registraciją vykdo Dubysos regioninio parko lankytojų centras (tel. +37061425095).

Atvykdami nepamirškite asmens tapatybę patvirtinančio dokumento ir žinokite, kad savo bilieto perleisti kitam asmeniui negalėsite.

Ekskursijos startas – lankytojams skirta aikštelė (šiaurinėje tilto pusėje), čia palikę automobilius ar kitas transporto priemones, praėję patikros punktą toliau kelionę tęsite su Dubysos regioninio parko lankytojų centro gidais.

Gidas ant tilto lydi iki 14 asmenų grupes, kurios čia užtruks iki pusės valandos. Tiltu eisite daugiau nei pusę kilometro ir tik į vieną pusę, o grįžti į automobilių stovėjimo aikštelę turėsite čia įrengtais takais. Vadovaukitės judėjimo schemomis esančiomis objekte.

„Atrask Raseinius“ nuotr./Bilietų ir registracijos sistema
„Atrask Raseinius“ nuotr./Bilietų ir registracijos sistema

Ne tik piligrimams – Šiluva

Pasibaigus ekskursijai Raseinių rajono turizmo atstovai kviečia pažinti kitas netoli esančias vietas. Pavyzdžiui, Šiluvą, kuri yra visame pasaulyje garsi piligrimystės vieta.

Čia 1608 m. įvykęs Mergelės Marijos apsireiškimas yra ne tik vienintelis Lietuvoje oficialiai pripažintas bažnyčios, bet ir seniausias Europoje. Čia galite aplankyti Antano Vivulskio projektuotą Apsireiškimo koplyčia, Švč. Mergelės Marijos Gimimo Baziliką, Šviesos koplyčią. Apsistoti galite Jono Pauliaus II piligrimų namuose.

„Atrask Raseinius“ nuotr./Bažnyčių naktų koncertas Šiluvos bazilikoje.
„Atrask Raseinius“ nuotr./Bažnyčių naktų koncertas Šiluvos bazilikoje.

Na, o nusprendę likti čia kiek ilgiau galite rinktis žygiuoti Gyvos piligrimystės maršrutais. Šiluvos šventovėje rasite ne tik ramybę ir galimybę pabėgti nuo kasdienio šurmulio, bet ir kultūrinius renginius, edukacijas.

Šią vasarą, kaip ir kasmet, Šiluvoje vyks vienas iš Tytuvėnų festivalio koncertų (liepos 13 d.), Bažnyčių naktys (liepos 18 d.). Na ir, žinoma , rugsėjį čia prasidės Didieji Šilinių atlaidai (rugsėjo 7-15 d.). Daugiau informacijos Šiluvos piligrimų centre arba svetainėje Siluva.lt.

Maironio tėviškė ir gimtinė ir Raseinių krašto istorijos muziejus

Vos už 18 kilometrų nuo Šiluvos aplankykite Maironio tėviškę ir gimtinę. Čia Maironio tėviškėje Bernotuose – sesers name įrengtas muziejus. Sodyboje yra senas sodas, ledainė, tvartas ir klėtis. Muziejuje eksponuojami autentiški Maironio šeimos daiktai, menantys to meto gyvenimą. Pasivaikščioję ąžuolų alėja pasieksite ir Jono Mačiulio gimtinę.

„Atrask Raseinius“ / Aurimo Pališkio nuotr./Maironio tėviškė.
„Atrask Raseinius“ / Aurimo Pališkio nuotr./Maironio tėviškė.

Tai yra Raseinių krašto istorijos muziejaus padalinys, o pagrindinį muziejų, įkurtą buvusiuose arešto namuose (kalėjime) rasite Raseiniuose, čia ne tik Lyduvėnų tilto medinis maketas, bet ir originalios kalėjimo kameros, partizaninė kova, Raseinių miesto istorija ir kitos ekspozicijos. Daugiau informacijos Raseiniumuziejus.lt

Dubysos regioninio parko lankytojų centras

Tai naujausias lankytojų centras iš visų regioninių parkų Lietuvoje. Vaizdingas Dubysos slėnis, vidurio Lietuvos žemumoje išsiskiria giliu slėniu, vienu iš raiškiausių ir vaizdingiausių upės erozinio slėnio kraštovaizdžio pavyzdžių Lietuvoje. Ekspozicijos pasakojimas perpintas Maironio eilėmis.

Regioninis parkas užima daugiau nei 11 tūkst. hektarų plotą. Čia ne tik nepakartojama gamta, bet ir žygiams pritaikyta infrastruktūra, daug kultūros paveldo ir istorinių objektų, pažintiniai takai, kaimo turizmo sodybos, siūlančios ne tik ramų poilsį, bet ir keliones Dubysos upe baidarėmis. Daugiau informacijos Saugoma.lt.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Dubysos regioninis parkas
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Dubysos regioninis parkas

Lietuvos partizanų memorialas Kryžkalnyje

Skirtas įamžinti ir atminti Lietuvos partizaninę kovą, jos metu gyvybes paaukojusius kovotojus ir kitus dalyvius. Įkurtas prie dviejų magistralinių kelių sankirtos. Memorialą sudaro dvi svarbios dalys – Kęstučio apygardos partizanų memorialas su koplyčia ir memorialas žuvusiems ir nukankintiems Lietuvos partizanams bei ryšininkams su kalavijo formos obelisku. Objektas įspūdingai apšviestas nakties metu, jo lankymas nemokamas. Daugiau informacijos Partizanumemorialas.lt

„Atrask Raseinius“ / Vytaliaus Judicko nuotr./Lietuvos partizanų memorialas Kryžkalnyje
„Atrask Raseinius“ / Vytaliaus Judicko nuotr./Lietuvos partizanų memorialas Kryžkalnyje

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius