Prenumeratai - 60%. Geriausias metų pasiūlymas!
Prenumeruoti

Balio kultūros uostas – Ubudo miestas: ką jame veikti ir ko nedaryti

Ubudas, Balio centrinė dalis. Vieta, kur suvažiuoja visi, ieškantys savęs ir neieškantys mėsos, ieškantys meilės ir bėgantys nuo pabodusios kasdienybės, ieškantys vidinės ramybės ir kartais nebenorintys grįžti į realybę.
Ką veikti Ubude
Ką veikti Ubude? / Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr.

Jei nežinai atsakymų į sudėtingus gyvenimo klausimus, čia tau ateitį gali išburti iš bet kurios kūno dalies. O jei atsakymus jau sužinojai, kūno dalis galėsi pamasažuoti, nes masažų pasiūla – ant kiekvieno kampo.

Atvykus į Ubudą gali apimti dvejopi jausmai. Vieni čia pamato „Palangą“ ir po dienos lekia lauk, kiti užsibūna kelias savaites ir nenori niekur kitur judėti. Man, atvykus čia pirmą kartą, buvo geriau nei Kutoje, bet tikrai nesužavėjo pagrindinės gatvės, pilnos prekeivių, turistų ir kamščių.

Nepaisant to, Ubudas yra strategiškai patogioje Balio salos (Indonezija) vietoje, t.y. centre, todėl grįždavau į jį vėl ir vėl. Kaskart ten atvažiuodama, pamatydavau vis kažką naujo, kažką kito ir kuo toliau, tuo labiau man pradėjo ten patikti. Dabar nuoširdžiai galiu pasakyti, kad Ubudas – tai magiška vieta, kurios magiją reikia įžvelgti ir prisijaukinti. Daryti tai lėtai ir neskubant.

Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr./Balis
Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr./Balis

Miestelis ir jo apylinkės

Jei Ubudui turėčiau kelias dienas, tyrinėčiau jį tiek iš vidaus, tiek ir už jo ribų. Neužsibūčiau pagrindinėse gatvėse ir nerčiau į mažas gatveles tarp jų arba kitas, esančias netoliese. Iš karto išsukusi iš pagrindinių gatvių, aplankyčiau Balio beždžionėles jų miške (ryte ten mažiau žmonių, bet sako, kad ir beždžionėlės aktyvesnės, gal todėl tų žmonių ir mažiau?), užsukčiau į Karaliaus pilį, kurioje vakarais vyksta tradiciniai šokiai, ir būtinai nepraleisčiau Ubudo turgaus, kuriame tikrasis turgus vyksta 6 val. ryto, o įsigyti suvenyrus mažesnėmis kainomis geriausia prieš uždarant, t.y. apie 15 val.

Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr./Pasivaikščiojimas
Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr./Pasivaikščiojimas

Vieną rytą nepatingėčiau atsikelti anksčiau ir, kol saulė dar ne tokia kaitri, pasivaikščiočiau pėsčiųjų maršrutu „Campuhan Ridge Walk“ su nuostabiais vaizdais į ryžių laukus ir puikiomis kavinėmis pakeliui. Labai labai pasistengčiau perlipti savo baimes ir išsinuomočiau motorolerį, kuriuo pavažinėčiau po apylinkes „kur akys mato“ maršrutu.

Neatstos jokie privatūs vairuotojai ir gidai to jausmo, kai važiuoji išsišiepus nuo puikių vaizdų, sustoji kada nori ir ramiai sau grožiesi šia akimirka čia ir dabar….

Kitą rytą ir vėl nepatingėčiau atsikelti anksčiau, nes važiuočiau pažiūrėti nuostabaus saulėtekio žymiosiose Tegelalang ryžių terasose, kur tokiu metu nėra nei vieno žmogaus – nei turisto, nei prekeivio. Palaipiojusi bei prabudusi, atsipūsčiau netoliese esančioje kavinėje „Bali Pulina“ ir būtinai paragaučiau vienos brangiausių Pasaulyje kavų, kurią virškina gyvūnėliai „Luwak“. Juk geriau vieną kartą paragauti, nei 100 kartų pasiraukyti.

Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr./Šventykla
Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr./Balis

Toliau būtinai aplankyčiau netoliese esančias šventyklas „Pura Tirta Empul“ ir „Gunung Kawi“, o šventykloje „Pura Tirta Empul“, turėdama laiko ir nusiteikimo, sudalyvaučiau valymo (purification) ceremonijoje.

Būtinai dieną skirčiau Balio kriokliams, esantiems netoli Ubudo. Nepilna valanda kelio ir galima aplankyti „Tibumana Waterfall“, bet aš pavažiuočiau šiek tiek toliau ir būtinai per pietus, kai saulė virš galvos, aplankyčiau „Tukad Cepung Waterfall“ arba „Green clifs“. Jie kažkuo panašūs, taigi jei laiko nėra labai daug, galima rinktis vieną iš jų (net nežinau, kurį, nes abu yra nuostabūs).

Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr./Kriokliai
Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr./Kriokliai

Maistas

Valgyčiau jį ir valgyčiau… Juk Balis, o ypač Ubudas yra dieviškų patiekalų „Meka“. Ubudo turguje nusipirkčiau visko, ką akys mato, ir ragaučiau: papaja, mangas, drakono vaisius, pasifloras, net tie patys bananai ir dar daug daug kitų…

Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr./Šviežutėliai ir skanutėliai
Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr./Šviežutėliai ir skanutėliai

Būdama Indonezijoje būtinai sukaupčiau visą drąsą ir paragaučiau kvapniojo (o gal smirdančiojo?) durijaus, kurį dažniausiai dėl jo aitraus kvapo parduoda ir valgo gatvėse. Dėl to paties kvapo, jį draudžiama vežti lėktuvuose bei autobusuose.

Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr./Durijus
Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr./Štai taip atrodo durijus

Būtinai aplankyčiau kuo daugiau Ubudo restoranų ir nepraleisčiau patiekalų iš tofu sūrio bei „tempeh“, kurie yra nacionaliniai Indonezijos produktai. Jie pagaminti iš sojų pupelių, juose gausu baltymų, o įvairiausiais būdais paruošti jų patiekalai tiesiog privalomi paragauti, nes kitaip nesiskaitys, kad pabuvota Indonezijoje.

Mėgstamiausi restoranai, žinoma, skonio reikalas, bet daugelio (taip pat ir mano) patikrinti ir rekomenduojami yra „Sage“, „Alchemy“, „Down to earth“, „Kismet“, „Fussi bird“. Tiesa, jie visi vaganiško maisto.

Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr./Maistas Balyje nuostabus
Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr./Maistas Balyje nuostabus

Bet juos būtinai verta apsilankyti, nes maistas juose paneigs bet kuriuos mitus, kad veganų virtuvė yra nuobodi. Ne tik veganiško maisto galima paskanauti ir „Soma“, „Taksu“, „Bali Buda“, „Biah Biah“, „Lotus“, o jaukusis nedidelis, bet labai jaukiai svečius talpinantis „Bale warung“ yra apskritai mano mylima vieta.

Esu tvirtai įsitikinusi, kad šalies pažinimas yra ne tik vaikščiojimas po vakarietiškam stiliui pritaikytas vietas, bet ir pamatymas truputėlį vietinės realybės, todėl būtinai užsukčiau ir į kokį paprastesnį „Warungą“ (Indonezijoje taip vadinamos vietinės kavinės). Vienas tokių yra „Warung Ijo“. Net stebiuosi, kaip aš vis jį praeidavau tiek kartų, o kai vieną kartą užėjau, vėliau lankiausi ten kasdien. Tai nedidelis šeimos verslas, esantis pagrindinėje gatvėje Jl.Raya Ubud, kuriame gaminamas tradicinis indonezietiškas maistas tradiciniu būdu, t.y. bufetas.

Geriausia ten eiti pietų metu, apie 12 val., nes vieta yra populiari ne tik tarp vietinių vietinių, bet ir tarp vietinių vakariečių. Kitas gana vietinis ir labai skanų maistą tiekiantis warungas taip ir vadinasi „Warung Local“. Ten maistas užsakomas iš meniu, paragauti įvairiausių karių (troškinių) – privaloma!

Po pietų būtinas desertas! Pro jį praeiti negalima, nes jis ne tik yra kitoje tos pačios gatvės pusėje, kur ir mylimasis „Warung Ijo“, bet dar ir turi visokių skanumynų, kuriems skrandyje būtinai atsiras vietos. Maža, didelėmis iškabomis nerėkianti, bet užtat tiek skanumynų turinti parduotuvėlė „Tukies“, kurioje ką paragauti ras kiekvienas: jauno kokoso pienas tiesiai iš paties kokoso vos už nepilnus 2 Eur, įvairus kokosiniai, šokoladiniai, bananiniai ir dar visokių skonių desertai ir net veganiški kokosų ledai.

Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr./Desertui ledų
Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr./Desertui - kokosinių ledų

Masažai ir kiti malonumai kūnui

Balietiškas masažas tikrąja to žodžio prasme mažiausiai valandai tave „atjungia nuo pasaulio“ , o po to uždeda sparnus. Valandos tokio masažo kaina prasideda nuo 7-8 Eur. O ką reiškia eiti į pirtį tropikuose, kai lauke ir taip +30?! Taip, Ubude yra pirtis. Ir ką reiškia išėjus iš pirties, mėgautis spalvingu saulėlydžiu panardinus kūną gaiviame baseine…

Būdama šioje unikalioje ir tokioje įvairiapusiškoje saloje, nepraleisčiau progos išbandyti kuo daugiau dalykų: joga, acro joga, įvairios meditacijos ir dar visokiausi užsiemimai „Yoga barn‘e“ (priklausomai nuo sezono, vakarais būna ir nemokamų užsiėmimų, taigi vien jau nuvykti ir apžiūrėti vietą bei skaniai pavakarieniauti ten esančioje sveiko maisto kavinėje, tikrai rekomenduoju).

Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr./Jogos užsiėmimai
Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr./Jogos užsiėmimai

O kur dar indonezietiško maisto gaminimo pamokos, asmeninio sidabro papuošalo pasigaminimas, tradicinis piešimas ant šilko ar kitų audinių (batik), o gal net ir pamatyti vietinį žiniuonį? Ubude net kino teatras yra, kuriame gali užsisakyti nuostabaus maisto, įsipatoginti ant gultų ir mėgautis įvairiausiais filmais – kaip namie.

Renginiai ir lauktuvės

Būtinai pasidomėčiau Balio religinėmis šventėmis, kurios čia vyksta labai dažnai. Juk pamatyti, o gal net ir sudalyvauti autentiškose ceremonijose yra unikali patirtis. Populiariausių švenčių sąrašas yra čia, o dar verta nepamiršti, kad kaskart Balyje yra švenčiama ir Mėnulio pilnatis, tada tuo metu vyksta specialios ceremonijos, vietiniai vyksta į šventyklas valyti savo energiją.

Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr./Kam lauktuvių
Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr./Kam lauktuvių?

Būtinai parsivežčiau dalelę Balio. Taip taip, lauktuvių. Tiek laiko praleidusi tarp kokosų ir su kokosais, norėčiau jų kvapą ir skonį prisiminti dar ilgai. Pirkčiau natūralius rankų darbo kremus, gryną kokosų aliejų, natūralų muilą, indus bei įrankius, pagamintus iš kokoso ir viską, ką rasčiau pagamintą iš šio nuostabaus riešuto.

Kaip smagu turėti daug draugių! Kodėl? Nes negalėčiau išsirinkti vienos skaros (vadinamojo sarongo), taigi prisipirkčiau jų daug, o visų gi man nereikėtų. Štai tada ir pagelbėtų draugės, juk visi džiaugiasi lauktuvėmis, o dar tokiomis, kurios tinka visur – kaip skara, kaip paplūdimio apsaustas, kaip galvos apdangalas nuo karčios ir net kartais kaip rankšluostis Ir skalbk tu jį neskalbus, dėvėk nedėvėjus saulėje ir sūriame jūros vandenyje – nieko nebijo!

Ir kaip draugams nupasakoti Balio dvasią, kai vien nuotraukos viso neperteiks? Pripirkčiau dieviškų kvapų smilkalų bei įvairiausių skonių džiovintų vaisių ir dar būtinai Balio arba žymiųjų „Luwak“ gyvūnėlių kavos!

Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr./Degustacija
Viktorijos Pukinskaitės/ No Plan nuotr./Degustacija

Ir tada, grįžusi namo, prisiminimų, įspūdžių, išgyvenimų, garsų, skonių, kvapų ir spalvų apsuptyje mes kabėtume kalbėtume kalbėtume…

Šiuo metu Viktorija vėl Balyje. Savo įspūdžiais iš kelionių ir atradimų Indonezijoje ji dalijasi asmeniniame tinklaraštyje „No Plan“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip apsitverti kiemą, kad tvora ir vartai tarnautų patikimai
Reklama
Monotoniškas darbas: kas slepiasi už darbodulio ir kodėl jo reikėtų vengti?
Reklama
„Senukų“ parduotuvėje – pirmasis gyvas „Counter Strike 2“ turnyras
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką