15min be reklamos
2015 01 07, 15:15

CNN rekomenduoja: „Lietuva turi eurą. 11 būdų, kaip jį ten išleisti“

Lietuvai tapus euro zonos nare, į šalį atsigręžė pasaulio žiniasklaida. Išskirtinį dėmesį šiai temai rodo vienas įtakingiausių žiniasklaidos kanalų, JAV transliuotojas CNN. Savo kelionių rubrikoje jis pateikia rekomendacijas, kokias vietas Lietuvoje aplankyti ir kur išleisti eurus.
Vilnius, vaizdas nuo Trijų kryžių kalno.
Vilnius, vaizdas nuo Trijų kryžių kalno. / Laimonas Ciūnys nuotr.

CNN skelbia, kad Lietuva visada buvo maištinga šalis – prieš 25 metus pirmoji iš Baltijos valstybių paskelbė savo nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos. Dabartinė Lietuva, anot JAV portalo, yra energingas Rytų ir Vakarų Europos derinys, ryžęsis nuo 2015-ųjų tapti eurozonos nare. Keliautojams tai gera žinia, kadangi bendra europinė valiuta leis patogiau keliauti. Kaip ir kur išleisti eurus lankantis Lietuvoje – atsakymus pateikia CNN.

Knygynas LITTERA
VU knygynas „Littera“

1. Vilniaus universiteto knygynas „Littera“ (Universiteto gatvė 5, Vilnius)

Savo barokinėmis freskomis ir arkomis „Littera“ knygynas primena Didžiojoje Britanijoje, Oksforde esančią Bodleiano biblioteką. Tačiau niekada negalima spręsti apie knygyną iš jos „viršelio“, t.y. išorės. Nepaisant to, kad knygynas įkurtas XVI amžiaus Vilniaus universiteto Filologijos fakultete, interjeras yra šiuolaikiškas. Atrodytų, lyg senovinis meno kūrinys būtų perdažytas 1978 metais grafiko Antano Kmieliausko. 

Įėjimas į universiteto kiemą kainuoja 1 eurą, tačiau mokestis paprastai netaikomas tiems, kurie atvyksta į „Littera“ knygyną. Puikus pirkinys čia būtų Thomo Manno knyga „Juozapas ir jo broliai“, kurią jis parašė savo vasarnamyje Nidoje. Šis namas dabar yra T.Manno muziejus. Kaina: maždaug 25 eurai.

Oranžiniai dviračiai Vilniuje
Oranžiniai dviračiai Vilniuje

2. Ekskursija po Vilniaus senamiestį nuomotu dviračiu („CycloCity“, Vilnius; tel.: +370 8 800 22008)

Kai tik žiemą pakeis pavasaris, ateis laikas oranžiniams Vilniaus dviračiams. Už 3 eurus išsinuomotu dviračiu galėsite keliauti į dviejų valandų pasivažinėjimą po Vilniaus senamiestį – tai vienas geriausių būdų pažinti Lietuvos sostinę šiltuoju metų laiku. Katedros aikštė, Gedimino bokštas ir Vilniaus katedros varpinė – gera vieta pradėti ekskursiją.

Toliau galima patraukti dviračių taku per Pilies gatvę ir likusią senamiesčio, kuris įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo objektų sąrašą, dalį bei, pasiekus Neries upės krantinę, pasigrožėti žaliomis miesto kalvomis. 

Kaina: 3 eurai už dviračio nuomą dviem valandoms.

Gintaras Stalauskas nuotr. /Lietuvos Etnokosmologijos muziejus. Kulionių k., Molėtų r.
Gintaras Stalauskas nuotr. /Lietuvos Etnokosmologijos muziejus.

3. Etnokosmologijos muziejus (Molėtų rajonas, Kulionių kaimas; www.etnokosmomuziejus.lt)

Etnokosmologija atskleidžia žmonijos vietą visatoje. Priklausomai nuo požiūrio taško, tai gali būti laikoma nauja astrologijos forma arba holistiniu požiūriu į žvaigždes. Tai unikalus muziejus, kuriame net skeptikai pritrūks argumentų išvydę čia esančią observatoriją. Tiesa, svajotojai turėtų žinoti, kad žvaigždžių stebėjimas labai priklauso nuo oro sąlygų. Tačiau kadangi čia yra vienas didžiausių Europoje teleskopų, įspūdžiai bet kokiu atveju turėtų būti nepakartojami. Kaina: 2-7 eurai.

„We love Lithuania“/Igor Gubaidulin nuotr./Oro balionas Vilniuje
„We love Lithuania“/Igor Gubaidulin nuotr./Oro balionas Vilniuje

4. Skrydis oro balionu virš Vilniaus („Oreivystės centras“, tel.: +370 652 00510 )

Skrydžiai oro balionu Lietuvoje labai populiarūs. Tai nuostabus būdas apžiūrėti šalies kraštovaizdį – pradedant Trakų ežerais, baigiant Kuršių nerija ir Baltijos jūros pakrante. Vilnius yra vienas iš nedaugelio didmiesčių pasaulyje, leidžiantis virš miesto skristi oro balionams. Paprastai balionai kyla ir leidžiasi Neries pakrantėje, Vilniaus centre. 

Kaina: 85-110 eurų žmogui.

Gintaras Vitulskis nuotr. /Kuršių Nerija
Gintaras Vitulskis nuotr. /Kuršių Nerija

5. Kuršių nerijos nacionalinis parkas (www.nerija.lt)

Neringa yra mistifikuota vieta, kurioje Baltijos jūros pakrantė susitinka su Rusijos siena. Sakoma, kad pavadinimą šiai vieta davė milžinai. Jiems reikėtų padėkoti ir už žinomiausios pasaulyje – Kuršių nerijos – atsiradimą. Ši smėlio kopos siena yra dar vienas Lietuvos objektas, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo objektų sąrašą. Iš tiesų Kuršių nerija susiformavo prieš tūkstančius metų, traukiantis ledynams.

Klajodami po kopas keliautojai turėtų saugotis ne tik į akis vėjo žarstomo smėlio, bet ir gintaro gabaliukų – jo nuolat randama Baltijos jūros pakrantėje.

Kaina: 100 eurų (už privačią dienos kelionę Vilnius-Kuršių nerija-Vilnius).

Nidoje pasivažinėjimas ledo rogėmis su burėmis
Nidoje pasivažinėjimas ledo rogėmis su burėmis

6. Buriavimas „Ice Blokart“ rogėmis („Baltic Adventure“, Nida; tel.: +370 5 250 5831)

Rogių ir burės „santuoka“ Lietuvoje populiari nuo 1930-ųjų. Ledroges su burėmis naudojo pasieniečiai. Žinomos kaip „ledo jachtos“, šios vėjo varomos rogės gali išvystyti greitį iki 100 km/val. Valdyti šią transporto priemonę lengviau nei įprastą burlentę, todėl šis sportas ir pramoga puikiai tinka pradedantiesiems ir vaikams. Žiemą, užšalus Kuršių marioms, rengiami turai, kurių metu „Ice Blokart“ rogėmis iš Nidos galima pasiekti Ventės ragą.

Kaina: ledrogių su burėmis nuoma valandai kainuoja 40 eurų.

Tomas Kuznecovas nuotr./Trakų pilis
Tomas Kuznecovas nuotr./Trakų pilis

7. Istorinė Trakų pilis (www.trakai-visit.lt)

Trakų pilis kadaise buvo pagrindinė Lietuvos didžiosios kunigaikštystės valdovų buveinė. Tuomet lietuviai valdė didelę dalį Europos – teritoriją nuo Baltijos iki Juodosios jūros. Pilies kertiniai akmenys, išlikę iki šių dienų, sudėti XIV-XV amžiaus sandūroje, tuomet kai Lietuvos didžiąją kunigaikštystę valdė didieji kunigaikščiai Kęstutis ir Vytautas, sugebėję atremti Kryžiuočių ordino atakas. 

Iš griuvėsių naujam gyvenimui pilis atkurta po Antrojo pasaulinio karo. Tik už pusės valandos kelio nuo Vilniaus esanti pilis yra nuostabioje vietovėje – Galvės ežero saloje. 

Kaina: įėjimas į pilį, kurioje įrengtas ir muziejus, 6 eurai.

Mariaus Žičiaus nuotr./Sluoksniuotos tešlos kibinai su aviena ir daržovėmis
Mariaus Žičiaus nuotr./Sluoksniuotos tešlos kibinai su aviena ir daržovėmis

8. Karaimų kultūra ir virtuvė restorane „Kybynlar“ (Karaimų g. 29, Trakai)

Vytautui Didžiajam išplėtus Lietuvos didžiosios kunigaikštystės teritoriją iki Juodosios jūros, Lietuvoje apsigyveno įvairių tautų ir religijų atstovai. Tarp jų buvo ir 383 karaimų šeimos, atvykusios iš Krymo XIV amžiaus pabaigoje ir įsikūrusios aplink Trakus. Iki šių dienų čia išliko tik maždaug 60 karaimų, tačiau jų tradicijos ir virtuvė gyvuoja ir dabar. Paragauti garsiųjų karaimų kepinių – kibinų – ir kitų nacionalinės virtuvės patiekalų galima netoli Galvės ežero, Trakuose, esančiame restorane „Kybynlar“.

Kaina: 2 eurai už kibiną.

Ambertrip.com nuotr./Gintariniai šachmatai
Ambertrip.com nuotr./Gintariniai šachmatai

9. Lietuvos auksas – gintaras (Latvių g. 7, Vilnius; www.ambergift.lt)

Apie Lietuvos auksu vadinamą gintarą sklando daug legendų. Populiariausia jų pasakoja apie dievaitę Jūratę, gyvenusią aukso rūmuose jūroje. Jos namai buvo sunaikinti kitų dievų, kuriuos užrūstino Jūratės meilė žmogui – paprastam žvejui Kastyčiui.

Tragiškai pasibaigusią meilės istoriją primena gintaras, kurį Baltijos jūra po audrų išmeta ant kranto. Iš tiesų gintaras – tai per tūkstančius metų suakmenėjusių sakų gabaliukai. Iš jų talentingi meistrai sukuria ką tik nori – papuošalus, šachmatų rinkinius, smuikus ir pan. Gintarai parduodami ir neapdoroti – tokie, kokie buvo rasti. Tikima ir tuo, kad gintaras apsaugo nuo ligų bei blogio.

Kaina: gintaro gaminio kaina priklauso nuo dydžio, apdorojimo ir pan. dalykų. Gali siekti iki 100 000 eurų.

snowarena.lt nuotr./Sniego arenoje Druskininkuose
snowarena.lt nuotr./Sniego arenoje Druskininkuose

10. Druskininkų slidinėjimo arena (Nemuno kelias 2, Mizarų kaimas, Druskininkų rajonas; www.snowarena.lt)

Šalyje, kurioje žiema tęsiasi nuo lapkričio iki kovo, regis, turėtų būti pakankamai natūralaus sniego iki pat balandžio. Tačiau slidinėjimo ir snieglenčių gerbėjams nėra nieko blogiau nei sezono pabaiga.

Sprendimas jau yra – pastatytas didelis slidinėjimo parkas. 2011 metais Druskininkuose atidaryta „Snow Arena“ užima 2,5 ha. Čia įrengtos trys slidinėjimo zonos. Arenoje nuolat palaikoma 2 laipsnių šalčio temperatūra, todėl slidinėti viduje galima ištisus metus. Reikia pridurti, kad ši arena yra viena didžiausių uždarų slidinėjimo arenų pasaulyje. Be to, joje siūlomos paslaugos ir pramogos pigios.

Kaina: nuo 16 eurų suaugusiems, 14 eurų – vaikams iki 18 metų už dieną.

Nuotr. iš J.Antanaitytės-Voldemarienės albumo/Krepšinio gerbėjai
Nuotr. iš J.Antanaitytės-Voldemarienės albumo/Krepšinio gerbėjai

11. Krepšinis (Žalgirio arena, Karaliaus Mindaugo pr. 50, Kaunas; www.zalgirioarena.lt)

Lietuviai juokauja, kad krepšinis nėra jų nacionalinis sportas – tai nacionalinė religija. Keturi lietuviai dominavo Sovietų Sąjungos krepšinio rinktinėje per 1988 metų Olimpiadą. Po ketverių metų, 1992-aisiais, jaunos nepriklausomos valstybės krepšininkai Barselonoje iškovojo bronzą, taip simboliškai dar kartą pabrėždami savo atsiskyrimą nuo Sovietų Sąjungos.

Lietuvos krepšinio gerbėjai tikriausiai yra vieni aistringiausių pasaulyje. Per svarbiausias varžybas jie būna apsirengę specialiais rūbais; krepšinio kamuolių, lankų galima rasti kiekvienoje šalies parduotuvėje. Stebėti, kaip lietuviai krepšininkai žaidžia namuose, yra neįtikėtina patirtis. Geriausia vieta žiūrėti Lietuvos krepšinio varžybas yra Žalgirio arena Kaune. 

Kaina: bilietai kainuoja nuo 10 iki 30 eurų.  

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Jūratė Cvilikienė: ECB siekis žaboti infliaciją – papildomas stresas gyventojų biudžetui
Jūratė Cvilikienė: ECB siekis žaboti infliaciją – papildomas stresas gyventojų biudžetui
Euro zonoje metų infliacija sausį traukėsi trečią mėnesį iš eilės
Euro zonoje metų infliacija sausį traukėsi trečią mėnesį iš eilės
Euro zonos ekonomika IV ketvirtį ūgtelėjo 0,1 proc.
Euro zonos ekonomika IV ketvirtį ūgtelėjo 0,1 proc.
Po nepavykusių derybų Bulgarijoje vyks penktieji rinkimai per dvejus metus
Po nepavykusių derybų Bulgarijoje vyks penktieji rinkimai per dvejus metus
Ką tik įvestas euras Kroatijoje įgavo kartoką prieskonį: vietiniai pastebi išaugusias kainas
Ką tik įvestas euras Kroatijoje įgavo kartoką prieskonį: vietiniai pastebi išaugusias kainas
Donatas Šetikas: Didžiausias šių metų nežinomasis − centrinių bankų kovos su infliacija baigtis
Donatas Šetikas: Didžiausias šių metų nežinomasis − centrinių bankų kovos su infliacija baigtis
Ch.Lagarde: 2023 metais euro zonos ekonomika bus daug tvirtesnė, nei bijota iš pradžių
Ch.Lagarde: 2023 metais euro zonos ekonomika bus daug tvirtesnė, nei bijota iš pradžių
Lenkijos premjeras: euro įvedimas išprovokuotų kainų šuolį
Lenkijos premjeras: euro įvedimas išprovokuotų kainų šuolį
1 euras: pasižvalgėme, ką už jį galima įsigyti didžiuosiuose prekybos centruose Tik prenumeratoriams
1 euras: pasižvalgėme, ką už jį galima įsigyti didžiuosiuose prekybos centruose
Euro zonoje metų infliacija gruodį mažėjo antrą mėnesį iš eilės – iki 9,2 proc.
Euro zonoje metų infliacija gruodį mažėjo antrą mėnesį iš eilės – iki 9,2 proc.
A.Izgorodinas: Pirmąjį 2023 m. ketvirtį galime sulaukti teigiamų siurprizų iš euro zonos ekonomikos
A.Izgorodinas: Pirmąjį 2023 m. ketvirtį galime sulaukti teigiamų siurprizų iš euro zonos ekonomikos
Du trečdaliai gyventojų pritartų smulkiausių euro centų monetų atsisakymui ir apvalinimui
Du trečdaliai gyventojų pritartų smulkiausių euro centų monetų atsisakymui ir apvalinimui
Reklama
Iliuzionistas Rokas Bernatonis priima iššūkį: degalų taupymo magija
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką