2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

COVID pasekmės: turkams per Ramadaną sunkiausia buvo ne pasninkas

Draugystė. Draugiškumas. Tokiais kiekvienam savąja reikšmės gelme matuojamais žodžiais trumpiausiai būtų galima apibūdinti bendrą Sidės miestelio atmosferą. Turbūt ne dėl komendanto valandos pavasarį čia būdavo taip ramu, ne dėl parduotuvių darbuotojų, miestelio gyventojų ar viešbučių personalo šypsenų buvo ramu ir jauku.
Sidė, Turkija
Sidė, Turkija / 123rf.com nuotr.
Temos: 2 Turkija Kelionės

Dirbtina greit tampa atpažįstama, suspindi pelenuose. Mačiau žmones, kurie buvo ne tik prekeiviai, animatoriai, fotografai ar darbuotojai, pasitinkantys vienus pirmųjų į šalį plūstelėjusių turistų srautus, bet ir žmones, kurie išsiilgo bendravimo, žmogiško, paprasto pokalbio, ryšio.

Žinoma, liko galioti mentalitetų, kultūrų skirtumai politinės, ekonominės, pandeminės situacijos klostėse. Bet gera kasryt buvo matyti paprastų gėles, želdynus, medžius prižiūrinčių darbininkų nuoširdų rankos pakėlimą ir linktelėjimą. Net žandarmerijos mašinose pravažiuojantys pareigūnai dažniau šypsojosi turistams nei reguliavo eismą miestelyje ar tikrino dokumentus.

Niekad nebuvau patekusi į musulmonišką kraštą per Ramadano laikotarpį. Prieš skrydį nė netoptelėjo, kad 2021-ųjų balandį prasidėjęs šventasis Ramadano mėnuo, baigiasi būtent gegužės vidurio link. Pamaldūs musulmonai visą mėnesį atsisako maisto ir gėrimų nuo aušros iki sutemų. Taip jau sutapo, kad atvykome Ramadano pabaigtuvių datos link. Tiesa, jau gegužės 8–ąją turkai dėmesio skyrė visoms miestelyje viešinčioms mamoms (moterys – mamos buvo sveikinamos šypsenomis, gėlėmis).

123rf.com nuotr./Sidė, Turkija
123rf.com nuotr./Sidė, Turkija

O gegužę besitęsiantį Ramadaną kiekvienas priėmė savaip. Pavyzdžiui, visos atostogaujančios turkų šeimos valgė kartu, įprastą maistą. Apie Ramadaną užsiminė tik vienas jaunutis prekeivis, mums perkant paragauti ką tik prinokusių arbūzų. Prasitarė, kad jam nevalia ragauti, ar arbūzas saldus. „Bet galiu garantuoti už gerą kokybę. Jei jums skonis netiks, grįžkit, tučtuojau grąžinsiu pinigus“, – patikino. Neapgavo. Ir dėl saldaus arbūzo, ir dėl Ramadano.

Kad rytas prasidėjo šventinis, „pranešė“ visur plėvesuojančios vėliavos, daug baltai apsirėdžiusių vietinių gyventojų. Turkų šeimos išpuošė vaikus baltais arba gėlėtais rūbais, pusryčių stalai buvo nukrauti pjaustytų vaisių ir daržovių grožybėmis, atskiras stalas – vien saldainiais. Nė vienas nebuvo išleistas nepasivaišinęs.

Visur skambėjo muzika, sukiojosi animatoriai, fotografai. Labiausiai kvietė įsiamžinti šeimas, vaikus, senolius. Grįždamos į viešbutį sutikome viešbučio teritorijoje „Zip line“ pramogoms besinuomojančios įmonės vadovą. Erhanas (pasakiau, kad prisiminsiu jo vardą, nes visai panašu į Erdahaną. Nesupyko. Sutikti vietiniai žmonės dažniausiai buvo linkę juokauti ir pasakoti apie savą šalį) buvo pasipuošęs baltais lininiais rūbais. Bet kiek susikrimtęs.

Kai paklausiau, ar šiandien tinkama diena praskrieti su tuo „ziplainu“ (tai pramoga, kai tiesiog kabi ore, 10–15 metrų aukštyje pakabintas ant kabelio, sumontuoto ant nuolydžio, įsikabinęs į riedantį skriemulį. Pasileidi ir skrieji. Gali išvysti visą miestelį iš aukščio). Erhanas patikino, kad laiko tikrai bus. Nepaisant šventės.

123rf.com nuotr./Sidė, Turkija
123rf.com nuotr./Sidė, Turkija

Bet paatviravo: „Koronaviruso pandemija privertė mus nustoti lankyti vieniems kitus per Ramadaną, atėmė tradicijas ir papročius – lankyti gimines pabaigus pasninką. Padėtis ir taip bloga, o dar be viso kito, pabaigus pasninką, komendanto valanda tęsis… Dabar turiu keturias vietas Sidėje, kur mano komanda prižiūri šią „Zip line“ pramogą. Stengiuosi nesamdyti žmonių, taip žinau, kad uždirbsiu, ir kokybę užtikrinsiu.“

Paklausinėjus kitų personalo darbuotojų, ką jiems reiškia Ramadanas, dažniausiai jie atsakė – susitikimą sau šeima ir giminėmis. Ar išties galima ištverti nevalgyti ir negerti nuo ryto iki vakaro? Pasirodo, įmanoma: jau 20 valandą galima mėgautis gaiviomis sultimis ar kokiu lengvu maistu. Tačiau nedaugelis tokio pasninko laikosi. Tik nedirbantys ar labai tikinčiųjų regulų paisantys.

Dažniausiai visa šeima ar giminė po Ramadano susitinka – nuo mažiausių iki senolių. Švenčia. Sako, ir gėrimų, ir šokių, ir dainų – į valias būna. Dabar – kitoks metas. „Daugelis šią dieną tiesiog dirbsime. Iki 1–2 valandos nakties. Po to grįšime į savo namus. Tikimės, kad bent kitais metais susitikti su savais, mylimais, draugais pavyks“, – vylėsi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Reklama
Breketai ar kapos? Patikimiausi dantų tiesinimo būdai
Reklama
Stogas be saugos elementų – lyg automobilis be saugos diržų
Reklama
Pagal vėžio gydymą Vidurio Europos ir Baltijos šalys vis dar atsilieka nuo Vakarų Europos
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką