2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2019 03 06 /2019 03 07

Įspėjimas keliautojams: nelieskite jūros žvaigždžių

Pamenu, kai būdama vaikas, vaikščiodavau Pilies g. (Vilniuje) vis stebėjau prekeivius, pardavinėjančius įvairiausių dydžių kriaukles ir jūros žvaigždes. Fantazijos mano galvoje šėlo apie egzotiškas vietas, iš kur jos atkeliavo. Visuomet jos atrodė tokios nežemiškos.
Jūros žvaigždės
Jūros žvaigždės / 123rf.com nuotr.

Naujausius autorės įrašus rasite kelionių tinklaraštyje lifeinbigtent.com/lt. „Facebook“ autorę galite sekti ČIA.

Dabar džiaugiuosi galėdama jas pamatyti gyvai, po vandeniu. O interneto pagalba prisižiūrėti įvairiausių jų formų ir spalvų. Tik deja, daugėja nuotraukų/video, kuriose žmonėms nebeužtenka pasigrožėti vaizdu. Tampa tarsi būtinybė jūros gyvius (ypatingai jūros žvaigždes) ne tik paliesti, bet ir jas iškelti, perkelti ir visaip kitaip su jomis „papramogauti“.

123rf.com nuotr./Jūros žvaigždės
123rf.com nuotr./Jūros žvaigždės

Labiausiai mane stebina, kai po tokio tipo nuotraukomis dar būna prierašas „jūros žvaigždės nenukentėjo, laimingai grįžo į vandenį“. Arba po keleto komentarų apie netinkamą elgseną su jūros žvaigždėmis atsako „iš vandens netraukiau, tik kelias sekundes palaikiau“ ar „dariau, nes mačiau, vietiniai taip darė“.

Vaizdų, kaip kiti keliautojai „žaidžia“ su jūros žvaigždėmis, prisižiūrėjau dabar ir Filipinuose. Prisiminusi savo vaikystės potyrius žiūrint į negyvus jūros gelmių gyvius, galiu suprasti, kodėl jūros žvaigždės tokios patrauklios ir suteikia tiek daug laimės jas pamačius gyvai. Tačiau nereikia būti savanaudžiams. Pasidžiaukime, kad galime sau leisti būti vietose, kur jas galima pamatyti, bei pačiu vaizdu – be žalos įvairiems vandens gyviams ir jūros žvaigždėms:

  • Jūros žvaigždės nekvėpuoja oru, todėl kai kurias rūšis iškėlus iš vandens net 30 sekundžių – žūva. Kitos rūšys, jeigu ir nežūva iškart – kankinasi ilgai, bet galiausiai neišgyvena.
  • Net ir jas liečiant, perkeliant, darant „kūrybiškas kompozicijas“ po vandeniu – suteikiamas stresas, kurio jūros žvaigždės (ne taip, kaip žmonės) nemoka suvaldyti, ir tas stiprus stresas gali pražudyti.
123rf.com nuotr./Jūros žvaigždės
123rf.com nuotr./Jūros žvaigždės
  • Jūros žvaigždės turi tūkstančius mažų, beveik nematomų sensorių visame kūne, todėl jeigu mes nematome, kad liesdami jūros žvaigždes suteikiame joms skausmą, dar nereiškia, kad jo jos nejaučia.
  • Jūros žvaigždžių gyvenimo tikslas nėra „Instagram“/„Facebook“ šlovė, jos turi savo funkcijas ekosistemoje, todėl mažėjant jų skaičiui, trikdoma visa ekosistema.
  • Jeigu matote, kad vietiniai žmonės elgiasi netinkamai su jūros gyviais ir siūlo jums sakydami, kad „nieko tokio“, tai nereiškia, kad turite sekti jų pavyzdžiu. Prisiminkime, kad mums labai pasisekė, jog turime galimybę gauti išsilavinimą. Galbūt tie žmonės – ne, todėl nežino, kokia žala yra daroma.
123rf.com nuotr./Jūros žvaigždės
123rf.com nuotr./Jūros žvaigždės
  • Jeigu matote, kad kažkas dalinasi nuotraukomis su tiesiogine interakcija su jūros žvaigždėmis (ar kitais jūros gyviais), nesidalinkite jomis/„nelaikinkite“ – tokiu būdu toliau neskleisite netinkamo elgesio pavyzdžių (gal iš tiesų, žmogus, prisižiūrėjęs internete gražių panašių nuotraukų, nežinojo, kad toks elgesys – kenkia jūros gyviams).
  • Daugelis galvoja, kad jeigu mato jūros žvaigždę ant pakrantės atoslūgio metu, vadinasi, viskas gerai, galima tą žvaigždę liesti, imti. Tačiau yra daugiau nei 2000 skirtingų jūros žvaigždžių rūšių, kurios kiekviena individualiai yra prisitaikiusi prie aplinkos, kurioje gyvena.
  • Daugiausiai jūros žvaigždės būna giliau po vandeniu, todėl joms įtakos atoslūgiai neturi. Yra tokių, kurios per atoslūgius sugeba pasislėpti vandens baseinuose (tikriausiai teko matyti tarsi mažus baseinėlius tarp akmenų ir pan.?). Jūros žvaigždės turi visuomet išlikti pakankamai drėgnos. Todėl tos, kurios gyvena zonoje, kai vanduo nuslūgsta daugiau, jos save drėkina iš apačios, aprūpindamos savo visą kūną drėgme. O naudodamos savo čiuptuvėlius stengiasi grįžti į vandenį. Šios žvaigždės gali neilgai išbūti be tiesioginio vandens padengimo, tačiau negrįžus su kita banga į vandenį ir ilgiau likusios ant paviršiaus - miršta. Čia iliustracija, kaip nuplauta į krantą žvaigždė stengiasi kuo greičiau grįžti į vandenį https://buff.ly/2UkCTkx.
  • Žinau, kad kartais norintys padėti jūros žvaigždėms, jas ima ir meta atgal į vandenį. Tačiau taip elgtis yra negerai. Tiesiog palikite jūros žvaigždes be jokios interakcijos, ir jos pačios sugrįš. Tos, kurios nesugebės sugrįžti, galbūt neturi jėgų, nes yra sergančios, tad tiesiog įvyks natūrali atranka.
  • O jeigu galvojate, kad nieko tokio, kad paimsiu tik vieną žvaigždę, niekam nepakenksiu. Pagalvokite, kad kiekvieną dieną taip, kaip jūs, mąsto tūkstančiai žmonių visame pasaulyje, ir žūva arba stipriai stresuoja tūkstančiai jūros žvaigždžių. Kai tai vyksta kiekvieną dieną – laikui bėgant jų populiacija smarkiai sumažės.

Pasidžiaukime tuo, ką dar turime be žalos aplinkai.

Detalesnė informacija anglų k. – https://buff.ly/2EM6XQL, https://buff.ly/2VHLK0h

Naujausius autorės įrašus rasite kelionių tinklaraštyje lifeinbigtent.com/lt. „Facebook“ autorę galite sekti ČIA.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
„FreeBuds Pro 3“ – geriausios belaidės ausinės „Huawei“ istorijoje
Reklama
Tūkstančiai valandų, skirtų mokymuisi: IKEA dalinasi, kiek kainuoja darbuotojų augimas
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką