Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ šiemet ragina žiemos malonumais mėgautis dar aktyviau ir tapti jei ne patyrusiais, tai bent pažengusiais žiemotojais. Gali būti, kad pakeliavę po Lietuvą žiemą šiam metų laikui ne tik simpatizuosite, bet ir stipriai jį įsimylėsite.
Kokia žiema be Kalėdų jaukumo?
Daugeliui žiema visų pirmiausia yra Kalėdų metas. Didžiausia metų šventė prasideda ne gruodžio 25 d., o gerokai anksčiau – su miesto eglių įžiebimu ir kalėdinių miestelių atidarymu. Šių jau tradicinėmis tapusių šventinių mugių nevalia praleisti, nes tai geriausia proga ne tik pajusti šventinę nuotaiką, bet ir smagiai pabūti su šeima ar draugais.
Vilnius daugybę metų garsėja tiek išradingomis kalėdinėmis eglėmis, tiek šventiniais renginiais. Šiemet visos Europos Kalėdų sostine paskelbtas miestas žada dar daugiau linksmybių.
Jei reiktų pasirinkti vieną dieną, kada vertėtų atsidurti Vilniaus centre, tai neabejotinai būtų gruodžio 13 d. Ji šiemet paskelbta „pačia kalėdiškiausia metų diena“, o jos metu vaikystės prisiminimai bus keičiami į specialią valiutą, mieste atsiras kalėdinio pašto dėžutės, o viską vainikuos choro pasirodymas ant Rotušės aikštėje išlieto leido.
Išskirtinai žavus šį Kalėdų laikotarpį bus ir Kaunas. Laikinoji sostinė šiemet siūlo nusikelti į tarpukarį – miestas pasipuošė art deco stiliumi, o į miestiečius ir svečius kreipiasi to laikmečio kalba. Senamiestyje įsikūrusiame Kauno šventiniame miestelyje galite paragauti ir tarpukario erą menančių skanėstų, apsilankyti Kalėdų senelio rezidencijoje ar pasivažinėti šventiniu traukinuku.
Žiemos pamėgti dar nespėjusieji neretai skundžiasi tuo, kad šaltuoju metu laiku jiems trūksta šviesos ir spalvų. Pakeisti tai gali apsilankymas Rumšiškėse. Čia įsikūręs Lietuvos etnografijos muziejus įprastai garsėja savo tautinio meno ir amatų ekspozicijomis, tačiau šią žiemą tampa „Užburtu slėniu“ – šviesų ir žibintų festivaliu. Čia susilieja menas, šviesa ir gamtos didybė, o einant 2 kilometrų ilgio maršrutu akis paganyti galima į 300 skulptūrų, šviesos ir lazerių instaliacijų.
Tuo tarpu Vilniaus Universiteto botanikos sode Kairėnuose jau tradiciškai įsikuriantis „Lumina parkas“ šiemet kviečia į kelionę laiku. Vaikščiodami tarp 200 šviesos instaliacijų, nusikelsite pas dinozaurus į Juros periodo parką, įžengsite į Baisųjį mišką, pajusite retro ritmą ir netgi pažvelgsite į ateitį.
Žiemiškas siautulys tradicinėse šventėse
Sulig Naujaisiais metais žiema nesibaigia – ji tik įgauna pagreitį. Juk po Kalėdų dienos pagaliau ima ilgėti, o tai reiškia, kad žiemotojai lauke pramogauti gali dar ilgiau. Tęsiasi ir žiemiškos šventės, viliojančios reginiais, gardumynais ir pramogomis.
Jūra žiemą – atšiauresnė, bet ne ką mažiau dosni nei vasarą. Geriausias to įrodymas – kiekvieną vasarį rengiamas festivalis „Palangos stinta“. Čia galima paragauti keptų, virtų, marinuotų ir kitais būdais paruoštų stintų, o visi žino, kad valgyti lauke – visuomet skaniau.
Sartų ežeras – vienas didžiausių Lietuvoje, išsiskiriantis savo ypatinga, šakota forma. Skaičiuojama, kad jo kranto linija tęsiasi net 80 km. Aplankyti šią vietą verta ištisus metus, o vasarį tai verta padaryti dėl netoliese esančiame Dusetų hipodrome vykstančių žirgų lenktynių ir Sartų šventės. Čia laukia ne tik žirgų pasirodymai, bet ir koncertai, šurmuliuojanti mugė ir kitos pramogos.
Galiausiai, tinkamai pasimėgavus žiema, būtina ją ir tinkamai išlydėti. Geriausia vieta tai padaryti – Rumšiškės. Čia Užgavėnės švenčiamos pagal visas tradicijas: šėlsta kaukėti persirengėliai, kepami blynai ir verdama košė, vaikai ir suaugusieji žaidžia žaidimus, šoka ir nekantriai laukia Lašininio ir Kanapinio kovos bei Morės sudeginimo.
Žiema Lietuvos dvaruose
Lietuvoje yra apie šešis šimtus pilių ir dvarų, kuriuose kitados gyveno šalies didikai. Kiekvienais metais vis didesnė jų dalis atsiveria lankytojams, kuriems siūlomos įvairios ekskursijos, edukacijos ir kitos veiklos.
Žiemiška kelionė po Lietuvą – puikus būdas dar geriau pažinti šį mūsų paveldą, ypač todėl, kad dažnas dvaras lankytojus vilioja šventinėmis pramogomis visai šeimai. Pavyzdžiui, Pakruojo dvare vyksta Kalėdinių nuotykių dirbtuvėlės, Krikštėnų dvare veikia Kalėdų parkas, o Raudondvario dvare praktiškai visą gruodžio mėnesį reziduoja Kalėdų senelis.
Sunkiausia užduotis, laukianti patyrusių žiemotojų – nuspręsti, kuriuose dvaruose ir pilyse labiausiai norisi apsilankyti. Išsirinkti padės „Keliauk Lietuvoje“ sudarytas patogus žemėlapis, kuriame rasite daug naudingos informacijos suplanuoti nepamirštamą kelionę.
Atgauti jėgas gamtos apsuptyje
Gruodį prasidedantis didžiųjų metų švenčių maratonas – smagus, tačiau pareikalaujantis nemažai energijos. Jeigu prieš pat Kalėdas ar iš karto po jų nuspręstumėte pailsėti toliau nuo šventinio šurmulio, geriausia vieta tai padaryti – glamping’as.
Šį terminą būtų galima šifruoti kaip prabangų stovyklavimą – trobelės, stovinčios viduryje miškų ar pievų, turi visus šiuolaikinius patogumus. Visi žinome, kad gamta turi gydomąjį efektą – kelios dienos jos apsuptyje, besimėgaujant tyla, ramybe ir komfortu, ir vėl pasijusite kupini jėgų. Glamping‘o vietų Lietuvoje kasmet gausėja. Jų rasite tiek miškuose, tiek paežerėse, tiek pajūryje. Išsirinkite vietą, kuri jus traukia labiausiai, ir dienomis leiskitės į pasivaikščiojimus gamtoje, o naktimis skaidriame danguje skaičiuokite žiemos žvaigždes.
