Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

Keliautojai kviečiami pažinti Baltijos dvarus ir išrinkti svetingiausius

Šventiniais Lietuvos valstybės atkūrimo, Latvijos ir Estijos valstybių paskelbimo šimtmečių, taip pat Europos kultūros paveldo metais Lietuvos, Latvijos ir Estijos pilių ir dvarų asociacijos kviečia lankyti ir pažinti daugiau nei 130 istorinių paveldo objektų.
Jašiūnų dvaro sodybos rūmai
Jašiūnų dvaro sodybos rūmai / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

Iki rugsėjo 16 d. visi, mėgstantys keliauti ir pažinti, laukiami trijų Baltijos šalių pilyse ir dvaruose. Kiekviena pilis ir dvaras – savaip ypatinga, ir tai puiki proga sužinoti jų unikalias istorijas, semtis įkvėpimo ir „atrakinti“ kultūrinio paveldo atradimų duris.

Apie Lietuvos dvarus

Projekte dalyvauja įspūdingos Lietuvos pilys (Biržų, Gedimino, Trakų, Panemunės pilis) seniausių laikų liudininkės. Išsiskiria Lietuvoje išlikę baroko architektūros epochos pavyzdžiai – Aristavėlės, Kelmės, Kurtuvėnų, Liubavo dvarų pastatai.

Dvarai išlieka kultūros židiniais: Jašiūnų, Žeimių, Alantos dvaruose įsikūrę meno centrai, Zyplių dvare nuolatinės kultūrinės veiklos labai įvairios, dažnai susijusios su tradicijomis, amatais.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Zyplių dvaras
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Zyplių dvaras

Neatsiejama kultūrinio gyvenimo dvaruose dalis – muzika. Muzikines tradicijas dvarai tęsia ir dabar. Babtyno-Žemaitkiemio dvare kasmet organizuojami Pažaislio muzikos festivalio koncertai, Bistrampolio dvaras rengia savo kasmetinius festivalius, Paliesiaus dvaro salėse jau tradiciškai renkamasi pasiklausyti pasaulinio garso muzikos atlikėjų koncertų, koncertai rengiami ir Dautarų dvare.

Dvarą, kaip ekonominį vietovės centrą ir variklį, pajusite apsilankę Saldutiškio, Aštriosios Kirsnos, Vasaknų dvaruose. Saldutiškio dvare auginamos avys, tvenkiniuose atsispindi akmeniniai ūkiniai pastatai. Iš aštuoniolikos buvusių Aštriosios Kirsnos dvarvietės pastatų keturi jau atstatyti ir naudojami. Vasaknose restauruotas bravoras tai pat tęsia tradiciją.

Saldutiškio dvaras
Saldutiškio dvaras

Projektas išskirtinis tuo, kad keliautojai kviečiami ne tik į jau puikiai restauruotus ir sėkmingai veiklas vykdančius dvarus, bet ir į tuos, kurie dar tik bus restauruojami, tokie kaip Čiobiškio dvaras. Kartais dvarai tapdavo įdomių įvykių liudininkais. Pavyzdžiui, 1812 m. birželio 27 d. pakeliui į Vilnių Abromiškių dvare nakvojo Napoleonas. O Akmenos kepurinį XIX a. vidurio vėjo malūną 1901 m. autobiografiniame apsakyme aprašė Jonas Biliūnas. M.Oginskio Plungės dvare įsteigtoje orkestro mokykloje 1889–1893 m. mokėsi būsimas žymus lietuvių dailininkas bei kompozitorius Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875–1911).

Dideli nuopelnai turėtų būti priskiriami savininkams, kurie tęsdami tradicijas dvaruose vykdo kultūrinę veiklą, teikia paslaugas, ūkininkauja. Daugelis aktyvių dvarų, esančių kaimiškose vietovėse, skatina kultūrinį ir ekonominį regionų atgimimą, keičia raidą ir įkvepia vietinę bendruomenę aktyviai veiklai. Kai kurie, tokie kaip Liubavo dvaras netoli Vilniaus, yra tapę autentiško kultūros paveldo išsaugojimo pavyzdžiais, netgi apdovanotais aukščiausiu ES kultūros paveldo prizu ir „Europa Nostra“ apdovanojimu.

Jakiškių dvaras, prižiūrimas entuziastų dvaro savininkų, žavi išpuoselėtomis detalėmis. Lankant Kurtuvėnų dvarą, galima planuoti ir pajodinėjimą žirgais. Trakų Vokės dvaro rūmus supa upės vingis ir 1890 m. garsaus prancūzų kraštovaizdžio architekto ir botaniko Eduardo Fransua Andre suformuotas parkas. Dvare buvo filmuotos vaidybinės kino juostos „Ana Karenina“, „Karas ir taika“ ir kt.

Artūro Staponkaus/15min nuotr./Jakiškių dvaras
Artūro Staponkaus/15min nuotr./Jakiškių dvaras

Tarp projekte dalyvaujančių Lietuvos dvarų yra dvi mokyklos (Buivydiškių, Alantos) ir net dešimt muziejų. Paberžės dvare įsteigtas 1863–1864 m. sukilimo muziejus – vienintelis tokio pobūdžio muziejus Lietuvoje. Atnaujintuose Renavo dvaro rūmuose veikia nuolatinė reprezentacinio interjero ekspozicija, supažindinanti lankytojus su XIX a. Lietuvos dvarų kultūra: interjeru, baldais, paveikslais ir kt. Viena iš gausių ir įdomių Rokiškio dvaro muziejaus kolekcijų yra vertingas grafų drabužių rinkinys. Legendomis apipinto dvarininko Jozefo Godlevskio Aukštosios Fredos dvare įkurtas botanikos sodas ir tarpukario Lietuvą menanti oranžerija kuria ypatingą aurą.

Visi aktyvūs keliautojai po Baltijos pilis ir dvarus dalyvaus loterijoje

Projekto simbolis yra raktas kaip užuomina į pilį ar dvarą, kaip galimybė atverti duris į naujus kultūrinio paveldo atradimus. Keliautojo kortelėje pilių ir dvarų lankytojai renka simbolinius pilių ir dvarų raktus, kaip patirties prisiminimą ir patirto įkvėpimo ženklą. Prizus keliautojams steigia dalyvaujančios pilys ir dvarai. Rudenį bus organizuojamas iškilmingas renginys Latvijoje, į kurį bus pakviesti tik 50 pačių aktyviausių kelionių po pilis ir dvarus entuziastų.

Tai išskirtinė galimybė aplankyti įdomiausius Lietuvos, Latvijos ir Estijos pilis ir dvarus, įspūdingus praeities liudytojus, muziejus ir meno galerijas, taip pat ir kuklesnius, bet ne mažiau paslaptingus dvarus, kurie įprastai nėra atviri visuomenei. Datos ir laikas, kai juose galima apsilankyti, skelbiami interneto svetainėje www.visitbalticmanors.com. Šis pažinimo ir kelionių projektas skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo ir Latvijos bei Estijos valstybių paskelbimo šimtmečiams, Europos kultūros paveldo metams paminėti, taip pat ir daugybei asmenų bei institucijų, kurie dirba turėdami svarbią misiją – išsaugoti šį unikalų kultūros paveldą.

Visi, surinkę daugiau nei 5 lipdukus savo šalyje ir 10 kaimyninėse, dalyvaus loterijoje prizams laimėti. Prizus dalyvaujančių pilių ir dvarų atstovai įteiks per baigiamąjį renginį. Svarbu visuomet pasitikrinti, kurios pilys ir dvarai yra atviri tą dieną, kai Jūs keliaujate. Informacija apie atvirus dvarus, lankymo laiką, paslaugas ir renginius pateikiama www.visitbalticmanors.com. Daugiau aplankiusieji turi didesnes galimybes laimėti. Keliautojo kortelę galima parsisiųsti iš interneto svetainės www.visitbalticmanors.com ir atsispausdinti.

Keliautojai savo kortelėse pažymės ir balsuos už svetingiausią pilį arba dvarą, taip pat už pilį arba dvarą – geriausią pasakotoją.

Keliautojai kviečiami dalintis įspūdžiais: https://www.facebook.com/visitbalticmanors/.

2018 m. galimų aplankyti dvarų spektras įspūdingas. Dalyvaujantys dvarai priklauso NVO sektoriui, privatiems asmenims ir valstybei. Siekiama suteikti lankytojams ir patiems dvarų savininkams galimybę pažinti, palyginti dvarus ir dalintis jų išsaugojimo ir pritaikymo patirtimi. Keliaujant po istorinius objektus galima atrasti daug įdomių aspektų, čia minime tik keletą.

Pilys ir dvarai turi įvairių sąsajų ne tik su didikais, bajorais, bet ir su karališkomis šeimomis. Daugelyje dvarų galima išgirsti įstabių istorijų apie valdovus, kurie buvo apsistoję arba juose lankėsi. Didikų ir bajorų šeimose santuokos neretai nepaisydavo šalių ribų ir tautybių, suprantama, politinis žemėlapis keitėsi einant šimtmečiams. Taigi, pavyzdžiui, Lietuvos, Latvijos ir Estijos dvarai yra susiję su tokiomis kilmingųjų giminėmis kaip: Uexküllų (Vigalos, Ravilos dvarai), Buxhoevdenų (Padastės dvaras), Ungern-Sternbergų (Suuremoisos dvaras), Švedijos karaliene (Rankos dvaras), žymiu Rygos meru Georgu Armitsteadu (Jaunmokų pilis), didžiaisiais Lietuvos kunigaikščiais (Trakų pilis, Gedimino pilis), Goštautais (Liubavo dvaras), Radvilomis (Biržų pilis, Buivydiškių, Čiobiškio, Jašiūnų, Vasaknų dvarai), Tyzenhauzais (Rokiškio, Paliesiaus), Oginskiais (Plungės dvaras), Renė (Renavo dvaras), Tiškevičiais (Trakų Vokės dvaras) ir daugeliu kitų.

Pilys ir dvarai – įvairių architektūrinių stilių pavyzdžiai nuo viduramžių griuvėsių ar atstatytų pilių iki baroko perlų ar unikalių neoklasikinių, neogotikinių objektų. Pilys – atakų ir gynybos mūšių liudininkės. Verta paminėti, kad dėl strateginės geografinės pozicijos Lietuvoje ir Latvijoje išliko daugiau ir didesnių pilių nei Estijoje.

Dalyvaujantys Baltijos šalių pilys ir dvarai

Iš Latvijos: Abgunstes muiža, Alūksnes Jaunāpils, Arendoles muiža, Berķenes muiža, Bīriņupils, Blankenfeldes muiža, Cesvainespils, Cēsupils komplekss, Dikļupils, Dundagaspils, Durbespils, Elejas muižas, Tējas namiņš, Gārsenes muiža, Igatespils, Jaunauces muiža, Jaunmokupils, Jaunpilspils, Kārļa muiža, Kokmuižaspils komplekss, Krāslavas muiža, Krimuldas muiža, Krustpilspils, Lielplatones muiža, Lielvircavas muiža, Limbažupils muiža, Litenes muiža, Lizuma muiža, Lūznavas muiža, Mālpilspils muiža, Mežotnespils, Padures muiža, Preiļu muižas komplekss un parks, Rankas muiža, Skrundas muiža, Smuku muiža, Šlokenbekas muiža, Tukuma pilsētas vēstures muzejs „Pilstornis“, Turaidaspils un pilsmuiža, Ungur muiža, Vadakstes muiža, Varakļānupils, Vecaucespils, Veselavas muiža, Virkas muiža, Zaļā (Zaļenieku) muiža. Iš viso 45.

Iš Estijos: Alatskivi, Anija, Arkna, Aruküla, Aruküla (Koeru), Atla, Cantervilla, Haeska, Illuka, Jäneda, Kassari, Kernu, Kiltsi, Koigi, Kolu, Kostivere, Kukruse, Kumna, Kuremaa, Kärstna, Lasila, Lihula, Loona, Luke, Maidla, Muhupastoraat, Muuga, Olustvere, Palmse, Palupera, Pidula, Pilguse, Puurmani, Raikküla, Ravila, Rogosi, Roosna-Alliku, Räpina, Saka, Sangaste, Suislepa, Suure-Lähtru, Suuremõisa, Taagepera, Triigi, Uderna, Vana Vigala, Vana Võidu, Vasalemma, Vasta, Vihula, Voltveti, Allikukivi veinimõis, Võidula, Vääna. Iš viso 55.

Iš Lietuvos: Abromiškių dvaras, Akmenos dvaras, Alantos dvaras, Aristavėlės dvaras, Aštriosios Kirsnos dvaras, Aukštosios Fredos dvaras, Babtyno-Žemaitkiemio dvaras, Biržų pilis, Bistrampolio dvaras, Buivydiškių dvaras, Čiobiškio dvaras, Dautarų dvaras, Gedimino pilis, Jakiškių dvaras, Jašiūnų dvaras, Kelmės dvaras, Kurtuvėnų dvaras, Liubavo dvaras, Markučių dvaras, Paberžės dvaras, Paliesiaus dvaras, Panemunės pilis, Plungės dvaras, Renavo dvaras, Rokiškio dvaras, Saldutiškio dvaras, Trakų salos pilis, Trakų Vokės dvaras, Vasaknų dvaras, Zyplių dvaras, Žeimių dvaras. Iš viso31.

Lankytojai laukiami visą vasarą ir pirmosiomis rudens savaitėmis iki rugsėjo 16 dienos.

Baigiamasis renginys Latvijoje planuojamas spalio 28 d.

Įdomias naujienas ir įvykius Baltijos dvaruose sekite:

www.visitbalticmanors.com

www.facebook.com/visitbalticmanors/

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais
Reklama
Iš gyvenimo nuotykio sugrįžusi „Lidl“ vaikų komanda“ neslepia emocijų
Reklama
Jau liepos 17 d. Indrė Stonkuvienė kvies moteris susitikti ypatingame nemokamame renginyje
Reklama
Auga visiškai įrengto naujo būsto paklausa: kuo tai patrauklu?
Užsisakykite
15min naujienlaiškius