2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Kelionė į Turkiją su COVID „pokštais“: ką pirmiausiai daryti pagaliau patekus į kurortą

Trumpa priešistorė. Asta su mama jos gimtadienio proga gegužės mėnesį nusprendė pailsėti šiltuose kraštuose – Turkijos kurorte Sidėje. Asta – jau persirgusi koronavirusu, mama – ne. Jau atvykus į oro uostą paaiškėjo, kad vien pažymos apie persirgimo faktą nepakanka. Astai teko galvotrūkčiais darytis PGR testą ir laukti jo atsakymo. Deja, į lėktuvą nespėta, abi turėjo naktį praleisti šalia oro uosto esančiame viešbutyje. Kaip kelionė sekėsi toliau?
Viešbutis Turkijoje
Viešbutis Turkijoje / Asm.archyvo nuotr.
Temos: 2 Turkija Kelionės

Pirmoji pasakojimo dalis čia: Kaip chaosas dėl COVID taisyklių jaukė atostogas Turkijoje

  • Kelionės trukmė – 7 dienos. Nenumatytų pandemijos pokštų ir COVID testų dėka – 6 dienos.
  • Kelionės data – gegužės 7 – 14 d.
  • Kelionės maršrutas – Vilnius – Antalija – Vilnius – Šiauliai
  • Kelionės dalyviai – mama (oficialiai nepersirgusi virusu), aš (po COVID).

Su mama neparagavome tik šalia Vilniaus oro uosto esančio viešbučio pasiūlytos krosnyje keptos picos. Visa kita – skanavome ir mėgavomės. Taip buvo dėl viešbučio žmonių. Santykio į žmogų. Andrius (viešbučio registratūros vadovas), Beata (registratūros darbuotoja, dirbanti pamainomis), – visi jie turėjo vieną paslaptį. Labai mėgo (gal tiksliau – buvo įsimylėję) savo darbą. Tai jų žodžiai.

Beata, pasitinkanti Lietuvos ir užsienio turistus, pilotus, darbininkus, visokio plauko "pakeleivius" pro Lietuvos oro erdvę, buvo tokia pat su visais – kantri, natūrali, paslaugi, nuoširdi. Jos darbas – 24 valandos per parą. Atėjau pas ją pagalbos spausdinant kelionių agentūros siunčiamus naujus sutrikdytos kelionės dokumentus. Ji, naktį nemiegojusi - būdravusi arba bendravusi su atvykusiais svečiais, šypsojosi ta pačia malonia šypsena. Beatos hobiai – augintiniai, kelionių adrenalinas, knygos.

41 - erių Andriaus Avėno, baigusio Vilniaus universiteto tarptautinio verslo studijas, dirbančio administracinį darbą Lietuvos ir Danijos viešbučių registratūrose, mintys iškart tapo artimos – jis sako nemėgstantis stereotipų, visad ieškantis nestandartinių sprendimų. Todėl buvo įdomi patirtis Skandinavijos šalyse, Nidoje suformuota fantastiška viešbučio komanda. Darbas – tai jo gyvenimas.

Asm.archyvo nuotr./Viešbutis prie oro uosto
Asm.archyvo nuotr./Viešbutis prie oro uosto

Į pandemijos laikmetį galybę administracinės patirties turintis Andrius žvelgia kaip į negailestingai ir beprasmiškai alinantį. „Daug žmonių, verslų, likimų griūna. Mes to liudininkai“, – sako Andrius. Po mini interviu toptelėjo, kad šio žmogaus sėkmės paslaptis - neskaičiuojamos darbo valandos, gebėjimas skirti klientui šimtaprocentinį dėmesį, kuris reikalingas tą minutę, psichologinė pajauta su kiekvienu bendrauti pagal žmogaus poreikį.

Pasijutom su mama laukiamos. Andriaus natūralus bendravimas traukia ir leidžia mintyse vadinti jį bičiuliu, kuriuo pasitiki. Atostogos Italijoje ar Turkijoje – abiejų kalbintų žmonių svajonėse. Todėl labai linkiu Andriui ir Beatai – meilės, darbo ir… atostogų.

Grįžusios į realybę ir priverstinai stabtelėjusios dar vienai nakčiai Vilniaus oro uosto viešbutyje, su mama praleidome ne itin ramią naktį. Nebuvo ramu, ar skrydis įvyks ryt. Laukiau testo rezultatų, kurie turėjo būti atsiųsti į el.paštą. Kaip ir skrydžio dokumentų, agentės patvirtinimo, kad jie visi (bent jau šįkart!) suruošti taip preciziškai, kad po 2,5 valandos būtų įmanoma pasiekti šiltą Turkijos orą ir jūrą.

Jau mamai užsnūdus skaičiau kelionių sutarties kopiją, mintijau, kokią pretenziją su advokatu pateikti arogantiškai bendraujančiai ir gyvos komunikacijos vengiančiai agentūrai, kaip užpildyti elektroninę anketą, kad mus įleistų į Turkiją. Iki pat 2 val. nakties anketos taip ir neužpildžiau. Elektroninė sistema leido užpildyti anketą tik mamos vardu ir įkyriai rodė, kad aš jau atskridusi į Antaliją, o mobiliojo ryšio operatorius siuntė SMS, sveikinančias su pigiais Turkijos tarifais.

Mintijau, kokią pretenziją su advokatu pateikti arogantiškai bendraujančiai ir gyvos komunikacijos vengiančiai agentūrai.

Griuvau į lovą surašiusi kelias savo mintis straipsniui. Rytas už vakarą protingesnis, gali tekti vėl "sėti ir akėti", o ne po pievas bimbinėti. Tikiuosi, kad pandemijos pokštai priėjo liepto galą.

Anksti prabudusi apie 6.30 val. skambinu 700-ąja linija kelionių agentūrai. Mieguistu balsu porinu, kad nepavyko užsiregistruoti atvykimo į Turkiją (t.y. gauti QR kodo, patvirtinančio, kad Turkijoje esu legaliai), klausiu, ar vėl nepatirsime deja vu prieš įlipant į lėktuvą - ar neturėsime su mama problemų lipant į lėktuvą.

Kelionių agentė įsakmiu balsu paaiškina, kad tokios situacijos nežinanti, pataria tikėtis, kad problemų neturėsime. Paprašau pasidomėti. Pažada susiskambinti su Vilniaus oro uosto registratūros administracija.

Geriam rytinę kavą. Paprašau mamos, kad minutėlei prisėstume išeinant. Sėkmei. Su registratūroje dirbančiais ir kaip visada maloniais Andriumi ir Beata išsiskiriame kaip geri pažįstami. Džiugu (dovana) tokius sutikti savo kelyje.

Oro uoste prie įėjimo patikrina mūsų kelionių dokumentus, skrydžių registracijoje – apie 20 žmonių. Spaudžiu rankoje pasus ir savo COVID testo rezultatus. Šįkart fortūnos sparnas mus palietė, ir mes su mama jau lėktuve.

Asm.archyvo nuotr./Sėkmė - mes lėktuve
Asm.archyvo nuotr./Sėkmė - mes lėktuve

Pilotas Mariano ramia greitakalbe linki visiems sėkmingo skrydžio. Užsimindamas, kad ne visiems pavyko įlipti į lėktuvą vakar. Nes koją pakiša ir atostogas kiek sutrikdo COVID netikėtumai. Jau pamirštu nemiegotą naktį ir rūpesčius dėl nelemtų testų. Su mama lengviau atsikvepiame. Jos ramybę ir lėktuve matau iš kruopščiai sprendžiamų kryžiažodžių.

Po gerų trijų valandų, apie vidurdienį, jau liesime Turkijos žemę. Tikiuosi, ji mums bus dosni atostogų malonėmis. Kas maloniai nustebina, kad mus su mama (gal net dėl kelionių agentūros užsakytų bilietų?) susodina beveik šalia, tad galiu stebėti savo mylimiausiąją iš pasaulio Emilijų skrydžio metu. Skrydžio režimą telefone įjungiu, bet broliui neparašau. Vis tiek nepatikės, kad tiek nuotykių – per vieną parą. Papasakosiu arba perskaitys. Permetu akimis kelionės Vilnius-Antalija dokumentus. Trejetų ir devynetų skaičius juose – tebūnie sėkmei.

Turkija! Nerėkiau balsu, bet labai džiaugiausi visom po COVID likusiomis bei imuninę sistemą raginančio atsikurti kūno ląstelėmis. Kiekvienas Antalijos oro uosto centimetras džiugino, visi darbuotojai ir dokumentų tikrinimo sistema atrodė (ir buvo) aiški, paprasta, darbuotojai paslaugūs ir besišypsantys.

Asm.archyvo nuotr./Turkijos oro uostas
Asm.archyvo nuotr./Turkijos oro uostas

O dar tas šiltas oro gūsis, su nenusakomu šiek tiek dirvožemio, šiek tiek medžių lapijos bei jūrinio klimato persmelktu kvapu. Jį visad jausdavau nusileidusi Egipte, Graikijoje, kiek kitokį – Sicilijoje. Šiuos kvapus vienijo ir vienas, pats bendriausias dalykas – jis pranašaudavo tikrą, išsiilgtą poilsį dūšiai ir kūnui.

Mes su mama į Turkiją atkeliavome su kuprinėmis, tad oro uostą palikome labai greitai. Vos po 10 minučių jau buvome kelionių agentūros autobuse. Rusakalbė gidė ir visiškai ramaus veido garbaus amžiaus vairuotojas susodino visus lietuvaičius į 39 numeriu pažymėtą autobusą. Pajudėjome link viešbučių. Pakeliui – palmės, rožynai, rododendrynai, ožkarožės, virtusios medžiais, įstabiausiais žiedais nukrauti mėtų krūmai.

Nuo Antalijos oro uosto iki Sidės – apie 75 kilometrai, tad važiuoti teko apie dvi valandas. Kai kuriems lietuvaičiams – pavyzdžiui ypatingai kompanijai, pilnai giminystės ir meilės ryšio, su vaikais – net daugiau apie 3 valandas. Jų viešbutis – paskutinis suplanuotoje išskirstyti po viešbučius eilėje. Kai esi pavargęs, po skrydžio, pakinta ir oro temperatūra – tai daug.

Ilgai autobusu maklinėjome po viešbučių teritoriją Sidėje. Vairuotojas ramiu veidu skaldo bajerius, navigaciją - kiek įsitempęs - telefone bando maigyti tik lietuvis gidas. Turistai COVID situacijoje – išskirtinė bendruomenė. Jiems visiems reikia poilsio. Čia ir dabar. Ką tik atsivėrus poilsinių kelionių galimybės sienai, lietuviai autobuse aptarinėjo girdėtas kitų žmonių kelionių įspūdžių nuotrupas, vardijo, kad "rusai siaučia su "viskas įskaičiuota", vokiečiai bailūs, vaikšto visur tik su kaukėm, Skandinavijos šalių turistų Turkijoje nelabai išvysi".

Turistai COVID situacijoje – išskirtinė bendruomenė. Jiems visiems reikia poilsio. Čia ir dabar.

Ukrainiečių ten pilna, nes jie myli ir net ir prieš COVID lėkdavo į Turkiją dėl klimato, pigumo ir komforto derinio. Rusų lėktuvų reisai į Turkiją ką tik sustabdyti, nes du abiejų tautų „tėveliai“ nesusitarė. Ech, ir čia – politika, pinigai, godulis...

Iš snaudulio pažadina mūsų viešbučio pavadinimas, ištartas garsiai. Išlipame vienintelės šiame autobuse, atsisveikiname su gražia kompanija ir jos mažamečiais šviesos kariais. Vaikai (darkart įsitikinau) – fantastiški, jie arba miega, arba medituoja, arba žaidžia Gyvenimą.

Viešbučio administracijoje mums paaiškino, kad internetas čia veiks nelabai. Reiškia, reikės primokėti – po 3 dolerius už vieną parą. Kambarys jau paruoštas, net neklausinėju, kur jis, ar vaizdas už lango bus gražus. Mus lydi žilas turkas, kabantis tik šiek tiek vokiškai. Paaiškina, kad viešbutis, talpinantis apie 2300 gyventojų, dabar tik pradeda turizmo sezoną, čia gyvena apie 350 žmonių. Tad saugumas tikrai garantuotas, teritorija – didžiulė, apsodinta rūpestingai prižiūrimais medžiais. Išties – nepastebėjau nė vienos aptriušusios palmės, prie viešbučio įėjimo pasitiko didžiulės mano ūgio strelicijos (mūsuose dar vadinamos „gaideliais“) nesimėtė nė vienos šiukšlės, aplinka atrodė pakankamai iščiustyta. Kylame į penktą aukštą.

Asm.archyvo nuotr./Viešbutis Turkijoje
Asm.archyvo nuotr./Viešbutis Turkijoje

Mūsų kambario numeris baigiasi trimis trejetais. Gražu, komfortiška, viskas apgalvota. Praveriu balkoną. Mama įėjusi pravirksta. Iš laimės, matau. Išties, tokio įspūdingo vaizdo į jūrą nedažnai esu mačiusi. Gal kad su mama, gal kad jos ašaros mane sugraudina, išsprūdėlę nubraukiu ir aš. Mamai gerai, man dar geriau. Dabar ramiai galėsiu parašytu broliui, kad dovana įteikta. Ir ji pavykusi. Nes mama laiminga.

Po ramios valandos ir dušo, dar spėjusios apžiūrėti patalynę, kuri (nustebino) – vien šilti patalai, jokio lengvo apkloto, keliaujame apžiūrėti teritorijos, man knieti išvysti jūrą. Ji vos už 50 metrų. Gerai, kad buvome pailsėjusios. Tokio grožio širdis būtų neatlaikiusi.

Kiekvienas viešbučio teritorijos metras – gerai apgalvotas turisto patogumui ir akių džiaugsmui. Be to – visur baseinai, gultai, želdynai, vaikų zonos, pilna augintinių (dauguma – katės), prižiūrimų, maitinamų, mielų. Fikusai ir kinrožės čia virtusios didžiuliais, kai kurie – šimtamečiais medžiais. Man tai – rojus. Mamai, matau, irgi čia patiks. Tai svarbiausia. Juk viskas prasideda nuo Mamos, Žemės, Gamtos. Tada ir Visata turi galių skleisti, derėti, gyvuoti per Meilę.

Ką daryti atsidūrus Turkijos kurortuose pirmiausia ? Visi sufleruodavo hamamą. Atverti odos poras, pasiruošti masažui, panirti į muilo putų debesį. Tik nusijuokdavau. Anksčiau, prieš COVID laikus, pirmiausiai reikėdavo ilgo buvimo prie jūros, daug daug saulės, kelionės po senamiestį, gurkšnio vietinio gaivaus ar tauraus gėrimo. Dabar nualinta dūšia šnabžtelėjo: dumk prie jūros. Ši pasisveikino akvamarinine žydryne, šilta mažyle banga.

Asm.archyvo nuotr./Viešbutis Turkijoje
Asm.archyvo nuotr./Viešbutis Turkijoje

Pajūry nusiteikę ilgam poguliui tysojo ukrainietiškai, vokiškai, lenkiškai, angliškai, turkiškai kalbantys turistai, lakstė vaikai. Ant priekinių gultų vietų nebebuvo, bet tvarkingose eilėse radome patogią uždangą nuo kaitrios saulės. Nesitikėjo, kad tai vyksta – mes saulėtoje šalyje su šiltąja Mare nostrum! Ar tai dėl karantino pačiūžinto stogo, ar mano emocionali natūra leido sau silpnybės akimirką – nubraukiau ašarą. Iš laimės.

Nebūtinai sportiškai atrodantys kūnai, po vieną ir grupelėmis, rodėsi, taip pat mėgavosi gamtos dovanomis. Jaunuolių grupelė siautulingai dūko jūros pakrantėje, bandydama maudynėmis gelbėti draugą nuo kiek perdozuoto lengvo alkoholio. Mama vaikštinėjo pajūriu. Viskas tiesiog nenupasakojamai gerai. Kiek nedaug reikia žmogui. Meraba („labas“ turkų k.), šalie, į kurią atvykti pagaliau pavyko. Neberūpėjo, ar teisingai surašiau pretenziją kelionių agentūrai ir pažįstamam advokatui, dėkojau broliui už idėjos palaikymą, kelionių agentei už nupurtytas žurnalistinės plunksnos dulkes, visiems nuo kelionės pradžios sutiktiems žmonėms, kurie dar kartą įrodė, kad pasaulis išgyvens tik bendravimo, kantrybės ir dalinimosi dėka.

Turkijos kulinarinio paveldo ir kasdienio turkiško maisto šiame kurorte (kaip ir visuose Ultra įskaičiuota) galėjai ragauti daugiau nei 12 valandų per parą. Pusryčiai, užkandžiai, pietūs, desertų laikas, nacionalinių patiekalų degustacijos bei vakarienė nuo 7 iki pat 23 valandos.

Žinoma, COVID įnešė korekcijų. Švediškas stalas nebuvo pasiekiamas turisto ranka. Palei sienas sustatyti stalai nukrauti gėrybių, o jas apsiginklavę kaukėmis, pirštinėmis ir baltais steriliai krakmolytais rūbais dalijo patys turkai. Tereikėdavo parodyti ar įvardyti pageidaujamą patiekalą, net rekomendacijų gaudavai, jei išsiilgęs įvairesnių salotų, vietinių daržovių troškinių, vaisių.

„Mušmala“, - taip vadinosi mūsų su mama iškart pamėgtas vietinis vaisius, panašus į mažą kriaušaitę, skoniu primenantis mūsų svarainį, bet žymiai saldesnis. Pirmąją vakarienę neįsilingavome – užkandome lengvai. Net vyno taurės atsisakėme. Norėjosi poilsio po permainingų įspūdžių. Grįždamos į visai šalia restoranėlio stūksantį viešbučio pastatą neatsispyrėme pagundai pažvelgti į vietinį SPA. Nemokamai siūlė pirčių kompleksą. Tad rytojui būtinai pabandysime hamamą. Juk būtina, nors vieną kartą gyvenime – rėkė net kuklioji lietuvaičių pusė.

„Ateikite iki pietų, kol dar neiškepėte saulėje“, - patarė registratūrai vadovaujantis Ali. Po pusryčių jau stovėjome pasiruošusios naujienai. SPA sklindanti meditacinė muzika ramino ir kvietė nerti į garų sūkurį. Pasitiko jaunutės masažistės – Alisa iš Sankt Peterburgo ir Juni iš Indonezijos. Lukterėjome, kol vyrai nuliejo vandeniu granitinę plokštę, kuri įkaitusi tapo nenusakomai maloniu guoliu odos lepinimo procedūroms.

Asm.archyvo nuotr./Hamam
Asm.archyvo nuotr./Hamam

Šveitimas šilko pirštinėmis priminė vėjo dvelksmą, o muilo putų debesyse atsidūrusios ilgai šypsojomės. Tai tikrai lyg geras sapnas, iš kurio pabusti norisi labai pamažu. Po gero pusvalandžio ir lengvo atpalaiduojančio masažo šypsojosi Alisa ir Juni, ir aš su mama. Išėjome dėkodamos, dar ir dovanų gavusios – šilko pirštinės pravers ir lietaus mylimoje Lietuvoje. Mus palepino ir unikalia (man taip pasirodė) granatų arbata (tik paskui išsiklausinėjau, kaip ji gaminama. Parsivežėme namo dėl nerealiai gaivaus skonio karštą vasaros dieną, beje, tinka gerti ir šaltą).

Registratūroje paklausė, kuria kalba susikalbėti mums tinka labiau. Anglų, rusų ar vokiečių. Pasakiau, kad tinka abi pirmosios. SPA vadybininkai puikiai valdė turkų ir rusų, registratūros vadovas – azerbaidžanietis Ali - paprašė šnektelti maišyta anglų - rusų kalba. Šnektelėjome. Beveik iškart susitarėme. Ali žinojo Latvijos Jūrmalą, buvo siekęs Latvijos pilietybės, gyvenęs Rygoje, išbandęs lietuvišką, latvišką virtuvę, juokavo kažkiek suvokęs mūsų šalių mentalitetą. SPA salonų buvo įsteigęs ir Baltijos šalyse, ir Turkijoje.

Nežinau, ar dėl to, ar dėl jo bičiuliško paprasto nuoširdumo, iškart susitarėme – mamai reikia masažo kurso. Profesionalaus masažuotojo specialybę turintis azerbaidžanietis supažindino su Sevda. Jo kraštiete. Ji iškart susidraugavo su mano mama. Po kelių jos ištartų frazių nepaleido mintis, kad ji ne tik graži moteris, bet ir kažkuo gimininga dūšia bei savo darbo profesionalė. Ali pasiūlė tokias sąlygas ir kainas, kokių niekada neįsivaizduočiau pas mus. Todėl, pasitarusi su broliu, sutikau. Penkios dienos – penki masažai, plius kosmetologinės procedūros mamai. Kas galėjo būti geriau? Po hamamo – būtina paplaukioti jūroje. Taip patarė ir save beveik vietiniais vadinantys patyrę turistai, ir turkai. Tad pirmyn – į saulės ir jūros vonias.

Bus daugiau

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Benediktas Vanagas: tinkamas pasiruošimas yra pagrindinė sąlyga geram rezultatui
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką