2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Pirmiesiems žygiams į kalnus idealiausi maršrutai Austrijoje, Slovakijoje ir Norvegijoje

Važiuosime į kalnus – tokį kvietimą išgirdus daugelį užplūsta dvejopi jausmai: viena vertus, mums, lietuviams – lygumų gyventojams, kopimas į kalnus yra tikra egzotika, kita vertus, gąsdina įsivaizduojami ir tikri pavojai bei patirties stoka. Vis dėlto, jei galvoje nors kartą gimė idėja atostogas praleisti kiek kitaip, nei tik gulint prie baseino ar jūros ant paplūdimio gultų, pirmiausia ką turite padaryti – išsirinkti tinkamus kalnus.
Kalnuose
Kalnuose / „Ditmos projektai ir ko“ nuotr.

Būtent tokį patarimą, kaip svarbiausią, išskiria keliones į kalnus organizuojančios kelionių agentūros „Ditmos projetai ir ko“ kelionių vadovai. Vienas jų, Arūnas, netrukus su nauja keliautojų grupe vyks į kalnus. Naujos kelionės laukia ir rugpjūčio pradžioje bei viduryje – jų metu žygeiviai su patyrusiais vadovais kops į Austrijos Alpes ir Slovakijos Tatrus.

(Ne)varginanti kelionė autobusu

Pasiekti kalnuotas šalis galima įvairiai. Jei vykstama savarankiškai, dažniausiai tai daroma automobiliu ar lėktuvu, jei su kelionių organizatoriumi – autobusu.

Autobusinės kelionės tik iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti varginančios. Taip, laiko atostogoms reikės daugiau, nes autobusu į pasirinktus kalnus riedėsite ilgiau. Vis dėlto toks keliavimo būdas – pats tas prieš kopimą į kalnus, nes būtent važiuojant autobusu užsimezga pirmieji pokalbiai su būsimais žygio draugais.

Įdomius pašnekesius galima pratęsti vakarojant kempinguose – būtent juose paprastai keliaujantieji apsistoja.

„Ditmos projektai ir ko“ nuotr./Skaniausios vaišės kalnuose
„Ditmos projektai ir ko“ nuotr./Skaniausios vaišės kalnuose

Kelionės trukmė priklauso nuo šalies, į kurią vyksite. Pavyzdžiui, Austrijos Alpes pasieksite per porą dienų – antrosios vakarą jau įsikursite kalnų miestelyje, iš kurio bus tęsiamas žygis į kalnus. 

Žinoma, kelionės trukmė neturėtų būti svarbiausias kriterijus, renkantis kalnus, į kuriuos norėsite kopti. Pasak kelionių vadovo Arūno, pirmą kartą vykstantiems į kalnus reikėtų nepervertinti savo jėgų ir rinktis nesudėtingus maršrutus neaukštuose kalnuose.

Šiuo atveju puikiausiai tinka jau minėti Slovakijos Tatrai, Austrijos Alpės ar Norvegijos kalnai, kuriuose rengiami vienadieniai žygiai.

„Ditmos projektai ir ko“ nuotr./Smagios pramogos Austrijos kalnuose
„Ditmos projektai ir ko“ nuotr./Smagios pramogos Austrijos kalnuose

Austrija – įspūdingų kalnų, derlingų slėnių, dainingų žmonių ir turizmo kraštas. Pasak Arūno, ypač išsiskiria Tirolio krašto Alpės – unikalus kraštovaizdis pritraukia daugybę turistų tiek vasarą, tiek žiemą.

„Tirolio kraštas smarkiai skiriasi nuo kitų Austrijos regionų. Kai atvyksti čia, įspūdis toks, kad patenki į visai kitą šalį. Tirolio kraštas, besiribojantis su Italija, Šveicarija ir Vokietija, dar vadinamas „Alpių širdimi“. Čia stūkso per 600 viršukalnių ir 5 ledynai, o tyras kalnų oras atgaivina bet kokiu metų laiku.

„Ditmos projektai ir ko“ nuotr./Neatskiriama Austrijos Alpių peizažo dalis – karvės
„Ditmos projektai ir ko“ nuotr./Neatskiriama Austrijos
Alpių peizažo dalis – karvės

Tirolis traukte traukia tuos, kas renkasi aktyvų poilsį. Vietiniai ten nuo seno vysto turizmą ir žino, ką pasiūlyti keliautojams.

Tiesa, keliaujantiems pirmą kartą ir ypač tai darantiems savarankiškai reikėtų įsitikinti, kad žygis jų jėgoms.

Tačiau, jei tai darysite su patyrusiais kalnų vedliais, kurie žino visus vietinius kalnų keliukus ir moka įvertinti žmonių grupės fizinius sugebėjimus, puikiai praleisite laiką kalnuose“, – įsitikinęs kelionių vadovas.

Dar vienas puikus variantas, pradedantiems kalnų žygeiviams, yra „Mini Alpėmis“ vadinami Slovakijos Aukštieji Tatrai. Tai – nacionalinis parkas, kuriame saugomas kalnų grožis (kalnai, kriokliai, upeliai, ežerai), gyvūnija ir augalija. Todėl čia ribojama žmonių veikla.

Tačiau tai nėra rezervatas – žmonės čia gali lankytis, tik turi laikytis griežtų taisyklių. Kita vertus, būtent dėl to, Tatrai – idealūs kalnai bet kokio amžiaus žmonėms.

Nereikia būti patyrusiam kalnuose, kad galėtum kopti į viršukalnes, pereiti kalnų perėjas tvarkingais ir saugiais takais – tai daryti gali net vaikai ir senjorai.

Ditmos nuotr./Slovakija Aukštieji Tatrai
Ditmos nuotr./Slovakija Aukštieji Tatrai

„Šie kalnai – tarsi mokykla, padedanti pasiruošti važiuoti į kitus, sudėtingesnius kalnus“, – sako Arūnas. Tačiau galvojantys, jog čia nuobodžiaus, klysta: Tatruose netrūksta nuostabaus kraštovaizdžio ir augmenijos.

Kopdami į kalną pabuvosite miške (vyrauja eglės ir maumedžiai), kalnapušių zonoje, alpinėse pievose, pasieksite sniegynus ir akmenuotas viršūnes. Be to, visą kelią lydės upeliai, kriokliai ir kalnų ežerai.

Dar viena pirmakarčiams kalnų užkariautojams rekomenduojama šalis – Norvegija, ypač vaizdingosios Lofoteno salos. 

Jos vadinamos Europos skydu, nes sakoma, kad aukštų kalnų grandinėmis apsaugo senąjį žemyną nuo Atlanto ciklonų. Tačiau keliaujantiems į jas svarbiausia žinoti tai, jog čia esantys kalnai užburia gamta. Tai – tikra Skandinavijos Aliaska.

Kadangi Lofoteno salos išsidėsčiusios už poliarinio rato, keliautojai gali pamatyti šiaurės pašvaistę. Vykstantys čia dažnai aplanko ir žymųjį Kalėdų Senelio kaimą – Rovaniemį, laivu apiplaukia dalį Kjerk fiordo, užklysta net į kaimyninę Švediją – paprastai organizuojamas žygis Abisko nacionaliniame parke (Švedija). 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką