Tiesiogiai
Publikuota 2022 11 20, 20:07

Kodėl neverta keliauti į Šri Lanką? Lietuvė įvardijo 5 priežastis

Pietryčių Azijoje keliaujanti Rūta Rudokaitė dalijasi 5 priežastimis, kodėl neverta planuotis kelionės į Šri Lanką.
Kelionė po Šri Lanką
Kelionė po Šri Lanką / Rūtos Rudokaitės nuotr.

Prieš pusę metų buvau Šri Lankoje, kur be 5 dienų praleidau 2 mėnesius.

Tuo metu Šri Lankoje buvo beprasidedanti sunki ekonominė situacija. Bent po keletą valandų per dieną gyvenome be elektros, žmonės laukdavo didelėse eilėse degalinėse tam, kad gautų bent porą litrų kuro.

Rūtos Rudokaitės nuotr. / Kelionė po Šri Lanką
Rūtos Rudokaitės nuotr. / Kelionė po Šri Lanką

Tuo metu vis dažniau ir dažniau susidurdavome ne tik su klausimais iš draugų ir artimųjų: „kas ten vyksta Šri Lankoje?“, bet ir – „ką rekomenduotum veikti Šri Lankoje?“, „kada geriausia vykti į Šri Lanką?“. Taip pat ne tik pati buvau susidariusi kažkokius nerealistinius lūkesčius, bet pastebėjau ir kitus tvyrančius mitus tarp žmonių, planuojančių keliauti į Šri Lanką.

Trumpai apie Šri Lanką

„Kur yra Šri Lanka?“ – Šri Lanka, seniau žinoma Ceilono pavadinimu, yra nedidelė sala Pietų Azijoje. Ši sala dydžiu prilygsta Lietuvai. Žemėlapyje ji atrodo lyg mažytis arbatos lašelis Indijos vandenyne.

„Kuo garsėja Šri Lanka?“ – Šri Lanka yra žinoma ne tik arbatų plantacijomis, prieskonių sodais, laukine gamta, milžiniškais vandens kriokliais, bet ir paslaptingais senovinės civilizacijos paminklais.

Tačiau šį kartą su jumis pasidalysiu ne rekomendacijomis, ką būtų galima pamatyti ir nuveikti Šri Lankoje, bet sulaužysiu 5 mitus apie šią šalį.

Tiems, kam vis tik įdomu, ką galima pamatyti ir nuveikti Šri Lankoje – kelionėmis, aplankytomis vietomis, išgyvenimais, juose įvykusiais nuotykiais dalinuosi ir „Instagram“ paskyroje.

Rūtos Rudokaitės nuotr. / Kelionė po Šri Lanką
Rūtos Rudokaitės nuotr. / Kelionė po Šri Lanką

5 priežastys, kodėl neverta keliauti į Šri Lanką (bei priežastys, dėl ko ten vykti rekomenduoju)

1. Galvojate, kad atvykę į Šri Lanką ir pabuvę čia 2 savaitės pamatysite visą šalį ir galėsite ramiai rinktis kitas kelionių kryptis.

Taip, Šri Lanka išties yra nedidelė sala, kurią supa Indijos vandenynas. Ji primena ašaros formą ir dažnai yra vadinama Indijos vandenyno perlu. Šri Lankos sala užima tik 65,610 kv. km plotą. Taigi mūsų Lietuva sudaro 99,53 proc. Šri Lankos teritorijos. Tačiau taip apsirikti nereikėtų. Dėl daugybės priežasčių apkeliauti šią salą per 2 savaites būtų tiesiog neįmanoma misija.

Nors žvelgiant į kilometrus atrodo, kad sala yra nedidelė, bet atsižvelgiant į žmonių skaičių (šiuo metu vien nuolatos gyvenančių žmonių Šri Lankoje yra apie 22,9 milijonus), kelių siaurumą, kuriuose juda ne tik automobiliai, bet ir tuktukai, autobusai, karvės ir šunys – greitai keliauti nepavyks. Todėl 100 km tenka keliauti 4-ias ir dar daugiau valandų.

Norint kokybiškai pabūti ir pasimėgauti Šri Lanka, rekomenduoju nesistengti aplankyti visų pagrindinių lankytinų vietų, nors ir gali atrodyti, kad tai teoriškai padaryti įmanoma.

2. Galvojate, kad Šri Lanka yra sala su nuostabiais baltais paplūdimiais ir žydra jūra.

Jei įsivaizduojate, kad Šri Lanka savo paplūdimiais neatsilieka nuo kaimyninių Maldyvų salų, labai klystate. Paprastai mintyse žmonės įsivaizduoja tokias egzotines salas pagal internete paplitusias pasvirusių palmių, balto smėlio ir žydrai žėrinčios jūros nuotraukas. Tačiau Šri Lankos paplūdimiai yra labiau vidutiniški. Maudytis galima, bet jei Šri Lanką renkatės dėl paplūdimių, tai juos rinktis rekomenduoju dėl bangavimo ir paslėptų uolų nebuvimo.

Galbūt teko girdėti, kad į Šri Lanką skrenda daugybė banglenčių sporto aistruolių. Manau, tai puiki vieta banglentininkams (esu pradžiamokslė), o ne tiesiog ilsėjimuisi prie vandens ir pliuškenimuisi jame. Paprastai (jei esi ne įlankoje) bangos būna ganėtinai stiprios, o po vandeniu slypi viena kita ne vietoje ir ne laiku pasirodanti (pasijaučianti) uola.

Taip, man teko ne kartą iš jūros išlipti nubrozdintais pirštais ir keliais. Čia galima plaukioti banglentėmis, maudytis su vėžliais, rykliais, tyrinėti laukinę gamtą (žvėris ir paukščius), džiungles, atrasti neregėto grožio vandens krioklius, vykti į arbatų ir prieskonių plantacijas. Tikriausiai to pakanka, kad kompensuotų atviruko vaizdo paplūdimio trūkumą?

3. Galvojate, kad drambliai yra labai draugiški ir nepavojingi gyvūnai.

Galbūt taip pat teko internete matyti nuotraukas, kaip žmonės jodinėja ant dramblių, juos prausia ir kartu su jais maudosi. Taip, tokios atrakcijos yra prieinamos ir Šri Lankoje, bet realybė šiek tiek kitokia nei mes ją dažnai piešiame vaizduotėje.

Rūtos Rudokaitės nuotr. / Kelionė po Šri Lanką
Rūtos Rudokaitės nuotr. / Kelionė po Šri Lanką

Laukinių dramblių Šri lankoje yra likę apie 7 tūkst. Kaip ir kitose egzotinėse šalyse, turistai viliojami vykti į safario turus ar vadinamas „drambliukų prieglaudas“, kur auginami tėvų netekę ar sužeisti mažyliai. Visgi, prieš vykstant į tokias vietas, rekomenduoju daugiau informacijos pasiieškoti ir pasiskaityti internete, nes vaizdelis gali ne tik nepradžiuginti, bet ir nuliūdinti.

Keliaujant po Šri Lanką, laukinius dramblius tikrai galima išvysti ir pakelėse. Tačiau patiems eiti prie jų fotografuotis be vietinių – nerekomenduočiau.

Šri Lankoje kurį laiką savanoriavome Jalos nacionaliniame parke. Gyvendamos laukinės gamtos vasarnamyje išgirdome istorijų ne tik apie juoduosius leopardus, gyvates, Komodo drakonus, bet ir apie greituosius, tyliuosius dramblius. Vasarnamių šeimininkas mums pasakojo ne vieną istoriją, kaip drambliai ne tik kad tyliai ir greitai atsiranda tau prieš nosį, bet ir ne vieną įvykį, kaip jie su savo straubliu sutraiško žmogų.

Dabar jų laisvą migravimą riboja elektrinės tvoros, kas, anot vietinių, pykdo dramblius.

Iš tiesų drambliams yra būdinga migracija, panašiai kaip ir paukščiams. Anksčiau Šri Lankoje jie laisvai keisdavo vietas ir keliaudavo nuo vieno salos galo iki kito. Dabar jų laisvą migravimą riboja elektrinės tvoros, kas, anot vietinių, pykdo dramblius. Todėl seniau draugystėje su žmonėmis gyvenę drambliai vis dažniau ir dažniau iškrečia nedraugiškų pokštų.

4. Galvojate, kad šalyje, kuri yra žinoma arbatos plantacijomis, jūs galėsite mėgautis ir skania kava.

Jeigu esi arbatų mėgėjas, ši šalis tave žavės ne tik saulės spinduliuose skendinčiomis arbatų plantacijomis, jos istorija, bet ir arbatų skonių įvairove. O ką daryti tiems, kuriems arbatų degustacija skamba tik kaip atrakcija, tačiau rytais jie verčiau renkasi kavos puodelį?

Iš asmeninės patirties galiu pasakyti: per du mėnesius skanią kavą gėriau tik keliose vietose. Todėl, jei esi kavamanas, tiesiog įsimesk geros kavos su savimi. Nesakau, kad Šri Lankoje kavos nerasite, kiekviename viešbutyje jums pasiūlys vietinės kavos, kuri man priminė kažkokį miksą tarp juodos arbatos ir namie plikomos kavos.

5. Galvojate, kad atostogos Šri Lankoje kainuos labai daug.

Šri Lankos sala tinka bet kokiam biudžetui, joje galima išleisti ir labai daug ir sąlyginai mažai. Viskas priklausys nuo jūsų pasirinkimų ir gebėjimo pasakyti NE.

Rūtos Rudokaitės nuotr. / Kelionė po Šri Lanką
Rūtos Rudokaitės nuotr. / Kelionė po Šri Lanką

Jei tavo biudžetas yra nedidelis, tikrai rasi alternatyvų, kaip keliauti ir kur apsistoti už mažesnę kainą. Turintiems nedidelį kelionės biudžetą, rekomenduočiau visų pirma NE pasakyti kapučino kavai (jei pavyks jos rasti), kadangi ši kava kainuoja tiek pat, kiek didelė porcija pietų, kurią galite pasidalyti ir keliaujant dviese.

Keli patarimai, kaip sutaupyti keliaujant:

1) Ieškoti vietos, kur apsistoti jau ten atvykus. Suprantu, jei norite visą kelionę susiplanuoti savarankiškai, prieš atvykstant, tai gali gąsdinti. Tačiau, rezervuojantis kambarį viešbutyje, tiesiogiai jūs galėsite sutaupyti 10 proc. kainos, o, jei esate geras derybininkas – ir dar daugiau. Mes vidutiniškai už naktį žmogui mokėdavome 12 eurų ir tikrai nesirinkdavome pačių pigiausių variantų.

2) Didžiąją biudžeto dalį mes išleidome tiesiog lankant turistines vietas. Įėjimas į žinomas vietas gali kainuoti ir 20–40 eurų. Todėl rekomenduoju prieš vykstant pasižiūrėti internete, kokios yra alternatyvos. Pavyzdžiui, mes nusprendėme nelipti ant Sigirijos uolos, lietuviškai vadinamos „Liūto uola“, kurią galima matyti už dešimčių kilometrų ir į ją pasižiūrėti iš gretimai esančios uolos, vadinamos Pidurangala. Nuo šios uolos atsiveria analogiškas vaizdas ir galima matyti Sigirijos uolą iš šono.

3) Maisto kainos irgi nesikandžioja, tik reikia mokėti pasirinkti. Jei rinksitės kavines, kurių interjeras primena vakarietišką aplinką, tikrai mokėsite tiek, kiek ir Vakaruose.

Rūtos Rudokaitės nuotr. / Kelionė po Šri Lanką
Rūtos Rudokaitės nuotr. / Kelionė po Šri Lanką

Nekeliaukite į Šri Lanką, jei...

Nekeliaukite į Šri Lanką, jei tikitės per vieną apsilankymą (tarkime, dvi savaites) pamatyti ir patirti viską, ką siūlo ši sala. Pavargsite, galbūt ir pavyks aplėkti esminius taškus, bet pajusti ir suprasti Šri Lankos istorijos, žmonių, laukinės gamtos tikrai nepavyks.

Važiuokite ten tuo atveju, jei norite patirti nuotykių, atrasti ir pajausti ką nors naujo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką