Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti
2020 08 26 /16:39

S.Skvernelis: apie išimtis su Latvija dėl turistų nekalbama; svarstoma trumpinti saviizoliacijos laiką

Lietuvoje COVID-19 atvejų skaičius didėja tokiais tempais, kad šią savaitę svarstoma – ar Latvija ir Estija įtrauks mūsų šalį į „geltonų“ ar net „raudonų“ valstybių sąrašus. Tai reikštų, kad atvykusiems iš Lietuvos būtų privaloma 14 d. saviizoliacija – kitaip sakant, lietuviams poilsiautojams į Latviją ar Estiją nebebūtų prasmės vykti. Premjeras Saulius Skvernelis trečiadienį nuraminti keliautojų negalėjo – apie išimtis su Latvija nėra kalbama. Visgi artimiausiu metu turėtų atsirasti bent šioks toks palengvinimas turistams – tam tikromis sąlygomis galėtų trumpėti privalomos saviizoliacijos laikas.
Užavos švyturys
Vaizdas iš Užavos švyturio Latvijoje / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Nemanau, kad mes turėtume kalbėti apie išimtis. Jokių išimčių ir mes netaikėme ir netaikome, išskyrus tai, kas susiję su tranzitu“, – trečiadienį spaudos konferencijoje atsakydamas į 15min klausimą sakė premjeras S.Skvernelis.

Ministras pirmininkas teigė, kad Vyriausybės lygmeniu dėl išimčių nėra tariamasi: „Sutarėme, kad tas vadinamas „Baltijos burbulas“ bus, kai atitinkam tuos kriterijus. Jeigu kažkas iškrenta iš jų, vadinasi, iškrenta. Išimtis bus galima taikyti, jeigu tie kriterijai bus apskritai keičiami visose Baltijos valstybėse – galbūt tas skaičius bus kitoks, ne 16, ne 25 atvejai 100-ui tūkst. gyventojų.“

Ministras pirmininkas pripažino, kad jeigu Latvija įvestų saviizoliacijos reikalavimą atvykstantiems iš Lietuvos, turizmas stipriai nukentėtų, nes lietuviai nebevyktų į kaimyninę šalį.

COVID-19 susirgimų rodiklis Lietuvoje jau yra 7 kartus didesnis nei Latvijoje.

Atitinkamai ir Lietuva nebesulauktų turistų iš Latvijos, nes mūsų šaliai patekus į paveiktų šalių sąrašą, iš Lietuvos namo grįžtantiems latviams tektų laikytis izoliacijos. Tad neabejotinai dauguma tiesiog atsisakytų kelionių į Lietuvą.

COVID-19 susirgimų rodiklis Lietuvoje jau yra 7 kartus didesnis nei Latvijoje. Trečiadienio duomenimis, Lietuvos sergamumo rodiklis yra jau 14,7 atvejo 100 tūkst. žmonių. Tuo tarpu Estijoje jis dabar siekia 9,6. Latvijos rodiklis – vos 2,0.

Trys Baltijos šalys, sukūrusios vadinamąjį „kelionių burbulą“, sutarė taikyti vienodą kriterijų kitų šalių sergamumui įvertinti. Jeigu šalyje per 14 d. yra bent 16 COVID-19 atvejų 100 tūkst. žmonių, ji įtraukiama į paveiktų šalių sąrašą ir iš jos atvykstant reikia 14 d. izoliuotis.

Paveiktų šalių sąrašus Baltijos valstybės skelbia penktadieniais popiet.

Galės trumpėti saviizoliacijos laikas

S.Skvernelis visgi pranešė ir geresnę žinią keliautojams – artimiausiu metu atsiras pokyčių dėl saviizoliacijos.

Anot premjero, bus priimti sprendimai, „kad mūsų turistams, parvykstantiems iš užsienio valstybių, atsirastų galimybė būti izoliacijoje trumpesnį laiką, jeigu bus įvykdytos papildomos sąlygos ir tam tikrą dieną atliktas COVID-19 testas“.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga jau anksčiau buvo užsiminęs, kad saviizoliacija tam tikrais atvejais galėtų trumpėti iki savaitės.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Latvijos valdžia apie nuolaidas irgi nekalba

Latvijos premjeras trečiadienį ryte pareiškė, kad Lietuvai nėra numatyta jokių specialių nuostatų, rašo naujienų agentūra LETA. Latvijos ministras pirmininkas Krišjanis Karinis LTV laidai „Rīta panorama“ sakė, kad Latvijai svarbu ir toliau sėkmingai kovoti su COVID-19 plitimu, tačiau nebūtų protinga visiškai uždaryti sienas ir „izoliuotis nuo likusio pasaulio“.

Pasak premjero, Lietuvai, kaip „Baltijos burbulo“ daliai, nėra jokių specialių nuostatų, ir mūsų šaliai dėl (ne)patekimo į geltoną ar raudoną valstybių sąrašą bus taikomi tokie pat kriterijai, kaip ir kitoms.

Tai, kad Lietuva bus įtraukta į paveiktų šalių sąrašą, jeigu peržengs 16 atvejų 100 tūkst. žmonių ribą, 15min patvirtino ir Latvijos ministrų kabineto atstovas spaudai Reinis Grāvītis.

„Tuomet pagal galiojančias nuostatas, visi atvykstantys į Latviją iš Lietuvos turės 14-ai dienų saviizoliuotis“, – teigė jis atsakyme 15min.

Visgi premjeras K.Karinis trečiadienį sakė, kad Latvija turės apsvarstyti, ar reikėtų keisti apribojimus, susijusius su žmonių judėjimu per valstybių sienas. Kitaip, anot jo, Latvijai gali grėsti ekonomikos uždarymas ir izoliacija nuo likusio pasaulio.

Latvijos premjeras taip pat išdėstė savo poziciją, kad pasisako už platesnį veido kaukių dėvėjimą viešose vietose – jis šią priemonę mato kaip sėkmingą būdą kovoti su COVID-19 plitimu.

Latvijos turizmas prašo Lietuvai daryti išimtį

Lietuvos įtraukimas į vadinamąjį geltonąjį ar net raudonąjį COVID-19 paveiktų šalių sąrašą itin pakenktų Latvijos turizmo sektoriui, pareiškė Latvijos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Santa Graikstė.

Latvijos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė S.Graikstė BNS teigė, jog šią vasarą dauguma Latvijoje viešėjusių turistų atvyko būtent iš Lietuvos, todėl įtraukus šią šalį į sąrašą šalių, iš kurių atvykstantys asmenys turi 14 dienų izoliuotis, turistų srautas Latvijoje smarkiai sumažėtų.

„Siekiant sušvelninti finansines pasekmes dėl turistų praradimo, būtini skubūs sprendimai valstybės lygmeniu“, – pareiškė asociacijos vadovė naujienų agentūrai BNS ir pridūrė, jog reikia sėsti prie derybų stalo su sveikatos apsaugos ministerijos ir ligų prevencijos ir kontrolės centro specialistais.

Dėl Baltijos šalių vienybės turime rasti sprendimą, kaip tai padarė Suomija su Estija, padarydama jai išimtį, – sakė kaimo turizmo asociacijos vadovė.

Už išimtis Lietuvai pasisakė ir Asnāte Ziemele iš Latvijos kaimo turizmo asociacijos „Lauku ceļotājs“, kuri pateikė Suomijos ir Estijos pavyzdį.

„Dėl Baltijos šalių vienybės ir bendradarbiavimo turime rasti sprendimą, kaip tai padarė Suomija su Estija. Suomija padarė Estijai išimtį, net jeigu ir pagal Suomijos kriterijų ji turėtų būti įtraukta į „pavojingų“ šalių sąrašą. Mes taip pat turėtume įvertinti Baltijos šalių vienybę ir padaryti išimtis“, – sakė ji.

A.Veryga: kiek žinome, tokių ketinimų nėra

Lietuvos sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga antradienį spaudos konferencijoje sakė, kad iš Latvijos kolegų girdintys, jog Latvija neturėtų užsiverti lietuviams.

„Bent jau kiek mes turėjome Latvijos šalies patikinimų, jie nesiruošia mūsų niekaip uždaryti ir neįsileisti. Jie gali galbūt rekomenduoti savo piliečiams nevykti į Lietuvą, bet bent jau kol kas tokio plano – mūsų neįsileisti – kiek mes žinom, jie neturi“, – sakė A.Veryga.

Ministro žiniomis, latviai neturi ir ketinimų iš atvykstančių lietuvių reikalauti 14 d. izoliacijos. „Jeigu būtų saviizoliacija nustatyta, tai ir vykimas patampa iš esmės beprasmišku, nes ko ten važiuoti“, – teigė A.Veryga. Jis visgi pabrėžė, kad tai yra Latvijos sprendimas.

Antradienį Latvijos užsienio reikalų ministerija viešai paragino latvius nevykti už Baltijos šalių ribų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais
Reklama
Iš gyvenimo nuotykio sugrįžusi „Lidl“ vaikų komanda“ neslepia emocijų
Reklama
Jau liepos 17 d. Indrė Stonkuvienė kvies moteris susitikti ypatingame nemokamame renginyje
Reklama
Auga visiškai įrengto naujo būsto paklausa: kuo tai patrauklu?
Užsisakykite
15min naujienlaiškius