15min be reklamos

Menininkas Ray Bartkus: Kultūra yra gyvenimo būdas

„Sėkmingas miestas yra tas, kuriame miesto gyventojai yra laimingi, kuriame ateitis atrodo patrauklesnė už praeitį”, – teigia Ray Bartkus. JAV gyvenantis lietuvis menininkas po 35 metų pertraukos grįžta į Panevėžį, kuriame ketina papasakoti apie miesto mitus, griaunančius ir kuriančius Aukštaitijos sostinę.
Ray Bartkus
Ray Bartkus / Organizatorių nuotr.

Niujorke gyvenančiu vilniečiu save vadinantis Ray Bartkus, Panevėžio forumo organizatorių iškeltą mintį „Kultūra yra…” pratęsia sakydamas: „...gyvenimo būdas”. Dailininkas įžvelgia mažus, kartais pamirštamus gyvenimo aspektus, neatsiejamus nuo kultūros: „pusryčiai kavinėje, šypsenos praeiviams, švarūs tualetai, langai be užuolaidų… Kultūra yra kūrybingas savo potencialo ugdymas ir sugebėjimas tą kūrybinį potencialą įžvelgti kituose žmonėse, ir padėti jam atsiskleisti visų bendram labui.”

Linki išsivaduoti iš mitų

„Panevėžio kultūrinis gyvenimas ne kaip smėlio nešiojimas saujoje, o kaip naujų pilių statyba”, – praėjusių metų Panevėžio forume sakė Paulius Gritėnas. Filosofas teigė, jog „Kultūrinė Panevėžio tapatybė: išsivadavimas iš atminties saugojimo” bei ragino miestą išsivaduoti iš senų stereotipų ir kurti naują, modernų mitą.

Šių metų Panevėžio forume miesto mito temą pratęsiantis menininkas Ray Bartkus antrina filosofui Pauliui Gritėnui, pastebėdamas: „Tradicijos – ne šventos karvės, kaip, beje, ir vizijos. Kas pasiteisina, veikia miesto ir miestiečių labui, skatina laisvų žmonių laisvą sambūrį siekiant bendros gerovės, tą reikia išlaikyti. Kas nepasiteisina – reikia atmesti, ieškoti naujų kelių.”

Organizatorių nuotr./Panevėžio forumas
Organizatorių nuotr./Panevėžio forumas

Naujų kelių Panevėžys nenustoja ieškoti jau keletą metų. Miesto savivaldybė yra patvirtinusi 2014 – 2020 metų strateginį plėtros planą. Idėjoms įgyvendinti keliami uždaviniai, skirti plėsti palankias sąlygas novatoriškam verslui bei gerinti bendrą verslo aplinką.

Miesto mitus palankiausia griauti kultūros srityje. Panevėžiečiai identitetą ketina keisti pasitelkdami architektūrą bei viešąsias erdves. Anykščių Lajų tako projekto iniciatorė Daiva Gasiūnienė, pirmajame Panevėžio forume teigė: „Panevėžys pasiryžo eiti sėkmės keliu, sugriauti tvyrančius stereotipus. Per architektūrą, kuriančią modernybės ir ambicijų simbolį, atsinaujinimo ir vilties ženklą, nepaliekantį abejingų originalumu, išsskirtinimu – Stasio Eidrigevičiaus menų centrą.”

Svarbiausia – idėja

Dažnai susiduriama su mintimi, jog Lietuva koncentruojasi į didmiesčius, taip pamiršdama mažesnius miestus. Tačiau, anot Ray Bartkaus, svarbu nepamiršti gyventojų: „Šalis turi koncentruotis į kiekvieną žmogų, kur jis begyventų.”

Net ir mažiausias miestas gali neatpažįstamai pasikeisti, jei tik bus įgyvendinamos neatrastos idėjos. „Nereikia sudėjus rankų laukti šalies dėmesio ir paramos. Kiekviena bendruomenė, taip pat ir mažų miestelių, demokratinėje santvarkoje gali ir turi imtis atsakomybės vystyti miestą norima linkme. Piliečiai gali labai daug ką patys padaryti, nepriklausomai nuo to, į kur yra koncentruota šalies politika.”

Į Panevėžio forumą menininkas Ray Bartkus atvyksta su mintimi, jog „ugdyti reikia ne patriotiškumą, ugdyti reikia gimtąjį miestą. Padaryti miestą tokį, kad niekas iš jo nenorėtų išvažiuoti.” Idėjas ir būdus miesto ugdymui bei identiteto kūrimui dailininkas apžvelgs gegužės mėnesį Panevėžio miesto forume.

Organizatorių nuotr./Panevėžio forumas
Organizatorių nuotr./Panevėžio forumas

Kultūra apima net ir mažiausiai pastebimas miesto gyvenimo sritis, todėl „Panevėžio Alumni” asociacija gegužės 18 dieną kviečia į Juozo Miltinio dramos teatre vyksiantį jau trečiąjį Panevėžio forumą. Renginyje bus siekiama atsiverti kultūrai bei imtis iniciatyvos. Kasmetiniame forume dalyvaus įvairių sričių ekspertai, kurie kartu su panevėžiečiais bei miesto svečiais sieks apibrėžti miesto kultūros sampratą. Taip pat, renginio organizatoriai dalyvius pakvies į kūrybines dirbtuves. Renginys nemokamas, tačiau būtina registracija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kimčių ekspertas pasakoja viską, ko iki šiol nežinojote apie šį Azijos virtuvės stebuklą, ir dalinasi autentišku receptu
Reklama
„Švyturys-Utenos alus“ jungiasi prie „Stiprūs kartu“ ir „Blue/Yellow“ pagalbos Ukrainos našlaičiams
Reklama
„Mantingoje“ laimę atradę darbuotojai: „Čia siekiame geriausio rezultato“
Reklama
Testas: atsakykite į 10 klausimų apie „Apple Watch“ laikrodžius ir laimėkite 200 EUR dovanų kuponą!
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką