2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Netrukus atsivers atnaujintas Pašilių stumbrynas: šie didingi gyvūnai nepaliks abejingų

VĮ Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Panevėžio regioninis padalinys spalio 2 d. (12 val.) visuomenę kviečia kartu atverti atnaujinto Pašilių stumbryno duris bei išrinkti vardus dviems šiemet pasaulį išvydusiems stumbriukams. Atnaujintame stumbryne sukurtos geresnės sąlygos tiek stumbrams, tiek lankytojams, taip pat padidintos galimybės šių žinduolių populiacijos valdymui Lietuvoje ir moksliniams tyrimams.
Pašilių stumbrynas
Pašilių stumbrynas / Valstybinių miškų urėdijos nuotr.

Pašilių stumbryno atnaujinimas atliktas pagal projektą „Stumbrų apsaugos priemonių įgyvendinimas“, siekiant išspręsti stumbrų, gyvenančių netinkamoje teritorijoje (Kėdainių, Panevėžio r.), populiacijos apsaugos ir valdymo klausimus, rašoma VĮ Valstybinių miškų urėdijos pranešime spaudai.

Objekto rekonstrukcijos metu pakeista aptvaro tvora, kadangi ankstesnė jau buvo pavojingai susidėvėjusi, renovuotas stumbryno administracinis pastatas ir kiti infrastruktūros objektai. Įrengti valymo įrenginiai, stumbrų stebėjimo bokštelis, girdyklos, pavėsinės gyvūnams, įrengtos teritorijos stebėjimo kameros, aptvaras suskirstytas į 4 atskiras dalis skirtingoms stumbrų bandoms. Vienas iš suskirstytų aptvarų pritaikytas moksliniams tyrimams.

Valstybinių miškų urėdijos nuotr. / Pašilių stumbrynas
Valstybinių miškų urėdijos nuotr. / Pašilių stumbrynas

„Malonu, kai visuomenei galime sukurti socialinę vertę. Rekreacinių objektų atnaujinimas yra vienas iš mūsų nuolatinių darbų: šiuo metu prižiūrime 1126 rekreacinius objektus ir vien per I-ąjį šių metų pusmetį dotacijomis ir VMU lėšomis 763 rekreaciniuose objektuose buvo vykdyti įvairūs atnaujinimo ir tvarkymo darbai.

Pašilių stumbrynas yra vienas iš daugiausiai lankytojų dėmesio sulaukiančių objektų, tad džiaugiuosi, kad jo atnaujinimo darbus pavyko atlikti laiku ir tinkamai, žinoma, su projekto partnerių ir rangovų pagalba“, – teigė VMU generalinis direktorius Valdas Kaubrė.

Valstybinių miškų urėdijos nuotr. / Pašilių stumbrynas
Valstybinių miškų urėdijos nuotr. / Pašilių stumbrynas

Pašilių stumbryne gyvenantys stambiausi laukiniai gyvūnai – Europos stumbrai – įrašyti ne tik į Lietuvos, bet ir į Tarptautinę raudonąją knygą. Pašilių stumbrynas – unikali vieta, kur iš arti galima stebėti stumbrų gyvenimą ir kur jiems sukurtos artimos natūraliai aplinkai gyvenimo sąlygos.

Šie žinduoliai retuose lapuočių ir mišriuose miškuose, kalnuose, stepėse buvo plačiai paplitę iki XVI a.

Pirmieji du Belovežo stumbrai į Pašilių miško aptvarus atvežti 1969 m. iš Prioksko-Terrasny rezervato Serpukhovo srities Rusijoje. Naujai įrengtame stumbryne 1971 m. gimė pirmasis jauniklis.

Šie žinduoliai retuose lapuočių ir mišriuose miškuose, kalnuose, stepėse buvo plačiai paplitę iki XVI a., tačiau dėl žemdirbystės plėtros ir intensyvios medžioklės gyvūnai buvo išstumti į gūdžius, nuošalius miškus ir iki XIX a. vidurio Lietuvoje buvo išnaikinti.

Valstybinių miškų urėdijos nuotr. / Pašilių stumbrynas
Valstybinių miškų urėdijos nuotr. / Pašilių stumbrynas

Šiuo metu laisvėje Lietuvoje priskaičiuojama apie 250 stumbrų, Pašilių stumbryne gyvena 28 stumbrai. Šiame stumbryne gimstantiems stumbriukams pagal tarptautinį susitarimą duodami vardai, prasidedantys raidėmis GI.

„Stumbriukų vardynos – visuomenės, ypač mažųjų jos narių, itin laukiama šventė, o šiais metais vaikai rinks vardus dviems šiuo metu dar bevardžiams stumbriukams, gamins stumbrams tortą iš savo atsineštų daržo gėrybių: burokų, morkų. Vardus stumbriukams vaikai renka kasmet, tačiau šiais metais turime išskirtinę šventę atsinaujinusioje aplinkoje“, – sako VMU Panevėžio regioninio padalinio vadovas Giedrius Bronušas.

Pašilių stumbryno rekonstrukciją vykdė Valstybinių miškų urėdija partnerystės sutarties pagrindu su Valstybine saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos pagal projektą „Stumbrų apsaugos priemonių įgyvendinimas“. Projektą finansavo LR Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra.

Stumbryne sukurta gerokai patogesnė infrastruktūra ir sudarytos tinkamos sąlygos stumbrų populiacijos valdymui, investuota 1 mln. 111 tūkst. 533 Eur (be PVM). Šio rekreacinio objekto atnaujinimo darbai pradėti 2022 m. birželio 10 d., baigti – 2023 m. liepos 10 d.

Valstybinių miškų urėdijos nuotr. / Pašilių stumbrynas
Valstybinių miškų urėdijos nuotr. / Pašilių stumbrynas

VMU vykdo rekreacinių objektų valdomuose miškuose įrengimą, priežiūrą ir atnaujinimą. 2023 m. I pusmetį Įmonė, vadovaudamasi rekreacinių objektų nuostatų reikalavimais, prieš poilsiavimo sezono pradžią atliko sezoninę rekreacinių objektų apžiūrą, įvertino jų būklę. Atsižvelgiant į apžiūros rezultatus buvo tęsiamas miško rekreacinės infrastruktūros optimizavimas, gerinama administruojamų rekreacinių infrastruktūros objektų būklė bei atsisakoma netinkamų ar neperspektyvių objektų.

VMU internetiniame tinklapyje skelbiamas interaktyvus Įmonės rekreacinių objektų žemėlapis, skirtas visuomenei, kuriame informacija apie prižiūrimus rekreacinius objektus yra vienoje vietoje ir nuolat atnaujinama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
„FreeBuds Pro 3“ – geriausios belaidės ausinės „Huawei“ istorijoje
Reklama
Tūkstančiai valandų, skirtų mokymuisi: IKEA dalinasi, kiek kainuoja darbuotojų augimas
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką