2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Nykstantis paveldas: kol valstybės institucijos aiškinosi santykius – sunyko įspūdingas dvaras

Molėtų rajono savivaldybė, Valstybinė mokesčių inspekcija ir Kultūros paveldo departamentas jau 7 metus bando susitarti, kad įspūdingas Libertavos dvaras priklauso valstybei. Įdomiausia tai, kad visos institucijos sutinka, kad tai valstybės turtas, tačiau teismuose ginčijasi dėl biurokratinių niuansų. Institucijos iki šiol taip ir nesusitarė. O dvaras per tą laiką sunyko ir liko tinkamas tik nugriovimui.
Nykstantis paveldas. Libertavos dvaras
Nykstantis paveldas. Libertavos dvaras / Vidmanto Balkūno nuotr.

Dvaras priklauso valstybei ar valstybei?

Kone 10 metų valstybės institucijos siuntinėja viena kitai raštus ir bando išsiaiškinti, kam priklauso ar turėtų priklausyti Libertavos dvaras. Per tą laiką jis ėmė ir beveik sugriuvo.

Visos institucijos sutaria, kad tai valstybei priklausantis turtas, tačiau nesutaria, ar jis yra bešeimininkis ir tuo pačiu priklauso valstybei, ar su šeimininku – valstybe. Dėl šio klausimo ginčai vyksta nuo 2011 metų.

Dėl šių biurokratinių ginčų vyko netgi teismai. Tačiau per tuos metus jie nieko nepakeitė. Kol nėra sutarimo ir oficialaus savininko – neįmanoma pasinaudoti nei privačia, nei tarptautinių fondų parama.

Panašu, kad ginčytis toliau jau nebereikia. Per tą laiko dvaras ėmė ir sunyko.

Dvaras sunyko nesutvarkomai

Vidmanto Balkūno nuotr. /Nykstantis paveldas. Libertavos dvaras
Vidmanto Balkūno nuotr. /Nykstantis paveldas. Libertavos dvaras

Įsukus į nuošalioje vietoje esančio Libertavos dvaro sodybos kiemą užgniaužė kvapą. Retai kada įmanoma pamatyti tokį didelį ir įspūdingą medinį dvarą.

Tačiau vos pažvelgus atidžiau tampa aišku, kad tai tik dar viena vinis į mūsų kultūros paveldo apsaugos gėdos lentą. Libertavos dvaro išvaizda apgaulinga. Iš pirmo žvilgsnio jis atrodo gana gerai – ir nekritinės būklės.

Tačiau vaizdas visiškai pasikeičia pro išlaužtas duris įžengus į jo vidų. Pamačius išgriautas krosnis, sienas ir sukritusias perdangas tarp aukštų tampa aišku, kad dvaro rūmai yra jau dabar žuvę. Išsaugoti jų nebepavyks. Nebent pastatyti iš naujo pagal išlikusius fiksacijos duomenis.

Dvaro svirnas taip pat išgyvena priešmirtines konvulsijas. Nėra dalies stogo, grindų, sienos supuvusios. Užtat išorėje kabo iškalbingas užrašas „Saugomas valstybės“.

Vidmanto Balkūno nuotr. /Nykstantis paveldas. Libertavos dvaras
Vidmanto Balkūno nuotr. /Nykstantis paveldas. Libertavos dvaras

Dar prieš septynetą metų šie pastatai stovėjo lyg niekur nieko. Tačiau paskutinieji metai Libertavos dvaro sodybai tapo lemtingi.

Dvaro istorija beveik nežinoma

Apie Libertavos dvarą žinių beveik nėra. Viešai prieinama informacija sako, kad Libertavos dvaras yra priklausęs Prušinskams. 1914 m. minimas juodraštinėje Balninkų priešvedybinės apklausos knygoje.

Sovietiniais laikais buvusioje Libertavos dvaro sodyboje gyveno keletas Dapkūniškio kolūkio kolūkiečių šeimų. Juridiškai neprisiregistravę. Iš tų kelių šeimų buvusios Libertavos dvaro sodybos fragmentų rūmuose liko gyventi tik močiutė su sūnumi.

Gyveno ji ūkiškai, laikė gyvulius ir naudojo visus dvaro sodybos pastatus. Maždaug 2010 metais ji su sūnumi paliko dvaro sodybą ir išsikraustė. Iš viduje esančių rakandų galima spėti, kad kurį laiką jame gyveno ir benamiai.

Molėtų savivaldybei perimti dvaro savo žinion nepavyksta

Vidmanto Balkūno nuotr. /Nykstantis paveldas. Libertavos dvaras
Vidmanto Balkūno nuotr. /Nykstantis paveldas. Libertavos dvaras

Molėtų rajono savivaldybė, kurios teritorijoje yra šis dvaras, 15min atsiuntė tokį paaiškinimą.

„Nuo 2011 metais birželio mėnesį Molėtų rajono savivaldybė kreipėsi į Utenos apskrities valstybinę mokesčių inspekciją, dėl minėtos sodybos pastatų pradėjimo pripažinimo bešeimininkiais ir realizavimo procedūros. Nuo šios datos savivaldybė pradėjo procedūras dėl Libertavos buvusio dvaro sodybos pastatų įregistravimo su įstaigomis (Vilniaus apygardos administraciniu teismu, VĮ turto banku ir VĮ Registrų centru Utenos filialu ir minėta inspekcija).

Molėtų rajono savivaldybei išsprendus Libertavos buvusios dvaro sodybos fragmentų pastatų daiktinių teisių įregistravimą, būtų vykdomas perdavimas VĮ turto bankui. VĮ Turto bankas spręstų, kokius veiksmus atlikti su valstybės turtu.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Reklama
Breketai ar kapos? Patikimiausi dantų tiesinimo būdai
Reklama
Stogas be saugos elementų – lyg automobilis be saugos diržų
Reklama
Pagal vėžio gydymą Vidurio Europos ir Baltijos šalys vis dar atsilieka nuo Vakarų Europos
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką