15min be reklamos
2023 01 11, 19:30

Paskelbta valstybė, kuri turi galingiausią pasaulyje pasą: Lietuva pateko į dešimtuką

Londone įsikūrusios pasaulinės pilietybės ir gyvenamosios vietos konsultacijų bendrovės „Henley & Partners“ paskelbtoje naujoje ketvirčio ataskaitoje teigiama, kad trijų Azijos šalių pasų turėtojams suteikiama daugiau laisvės keliauti po pasaulį nei bet kurios kitos šalies pasų savininkams, rašoma CNN.
Pasas
Pasas / 123RF.com nuotr.

Japonijos piliečiai be vizų arba pagal pareikalavimą gali vykti į rekordinį skaičių – 193 pasaulio šalis, o tai tik šiek tiek lenkia Singapūrą ir Pietų Korėją, kurių piliečiai gali laisvai aplankyti 192 šalis.

123RF.com nuotr. / Japonijos pasas
123RF.com nuotr. / Japonijos pasas

Dabar, kai Azijos ir Ramiojo vandenyno regionas atsiveria po koronaviruso, tikėtina, kad jos piliečiai vėl pasinaudos šia kelionių laisve.

Remiantis naujausiu „Henley Passport Index“, kuris remiasi Tarptautinės oro transporto asociacijos (IATA) duomenimis, pasaulinis kelionių skaičius šiuo metu sudaro apie 75 proc. prieš pandemiją buvusio lygio.

Po Azijos šalių trejetuko lyderių sąrašo viršuje yra daugybė Europos šalių. Vokietija ir Ispanija turi po 190 krypčių, Suomija, Italija ir Liuksemburgas – po 189.

Toliau rikiuojasi Austrija, Danija, Nyderlandai ir Švedija – visos 5-oje vietoje, o Prancūzija, Airija, Portugalija ir Jungtinė Karalystė – 6-oje vietoje.

Naujoji Zelandija ir JAV yra 7-oje vietoje kartu su Belgija, Norvegija, Šveicarija ir Čekija.

Kiti indeksai

„Henley & Partner“ sudarytas sąrašas yra vienas iš kelių indeksų, kuriuos sudarė finansų įmonės, siekdamos reitinguoti pasaulio pasus pagal tai, kokią prieigą jie suteikia savo piliečiams.

Pasai vertinami pagal tai, kiek šalių jų turėtojai gali pasiekti be išankstinės vizos.

„Henley Passport Index“ pasų indekse 199 pasai vertinami pagal tai, kiek šalių jų turėtojai gali pasiekti be išankstinės vizos. Indeksas atnaujinamas realiuoju laiku visus metus, įsigaliojus vizų politikos pokyčiams.

„Arton Capital“ pasų indekse atsižvelgiama į 193 Jungtinių Tautų šalių narių ir šešių teritorijų – Taivano, Makao (Kinijos SAR), Honkongo (Kinijos SAR), Kosovo, Palestinos teritorijos ir Vatikano – pasus. Prie kitų šalių prijungtos teritorijos neįtraukiamos.

Jis taip pat atnaujinamas realiuoju laiku visus metus, tačiau jo duomenys renkami atidžiai stebint atskirų vyriausybių portalus. Tai priemonė, kuri skirta „keliaujantiems žmonėms pateikti tikslią, lengvai prieinamą informaciją, reikalingą jų kelionėms“, – gruodį CNN teigė „Arton Capital“ įkūrėjas Armandas Artonas.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr. / Pasas
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr. / Pasas

A.Artono sudarytame „Global Passport Power Rank 2023“ reitinge Jungtiniai Arabų Emyratai užima 1-ąją vietą, o jų bevizio režimo ir vizos atvykimo metu rodiklis yra 181.

2-ąją vietą užima 11 šalių, kurių dauguma yra Europoje: Vokietija, Švedija, Suomija, Liuksemburgas, Ispanija, Prancūzija, Italija, Nyderlandai, Austrija, Šveicarija ir Pietų Korėja.

Jungtinės Valstijos ir Jungtinė Karalystė užima 3-iąją vietą kartu su Danija, Belgija, Portugalija, Norvegija, Lenkija, Lenkija, Airija ir Naująja Zelandija.

Geriausi pasai 2023 m. pagal „Henley Passport Index“:

1. Japonija (193 kelionių kryptys),

2. Singapūras, Pietų Korėja (192 kryptys),

3. Vokietija, Ispanija (190 krypčių),

4. Suomija, Italija, Liuksemburgas (189 kryptys),

5. Austrija, Danija, Nyderlandai, Švedija (188 kryptys),

6. Prancūzija, Airija, Portugalija, Jungtinė Karalystė (187 kryptys),

7. Belgija, Naujoji Zelandija, Norvegija, Šveicarija, JAV, Čekija (186 kryptys),

8. Australija, Kanada, Graikija, Malta (185 kryptys),

9. Vengrija, Lenkija (184 kryptys),

10. Lietuva, Slovakija (183 kryptys).

123rf.com nuotr. / Lietuviškas pasas
123rf.com nuotr. / Lietuviškas pasas

Blogiausi pasai 2023 m. pagal „Henley Passport Index“:

Keletas pasaulio šalių turi bevizį režimą arba vizas atvykstant į 40 ar mažiau šalių. Tarp jų yra:

102. Šiaurės Korėja (40 krypčių),

103. Nepalas, Palestinos teritorija (38 kryptys),

104. Somalis (35 kryptys),

105. Jemenas (34 kryptys),

106. Pakistanas (32 kryptys),

107. Sirija (30 krypčių),

108. Irakas (29 kryptys),

109. Afganistanas (27 kryptys).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką