15min be reklamos
2017 01 05, 13:46

Paslaptingoji Mongolija – ką būtina išvysti?

Azijoje, tarp Rusijos ir Kinijos, įsikūrusi Mongolija gali jus nustebinti ne tik savo kultūra, bet ir tikrai išskirtine gamta. Didžiąją šalies dalį užima stepės, tad nieko keisto, kad čia paplitęs klajokliškas gyvenimo būdas, auginant gyvulius.
Orchono upių slėnis
Orchono upės slėnis / Shutterstock nuotr.

Nors didžiausias Ulan Batoro miestas dar gerai žinomas, kaip šalčiausia pasaulio sostinė, ką veikti čia yra ir žiemą, ir vasarą. Taigi pristatome keletą nuostabių vietovių, kurias būtina aplankyti.

1. Gamta atspindinti klajoklišką gyvenimo būdą

Palei Orchono upės krantus, centrinėje šalies dalyje driekiasi milžiniškas ir nuostabus kultūrinis Mongolijos landšaftas, atskleidžiantis ne tik jos gamtišką grožį, bet ir gilias bei senas tradicijas. Teritorija įtraukta į Pasaulio paveldo sąrašą, kaip klajokliškų kaimo tradicijų, besitęsiančių daugiau nei 2 tūkst. reprezentavimo slėnis. Kadangi gyventojai nuo seno verčiasi gyvulininkyste, o didžiąją valstybės dalį užima stepės, kalnai ir dykuma – mongolams klajokliškas gyvenimo būdas lyg įgimtas ir perduodamas iš kartos į kartą.

Orchono upės slėnyje yra daugybė itin svarbių VI-XIV a. paminklų, kuriuos galima išvysti čia besilankant. Apylinkėse yra ir daugiau įdomių, į senus laikus mintimis nusikelti padedančių statinių, pavyzdžiui – Chr Balgas. Tai kadaise gyvavusios Uigurų imperijos sostinės likučiai, taigi galima pasižvalgyti į VIII a. didingų rūmų, šventyklų ir vienuolynų griuvėsius.

2. Dykumų meškos ir dinozaurų kaulai

Shutterstock nuotr./Gobio dykuma
Shutterstock nuotr./Gobio dykuma

Gobio dykuma yra viena iš didžiausių pasaulyje tokių teritorijų, nusileidžianti tik Sacharos dykumai. Ji tęsiasi pietinėje Mongolijos bei šiaurinėje Kinijos dalyje ir užima net 1,3 mln. kv. km plotą.

Nors jos augmenija skurdi, tik vos kai kur auga prie sauso klimato prisitaikę krūmokšniai, gyvūnija išties ypatinga. Čia klaidžioja laukiniai asilai, galima išvysti šeškų, gazelių, vilkų, leopardų ir net vieninteles pasaulyje dykumų meškas, kurios, beje, saugomos, kaip ir nykstančios kupranugarių rūšys. Akmeniniu, o ne smėlio paviršiumi pasižyminti teritorija užburia ir savo dydžiu, ir horizontu, kuris žvelgiant į tolį primena pasaulio kraštą.

Kinų Išdžiuvusiu ežeru vadinamas regionas gali įkaitinti fantaziją bandant įsivaizduoti kas čia dėjosi prieš daugybę metų, kadangi vietovėje buvo rasta nemažai įvairiausių fosilijų, tarp kurių ir dinozaurų kaulai. Na, o rytinėje jos dalyje piemenys ir šiandien gano gyvulius, taip pat ten pasižvalgyti į pompastišką gamtos kūrinį užsuka turistai.

3. Sostinė – buvęs budistų centras

Shutterstock nuotr./Ulan Batoro miestas
Shutterstock nuotr./Ulan Batoro miestas

Ir, žinoma, lankantis savitai egzotiškoje Mongolijoje negalima neaplankyti sostinės – Ulan Batoro. Centrinėje šalies dalyje, prie Tull upės įsikūrusį miestą supa kalnagūbriai, taigi į ką paganyti akis tikrai yra: tiek į architektūrą bei vietinę kultūrą, tiek į gamtą. Didžiausia valstybės gyvenvietė buvo įkurta dar XVII a. ir pavadinta Urga, kas išvertus iš čionykščių kalbos reiškia – Jurtos rūmai. Galbūt tai galima vadinti ironija, bet šiuo metu būtent jurtų čia ir netrūksta. Ulan Batoras nuolat chaose, nors jame gyvena trečdalis visų šalies gyventojų, jie nuolat keičiasi – neradę laimės sugrįžta į stepes. O tie, kurie lieka, savo dienas leidžia toliau nuo senamiesčio besidriekiančiuose jurtų, rajonuose be elektros, šildymo ir vandens. Tačiau nevertėtų galvoti, kad tai lūšnynų miestas, vietovėje yra ne viena budizmo istoriją menanti ir reprezentuojanti šventykla, gausu muziejų ir paminklų.

Egzotinių kelionių į Mongoliją specialistai – kelioniuakademija.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sugedusi buitinė technika: remontuoti ar pirkti naują?
Reklama
Ko reikia tikram šeimos automobiliui: esmė slypi nepastebimose smulkmenose
Reklama
Intensyvėjant „Rail Baltica“ statyboms darbams ruošiasi geležinkelio tiesėjai
Reklama
2022 m. „Rimi“ sėkmingai įgyvendino tvarumo ir labdaros iniciatyvas, prisidėjo prie paramos Ukrainai
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką