15min be reklamos
2023 01 09, 20:55

Pirmą kartą Maroke? Patarimai, ką daryti ir ko nedaryti

Marokas yra užburianti šalis, kuri nepalieka abejingų – dauguma keliautojų išsiveža labai gerus įspūdžius. Tačiau, jei prie egzotinių šalių esate nepratę, pravartu žinoti, kokių klaidų vengti, kad kelionė būtų kuo sklandesnė.
Marokas
Marokas / Gabijos Lebednykaitės nuotr.
Temos: 2 Marokas Kelionės

Ko nedaryti?

Pasitikėti „gidais“

Jei atrodote kaip turistai, gatvėje prie jūsų tikrai prisiplaks paslaugūs „gidai“ – siūlys parodyti kelią, suorganizuoti ekskursiją, palydėti į viešbutį ir pan. Kartais jų naivus įžūlumas stulbina – pamoję ranką ir pasakę „eik ten“, tuoj pat prašo pinigų – juk parodė kelią! Gatvės gidams sakykite griežtą „ne“, nesileiskite į kalbas ir jokiu būdu neduokite pinigų.

Mokėti, kiek paprašo

Kad Maroke reikia derėtis, turbūt nereikia sakyti. Tačiau svarbu nebijoti tai daryti kuo drąsiau – nesidrovėkite pardavėjų siūlomą kainą mažinkite per pusę, arba, jei pasitikite savimi, net daugiau.

Per pastarąjį apsipirkimą man pavyko atseit 240 dirhamų (apie 24 eurus) kainuojantį šalį nusipirkti už vos 50 dirhamų (5 eurus), o marokietiškų šlepečių porą – už 7 eurus vietoje 20. Derybos marokiečiams – žaidimas, ir perpratę jo taisykles, pajusite visą apsipirkinėjimo turguje smagumą!

Shutterstock nuotr./Būtina aplankyti Maroke esančius turgus
Shutterstock nuotr./Būtina aplankyti Maroke esančius turgus

Tas pats taikoma ir prekių kiekiams – jums visuomet pirmiausia siūlys didžiausią, taigi ir brangiausią, pakuotę, dėžutę ar buteliuką ir labai įtikinamai ragins pirkti.

Pasikalbėjus ir pasiderėjus galiausiai paaiškėja, kad viskas įmanoma – kvepalus ar aliejus pardavėjai gali perpilti į mažesnį buteliuką, prieskonius – į mažesnį maišelį, muilo luitą perpjauti perpus ir panašiai. Kaina – vėlgi, jūsų derybinių gebėjimų klausimas.

Valgyti gatvės maistą

Paprastose užkandinėse, kuriose lankosi vietiniai, galima valgyti, nors europietiškų higienos normų ten tikrai nesilaikoma. Tačiau pirkti užkandžius nuo prekystalių gatvėse ir aikštėse labai rizikinga – švara ir higiena ten net nekvepia, užtenka tik pamatyti, kaip sausainių pardavėjas ta pačia ranka dėlioja sausainius, ima pinigus, pasikaso pakaušį ir priploja ant žando nutūpusią musę...

Gerti alkoholį

Ne, alkoholis Maroke nedraudžiamas, tačiau labai nepopuliarus. Jo įsigyti galima specialiose prekybos vietose, prabangesnių, vakarietiškų viešbučių baruose ir į užsieniečius orientuotose naktiniuose klubuose, taigi jis labai brangus – alkoholiniams gėrimams taikomas didžiulis antkainis.

Ar tikrai verta už taurę vidutiniško vyno mokėti trigubai brangiau, nei Europoje? Jei Maroke viešėsite neilgai ir galite keletą dienų praleisti be alkoholio, verčiau pataupykite pinigus įdomesniems ir autentiškesniems įspūdžiams.

Fotografuoti žmones

Tai tiesiog nemandagu ir „egzotiški“ vietiniai gyventojai supyksta, kai užsieniečiai nesigėdindami spragsi fotoaparatais ir kameromis. Paprasti marokiečiai gali tiesiog įsižeisti ir griežtai paprašyti liautis, o tie, kurie uždarbiauja iš turistų, reikalaus už nuotrauką susimokėti ir nepaliks jūsų ramybėje, kol neduosite pinigų.

Gabijos Lebednykaitės nuotr./Marakešas
Gabijos Lebednykaitės nuotr./Marakešas

Dalyvauti pramogose su gyvūnais

Pakanka vien pažvelgti į kaulėtus, purvinus arklius ar apšiurusias beždžionėlės, kad taptų aišku, jog turistų pramogai laikomi gyvūnai gyvena, švelniai tariant, prastomis sąlygomis.

Mokėti už jų išnaudojimą yra neetiška ir tik skatina tokį ydingą elgesį bei drąsina ir taip įkyrius gyvačių hipnotizuotojus, beždžionių dresuotojus ir panašius iš turistų besipelnanačius žmones, kuriems gyvūnų gerovė nė kiek nerūpi. Jei rūpi jums – atsisakykite jų paslaugų ir nemokėkite už nuotraukas.

Tiesa, paskaitę šiuos įspėjimus neturėtumėte išsigąsti – Marokas yra nuostabi šalis su labai draugiškais žmonėmis, ir šalia dalykų, kurių geriau nedaryti, yra daugybė, kurių bijoti nereikia. Štai keletas patarimų, ką galite daryti drąsiai.

Ką daryti?

Gerti vandenį

Yra daug egzotiškų šalių, kur to daryti nerekomenduojama dėl prastos higienos, tačiau Marokas oficialiai skelbia, kad jo vanduo iš čiaupo – išvalytas ir saugus.

Tiesa, skonis keistokas, ir jei bijote žarnyno reakcijos į jam naujus komponentus, pradėkite nuo kelių gurkšnelių – jei viskas gerai, nepirkite vandens buteliuose – prisipildykite gertuvę iš čiaupo.

Bendrauti

Suvenyrų pardavėjai ir visokie sukčiai būna įkyroki, tačiau apskritai marokiečiai – labai geranoriški, svetingi, net tie patys gidai ir pardavėjai nesupyksta, jei atsisakote jų paslaugų. Nebijokite – ne visi nori jūsų pinigų ir ne visi taikosi apgauti – jei jus pakalbina, atsakykite, juk tik susidraugavę su vietiniais žmonėmis pažįstame šalies kultūrą.

Dėvėti šortus

Marokas – toli gražu ne toks konservatyvus, kaip Arabijos pusiasalio šalys, moterims prisidengti čia neprivaloma, o į turistes su trumpomis rankovėmis, suknelėmis ir šortais niekas neskersuoja. Pačios marokietės taip pat rengiasi labai įvairiai ir žmonės yra stebėtinai tolerantiški, taigi prakaituoti po ilgais rūbais tikrai nereikia.

Gabijos Lebednykaitės nuotr./Marokas
Gabijos Lebednykaitės nuotr./Marokas

Išvažiuoti į dykumą

Sudalyvaukite bent vienoje ekskursijoje į dykumą – taip, tai labai tipinė pramoga, kurią jums siūlys visi gidai ir kelionių agentūros, tačiau tai padaryti tikrai verta. Nuostabi galimybė pabėgti iš triukšmingų ir chaotiškų miestų ir pajusti unikalią dykumos atmosferą.

Ragauti įvairaus maisto

Marokiečių virtuvė – ne vien kuskusas ir tadžinas. Paragaukite jų labai aromatingų ir skalsių pupelių, lęšių sriubų, tadžino pusbrolio tandžos (tanja), įvairiausių patiekalų ir baklažanų, kurie čia labai populiarūs.

Mano asmeninis atradimas – rauginto pieno gėrimas „raib“ arba „rayeb“, panašus į kefyrą – bene vienintelis skanus pieno produktas Maroke, kurio galima nusipirkti visur ir kuris puikiai atgaivina karštą dieną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką