15min be reklamos
Publikuota 2022 11 18, 15:39

Pribloškiančioms atostogoms – Dubajaus kerai: įspūdžių nepamiršite visą gyvenimą

Pirmą kartą apsilankius Dubajuje, miestas apakina spindesiu, prabanga, modernia architektūra, arabiška kultūra, kurortinėmis pramogomis, apdovanoja nerealiomis patirtimis ir palieka nepakartojamus įspūdžius. Nuo ko pradėti pažintį su sparčiausiai besivystančiu Jungtinių Arabų Emyratų miestu, kokie įdomiausi turistiniai traukos objektai, kur geriausia apsistoti norint pasilepinti šilta jūra ir smėlėtu paplūdimiu?
Jungtiniai Arabų Emyratai
Jungtiniai Arabų Emyratai / 123RF.com nuotr.

Darja Permina, didžiausio kelionių organizatoriaus Baltijos šalyse „Novaturas“ atstovė Estijoje sako, kad Dubajus tiesiog pribloškia pirmą kartą atvykusius keliautojus modernios architektūros dangoraižiais, prašmatniomis parduotuvėmis ir restoranais, prabangiais viešbučiais ir miesto simboliais tapusiais kelionių traukos objektais. Kartu žavi ir arabiška kultūra. Dubajus taip greitai keičiasi, kad apsilankius po kelerių metų miestas pasitinka jau neatpažįstamai pasikeitęs.

Miestas, kuriame sumušti pasaulio rekordai

Dubajus nepaliauja stebinti. Kažkada buvęs nedidelis miestas dykumoje šoko į pasaulines lenktynes su didžiausiais pasaulio megapoliais ir ambicingai laimi kone visas varžybas, toli už nugaros palikdamas varžovus. Dubajuje pastatytas aukščiausias pasaulio pastatas 163 m. „Chalifos bokštas“, matomas už 95 km., veikia didžiausi pasaulio muzikiniai fontanai – 275 m. ilgio vandens čiurkšlės šoka į 150 m. aukštį, didžiausias apžvalgos ratas „Ain Dubai“, kuriame įrengtos 48 kabinos, vienu metu gali suktis 1750 žmonių, didžiausias pasaulyje prekybos centras „Dubai mall“, kurio plotas užima daugiau nei 50 futbolo aikščių.

123RF.com nuotr./Jungtiniai Arabų Emyratai
123RF.com nuotr./Jungtiniai Arabų Emyratai

Aprangos kodas yra privalomas

Pirmą kartą vykstantiems į JAE, kyla daugybė klausimų, kaip tinkamai apsirengti, kokios vietinės kultūros elgesio taisyklės? „Keliautojams iš Europos pirmiausia reikia nepamiršti, kad atvykstate į arabiškos kultūros šalį. Gali būti, kad apsilankius pirmą kartą turistas patirs nedidelį kultūrinį šoką, nes JAE galioja kitokios viešojo gyvenimo taisyklės. Kaip ir visur atvykus į svečius, reikia gerbti vietos kultūrą ir nusistovėjusias visuomenės normas“, – sako Darja Permina.

Pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į savo drabužius, ypač moterims. Nors Dubajus iš visų emyratų yra pats šiuolaikiškiausias, aprangos kodui netaiko griežtų reikalavimų, tačiau ribos nereikėtų peržengti. Svarbiausia, moterims reikia pridengti pečius, krūtinę ir kelius. „Santūriau apsirengusios moterys saugiau jaučiasi viešose vietose, nes Dubajuje yra labai daug vyrų, vienai moteriai tenka trys vyrai. Taip yra todėl, kad į JAE atvyksta ieškančių darbo vyrų iš Indijos, Afganistano, Bangladešo, Filipinų ir kt. Iš 10 mln. gyventojų tik 2 mln. yra arabų“, – teigia Darja.

Vyrams nėra taikoma griežtų aprangos taisyklių, Dubajaus turistinėse, kurortinėse vietose jie gali vaikščioti laisvai, vilkėti šortus, marškinėlius be rankovių. Vykstant į kitus emyratus, vyrams reikėtų rinktis santūresnius drabužius, ilgas kelnes, beje, netinka ir „plėšyti“ džinsai.

Dažniausiai JAE keliautojai iš Lietuvos lankosi šaltuoju periodu, todėl išvyksta apsirengę taip, kad prisidengti atvirų kūno vietų nereikia. „Nesusipratimų nepasitaiko, kai atostogauti vykstama su kelionių organizatoriumi, kuris viskuo pasirūpina bet kokiose situacijose ir atsako į visus iškilusius klausimus tiek dėl tinkamos aprangos, tiek dėl etiketo, maisto ir kitų detalių, o keliautojai iš anksto gauna visą informaciją apie šalį“, – sako „Novaturo“ atstovė.

123RF.com nuotr./Jungtiniai Arabų Emyratai
123RF.com nuotr./Jungtiniai Arabų Emyratai

Vietinę kultūrą reikia gerbti

Pasak D.Perminos, JAE griežtai laikomasi taisyklių. Jei apsirengėte netinkamai, gali būti, kad prie jūsų prieis ir paprašys prisidengti. Jei Dubajuje į aprangą žiūri atlaidžiau, tai vykstant į kitus emyratus, tokius kaip Šardža, sostinę Abu Dabį, kur vietos gyventojai labiau konservatyvesni, moterims būtinai reikia vilkėti santūriau, prisidengti atviras kūno vietas. „Jei norėsite užeiti į mečetę, visas kūnas turi būti uždengtas, taip pat ir plaukai. Jūsų gali neįleisti, jei bent kiek matysis jūsų kūno – taip buvo nutikę man, taigi į savo aprangą nežiūrėkite atmestinai, gerbkite vietos papročius“, – akcentuoja turizmo atstovė.

123RF.com nuotr./Moteris
123RF.com nuotr./Moteris

JAE taikomos labai griežtos taisyklės dėl rūkymo. Rūkyti galima tik tam tikrose, pažymėtose vietose. Jei rūkysite parke ar eidami gatve – galite gauti solidžią baudą. Pasak Darjos, apskritai, viešosios erdvės taisyklių reikia laikytis: gatvę galima kirsti tik pėsčiųjų perėjosi degant žaliam šviesoforo signalui, Taisyklių laikymasis užtikrina ir jūsų saugumą.

JAE pandemijos metu buvo taikomi griežti reikalavimai ir dėl apsaugos priemonių. Dubajuje tik neseniai gatvėse atšaukti reikalavimai dėvėti medicinines kaukes. „Jei vykstate į kitus emyratus savarankiškai, pasitikrinkite informaciją, nes viskas greitai keičiasi. Jei važiuojate su ekskursija ir gidu, būsite iš anksto informuoti apie saugumo reikalavimus“, – sako kelionių ekspertė.

Paplūdimio dienos, skirtos tik moterims

Paplūdimiuose moterims negalioja aprangos kodas, jos gali jaustis laisvai kaip Europoje. Viešieji paplūdimiai yra nemokami, o norint patekti į privačius, reikia susimokėti. „Kelios dienos per savaitę privačiuose paplūdimiuose yra skirtos tik moterims – pasidomėkite iš anksto šia informacija, nes vyrų neįleis. Moterims tai didelis pliusas, labai populiaru naudotis šia paslauga – jos jaučiasi laisviau, nes tomis dienomis net ir apsaugos darbuotojomis dirba moterys, teritorijoje nėra nė vieno vyro“‚ – sako Darja.

123RF.com nuotr./Jungtiniai Arabų Emyratai
123RF.com nuotr./Jungtiniai Arabų Emyratai

Apskritai, moterims Dubajuje labai saugu. Jeigu moteriai nepatiko, kaip į ją pažiūrėjo vyras, ką nors pasakė ar palietė, ji gali pasiskųsti policininkui. „Šia teise naudojasi ne tik vietinės moterys, bet ir turistės“, – teigia „Novaturo“ atstovė.

Griežtos taisyklės ir jų laikymasis sukuria saugią aplinką turistams.Turizmo atstovės patirtis rodo, kad JAE yra viena iš saugiausių šalių ir moterys gali gerai jaustis net ir keliaudamos vienos: „Saugu ir paplūdimyje, ir gatvėje, ir prekybos centruose ar kitoje viešoje vietoje. Jei norite maudytis ir paliekate savo asmeninius daiktus paplūdimyje – galite nesijaudinti dėl jų saugumo, kur palikote, ten ir rasite. Jei restorane pamiršote pasiimti nuo staliuko telefoną, grįšite ir jį tuoj pat atgausite. Žinoma, tai nereiškia, kad bet kur galite palikti savo rankinuką, elementaraus saugumo reikia laikytis.“

Populiariausi turistiniai rajonai

Dubajus labai didelis ir vykstant pirmą kartą D.Permina rekomenduoja apsistoti miesto centre, turistiniame kvartale: „Mėgstamiausias ir populiariausias yra Marinos rajonas, visiškai europietiškas, jame labai geras paplūdimys, infrastruktūra, metro stotys, restoranų, kavinių ir parduotuvių.“

Iš Marinos rajono galima pėsčiomis pasiekti paplūdimį, pasivaikščioti, paplaukioti laivais.

123RF.com nuotr./Jungtiniai Arabų Emyratai
123RF.com nuotr./Jungtiniai Arabų Emyratai

Kita turistų mėgstama vieta – Deiros rajonas. Tai elegantiškas miesto rajonas, nuspalvintas išraiškingų turgaviečių, nebrangių užkandinių, kuriose gausu tradicinio maisto.

Net jeigu viešbutis stovi ir ne ant Persijos įlankos kranto, o miesto centre, iš jo turistai nemokamai autobusais nustatytu laiku vežami į paplūdimį. Taip pat nemokamai galima pasiekti ir prekybos centrą „Dubai Mall“, kuriame nepastebimai prabėgs visa diena – čia veikia ne tik 1200 parduotuvių, bet ir įrengtas milžiniškas akvariumas, per keturis aukštus krenta dirbtinis krioklys, masina didžiulis dinozauro skeletas, veikia ledo arena, kino salės ir kitos pramogos.

123RF.com nuotr./Jungtiniai Arabų Emyratai
123RF.com nuotr./Jungtiniai Arabų Emyratai

Dubajuje lengvai susikalbėsite anglų kalba, rečiau išgirsite arabų kalbą. Vietiniai dirba valstybinėse įstaigose, užima gerai apmokamas aukštesnes pareigas, kur negali įsidarbinti imigrantai, neturintys JAE paso. Arabai naudojasi ir kitomis privilegijomis, gauna nemokamą išsilavinimą, apmokamos jų studijos užsienyje. Tačiau gauti JAE pasą, pasak D.Perminos, praktiškai yra neįmanoma.

Populiariausios apžvalginės ekskursijos

Pirmą kartą atvykę turistai dažniausiai užsisako populiariausią apžvalginę ekskursiją po Dubajų: susipažįsta su miesto įžymybėmis, pakyla į dangoraižį „Burž Chalifa“, kurį geriausiai apibūdina lifte parašyti žodžiai: „Žodžio neįmanoma lyderių žodyne nėra“. Iš viršutinių aukštų atsiveria įspūdinga miesto panorama, o norint nufotografuoti dangoraižį „iš apačios“, reikia gerokai atsilošti atgal, kad į ekraną tilptų visas pastatas.

D.Permina rekomenduoja į dangoraižį pakilti ne tik dienos metu, bet ir vakare, kai mieste įsižiebia šviesos ir iki horizonto sužiba šviesų jūra. Daugelis ekskursijų, pasak kelionių ekspertės, prasideda antroje dienos pusėje, nes ryte daugiau laiko skiriama paplūdimio malonumams.

Nepakartojamą įspūdį palieka ir didžiausi pasaulyje šokantys, šviesomis mirguliuojantys muzikiniai fontanai. Šou atrodo dar įspūdingesnis, jei stebimas plaukiant laiveliu.

Būtina pamatyti Dubajaus simbolį „Burj Al Arab“. Tai vadinamoji Arabijos burė, virš vandens iškilęs 321 m., labiausiai fotografuojamas, unikalios formos statinys, trečias pagal dydį pasaulyje ir vienintelis 7 žvaigždučių viešbutis, stulbinantis savo prabanga.

123RF.com nuotr./Jungtiniai Arabų Emyratai
123RF.com nuotr./Jungtiniai Arabų Emyratai

Istorinis miestas ir aukso gatvelės

Turistai mėgsta aplankyti ir senąjį Dubajų, tai istorinis miesto centras – Bur Dubai, kuriame pamatysite kitokį miesto koloritą.

Turistams rengiami turai pėsčiomis po arabų turgavietes, aukso turgų Deiros rajone, kuriame auksas matuojamas ne kilogramais, o tonomis. Įdomi statistika - vienas JAE gyventojas per metus vidutiniškai nuperka 15 kg aukso dirbinių.

Taip pat organizuojamos ekskursijos ir po naktinį Dubajų, galima pasikelti apžvalgos ratu, pasigrožėti šviečiančiu „Burž Chalifa“ ir kitais dangoraižiais. „Naktinį Dubajų būtinai reikia pamatyti, atsiskleidžia kitoks miesto žavesys“, – tvirtina Darja.

123RF.com nuotr./Jungtiniai Arabų Emyratai
123RF.com nuotr./Jungtiniai Arabų Emyratai

Dar vienas turizmo traukos objektas – garsioji Palmių sala, kurioje įsikūrę viešbučiai ir privačios vilos. Salą galima apvažiuoti ratu, bet, žinoma, geriausias vaizdas atsiveria iš viršaus – pasikelkite apžvalgos ratu arba užsisakykite skrydį sraigtasparniu.

Taip pat organizuojamos ekskursijos laivais po senąjį ir naująjį Dubajų, ne tik dieną, bet ir naktį, galima užsakyti su vakariene.

123RF.com nuotr./Jungtiniai Arabų Emyratai
123RF.com nuotr./Jungtiniai Arabų Emyratai

Rekomenduojama nepraleisti ir vandens pramogų, pasigrožėti povandeniu pasauliu užsisakius paviršinį ar giluminį nardymą.

Pažintis su sostine ir dykuma

Keliautojai nori pamatyti ne tik Dubajų, bet ir JAE sostinę Abu Dabi, kurioje daugiau arabiškos kultūros, tradicijų ir istorijos. Vienos dienos ekskursija į Abu Dabį yra puiki galimybė pamatyti tradicijų ir modernumo mišinį, puikius paplūdimius, laukinę dykumą ir nuostabias mečetes. Vienas žymiausių Abu Dabio statinių – šeicho Zaido mečetė. Tai tikras architektūros šedevras, tapęs Islamo pasaulio simboliu, saugančiu istorines ir meno vertybes. Balta iš išorės mečetė viduje alsuoja prabanga – auksas, marmuras, kristalai, brangakmeniai. Grindis puošia didžiausias pasaulyje kilimas, sveriantis 47 tonas.

123RF.com nuotr./Jungtiniai Arabų Emyratai
123RF.com nuotr./Jungtiniai Arabų Emyratai

JAE verta pamatyti ne tik miestus, bet ir gamtą, užsisakyti safari visureigiais po dykumą, kur laukia vakarienė pas beduinus, galima parūkyti kaljaną, pamatyti pilvo šokius, skambant arabiškai muzikai. „Jeigu Egipte dykumoje daugiau akmenuota, tai JAE – smėlis. Tai tikra dykuma, kokią paprastai ir įsivaizduojame“, – sako D.Permina.

Su gidais patogiau ir daugiau informacijos

Dalis turistų Dubajų bando tyrinėti savarankiškai, tačiau labiau verta užsisakyti ekskursijas su gidais. D.Permina tvirtina, kad taip patogiau pirmiausia dėl susiekimo. Norint nuomotis mašiną, reikia turėti tarptautinį vairuotojo pažymėjimą. Be to, Dubajuje vairuoti automobilį gana sudėtinga, griežtai laikomasi taisyklių – ne ten pasukus galima gauti baudą, kurios čia tikrai daug didesnės nei Europoje. Kita vertus, norint savarankiškai apžiūrėti Dubajų, tai padaryti gana sudėtinga, nes miestas didelis, kelionei užgaišite labai daug laiko. Yra metro, bet tai viena ilga linija ir ne prie visų pagrindinių objektų yra stotys. Tad savarankiškai pasiekti norimą vietą gali kainuoti brangiau nei užsisakyti ekskursiją.

123RF.com nuotr./Jungtiniai Arabų Emyratai
123RF.com nuotr./Jungtiniai Arabų Emyratai

Dar vienas ekskursijos su gidu privalumas – per vieną dieną aplankysite visas pagrindinius lankomus objektus. „Profesionalus gidas ne tik parodys miesto įžymybes, bet ir papasakos daugybę įdomių istorijų bei faktų. Jei vykstate savarankiškai, galite nesužinoti smagiausių dalykų ar nepamatyti charakteringiausių vietų. O keliaujant į Dubajų su kelionių organizatoriumi, jumis bus pasirūpinta bet kokiose situacijose ir atsakyta į visus iškilusius klausimus“, – sako „Novaturo“ atstovė.

Specialusis projektas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką