Priminimas keliautojams: štai kokie skiepai reikalingi vykstant į šias šalis

Kelionės vilioja visais metų laikais – gyventojai renkasi keliones ne tik po Lietuvą, bet ir į užsienio šalis. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad keliaujant svetur padidėja rizika užsikrėsti ligomis, kurios Lietuvoje yra itin retos arba jau išnykusios.
Lagaminas
Lagaminas / Shutterstock nuotr.

Todėl prieš išvykstant svarbu pasidomėti, kokios užkrečiamosios ligos tame regione paplitusios ir nuo kurių verta ar būtina pasiskiepyti, rašoma centro pranešime žiniasklaidai.

Būtinas pasiruošimas – pasikonsultuoti su gydytoju

Vienas svarbiausių žingsnių ruošiantis kelionei – konsultacija su gydytoju dėl reikalingų skiepų. Gydytojas, įvertinęs kelionės pobūdį, trukmę ir galimus sveikatos pavojus, remdamasis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis, sudarys individualų skiepų planą. Jeigu keliaujate su vaikais, svarbu įsitikinti, ar jie paskiepyti pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.

Shutterstock nuotr./Skiepai
Shutterstock nuotr./Skiepai

„Net ir trumpos kelionės į egzotines šalis gali kelti sveikatos pavojų, jei keliautojas nėra tinkamai pasiruošęs. Skiepai padeda apsisaugoti nuo užkrečiamųjų ligų, kurių mūsų šalyje gali ir nebūti“, – sako NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus specialistė Daiva Razmuvienė.

Primename, kad keliautojams rekomenduojame į gydymo įstaigas kreiptis likus bent 4–6 savaitėms iki išvykimo. Imunitetui susiformuoti po skiepų reikia laiko. Be to, kai kurioms ligoms apsauga užtikrinama tik įskiepijus kelias vakcinos dozes, kurių intervalas gali būti mėnesio trukmės. Tad planavimas – itin svarbus.

Skiepai – patikimiausia apsauga nuo užkrečiamųjų ligų

Ruošiantis išvykai svarbu neapsiriboti tik dokumentų ar kelionės sąlygų tikrinimu – reikėtų atkreipti dėmesį ir į sveikatos apsaugos priemones. Pagal PSO, keliautojams skiepai skirstomi į tris grupes:

  • Privalomieji – skiepai nuo geltonojo drugio, poliomielito ar meningokokinės infekcijos (ypač piligrimams vykstant į Meką).
  • Planiniai – atliekami pagal šalies teisės aktus, atsižvelgiant į amžių ir rizikos grupes.
  • Rekomenduojamieji – priklausomai nuo užkrečiamųjų ligų paplitimo kelionės šalyje bei individualios rizikos veiksnių.

„Planuojant kelionę būtina pasidomėti epidemiologine situacija šalyje. Pavyzdžiui, į kai kurias teritorijas keliaujant būtinas skiepas nuo geltonojo drugio. Kai kurios valstybės reikalauja pateikti Tarptautinį skiepijimo pažymėjimą, įrodantį vakcinaciją. Vakcina nuo geltonojo drugio apsaugą suteikia visam gyvenimui, tačiau skiepas turi būti atliktas ne vėliau kaip prieš 10 dienų iki išvykimo“, – akcentuoja NVSC atstovė.

Shutterstock nuotr./Lagaminas
Shutterstock nuotr./Lagaminas

Taip pat primename, kad kai kuriuose kraštuose gali būti taikomi reikalavimai dėl maliarijos profilaktikos. Nereguliarus ar netinkamas vaistų nuo maliarijos vartojimas bei nepakankama apsauga nuo uodų įkandimų dažnai lemia įvežtinius maliarijos atvejus Lietuvoje. Todėl prieš kelionę būtina pasitarti su gydytoju ir laikytis jo nurodymų.

Kokie skiepai dažniausiai rekomenduojami keliautojams?

Priklausomai nuo šalies ir kelionės pobūdžio, dažniausiai rekomenduojami šie skiepai:

  • Nuo geltonojo drugio – būtinas keliaujant į kai kurias Afrikos ir Pietų Amerikos šalis (kartais privalomas norint įvažiuoti į šalį).
  • Nuo hepatito A ir B – rekomenduojamas keliaujant ten, kur sanitarinės sąlygos prastesnės, taip pat jei planuojamos ilgesnės ar aktyvesnės kelionės.
  • Nuo vidurių šiltinės – ypač svarbu keliaujant į Pietų Aziją.
  • Nuo erkinio encefalito – aktualu keliaujant Lietuvoje ir į kitas Europos šalis.

Daugiau informacijos apie tai, kokie skiepai reikalingi kelionei į konkrečią šalį, rasite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
LEA kviečia seną katilą keisti nauju šilumos siurbliu. Pasinaudojus skiriamomis dotacijomis galima sutaupyti net iki 90 proc. šilumos siurblio kainos
Reklama
6 Juodkalnijos perlai – kurį kurortą rinksitės jūs?
Reklama
Geras regėjimas be akinių ir kontaktinių lęšių – tik 699 Eur abiems akims, operaciją atliekant Vilniaus klinikoje „Naujas regėjimas“
Reklama
Gyvenimas ant upės kranto – Nemuno vingyje iškilo 38 sklypų kvartalas „Druskininkų slėnis“