Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Sekmadienį Jūrų muziejus kvies ieškoti jūrų kiaulės

Trečiąjį gegužės sekmadienį yra minima tarptautinė Baltijos jūros kiaulės diena, kurios metu Lietuvos jūrų muziejuje rengiami įvairūs renginiai, kviečiantys pažinti vienintelį Baltijos jūros banginuką – Baltijos jūros kiaulę ir atsakyti į klausimą, kodėl jis beveik išnyko iš Baltijos jūros. Per pastarąjį šimtmetį prie Lietuvos šie gyvūnai aptikti vos dešimtį kartų, dažniausiai – rasti žuvę tinkluose.
Muziejaus Akvariumo skyriaus vedėjas biologas Saulius Karalius
Muziejaus Akvariumo skyriaus vedėjas biologas Saulius Karalius / Jūrų muziejaus nuotr.

Muziejaus Akvariumo skyriaus vedėjas biologas Saulius Karalius sako, kad Paprastoji jūros kiaulė paplitusi šaltesniuose Šiaurės Atlanto, šiaurinės Ramiojo vandenyno dalies vandenyse. Ji yra gausiausia banginių rūšis Europos šiaurės vakarinės dalies šelfo vandenyse, ypač – Šiaurės jūroje. Pasaulyje paprastųjų jūros kiaulių yra apie 700 tūkst.

– Baltijos jūros kiaulių likę tik apie penkis ar šešis šimtus, – sako biologas. – Jos gyvena vakarinėje Baltijos jūros dalyje. Populiacijos mažėjimą lemia cheminių teršalų leidimas į Baltijos jūros vandenis. Kenkia žinduolių vaisingumui bei imuninei sistemai – jie pradeda dažniau sirgti ir sunkiau susilaukia kitų palikuonių. Taip pat kenkia ir žvejyba tinklais, kuriuose jos įstringa ir negali įkvėpti oro. Ne mažesnė problema yra laivų bei kitų įrenginių keliamas triukšmas, kuris sutrikdo šių gyvūnų orientaciją, nes jūros kiaulės medžioja naudodamos echolokaciją ir yra jautrios triukšmui. Tam, kad išsaugotų šiuos dabar jau retenybe tapusius gyvūnus, 1991-asiais metais buvo įkurta organizacija „ASCOBANS“, kuriai svarbus jų likimas. Lietuva yra viena iš šešių šios organizacijos narių.

Jūrų muziejaus nuotr./Jūrų muziejus išleido naują knygą „Jūroje“.
Jūrų muziejaus nuotr./Jūrų muziejus išleido naują knygą „Jūroje“.

Gegužės 16 dieną 11-17 val. Lietuvos jūrų muziejaus edukatoriai kvies į improvizuotas šio reto ir įdomaus gyvūno paieškas muziejuje. Ta proga muziejuje įsikurs „Kelionių centras“, kuris platins nemokamus bilietus į interaktyvią edukacinę kelionę „Jūros kiaulės beieškant“. Specialiai tai progai bus išleistas bilietas-atvirukas su užkoduotu maršrutu.

Alfonso Mažūno nuotr./Jūros kiaulė dar vadinama mažuoju banginiu.
Alfonso Mažūno nuotr./Jūros kiaulė dar vadinama mažuoju banginiu.

Pagal atvirukuose pateiktus kodus – užuominas, lankytojai keliaus po akvariumo aukštus, kiekvienoje stotelėje gaudami papildomą virtualią informaciją apie jūrų kiaules, apeliuojančią į žmonių sąmoningumą, poreikį priimti aplinką tausojančius sprendimus. Keliaudami po jūrų pasaulio įdomybių kupiną akvariumą, šio žaidimo dalyviai sužinos, kas yra bendro tarp jūros kiaulės ir ... kašaloto, kodėl šie gyvūnai taip bijo žmonių ir jūroje beveik nematomi, kodėl jie paliko Baltiją ir pasirinko gyvenimui Šiaurės jūrą ir, be abejo, ką reikia daryti, kad jūros kiaulės g grįžtų atgal.

Paskutinis maršruto taškas bus įsikūręs spalvingiausioje muziejaus vietoje – suvenyrų parduotuvėje. Keliautojus, atlikusius visas užduotis ir radusius atsakymus į visus klausimas, čia lauks dovanos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius