Prenumeratai - 60%. Geriausias metų pasiūlymas!
Prenumeruoti

Tailande gyvenantys Kupečiai: apie didžiausias klaidas planuojant kelionę ir nuo ko viską pradėti

Lietuvoje, Vietname, Balyje, Singapūre, Malaizijoje, Tailande gyvenę ar ilgiau keliavę Kupečiai įsitikinę – pirmai kelionei į pietryčių Aziją geriausia rinktis Tailandą. Šioje budistinėje šalyje – kaip niekur kitur daug ramybės ir visko, ko tik galima užsigeisti. Patarimais, kaip nuvykti į Tailandą (atostogoms ar gyvenimui) jie dalijosi 15min studijoje.
Simona ir Tomas Kupečiai
Simona ir Tomas Kupečiai / Asm.archyvo nuotr.

„Draugai mumis jau nebetiki. Mes kiekvienais metais sakom, kad paskutinį sezoną pabūnam Tailande, ir tada grįžtam. Tai jau ketvirti metai, kai paskutinis sezonas“, – juokėsi Tomas Kupetis, kartu su žmona Simona ir devynerių dvyniais gyvenantis Tailande.

Ar atrado Kupečiai laimę Tailande? Tomas įsitikinęs, kad šis jų gyvenimo nuotykis išmokė – svarbu nebijoti žengti į šoną iš savo komforto zonos.

„Laimę suradom ne Tailande, o savo viduje. Tailande atradau daugiau vidinės ramybės, atradau kitokį požiūrį į gyvenimą ir supratau, kad iš tikrųjų jokia šalis ir jokios kelionės tavo vidinio mėšlo nepakeis. Turi imtis kažką daryti pats ir veikti pats. Nereikia jokios Indijos ar Tailando – viskas iš tikrųjų yra tavo viduje“, – sakė Simona, kuri Tailandui dėkinga už padėjimą visa tai suprasti.

Kupečių nuotykiai Tailande ir naudinga informacija vykstantiems ten:

Kaip palikti komforto zoną

Nuo ko viskas prasidėjo? Prieš 4,5 metus Simona skaitydavo ir žavėdavosi žmonėmis, kurie išėjo iš savo komforto zonos, kurie kažką stipriai ir kardinaliai pakeitė savo gyvenime. „Ir vis nusiųsdavau Tomui – kaip smagu, kaip žmonės išdrįsta gyventi kitaip, išeina iš savo užburto rato“, – pasakojo ji.

Ieškodama pokyčių Simona namie ir remontą padarė, ir baldus perstumdė, tačiau pokyčių troškimo tai nenumaldė. „Supratau, kad labai užsisukome – darbas, namai, verslas, darželis... Atsirado rutina, atrodė, kad išoriniuose dalykuose laimę galima atrasti“, – apie gyvenimą Lietuvoje sakė ji.

Galiausiai po n-tojo straipsnio apie įkvepiančias žmonių istorijas Simona ryžosi. „Tomai, gal mes irgi galim kažką tokio padaryti, savo gyvenimą padaryti įdomesniu“, – pasakojo dviejų vaikų mama. Tomas kurį laiką tvirtai laikėsi – pripažino, kad jam patiko komfortas, užtikrintumas, patogumas, kurie jau buvo susikurti namuose.

„Labai patogiai, labai gerai gyvenom, bet dabar, kai pasižiūri iš šono, ir labai nuobodžiai gyvenom. Reikėjo į gyvenimą įmesti kažkokį katalizatorių, kad jis pasidarytų linksmesnis ir įdomesnis, kad pats kaip žmogus tobulėtum“, – pasakojo Tomas.

Derybos šeimoje vyko ilgai – Tomas siūlė laukti pensijos, tada 5-erius metus, tada 3-ejus... Kol galiausiai sutiko – jeigu Simona parduoda savo turėtą verslą, šeima išvažiuoja. Simonai tai pavyko – ir tuomet šeima pradėjo ieškoti krypties, į kur išvažiuoti.

Asm.archyvo nuotr./Kupečių gyvenimas Tailande
Asm.archyvo nuotr./Kupečių gyvenimas Tailande

Iš pradžių sąrašas buvo ilgesnis, tačiau galiausiai jame liko dvi vietos – Balis, Indonezijos sala, ir Tailandas. „Europą, Šiaurės Ameriką iškart atmetėme dėl to paties komfortiško gyvenimo. Pietų Amerika atrodė labai toli ir brangu. Afrika irgi netiko, tad liko Pietryčių Azija“, – 15min studijoje kalbėjo Simona.

Po pokalbių su tas šalis aplankiusiais draugais, pažįstamais ir bendradarbiais ir ilgų skaitymų apie šias šalis, nusvėrė visgi Tailandas.

Baigėsi vaikų sveikatos problemos

„Kadangi keliavome su vaikais, tai buvo aktualu darželiai, mokyklos, sveikatos apsaugos prieinamumas, kad būtų faina jūra, paplūdimiai... Ir mėgstam skaniai pavalgyti. Maistas ne paskutinėje vietoje buvo“, – šypsojosi Tomas.

Susidėliojus pliusus ir minusas bei apsisprendus rinktis Tailandą, viskas vyko labai greitai. 2014 m. vasario pradžioje nusipirko bilietus, o vasario pabaigoje jau išskrido.

O kaip 5-mečiai vaikai reagavo į tokį kardinalų aplinkos pakeitimą? „Aš manau, kad vaikams gerai ten, kur tėvams gerai. Jeigu tėvai laimingi, vaikai prisitaiko ir perima jų nuotaiką, mintis, pasakymus. Vaikai pakankamai lengvai adaptavosi prie pokyčių – jie dabar juokiasi, kad jau beveik pusę gyvenimo gyvena Tailande“, – kalbėjo Tomas.

Asm.archyvo nuotr./Kupečių gyvenimas Tailande
Asm.archyvo nuotr./Kupečių gyvenimas Tailande

Pradėję lankyti angliškus darželius tiek Vietname ir Balyje, kur Kupečiai iš pradžių gyveno, tiek Tailande vaikai greitai išmoko anglų kalbą. „Dabar kalba geriau už mus ir be akcento“, – pripažino Simona.

Vaikai, beje, buvo viena iš kelionės priežasčių. Kupečiai norėjo, kad jie pamatytų, jog žmonės gali ir gyvena kitaip, kad susipažintų su kita kultūra. „Lietuvoje jie sirgo astma, o išvykus per pirmąją savaitę visos sveikatos bėdos praėjo, ir jie praktiškai nebesirgo“, – džiaugėsi Simona.

Už ką išgyventi Tailande?

Ne vienas 15min skaitytojas domėjosi – ką galima veikti Tailande, kad galėtum ten laisvai gyventi? Kupečiams prieš išvykimą kilo tas pats klausimas. Jie susidarė sąrašą darbų, kuo galėtų užsiimti būdami ten. „Ir susirašėm tas veiklas, kurias norėtumėm veikti, o ne ką staigiai galėtumėm“, – sakė Tomas. „Žiūrėjom, ką veikti, kas mums patinka, o ne tik iš ko pinigus uždirbti“, – antrino jam Simona.

Vienas iš Tomo sąrašo punktų buvo nardymas. Šis užsiėmimas Tomą buvo užkabinęs ne vienerius metus – per medaus mėnesį jau buvo gavęs pirmąjį nardytojo pažymėjimą, kiekvienų atostogų metu ieškodavo, kur pasimėgauti savo aistra. Žingsnis po žingsnio jis išsilaikė visus kursus ir tapo sertifikuotu nardymo instruktoriumi.

Vos atvykusi į Tailandą pora pradėjo ir internetinių konsultacijų verslą, kadangi šioje srityje jie turėjo daug patirties. Kurį laiką tai buvo pagrindinė veikla, tuomet Tomui prisidėjo nardymas.

Asm.archyvo nuotr./Kupečių gyvenimas Tailande
Asm.archyvo nuotr./Kupečių gyvenimas Tailande

„O aš, matyt, su tuo savo blogo pavadinimu („Apie gyvenimą Džiaugsmo gatvėj“) būsiu prisikalbėjusi“, – šypsojosi Simona. Ji Tailande pradėjo giliau domėtis joga, meditacija, turėjo daug galimybių mokytis iš šalia buvusių mokytojų. „Dabar vedu meditacijų, transformacijų mokymus ir planuojame keliones, kartais lydime grupes, organizuojame ekskursijas“, – pasakojo Simona.

Renkantis veiklas šeimai buvo svarbu ir jas diferencijuoti – nenorėjo užsiimti tik vienu darbu, kad tai net ir Tailande nevirstų rutina.

Kuo Tailandas skiriasi nuo Lietuvos

Ne tik gamta ir klimatas skiria Lietuvą ir Tailandą. Žmonės ten taip pat gerokai skiriasi nuo lietuvių.

„Iš tailandiečių mokomės „yra kaip yra“ požiūrio – mūsų šeimoje atsirado šiek tiek budistinės kultūros, džiaugtis tuo, ką turi“, – pripažino Simona. Todėl ir nėra dalykų, kurie galbūt erzintų šioje šalyje – Kupečiai iš jų mokosi ir taip augina save.

Anot Simonos, pažįstant abi šalis išryškėja ir lietuvių bei tailandiečių skirtumai. Pirmieji yra labiau prisirišę prie praeities, labiau nori žinoti ateitį, todėl ir lengviau pasiduoda stresui. „Tailandiečiai labiau žiūri į tai, kad jų viduje būtų ramybė, o namas, kuriame gyvena, – nėra tas dalykas, dėl ko gyveno“, – tikino ji.

Asm.archyvo nuotr./Kupečių gyvenimas Tailande
Asm.archyvo nuotr./Kupečių gyvenimas Tailande

Paklausti, ar Kupečiai ilgisi Lietuvos, abu juokėsi, ar atvirai gali sakyti. „Išmokome gyventi taip, kad nesiilgėtumėm. Gyvenam taip, kad ten, kur esam, ten gerai: yra šeima, vaikai, žmona, supantys žmonės. Būnam Tailande – gerai Tailande. Grįžtam į Lietuvą – gerai Lietuvoje“, – savo filosofiją dėstė Tomas.

Tik pora šypsojosi, kad net ir išmokstant neprisirišti prie daiktų ir lauktuvių iš Lietuvos, lietuviškos duonos jų šaldytuve visuomet yra.

Kaip susiplanuoti kelionę į Tailandą

Kai lieka laisvo laiko, Kupečiai patys keliauja po Tailandą. „Jis toks didelis, kad neužtenka ir trejų metų jam apkeliauti, – tikino Tomas. – Yra skirtingos vietos, regionai, ką pamatyti.“

Dažnai jie sulaukia klausimų – tai kur visgi geriausia vykti į Tailandą? Simona teigia, kad bendriems patarimams, kurie tiktų visiems keliautojams, šalis pernelyg marga.

Tomas išskyrė, kad vykstant svarbu atsižvelgti į savo poreikius. „Jeigu gyveni saloje, yra sudėtingiau keliauti po šalį. Mes gyvenome Koh Phangan saloje, iš kurios iki artimiausio oro uosto reikėjo vykti 5-6 valandas. Dabar gyvenam Krabi regione, kur užtrunka 20 minučių“, – pavyzdžius pateikė jis.

VIDEO: 5 gražiausi Tailando paplūdimiai: tobulai baltas smėlis ir akį užburiantis jūros mėlis

Todėl, anot Tomo, svarbu nuspręsti, ko nori – ar sėslumo (tada labiau tinka sala), ar nori pakeliauti (tuomet geriau rinktis patogesnę transporto atžvilgiu vietą).

„Pradėti planuoti kelionę ir gyvenimą reikėtų nuo savęs. Paklausti, ko aš ten noriu, ką aš ten galiu gauti. Nes Tailande gali gauti visko – ir gatvę su prostitutėmis, ir visišką ramybę. Ir vietą, kur pilna turistų, ir vietą, kur esi absoliučiai vienas ir net nėra interneto. Didžiausia klaida planuojant – klauso, ką kaimynas arba ten buvęs draugas sako, o ne žiūri, kas jam aktualu“, – patarė Simona.

Kupečiai sklaido ir mitą, kad į Tailandą reikėtų vykti tik sezono metu. „Ant popieriaus turistinis sezonas trunka nuo lapkričio iki balandžio. Praktiškai gali keliauti visus metus. Būna mėnesiai, kai yra daugiausiai lietaus – rugpjūtis, rugsėjis ir šiek tiek spalio, o visas kitas laikas yra puikus metas keliauti“, – tikino Tomas.

Bet net ir tada gali išvengti lietaus atsižvelgus, į kurį regioną tuo metu reikėtų vykti – šalis didelė, tad ir klimatas joje skiriasi. Tomas pasakojo, kad net ir turint nelankstų grafiką kelionei, galima susiplanuoti puikų maršrutą.

Ko Tailande vertėtų pasisaugoti

Nors Lietuvos Užsienio reikalų ministerija turi nemažai perspėjimų į Tailandą keliaujantiems lietuviams, Kupečiai sako niekad nepajutę, kad ten galėtų būti fiziškai nesaugu. „Aš ten esu žymiai ramesnė nei Lietuvoje. Netgi dabar grįžusi atostogų jaučiu, kad manyje pradeda kilti baimės, su kuriomis aš ten nesusiduriu, – pasakojo Simona. – Pavyzdžiui, palikti daiktus mašinoje čia yra nesaugu. Ten aš ant motorolerio galiu palikti pilną pirkinių maišą ir nueiti apsipirkti į kitą parduotuvę, ir aš žinau, kad aš savo daiktus rasiu.

Simona tikino, kad vagystės mažuose Tailando miestuose beveik neegzistuoja. „Ten didelė negarbė yra apsivogti“, – sakė ji.

Tačiau ne visur taip gražu. Kaip vietas, kur visgi reikėtų būti atidesniems, Simona paminėjo Puketą, Patają, Bankoką. Ten turistų skaičiai dideli, tad ir į juos nutaikytų apgavysčių gali pasitaikyti dažniau – ypač atsargiems reikia būti su taksi ir tuk-tukais.

Tiesa, ir reikėtų žinoti, kad Tailande negali viešai kritikuoti valdžios, karališkosios šeimos. „Bet matau, kad tai kyla ne iš baimės, o iš labai didelės pagarbos karaliui“, – sakė Simona. Ji atkreipė dėmesį, kad Tailande negali nepagarbiai pasielgti nes su daiktais, ant kurių yra karaliaus atvaizdas – pavyzdžiui, pinigų.

Simona perspėjo, kad ko tikrai neverta daryti Tailande – apsistojus geresniuose viešbučiuose užsisakyti jų siūlomų turų ir ekskursijų. „Permokėsite mažiausiai dvigubai“, – patarė ji.

Žinoma, jeigu eisite apsipirkti į turistams skirtas vietas, kur juos veža grupėmis, ten daiktų kainos taip pat bus bent kelis kartus padidintos.

Itin svarbu – atlikti namų darbus arba susirasti, kas galėtų patarti apie kelionę Tailande. „Yra, kaip mes vadinam, naujoko mokestis“, – sakė Tomas. Jie prisipažino patys daugybę kartų permokėję tiek už pervežimus, tiek už viešbučius ar ekskursijas – dėl to, kad nežinojo.

Asm.archyvo nuotr./Kupečių gyvenimas Tailande
Asm.archyvo nuotr./Kupečių gyvenimas Tailande

Kiek kainuoja maistas ir būstas

Tiems, kurie tikisi, kad Tailandas yra biudžetinių atostogų rojus, kur labai mažai išleisdamas gausi prabangą, teks nusivilti. „Bus arba pigiai, arba brangiai, bet labai gerai. Jeigu pigiai, tai bus labai paprasta“, – teigė Simona.

Vieni grįžę iš Tailando gali sakyti, kad ten viskas labai pigu, kiti – kad labai brangu. „Bet ko ten tikrai yra – tai didesnis pigių vietų tiek pavalgyti, tiek apsistoti pasirinkimas. Bet laiką gali leisti ir labai prabangiai“, – pasakojo ji.

Viena pora per savaitę Tailande gali išleisti tūkstantį eurų, kitai ir keturių gali būti mažai. Treti su tūkstančiu čia gyvens ir mėnesį. „Nuo tavo poreikių priklausys, nuo to, kaip patogiai mėgsti gyventi, kaip aktyviai – jeigu keisi vietas ir viešbučius, viskas išbrangs“, – vardijo Tomas.

Galite ir rinktis vienuolyną. Pavyzdžiui, Simona dvi savaites praleido viename jų. Šis laikas kainavo 50-60 eurų – už tiek gausite maitinimą, nakvynę ant betoninės lovos su medine pagalve.

Asm.archyvo nuotr./Kupečių gyvenimas Tailande
Asm.archyvo nuotr./Kupečių gyvenimas Tailande

Ieškant būsto ilgesniam laikui, reikia nusiteikti, kad tai bent kelias dienas bus darbas. Tailande nėra skelbimų portalo – reikia sėsti ant motorolerio ir važinėti po teritoriją ieškant skelbimų. „Tris pirmas dienas atvažiavę į naują vietą pradirbdavome nuo ryto iki vakaro tam, kad išsinagrinėtume teritoriją, apžiūrėtume namus ir priimtume sprendimą“, – pasakojo Simona.

Ji atskleidė, kad jeigu Tailande nori panašios kokybės ir įrengimo namo kaip Europoje – mokėsi labai panašiai kaip ir Lietuvoje, kartais net daugiau. „Bet jeigu nori išeiti šiek tiek iš savo komforto zonos ir pagyventi paprasčiau, gali namą susirasti visai nebrangų“, – tikino ji.

Paprastą dviejų kambarių namą (arba vieno su svetaine) galima susirasti už 250-300 eurų per mėnesį. Pasitenkinant studijos tipo vieta – tą galima padaryti už 200 eurų. „Paprastą tailandietišką namuką galima išsinuomoti ir už 70 eurų, bet dažnai lietuviams jie būna jau per paprasti“, – vardijo Simona.

Kalbėdami apie maisto kainas, Kupečiai sakė dažniausiai besirenkantys tailandietiškas „knaipes“ – paprastus restoranėlius, kurie yra ir autentiškiausi. Visai 4 asmenų šeimai maistas tokiose vietose nekainuoja nė 10 eurų.

Nuėjus į vidutinės klasės ar geresnį restoraną, lietuviai nenustebs – kainos ten bus panašios į lietuviškas. „Sakyti, kad Tailande labai pigu, nereikėtų. Nes kiti į tokią vietą, kur mes dažnai valgom, net nenueitų pabandyti“, – sakė Simona.

Asm.archyvo nuotr./Kupečių gyvenimas Tailande
Asm.archyvo nuotr./Kupečių gyvenimas Tailande

Žinoma, priklausys ir nuo to, kokią virtuvę rinksitės – tailandietišką ar vakarietišką. Pastaroji čia atsieis net brangiau nei Lietuvoje. Vakarų virtuvės patiekalų Kupečiai pataria ir eiti valgyti į tuos restoranus, kurie priklauso būtent tos šalies atstovams – picos pas italus, o sušių – pas japonus. Tailandiečiai taip gerai paruošti tokių patiekalų nemoka.

TOP vietos Tailande pagal Kupečius

  • Bankokas – didelių miestų gerbėjams
  • Khao Sok nacionalinis parkas – gamtos mylėtojams
  • Tailando šiaurė – mėgstantiems šventyklas ir kalnus
  • Koh Lipe sala – „Tailando Maldyvai“ – tiems, kurie nori mažos salos, kurioje nėra net motorolerių
  • Trango salos – tiems, kurie nori visiškos ramybės. Ten nėra nei restoranų, nei kelių, nei triukšmo
  • Krabi regionas – ypač tiems, kurie tik pradeda keliauti po Tailandą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip apsitverti kiemą, kad tvora ir vartai tarnautų patikimai
Reklama
Monotoniškas darbas: kas slepiasi už darbodulio ir kodėl jo reikėtų vengti?
Reklama
„Senukų“ parduotuvėje – pirmasis gyvas „Counter Strike 2“ turnyras
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką