Daugiau pasakojimų apie pažintinius takus rasite tinklarastis.gf.lt.
Didžiąją tako dalį dengiantis medinis takelis keliautojus veda per pelkes, pievą su mažais ežeriukais ir natūraliai susiformavusį mišrų mišką.
Trumpai apie taką
Kadangi kelionės dieną pasivaikščiojimams gamtoje turėjome nedaug laiko (po pietų reikėjo būti Vilniuje), išvykai pasirinkome Varnikų pėsčiųjų pažintinį taką. Šalia Trakų įkurtas takas mums, vilniečiams, buvo kaip tik tai, ko reikia – lengvai ir greitai pasiekiamas, neilgas.
· Atstumas nuo Vilniaus ~20 km
· Tako ilgis ~ 4 km
· Take užtrukome ~ 2 val.
Taką rasti lengva: važiuojant nuo Vilniaus automobiliu – prieš Trakus posūkis į dešinę Senųjų Trakų bei Vytauto didžiojo gimtinės kryptimi, tada vėl posūkis į dešinę Lentvario kryptimi. Pavažiavus keletą šimtų metrų – dešinėje kelio pusėje bus ruda nuoroda su užrašu, kreipiančiu į Varnikų pėsčiųjų taką. Posūkis į kairę. Ir toliau belieka sekti nuorodomis. Šalia tako yra patogi miško parkavimo aikštelė.
Ledyno palikimas
Tako pradžioje – paskutiniojo ledynmečio metu susiformavusių kalvų grandinė. Pirmoje stotelėje aptikome ledyno suformuotą 15 metrų gylio daubą. Tačiau ji mums didelio įspūdžio nepaliko. Anksčiau matyta Strėvos įgriuva buvo įspūdingesnė.
Galiuką paėjėjus mus pasitiko tiltelis, o už jo – medinis takas per pelkę. Maždaug pusė Varnikų tako eina per Ilgelio pelkę, kurios plotas – net 207 hektarai.
Kai praėjusiais metais dalyvavau ekstremaliame bėgime per pelkę, toji labai žavinga nepasirodė – buvo klampi, pilna purvo ir dvokė. Šliauždama pilvu per purvą mačiau tik jį bei liaunų medelių kamienus ir šaknis, kurių akys ieškojo, kad galėčiau rankomis įsikibti.
Tuo tarpu keliaudama besidriekiančia per pelkę Varnikų pažintinio tako dalimi turėjau galimybę ją išvysti kitokią. Tikrai žavią ir gražią pažiūrėti. Ant per pelkę nutiesto maždaug 1,3 km ilgio medinio tako buvo sausa, patogu eiti ir saugu.
Aplinkui ošė liauni beržai, mėlynavo mėlynės ir sirpstančios bruknės rodė savo vos vos nuraudusius žandus, minkštas samanų ir kitų pelkinių augalų paklotas traukė akį savo žaluma.
Keturi ežerėliai
Medinis takas per pelkę atvedė mus į plačią vandeningą pievą su joje tyvuliuojančiais keliais mažais ežeriukais. Pasirodo, Ilgelio pelkėje telkšo keturi ežerėliai: Baluošas, Piliškių, Bevardis ir Ilgelis. Nežinau, kuriuos iš jų mes matėme, tačiau vėliau perskaičiau, kad šie ežerai yra buvusio vieno didelio ežero liekanos.
Pasibaigus pelkei ir takui per ją, toliau keliavome mišriu mišku. Apie 450 hektarų jo sudaro 100-130 metų amžiaus, natūraliai susiformavęs mišrus miškas, kuriame auga 130-150 metų ąžuolų. Štai dėl ko pakeliui pastebėjome daug senų, įspūdingai apsamanojusių medžių.
Dar apie taką
Žygiuodama ne medine Varnikų tako dalimi pastebėjau, kad takas tikrai labai platus, o jo gruntas – stipriai suplūktas. Vadinasi, nemažai keliautojų šiuo taku yra praėję ir eina gana dažna. Beje, Varnikų tako trasa pakankamai patogi ir keliaujantiems dviračiais. Bežygiuodami taku mes sutikome net dvi dviratininkų grupes.
Suoliukų poilsiui kelyje yra tik keletas. Tačiau kadangi takas gana neilgas, tų suoliukų mūsų šeimynai pakako.
Varnikų pažintinį taką visa šeima vertinam labai teigiamai – lengvai įveikiamas, gražus pasižiūrėti, malonus pasivaikščioti.