-50% metinei prenumeratai. 15 dienos proga!
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vaikų atostogų metu daugėja traumų: gydytojas įvardijo, kaip nuo jų apsisaugoti

Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisvalaikiu ir geromis emocijomis, gydytojo traumatologo teigimu, jų metu vaikams padidėja rizika patirti įvairiausių traumų.
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: gydytojas įvardijo, kaip nuo jų apsisaugoti
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: gydytojas įvardijo, kaip nuo jų apsisaugoti / „15min“ fotomontažas

Traumas dažnai lemia aktyvus laisvalaikis

Gydytojas ortopedas traumatologas Tomas Indriulionis sako, kad dažniausiai pasitaikantys susižeidimai atostogų metu – lūžę kaulai, galvos traumos ar žaizdos, kurioms kartais prireikia ne tik siūlių, gipso ar įtvaro, bet ir operacinio gydymo.

„Atostogų metu vaikai turi daugiau laisvo laiko, todėl natūralu, kad traumų padaugėja. Jeigu mokslo metais dažnesnės yra sportinės traumos, tai atostogų metu padaugėja buitinių susižeidimų“, – sako T.Indriulionis.

Asmeninio archyvo nuotr. / T.Indriulionis
Asmeninio archyvo nuotr. / T.Indriulionis

Tai, kad per atostogas traumų skaičius išauga pranešime spaudai patvirtina ir „Balcia Insurance SE“ filialo Lietuvoje rizikos vertinimo ir produktų departamento vadovas Andrius Dambrauskas.

„Atostogas tiek vaikai, tiek suaugusieji dažniausiai leidžia aktyviai: keliauja, sportuoja, važinėja dviračiais, riedučiais, paspirtukais. Vis dėlto mūsų duomenys rodo, kad vaikai dažniau neapskaičiuoja savo galimybių ir susižeidžia, tad įsibėgėjant pavasariui, draudimo išmokų mokėjimas taip pat suaktyvėja. Dažniausios traumos, kurias fiksuojame vaikų gretose, yra dilbio ir čiurnos kaulų lūžiai bei stiprūs išnirimai“, – teigia A.Dambrauskas.

Shutterstock nuotr. / Trauma
Shutterstock nuotr. / Trauma

Gydytojas ortopedas traumatologas T.Indriulionis teigia, kad apsaugos priemonės gal ir neapsaugos vaiko visu 100 procentų, tačiau tikrai sušvelnins galimos traumos pasekmes.

„Pirmas mano klausimas tėvams, kai jie atveža vaiką po su paspirtuku, dviračiu, riedlente ar riedučiais patirtos traumos: ar jis dėvėjo apsaugas? Ir nors mes visada akcentuojame, kad saugumas yra svarbiausia – dažniausiai išgirstame: neturėjome, vaikas nenorėjo, pamiršome užsidėti, negalvojome, jog taip atsitiks. Toks aplaidumas dažnai lemia kaulų lūžius, galvos traumas, kitus sužeidimus”, – teigia jis.

Ką daryti patyrus traumą?

Kaip elgtis jeigu vaikas jau patyrė traumą? Ortopedas traumatologas dalijasi svarbiausiais patarimais.

„Kai kalbame apie sumušimus ar raiščių traumas, sumuštą vietą reikėtų šaldyti per audeklą. Taip pat svarbu nepamiršti vaistų nuo skausmo. Jeigu trauma rimtesnė – gali būti reikalinga imobilizacija tvarsčiu. Jeigu vaikas patyrė galvos traumą ir elgiasi adekvačiai – jam svarbiausia ramybė, lokalizuotas šaltis, analgetikai”, – teigia specialistas.

123RF.com nuotr. / Trauma
123RF.com nuotr. / Trauma

Vis tik, anot jo, galvos traumą patyrusį vaiką reikėtų bent parą stebėti. Vėmimas ir vangumas yra dažniausi rimtesnės galvos traumos požymiai. Juos pastebėjus reiktų nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Patarimai tėvams, leidžiant atostogas užsienyje

Šeimos vaikų atostogas vis dažniau leidžia ir užsienyje. Kalbėdamas apie poilsį šiltuosiuose kraštuose, T.Indriulionis pabrėžia, kad kartais tėvai labiau atsipalaiduoja, vaikai būna mažiau prižiūrimi.

„Labiausiai įstrigęs atostogų užsienyje patirtos traumos atvejis – viešbučio teritorijoje vaikas papuolė po traukinuku. Vaikas mažas, buvo neprižiūrimas. Tėvai kaltino viešbutį dėl nesaugumo, bet kad ir kaip būtų skaudu: jūsų vaikas – jūsų atsakomybė”, – pasakoja gydytojas.

Jo teigimu, siekiant apsaugoti vaikus, reikėtų galvoti ne tik apie traumų, bet ir nudegimų, perkaitimo ar dehidratacijos prevenciją. Norint apsisaugoti nuo nudegimų, gydytojas ragina nepamiršti kremų nuo saulės. Geriausiai naudoti kremus su didele, pavyzdžiui, SPF50 apsauga.

123RF.com nuotr. / Šeimos atostogos
123RF.com nuotr. / Šeimos atostogos

„Vaikai turi kur kas jautresnę odą nei suaugusieji, todėl nepamirškite juos vis ištepti saulės kremu, taip pat reikėtų nepamiršti ir galvos apdangalų, pakankamo kiekio vandens“, – sako T.Indriulionis.

A.Dambrauskas atkreipia dėmesį, kad prieš išvykstant į užsienį taip pat reikėtų pasirūpinti asmens ir kelionių draudimu.

„Papildomos saugumo priemonės leis atsipalaiduoti ir mėgautis atostogomis be didelio galvos skausmo. Štai, pavyzdžiui, jeigu nutiktų taip, kad prieš išvykdami į užsienį pamirštumėte nusipirkti vaistų, kelionių draudimas gali labai pasitarnauti. Jame numatyta standartinė sąlyga dėl įsigytų nereceptinių vaistų be gydytojo paskyrimo išlaidų kompensavimo“, – sako A.Dambrauskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Reklama
Šiaulių banko grupės valdomi pensijų fondai į daugiabučių renovaciją investuoja dar 7,5 mln. eurų
Užsisakykite 15min naujienlaiškius