15min be reklamos
2022 12 08, 10:18

Žiemos kelionė į Latviją: Rundalės pilyje ir Mežuotnės bažnyčioje laukia ypatinga patirtis

Artėjant metų sandūrai pasisvečiuokite Latvijoje! Rundalės pilis ir kultūros erdvė „Mežuotnės bažnyčia“ kviečia į šviesų ir garso spektaklį „Tebūna pavasaris šalia šią žiemą!“.
Rundalės pilis
Rundalės pilis / Pranešimo autorių nuotr.

Rundalės pilis, esanti Latvijos pasienyje netoli Bauskės, ir restauruota kultūros erdvė „Mežuotnės bažnyčia“, režisierius Karlis Anitenas ir šviesų dailininkas Oskaras Paulinis prie metų slenksčio – nuo gruodžio 17 iki sausio 8 dienos – siūlo originalią žiemos kelionę Latvijos pasienyje „Tebūna pavasaris šalia šią žiemą“, per vieną vakarą apimančią du tarpusavyje susijusius įvykius: tai šviesų ir garso spektaklis kultūros erdvėje „Mežuotnės bažnyčia“ ir sietynų, šešėlių bei meditacinės muzikos žaismas prabangiose Rundalės pilies menėse. Pastatai yra 4 kilometrų atstumu vienas nuo kito, rašoma organizatorių pranešime žiniasklaidai.

„Tebūna pavasaris šalia šią žiemą“ – tai dviejų veiksmų šviesų ir garso šou, vykstantis dviejose vietose per vieną vakarą. Šiame spektaklyje nėra nei aktorių, nei teksto, o pagrindinis veikėjas yra pats lankytojas. Patekęs į šviesų ir garsų sąveikos centrą lankytojas išgyvena pavasario atėjimą ne tik gamtoje, bet ir savo sąmonėje.

Būtent iš šios perspektyvos pastatymą sukūręs idėjos autorius ir režisierius Karlis Anitenas klausia: „Ko aš noriu šią žiemą? Noriu, kad šiąžiem pavasaris būtų šalia! Man patinka žiema, bet norėčiau, kad per šią žmonijai sudėtingą žiemą visi pajustų, jog pavasaris visai arti. Noriu tikėti, kad žmonijos pavasaris yra čia pat, už kalno – kad sustabdytų stingdančias karo baisybes; kad išlaisvintų iš beprotiškų krizių pančių; kad suteiktų šviesos judėti pirmyn. Svarbu sustiprinti šį tikėjimą emociniu žmonijos pavasariu.

Mūsų spektaklio įkvėpimo šaltinis ir centrinė ašis – latvių poetės Anos Brodelės eilėraščio „Eglės žiedas“ įžanginės eilutės, kuriose eglė yra ta, kuri pirmoji pajunta, jog pavasaris arti, ir todėl ji per Kalėdas ima degti ryškia ugnim. Šią eglės šviesą turime uždegti ir savyje, traukti tiesiai pro gamtos pavasarį į žmonijos pavasarį. Geometrijoje yra aksioma, pagal kurią per du taškus gali eiti vienintelė tiesė, todėl spektaklis vyksta tuo pačiu metu dviejose skirtingose vietose. Tai yra mūsų aksioma apie pavasario tiesiąją.“

Rugsėjį duris atvėrusios ir savo pavasario laukiančios kultūros erdvės „Mežuotnės bažnyčia“ veiksmas – tai šviesų, garsų ir akustinių atgarsių vaidinimas apie paralelę tarp Brodelės eglės žiedo ir žmogaus širdies balso. Kita vertus, Rundalės pilies spektaklio veiksmas sukurtas kaip pasivaikščiojimas po pilies menes, stebint prabangius sietynus, kuriuos tik nedaugelis yra matęs įžiebtus. Sietynų šviesa, spektakliui sukurtas šešėlių žaismas ant pavasarinių salės dekoracijų, meditacinė muzika, kurioje klasikinės Kalėdų melodijos persipina su meditaciniais kūriniais bei pavasario garsais, suteiks įspūdį, jog pavasaris yra visai šalia.

Pranešimo autorių nuotr. / Rundalės pilis
Pranešimo autorių nuotr. / Rundalės pilis

Kiekvienas lankytojas turi intuityviai ar praktiškai pasirinkti, kurį iš pavasario tiesiųjų veiksmų aplankyti pirmiausiai, nes spektakliu galima mėgautis abiem kryptimis, o bilietas nurodo tik konkretų spektaklio, vykstančio kultūros erdvėje „Mežuotnės bažnyčia“, pradžios laiką.

Karlis Anitenas ir Oskaras Paulinis ne kartą bendradarbiavo kurdami šviesų ir garso spektaklius, dažniausiai dalyvaudami projektuose už sostinės ribų. 2020 m. vasarą abu Smiltenėje sukūrė vieną įspūdingiausių Latvijos šviesų ir garso spektaklių „Sakmė apie šviesos riterį“; 2022 m. pavasarį abu kūrė spektaklį, skirtą aktoriui Valentinui Skulmei; taip pat abu yra sukūrę koncertinių pasirodymų bei vadinimų. Kiekvienas individualiai yra sukūręs daugybę renginių, spektaklių ir pasirodymų. Karlis Anitenas – vienas garsiausių Latvijos renginių režisierių, o Oskaras Paulinis yra geidžiamiausias Latvijos teatrų šviesų dailininkų.

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką