Prenumeratai - 60%. Geriausias metų pasiūlymas!
Prenumeruoti

Žmonių inkilų dirbtuvės – projektas, sujungiantis meilę architektūrai ir gamtai

Rugpjūčio 8–15 dienomis Anykščių rajone vyks pirmosios Lietuvoje Žmonių inkilų (angl. Human birdhouse) dirbtuvės. Neeilinio renginio organizatoriai dalyviams suteiks galimybę tiek prisidėti prie netradicinių, unikalių architektūrinių statinių gamybos, tiek pasimėgauti gamta, dalyvauti įvairiose veiklose ir atitrūkti nuo rutinos.
Žmonių inkilų dirbtuvės
Žmonių inkilų dirbtuvės / Dainiaus Sadausko nuotr.

Idėjos autorė ir viena iš dirbtuvių organizatorių architektė Guoda Bardauskaitė sako, jog idėja inicijuoti dirbtuves, kurių metu nebus paisoma populiariausių architektūros tendencijų, o įprastą biuro aplinką pakeis gamtos peizažai, gimė studijuojant Švedijoje ir dalyvaujant panašaus pobūdžio projekte. Anot G.Bardauskaitės, įspūdžiai apsilankius dirbtuvėse buvo nepamirštami, todėl spontaniškai ir gimė idėja surengti dirbtuves Lietuvoje.

„Studijuodama Švedijoje gavau kvietimą dalyvauti labai neįprastose architektūros dirbtuvėse. Organizuotos suomio ir norvego architektų, jos vyko šiaurės Norvegijoje, už poliarinio rato. Susirinkusi marga daugiatautė menininkų ir architektų kompanija tąsyk savaitę statė klajoklių miestą ant užšalusio ežero. Sąlygos buvo atšiaurios, tad kartais vietoj architektūros tekdavo susikoncentruoti į išlikimą. Tačiau patirti įspūdžiai išliko ilgam. Pajutau, kaip smagu praleisti laisvalaikį laukinėje gamtoje, intensyviai darbuojantis ir ką nors kuriant savo rankomis. Manau, kad tokių patirčių trūksta ne tik architektams, bet ir daugeliui žmonių, dirbančių biuro darbą, tad labai norėjosi panašią patirtį pakartoti Lietuvoje“, – sakė architektė.

Marco Casagrande nuotr./Žmonių inkilų dirbtuvės
Marco Casagrande nuotr./Žmonių inkilų dirbtuvės

Dirbtuvės – galimybė pasislėpti nuo civilizacijos

Aštuonias dienas truksiančios dirbtuvės vyks Vytauto V.Landsbergio sodyboje netoli Anykščių, kur vėliau ir „apsigyvens“ žmonių inkilai. Anot autorės, žmonių inkilų statybos nebus vien trumpalaikis projektas, renginio metu sukurti unikalūs statiniai ateityje turėtų traukti nuo miesto šurmulio pavargusius žmones bei prisidės prie mitologinio parko idėjos.

Patys esame šiek tiek linkę į įvairias dvasines praktikas ir žinome, kaip gerai „pakrauna“ netrukdomas pabuvimas gamtoje.

„Projekto tema yra žmogaus inkilai – meditacinės pastogės miške. Ji gimė pastebėjus, jog daugelis miesto žmonių gyvena įsisukę rutinoje ir neturi kada atsitraukti, peržiūrėti savo tikslų, svajonių. Patys esame šiek tiek linkę į įvairias dvasines praktikas ir žinome, kaip gerai „pakrauna“ netrukdomas pabuvimas gamtoje. Vienas iš projekto organizatorių Šarūnas seniai turėjo viziją apie mažas pastoges, skirtas trumpam pasislėpti nuo civilizacijos ir persidėlioti savo minčių stalčiukus, o dirbtuvės tapo puikiu įrankiu tai įgyvendinti.“

„Statiniai, kurie gims dirbtuvių metu, bus sukurti nesivaikant madingų formų ar įvaizdžių, o remiantis tuo, kas žmogui įprasta, gera, natūralu. Mūsų pasiūlyta žmogaus inkilų idėja buvo interpretuota skirtingų architektų, tad jų eskizai nė iš tolo neprimena dėžučių, pakabintų medžiuose. Projektus, laviruojančius tarp žemės meno ir architektūros, pristatysime tik prasidėjus dirbtuvėms“, – pasakojo G.Bardauskaitė.

Statybos darbus kuruos architektai iš užsienio

Kaip teigia G.Bardauskaitė, dirbtuvių metu prie inkilų statybos prisidės ne tik savanoriai statytojai, bet ir įdomūs architektai iš Suomijos, Estijos bei Norvegijos, kurie sukurs nedidelio mastelio architektūrinius/meninius objektus.

„Atvykstantys architektai labai išskirtiniai. Man jie imponuoja vienu bendru bruožu – visi savo pagrindiniu įkvėpėju laiko gamtą ir sakosi esą labiau įrankiai, nei kūrėjai. Architektūros pasaulyje tai gana reta. Suomis Marco Casagrande'as plačiai pasaulyje žinomas kaip tvariosios urbanistikos filosofas, dėstytojas ir praktikas, o jo statybinė medžiaga šių dirbtuvių metu bus trys kilometrai lininės virvės. Hansas Petteris Bjørnådalas – norvegas, Marco draugas ir kūrybinis bendražygis. Jie dviese ir organizavo dirbtuves, kuriose man teko dalyvauti.

Marco Casagrande nuotr./Žmonių inkilų dirbtuvės
Marco Casagrande nuotr./Žmonių inkilų dirbtuvės

Trečiasis – Vilenas Künnapu – Estijos architektūros legenda. Šio vyresnio amžiaus architekto darbų sąrašas labai solidus: jis, pavyzdžiui, yra vienas iš „Radisson SAS“ viešbučio Taline autorių. Pastaruoju metu architektas daug piešia, tapo, keliauja, domisi dvasinėmis praktikomis ir ypač gilinasi į sakralią architektūrą. Todėl ir inkilas, kurį sukūrė mūsų dirbtuvėms, šiek tiek primins nedidelę bažnyčią“, – apie žmonių inkilų statybas kuruosiančius architektus kalbėjo idėjos autorė.

Užsiėmimai ne tik profesionaliems architektams

Kaip teigia G.Bardauskaitė dirbtuvės siūlys užsiėmimų ne tik norintiems prisidėti prie inkilų statybos, bet ir tiems, kurie nori atsipalaiduoti gamtoje, paklausyti gyvos muzikos, paskaitų, diskusijų ir užsiimti kita įdomia veikla.

„Manome, kad tokio formato dirbtuvės gali pritraukti architektų, tačiau jais apsiriboti nenorime. Dažnai žmonės įsivaizduoja architektūrą kaip tik tam tikram ratui skirtą užsiėmimą. Mes norime padaryti ją labiau žmogišką, prieinamą. Lygiai taip pat statymo procesas dažnai atrodo gąsdinantis, sudėtingas. Bet po to, kai pati patyriau, kokie malonūs pojūčiai aplanko trumpam iškeitus kompiuterio pelę į pjūklą, norisi ir kitiems parodyti, kad kartais galime daugiau, nei manome.

Marco Casagrande nuotr./Žmonių inkilų dirbtuvės
Marco Casagrande nuotr./Žmonių inkilų dirbtuvės

Tačiau tiems, kurie nebus linkę prakaituoti ir bandyti savo jėgas, turės galimybę stebėti procesą kaip ne tik „statytojai“, bet kaip „svajotojai“. Jie galės klausytis paskaitų ir pasakų, muzikos, filmų, dalyvauti visokiose mažesnio mastelio dirbtuvėse bei užsiėmimuose“, – sakė G.Bardauskaitė.

Kasdienė dirbtuvių dalyvių rytas pradės nuo jogos, dieną vyks statymo darbai ir įvairios kūrybinės dirbtuvės, o vakarais poilsis prie laužo. Bus Vytauto V.Landsbergio pasakų, gyvos muzikos, architektų paskaitų, diskusijų, veiks lauko kino teatras, vyks ugnies žonglierių pasirodymai. Idėjos autorė ir organizatorė teigia, jog nuobodžiauti tikrai neteks atvykus bet kurią dieną, tačiau planuojant trumpą vizitą įdomiausia būtų apsilankyti, kai darbai jau bus į pabaigą, t.y. rugpjūčio 13–15 dienomis. Rugpjūčio 15 dieną sykiu bus švenčiamos Žolinės, ir dirbtuvių pabaigtuvės.

Platesnę informaciją apie dirbtuves galima rasti puslapyje www.constructiveshamanism.com bei renginio „Facebook“ puslapyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Monotoniškas darbas: kas slepiasi už darbodulio ir kodėl jo reikėtų vengti?
Reklama
„Trefoil“ sistema – dantų atkūrimo metodas, leidžiantis sutaupyti
Reklama
„Senukų“ parduotuvėje – pirmasis gyvas „Counter Strike 2“ turnyras
Reklama
Šri Lanka – geriausia pirmoji pažintis su Azija
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką