Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugsėjo 20d. 17:42

Gervės keliauja į šiltuosius kraštus: kodėl prieš kelionę jos renkasi būtent Tytuvėnų apylinkes?

Gervių palydos
V.Judicko nuotr. / Gervių palydos

Rudens dangus pildosi į tolimuosius kraštus besiruošiančių keliauti paukščių būriais. Vieni jau seniai paliko savo gimtinę, o kiti varginančiai kelionei dar tik ruošiasi. Kiekvienas, nepatingėjęs pakelti akių į dangų, gali stebėti, rodos, akivaizdų, tačiau mistišką reiškinį – paukščių migraciją. Iš kur? Kur? Kodėl? Kaip ilgai? Į šiuos ir kitus klausimus smalsuoliai atsakymus išgirdo Tytuvėnų regioninio parko organizuotose tradicinėse „Gervių palydose“.

Jau šeštus metus Tytuvėnų tyrelyje vykstantis renginys sukviečia stebėti migruojančių gervių sankaupų. Iki pat sutemų galima buvo stebėti gausius nakvynei besirenkančių gervių būrius, išgirsti dainų ir pasakojimų apie gervę, sužinoti apie jos reikšmę lietuvių kultūroje ir tautosakoje, rašoma pranešime spaudai.

Kodėl tūkstantiniai gervių būriai renkasi būtent Tytuvėnų apylinkes? Migruojančioms gervėms prieš ilgą kelionę reikia ne tik pasistiprinti, atgauti jėgas, tačiau ir saugiai pernakvoti. Būtent tokių idealių sustojimo vietų gausu Tytuvėnų apylinkėse. Išeksploatuoti ir dar eksploatuojami Tyrulių, Sulinkių ir Tytuvėnų tyrelio durpynai – puiki vieta gausių gervių būrių nakvynei. O visai šalia – dirbamos žemės laukai, kur dienomis jos maitinasi.

Ne veltui Tyrulių pelkė ir Sulinkių durpynas yra įtraukti į Europos bendrijos ekologinį tinklą Natura 2000 paukščių apsaugai svarbių teritorijų sąrašą. Vieno vakaro stebėjimų rezultatai rodo, kad Sulinkiuose rinkosi apie 3000 gervių, o Tyruliuose – 1000. Tačiau tai dar ne pikas! Šioms teritorijoms nenusileidžia ir jokio europinio statuso neturintis Tytuvėnų tyrelis, kur nakvynei susirenka 2–3 tūkstančiai pilkųjų gražuolių. Tokių vietovių Lietuvoje nėra daug. Migruojančiomis gervėmis galima žavėtis Novaraistyje, Žuvinte, Mūšos tyrelyje bei gretimuose mažesniuose durpynuose.

Jau netrukus, atėjus pirmiesiems šalčiams, jos pakils ir paliks šias vietas, pamojuodamos mums sparnais iki kito pavasario. Skubėkite pasigrožėti mistiniu reiškiniu!

Nuotraukų galerijoje – gervių palydų Tytuvėnų tyrelyje akimirkos:

Temos: 2 Gervė Tytuvėnai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

01:40
08:50
01:23

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką