Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 24d. 21:03

„Greito gyvenimo lėti pokalbiai“ autorė U.Karalaitė apie patirtą traumą, reabilitaciją ir ironišką knygą

Urtė Karalaitė Debiutas
Marijos Mireckaitės nuotr. / Urtė Karalaitė

Dauguma Urtę Karalaitę žino kaip tinklalaidės „Greito gyvenimo lėti pokalbiai“ ir neseniai menininkų bendruomenę visame pasaulyje suvienijusios iniciatyvos „Artists With Belarus“ autorę. Dabar U.Karalaitės kūrybinėje biografijoje atsirado naujas vingis – poezijos knyga „Būčiau jeigu nebūčiau“, kurios eilėraščiai kviečia pažvelgti į sudėtingas gyvenimo situacijas su absurdo ir komedijos gaidelėmis, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Šią knygą, kaip ir kitas savo kūrybines veiklas, matau kaip savistabos įrankius, padedančius žmonėms pradėti dialogą su savimi, pamatyti savo pačių patirtis iš šalies“, – sako U.Karalaitė.

– Daugelis pažįsta U.Karalaitę kaip pozityvų ir energingą žmogų, kuris gali vienu metu dalyvauti keliuose projektuose. Tik atidesni sekėjai ir klausytojai yra girdėję, kad prieš porą metų jūsų gyvenimas staiga apsivertė aukštyn kojomis, kai dėl sveikatos problemų galėjote sunkiai pajudėti ir ištvėrėte sudėtingą operaciją. Kokie šios stiprios patirties atspindžiai pastebimi jūsų poezijos knygoje?

– Tam tikra prasme šios knygos atsiradimas yra susijęs su ta patirtimi, nors eilėraštis apie tą situaciją tik vienas – pats ilgiausias. Iš pirmo žvilgsnio tikrai nebuvo juokinga – vieną dieną ankstesnės stuburo problemos grįžo su nauja jėga ir pajutau, kad nebegaliu atsikelti iš lovos. Nepaisant to, kad porą mėnesių visiškai negalėjau judėti – praleidau tą laiką tiesiog gulėdama namuose ir ligoninėje – teko pačiai išsireikalauti, kad mane operuotų.

Kol atgavau įprastą eiseną, praėjo dveji metai.

Po to sekė pusmečio reabilitacija, kai vis dar negalėjau grįžti prie įprasto gyvenimo būdo. Kol atgavau įprastą eiseną, praėjo dveji metai. Tokį ilgą laiką esant bejėgiškos būklės, tikintis stebuklo, operacijos ir bent kokio nors pagerėjimo, neišvengiamai pradedi juoktis. Tai, kas iš pradžių atrodė kaip drama, virto absurdo komedija.

Vertingiausia tai, jog ši patirtis tapo postūmiu pasikeisti – iki operacijos dažnai abejodavau savimi, nesiryždavau mėginti įgyvendinti savo idėjų, o po operacijos pradėjau drąsiau imtis naujų veiklų ir pasiūlymų. Požiūryje į gyvenimą atsirado daugiau lengvumo, išmokau pažvelgti į save ne taip rimtai. Tą padėjo atrasti kaip niekada aštriai pajausta gyvenimo ironija ir iš to kylantis juokas, neleidžiantis nugrimzti į savigailą. Po reabilitacijos ėmiau aktyviau vystyti savo tinklalaidę, dabar pasirodė ir eilėraščių knyga – į ją surinkau naujus ir ilgą laiką stalčiuje slėptus tekstus.

Marijos Mireckaitės nuotr./Urtė Karalaitė
Marijos Mireckaitės nuotr./Urtė Karalaitė

– Jus žinantys kaip tinklalaidės „Greito gyvenimo lėti pokalbiai“ balsą – šviesų, neskubriai nagrinėjantį visuomeninius reiškinius, greičiausiai nustebs pajutę, kad knygoje jūsų intonacija kritiškesnė, aštresnė, joje daug ironijos ir net juodojo humoro. Tad kokia ta tikroji Urtė?

– Matyt, norinti padėti kitiems artėti prie pokyčių – reflektuodama savo patirtis, pastebiu, kad tai tampa naudinga ir tiems, kurie tai girdi ar skaito. Todėl nematau priešpriešos tarp tinklalaidės ir knygos turinio. Į abu šiuos projektus pirmiausia žiūriu kaip į savistabos įrankius, kurie gali padėti kitiems išlaisvinti sudėtingas, slegiančias emocijas, imtis norimų pokyčių.

Dalinuosi savo eilėraščiais labiausiai dėl to, kad tikiu, jog jie gali padėti skaitytojams pažiūrėti į save lengvesniu žvilgsniu.

Žinoma, poezijos knyga yra labiau apie mane, ji intymesnė, aštresnė, nors čia daugiau ir komiškumo. Vis tik šią knygą išleidau ne tam, kad įsitvirtinčiau literatūros pasaulyje kaip poetė ar poezijos formatu papasakočiau apie savo patirtis. Dalinuosi savo eilėraščiais labiausiai dėl to, kad tikiu, jog jie gali padėti skaitytojams pažiūrėti į save lengvesniu žvilgsniu ir per sveiką, saugų atstumą bei ironišką prizmę patyrinėti tai, kas labiausiai gąsdina, slegia ir vargina.

– „Būčiau jeigu nebūčiau“ tekstai atvirai kalba ne tik apie dramatiškas patirtis, bet ir apie romantinių santykių atšalimą, nerimą, vienatvę. Ar taip apsinuoginti nebuvo baisu?

– Apsinuoginti nebijau, nes žinau, kad man nieko blogo dėl to nenutiks. Priimu save jautrią, klystančią ir visokią, todėl pasirodyti tokia kitiems irgi nebijau. Kita vertus, jei bandyčiau save apgaudinėti, kad esu tik stipri ir kieta, tuomet tikrai būtų sunku atsiverti. Nors visi jaučiamės labai išskirtiniai, vienaip ar kitaip neišvengiame bendresnių šiuolaikinio žmogaus problemų – vienatvės, beprasmybės, nerimo, santykių trumpalaikiškumo patirties.

Su šiomis patirtimis susiduriu ir aš, tačiau per žodžių ir detalių taupumą bandau paversti šias patirtis universaliomis, tokiomis, kuriose save galėtų atpažinti daugelis. Todėl knygos tekstai yra labiau ne išpažintis, o apmąstymas, bandymas brandžiai – be purvo ir savigraužos – pasižiūrėti į tai, kas vyksta su manimi ir aplink mane.

Marijos Mireckaitės nuotr./Urtė Karalaitė
Marijos Mireckaitės nuotr./Urtė Karalaitė

– Kaip jums pavyksta suderinti aktyvų profesinį gyvenimą, įvairias visuomenines veiklas ir kūrybą?

– Nors ir greitas, mano gyvenimas atidus. Net bėgdama mėgstu stabtelėti pastebėjus kokią taiklią mintį, neįprastą situaciją ar pojūtį ir juos užfiksuoti. Todėl mano eilėraščiai gimsta keisčiausiose situacijose ir aplinkose, jei tik spėju staiga užrašyti tą minties užuomazgą. Surinkau juos iš telefono ir užrašų knygelių.

Apskritai, galima sakyti, kad visi knygos tekstai gimė iš atidumo savo mintims kasdienybėje. Todėl tikiuosi, kad tie trumpi, impulsyvūs poetiniai pastebėjimai, kaip ir tinklalaidė „Greito gyvenimo lėti pokalbiai“, padės kitiems siekti jautrumo kiekvienam savo žingsniui, net gyvenant pagal įtemptą grafiką. Žinau iš savo patirties, kad atidumas ir intensyvus gyvenimo tempas nebūtinai turi būti priešpriešos.

Marijos Mireckaitės nuotr./Urtė Karalaitė
Marijos Mireckaitės nuotr./Urtė Karalaitė

Knygos dizainas – Vilmantas Žumbys. Iliustracijos ir tekstai – Urtė Karalaitė, leidybą iš dalies finansavo „Lietuvos kultūros taryba“.

Daugiau informacijos apie knygą čia.

Apie tinklalaidę skaitykite čia.

Komentarai: 2

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Video

00:27
05:44
13:33

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką