Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 23d. 09:02

Mokslų daktaras Aricas Sigmanas: dovanokite savo vaikams nuobodulį – tai didžiulė dovana

Neuropsichologijos mokslų daktaro Aric Sigman paskaita konferencijoje „Atsakinga tėvystė“
L. Masio nuotr. / Neuropsichologijos mokslų daktaro Arico Sigmano paskaita konferencijoje „Atsakinga tėvystė“

Vykstant viešuoju transportu galima ant pirštų suskaičiuoti žmones, neįnikusius į savo išmaniuosius telefonus. Į telefonus dirsčiojame valgydami, šalia jų užmiegame, ir socialinių tinklų pasaulis mums ima atrodyti įdomesnis nei realybė. Kaip nuo šių elektroninių prietaisų atitraukti vaikus ir paauglius? Konferencijoje „Atsakinga tėvystė“ kalbėjęs kviestinis svečias, psichologijos mokslų daktaras Aricas Sigmanas nusiteikęs griežtai: teks tiesiog apriboti naudojimosi šiais prietaisais laiką.

„Kai mūsų protėviai gyveno urvuose ir medžiojo laukinius žvėris, jie gaudavo didelį kiekį adrenalino gaudydami žvėrį, bėgdami, mėgindami į jį pataikyti akmeniu ar ietimi. Dabar mes gauname tokį pat ar dar didesnį kiekį adrenalino: mes bėgiojame, kovojame, šaudome – tik viskas vyksta mums sėdint ant kėdės.

Pirmą kartą žmonijos istorijoje turime situaciją, kai mūsų vaikai patiria vis stipresnius įspūdžius sėdėdami. Tai kenkia ir smegenims, ir kraujotakai, ir viso organizmo ląstelėms“, – perspėjo A.Sigmanas.

Įvairūs telefonų gamintojai nori, kad įtikėtumėte, jog negalite padaryti nieko. Jūs – tiesiog seni ir nuobodūs niurzgos. O štai jūsų vaikai – technologijų pasaulio karta. Gera naujiena – jūs galite kai ką padaryti.

Kodėl niekas neįspėja dėl žalingo knygų skaitymo poveikio?

Dr. A.Sigmanas palygino organizmo būsenas, kai sėdime ir skaitome knygą, sėdime ir ką nors piešiame ir kai sėdime prie kompiuterio, žaidžiame kompiuterinius žaidimus arba žiūrime televizorių.

Kai skaitome, užsiimame kita ramia veikla – mūsų kraujo spaudimas yra normalus, kai patiriame daug emocijų, žaidžiame kompiuteriu – kraujo spaudimas auga.

123RF.com nuotr./Vaikas įsitraukęs į vaizdo žaidimus
123RF.com nuotr./Vaikas įsitraukęs į vaizdo žaidimus

„Kas girdėjote kokį nors perspėjimą iš medikų ar Vyriausybės: „Prašau užtikrinti, kad vaikai neskaitytų per daug knygų, nes tai gali pakenkti jų sveikatai!“. Keista, ar ne? Juk šis veiksmas taip pat atliekamas sėdint, nejudant.

Taigi problema ne ilgas sėdėjimas – pagrindinė problema yra daug emocijų, susijaudinimas kai kūnas išlieka nejudrus“, – skirtumą paaiškino neuropsichologas. Jis pridūrė, kad naudojimąsi išmaniaisiais telefonais, kompiuteriais gali lydėti ir kitos neigiamos biologinės reakcijos, kurios ilgainiui sukelia sunkias ligas.

Neįtikėtinas faktas: išjungtas telefonas taip pat veikia smegenis

Taigi ką daryti?

„Įvairūs telefonų gamintojai nori, kad įtikėtumėte, jog negalite padaryti nieko. Jūs – tiesiog seni ir nuobodūs niurzgos. O štai jūsų vaikai – technologijų pasaulio karta.

Gera naujiena – jūs tikrai galite kai ką padaryti. Paskutiniai tyrimai rodo, kad tėvai turi didžiulę įtaką, kaip susiklostys jų vaikų gyvenimas. Tiesa, joks paauglys jums nepasakys: „Žinai, mama, tu man darai didžiulę įtaką. Aš noriu būti toks, kaip tu.“ Viena naujausių studijų, paskelbtų žurnale „Elgsenos ir vystymosi pediatrija“, skelbia, kad tėvai turėtų riboti naudojimąsi elektroniniais prietaisais“, – paskutinį tyrimą citavo dr. A.Sigmanas.

Kitą mokslinį faktą pranešėjas paaiškino „padalydamas“ klausytojų salę pusiau.

„Įsivaizduokite, kad štai ši pusė jūsų esate paaugliai, naudojatės telefonu prieš pat miegą ir jį laikote savo miegamajame. Ši pusė – tėvai. Jūs – suaugę, taigi išmanųjį telefoną laikote tik išjungtą, be jokių pypsėjimų, vibracijų, nesinaudojate juo naktį. Žinote ką? Tiek vieni, tiek kiti iš jūsų miegos prasčiau ir kitą dieną jausis labiau pavargę“, – tvirtino dr. A.Sigmanas. Jo teigimu, net jei prietaisas yra išjungtas, mūsų smegenys gali pajusti jo siunčiamas bangas.

Vida Press nuotr./Išmaniuosius telefonus reikia padėti į šalį bent valanda iki miego
Vida Press nuotr./Išmaniuosius telefonus reikia padėti į šalį bent valanda iki miego

Taigi vienas svarbiausių patarimų – iki minimumo sumažinti naudojimąsi išmaniuoju telefonu prieš einant miegoti ir tuo metu, kai vaikai jau turėtų miegoti.

Jie sakys: „Tu sugriovei man gyvenimą! Mano draugai daugiau nebekviečia manęs į vakarėlius, nes neatrašau jiems antrą ryto. Mano vaikinas taip pat nustojo bendrauti su manimi. Aš tavęs tiesiog nekenčiu!“.

„Pakelkite rankas tie, kurie dar vis žvilgtelite į telefoną prieš pat užmigdami, patikrinti, ar neatėjo kokia nauja žinutė ar kas ką paskelbė „Facebook“. Na? Gėda! Esate sąmoningi suaugusieji, turintys gebėjimą kontroliuoti savo veiksmus. Ir negalite susilaikyti? Tuomet kodėl manote, kad paaugliai gali atsispirti tokiai pagundai?“ – į klausytojų sąžinę beldėsi dr. Aricas Sigmanas.

Medikai nusprendė atsakomybę permesti tėvams

Pranešėjo nuomone, išmaniojo telefono jūsų miegamajame turi nelikti, nebent esate smegenų chirurgas, kuriam kartais tenka atsiliepti į iškvietimus naktimis. Ryte jus pažadinti gali paprastas mechaninis žadintuvas. Taip pat paaugliai neturėtų naudotis išmaniuoju telefonu valanda iki miego.

„Fotolia“ nuotr./Išmanųjį miegamajame gali pakeisti paprastas senovinis žadintuvas
„Fotolia“ nuotr./Išmanųjį miegamajame gali pakeisti paprastas senovinis žadintuvas

„Turiu jus nuliūdinti – medicinos profesoriai vykdė tyrimą, kokiu būdu medikai galėtų sumažinti paauglių prie ekranų praleidžiamą laiką ir šio tyrimo išvada buvo: tai turėtų padaryti tėvai! Jie tai gali padaryti efektyviausiai“, – sakė pranešėjas.

Pranešėjo pristatytuose moksliniuose tyrimuose rašoma, kad šeimoje televizoriui ir kompiuteriui skiriamas maksimalus laikas turėtų neviršyti dviejų valandų per dieną. Beveik 30 tyrimų įrodė, kad įvesti tokias taisykles šeimoje yra veiksminga – paauglių leidžiamas laikas prie televizoriaus ar kompiuterio ženkliai sutrumpėja.

JAV gydytojų asociacijos leidžiamame žurnale taip pat pristatyta studija apie laiko, praleisto prie ekrano ir kūno riebalų kiekio sąsajas. Paaiškėjo, jog kuo ilgiau vaikas sėdi prilipęs prie kompiuterio, planšetės ar išmanaus telefono, tuo daugiau riebalų jis turi prabėgus 7-eriems metams nuo pirmojo tyrimo.

Naujausi moksliniai tyrimai įrodė, kad vaikai nemiršta netekę telefono.

Atimtas telefonas priverčia pajudėti

„Žinoma, jums niekas nepadėkos už šiuos apribojimus. Jie sakys: „Tu sugriovei man gyvenimą! Mano draugai daugiau nebekviečia manęs į vakarėlius, nes neatrašau jiems antrą ryto. Mano vaikinas taip pat nustojo bendrauti su manimi. Aš tavęs tiesiog nekenčiu!“. Tačiau giliai širdyje jie puikiai supranta, kad jūs burbate dėl telefonų todėl, kad iš tiesų juos mylite ir jais rūpinatės“, – kalbėjo dr. A.Sigmanas.

L. Masio nuotr. /Neuropsichologijos mokslų daktaro Aric Sigman paskaita konferencijoje „Atsakinga tėvystė“
L. Masio nuotr. /Neuropsichologijos mokslų daktaro Aric Sigman paskaita konferencijoje „Atsakinga tėvystė“

JAV atlikti tyrimai įrodė, kad griežtos namų taisyklės pasiteisina, tokia tvarka iš tiesų sumažina laiką, praleistą prie ekranų, o tai sumažina jūsų vaiko polinkį nutukti ateityje. Tai susijęs su tuo, kad susikaupę į veiksmą ekrane vaikai nežiūri į tai, ką valgo ir neretai, iki vėlumos naudodamiesi kompiuteriu, valgo daugiau nesveiko maisto.

„Jei matysite, kad jūsų vaikas nuolat laužo taisykles, – apskritai paimkite telefoną nakčiai. Vaikas rėks, kad mirs, tačiau naujausi moksliniai tyrimai įrodė, kad vaikai nemiršta netekę telefono, – ironizavo psichologijos mokslų daktaras. – Jie tik sako kad mirs, bet iš tiesų, netekę telefono, nemiršta. Jie pakelia užpakalius nuo kėdžių ir atranda įvairiausios veiklos.“

O kaip elgiasi patys tėvai?

Mokslų daktaras savo pranešime taip pat kalbėjo apie glaudų tėvų ir vaikų įpročių ryšį: jei pats mėgstate ilgai padrybsoti prie ekrano, labai tikėtina, kad ir vaikai išsiugdys tokį įprotį.

„Įsivaizduokite, kad virtuvėje dėstau savo dukrai, kaip svarbu yra pagaliau padėti telefoną į šalį ir pajuntu vibraciją – aš nutraukiu mintį ir skaitau, ką man rašo kažkoks kvailys iš Los Andželo. Ką tai sufleruoja mano vaikui? Kad tas kvailys Los Andžele man yra svarbesnis už savo dukrą ar sūnų. Stebėkite, kur ir kokiomis aplinkybėmis naudojatės išmaniaisiais telefonais – geriausia, jei laiškus atrašytumėte tik darbo kambaryje ar kažkokioje kitoje atskirtoje erdvėje ir telefoną ten paliktumėte išjungtą“, – pataria dr. A.Sigmanas.

Paaiškėjo, jog kuo ilgiau vaikas sėdi prilipęs prie kompiuterio, planšetės ar išmanaus telefono, tuo daugiau riebalų jis turi prabėgus 7-eriems metams nuo pirmojo tyrimo.

Jo teigimu, šiandien sukurta gausybė prietaisų, kurie tiesiog trukdo ir pertraukinėja tuo metu vykdomą veiklą. Dar vienas tyrimas taip pat įrodė, kad jei šiandieninis dešimtmetis daug laiko praleidžia prie televizoriaus, jis dar daugiau laiko tam skirs ,būdamas 42-ejų.

„Mūsų medijų naudojimo įpročiai tęsiasi visą gyvenimą. Todėl, deja, turime nuolat vaikams priminti, kad padėtų telefoną. Dar vienas svarbus aspektas: darant namų darbus negali būti žiūrimas youtube.com, nardoma socialiniuose tinkluose.

Dėmesys turi būti sutelktas į namų darbų užduotį – nemokykite savo vaikų dirbti kelių darbų vienu metu. Pagalvokite apie „vakarienes be telefonų“, apie „naktis be Wi-Fi“ – jau yra programėlių, kurios leidžia pasirinktu metu išjungti interneto tiekimą vienam ar kitam telefonui namuose“, – idėjomis dalinosi pranešėjas.

Paaugliai prie kompiuterių
Paaugliai prie kompiuterių

Merginos jaučia didesnį nerimą dėl tobulo kūno kulto

Jis taip pat akcentavo, kad vaikai ir paaugliai, kurie randa mėgstamos fizinės veiklos, mažiau laiko praleidžia prie kompiuterio ar televizoriaus.

„Skatinkite savo vaikus įsitraukti į mėgstamus hobius. Ir nebijokite, kad jiems bus nuobodu. Dievaži, padovanokite savo vaikams nuobodulio dovaną! Jie turi išmokti, kaip susitvarkyti su nuoboduliu. Amerikos pediatrų asociacija tyrimais įrodė, kad nuobodulys stimuliuoja kūrybiškumą“, – sakė dr. A.Sigmanas.

Baigdamas jis pasidalino dar vienu tyrimu, kuris aktualus mergaičių tėvams: internete šiandien galima prisižiūrėti įvairiausių „tobulo kūno“ vaizdelių. Nors dalis jų patobulinti nuotraukų redagavimo programomis, paaugliai tai priima kaip realų siektiną kūną. Tyrimai įrodė, kad moteris, matydama stangrių sėdmenų arba plokščio pilvuko vaizdą išgyvena, ji jaučiasi susikrimtusi.

L. Masio nuotr. /Neuropsichologijos mokslų daktaro Aric Sigman paskaita konferencijoje „Atsakinga tėvystė“
L. Masio nuotr. /Neuropsichologijos mokslų daktaro Aric Sigman paskaita konferencijoje „Atsakinga tėvystė“

„Tokie vaizdai paskatina baimės, nerimo, konkurencijos jausmus. Mokslininkai mano, jog moterų smegenys daug jautriau reaguoja į tokius vaizdus socialiniuose tinkluose. Pagalvokite, kad paauglės kasdien mato tūkstančius tokių vaizdų. Mes lyginamės su kitais ir tai natūralu. Tačiau mergaitės turėtų lygintis su tikromis moterimis, o ne su „internetinėmis“. Tai – dar viena priežastis mažinti interneto naudojimo laiką“, – pabrėžia A.Sigmanas.

Baigdamas savo pranešimą jis užduoda retorinį klausimą: kai gulėsite savo mirties patale, ar tikrai norėtumėte suvokti, kad 20 iš 80-ies savo gyvenimo metų iššvaistėte socialiniams tinklams, „Instagram“ ir „Snapchat“ui?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:36
01:48
02:04

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką