Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 24d. 15:57

Smėlio skulptūrų pasaulio čempionas A.Petkus parodė vaizdo įrašą, kaip jo kūrinį sunaikina buldozeris

A.Petkaus dkulptūros: „Meditacija“ ir „Alisa pro laiko angą“
Asmeninio archyvo nuotr. / A.Petkaus skulptūros: „Meditacija“ ir „Alisa pro laiko angą“

Jau daugiau kaip 11 metų laikinas smėlio ir ledo skulptūras kuriantis lietuvis menininkas Andrius Petkus savo įspūdingais, išskirtinio dizaino darbais stebina pasaulį. Praėjusią savaitę Floridoje vykusiame tarptautiniame smėlio skulptūrų festivalyje jo kurta smėlio instaliacija „Alisa pro laiko angą“ pelnė visus tris svarbiausius apdovanojimus. O vos prieš mėnesį pačiame prestižiškiausiame smėlio skulptūrų čempionate sudalyvavęs A.Petkus su skulptūra „Meditacija“ tapo pasaulio čempionu.

Praėjusią savaitę smėlio skulptūrų festivalyje Siesta Key paplūdimyje Floridoje dalyvavo 24 menininkai iš Olandijos, Kanados, JAV, Singapūro, Didžiosios Britanijos, Čekijos, P.Korėjos. O dalyvių sukurtus darbus per keletą festivalio dienų pamatė daugiau kaip 60 tūkst. žmonių.

Kaip 15min pasakojo Andrius Petkus, šiame festivalyje jis dalyvavo jau trečius metus iš eilės. Ir nors praėjusiais metais dėl ištikusios nesėkmės pretenduoti į prizines vietas nepavyko, trečiasis kartas pasirodė laimingas. Šiemet jo kurta smėlio skulptūra nuskynė visus konkurso laurus.

„Smėlio skulptūrų festivalis Siesta Key paplūdimyje skulptoriams iš viso pasaulio kasmet duoda visišką kūrybinę laisvę. Festivalyje dalyvauju jau trečius metus iš eilės. Praėjusiais metais, ištiko nesėkmė. Dalis kurtos smėlio skulptūros nuslinko, tad į prizą apeliuoti, deja, nepavyko, tačiau šiemet konkurse pavyko pelnyti tris apdovanojimus“, – pasakoja menininkas.

Asm.archyvo nuotr./Andrius Petkus smėlio skulptūrų festivalyje JAV
Asm.archyvo nuotr./Andrius Petkus smėlio skulptūrų festivalyje JAV

Pirmąją vietą konkurse menininkui skyrė speciali žiuri, sudaryta iš šešių profesionalių vietos menininkų. „Skulptorių prizas“ – tai dar vienas įvertinimas, kurį skyrė patys skulptūras kūrę menininkai. Ir galiausiai – lankytojų prizas. Žiūrovai, galėję balsuoti už jiems labiausiai patikusį darbą, lietuvio kurtą kompoziciją taip pat išrinko kaip geriausią.

Sunaudojo 22 tonas smėlio

Pasaulyje puikiai žinomos pasakos „Alisa stebuklų šalyje“ įkvėptą įspūdingą 3 metrų aukščio skulptūrą A.Petkus kūrė beveik keturias dienas, dar viena diena buvo skirta pasiruošimui. Menininko tikinimu, buvo sunaudota daugiau kaip 22 tonos smėlio. Tiesa, įdomi ir pati skulptūros idėja.

„Šio festivalio dvasia yra gan šeimyniška – susirenka daug žmonių su vaikais, aplinkui groja gyva muzika, tad pagal tai ir gimė idėja naudoti pasakos motyvus. Visada norėjau iš smėlio sukurti ką nors susijusio su knygomis, pats labai mėgstu skaityti, tad norisi ir kitus paskatinti. Taip išsirutuliojo mintis atvaizduoti sceną iš pasakos „Alisa stebuklų šalyje“ ir tam tikra prasme įvilkti ją į šiandieninį kontekstą“, – pasakoja menininkas.

Pasakoje Alisa lindo į triušio olą, kitame epizode ji išgėrusi stebuklingo skysčio pralenda pro mažas dureles. Būtent šie epizodai ir yra atvaizduojami skulptūroje ir ant jos užrašyti.

Asm.archyvo nuotr./Andrius Petkus smėlio skulptūrų festivalyje JAV
Asm.archyvo nuotr./Andrius Petkus smėlio skulptūrų festivalyje JAV

„Skulptūros kompozicijoje Alisa bando pralįsti pro atverstos knygos puslapyje esančią angą ir pralindusi pro krūvą senovinių knygų, ji išlenda jau į šiandieninį pasaulį – per šiuolaikinę elektroninę skaityklę“, – apie įgyvendintą idėją pasakoja skulptorius.

A.Petkaus tikinimu, skulptūra simbolizuoja tam tikrą perėjimą nuo popierinio formato knygų prie šiuolaikinės – elektroninės jų versijos: „Tai buvo toks pažaidimas tarp seno ir naujo. Svarbus skulptūroje ir bėgančio laiko motyvas, atsispindi jis ir pavadinime – „Alisa pro laiko angą“.

A.Petkaus asmen. archyvo nuotr./Andriaus Petkaus skulptūra „Alisa pro laiko angą“
A.Petkaus asmen. archyvo nuotr./Andriaus Petkaus skulptūra „Alisa pro laiko angą“

Sudėtingas kūrimo procesas

Paklaustas, kaip vyksta pasiruošimas konkursui, A.Petkus atvirauja, kad tai užtrunka, dėl to ir būna skiriama papildoma diena.

„Atvykus konkrečiai į šį konkursą pasiruošimui yra duodama viena diena. Per ją reikia paruošti specialias formas bei nuolat laistant vandeniu kastuvu perkrauti apie 22 tonas vietinio paplūdimio smėlio. Kūrybinis procesas prasideda kitą dieną, nuskambėjus teisėjo švilpukui.

Amerikoje, Kanadoje tokie konkursai būna gan griežti, yra nustatytas tam tikras laikas, per kurį skulptūras gali kurti. Per dieną prie skulptūros galima praleisti 8–9 val. ir ne ilgiau, čia įskaitant ir pertraukas.

Asm.archyvo nuotr./Andrius Petkus smėlio skulptūrų festivalyje JAV
Asm.archyvo nuotr./Andrius Petkus smėlio skulptūrų festivalyje JAV

Smėlio skulptūros kuriamos piramidės principu. Dedama tokia didelė dėžė, į ją kasi smėlį vis suliedamas vandeniu, kad susitrombuotų ir būtų tvirtas. Kuomet dėžė užpildoma, ant jos dedama mažesnė ir vėl – kasi, pili vandeniu, maišai smėlį.

Taip daroma, kol suformuojama reikiamo dydžio trombuoto smėlio „piramidė“. Tuomet užlipęs ant tos „piramidės“ viršaus, kadangi smėlis jau būna kietas, išmontuoji viršutinę dėžę ir lieka tokia kvadratinė sutrombuoto smėlio forma, tada jau naudodamas įvairius kastuvėlius, įrankius pradedi drožinėti ir formuoti norimą skulptūrą, baigęs išmontuoji kitą dėžę ir taip palaipsniui eini į apačią“, – apie kūrybinį procesą pasakoja menininkas.

A.Petkaus tikinimu, iš smėlio kuriant tokio dydžio skulptūras kyla nemažai iššūkių ir pats procesas tikrai nėra lengvas.

„Kuriant skulptūrą išdidintu masteliu sudėtingiausia būna tinkamai atvaizduoti anatomiją, visas formas, detales. Kuriant tarsi nuolat žaidi.

Labai sunku įvertinti ir pačio smėlio tvirtumą. Kalbant konkrečiai apie šį Siesta Key paplūdimį – pats pajutau, kaip skiriasi smėlis dabar ir prieš metus. Praėjusiais metais smėlis buvo labai švarus, be jokių priemaišų, todėl gan netvirtas. Per metus paplūdimį buvo užlieję potvyniai, jūra į smėlį prinešė įvairių priemaišų, todėl šiemet jis tapo kur kas tvirtesnis“, – pasakoja A.Petkus.

Nugriautos jau kitą dieną

Menininko teigimu, tokiuose konkursuose dalyvaujančios skulptūros ilgai nestovi, tad ir pasidžiaugti savo kūryba ilgai negali.

„Paskelbus laimėtojus skulptūros dar pastovėjo vieną dieną ir jau kitą dieną visos buldozeriu buvo nugriautos. Pats turiu sulėtintą vaizdo įrašą, kaip mano skulptūra yra sulyginama su žeme. Atrodo fantastiškai!“ – šypsosi Andrius.

Paklaustas, ar negaila matyti, kaip sugriaunamas tiek laiko ir pastangų pareikalavęs darbas, A.Petkus tikina dabar jau to nesureišminantis: „Nėra labai ko gailėti, man smėlio skulptūra yra kaip tam tikras performansas, tai momentinis menas. O išliekamoji vertė yra nuotrauka ir jausmas, kokį tas darbas tau paliko. Juk ir spektaklyje taip pat – atėjai, pamatei ir išėjai.“

Tapęs pasaulio čempionu

A.Petkus įvairiuose pasaulyje vykstančiuose konkursuose dalyvauja kasmet. Ir titulų jau yra pelnęs ne vieną. Tačiau pats svarbiausias jam – pelnytas vos prieš mėnesį.

Spalį Andrius Petkus į Lietuvą parsivežė pasaulio čempiono titulą. Tai yra pats aukščiausias jo pelnytas įvertinimas. Smėlio skulptūrų pasaulio čempionu jis tapo Virdžinijos valstijoje vykusiame (40-ajame) Neptūno festivalyje, kuris tarp smėlio skulptorių laikomas pačiu prestižiškiausiu pasaulyje.

„Konkurse dalyvavome kartu su kolega iš Rusijos – savo sukurtą smėlio skulptūrą pavadinome „Meditacija“ – joje buvo pavaizduoti žmonių veidai su įvairiomis emocijomis, o virš jų – iškilusi ramybę vaizduojanti moters skulptūra.

Kurdami skulptūrą sunaudojome dar daugiau – 25 tonas smėlio. Laimėjome pirmąją vietą ir pelnėme skulptorių prizą – taigi skulptūrą kaip geriausią išrinko ne tik konkurso komisija, bet ir jame dalyvavę skulptoriai“, – pasakoja menininkas.

Kuria ne tik iš smėlio

Dailės akademiją baigęs menininkas kuria ne tik iš smėlio – jo rankose atgimsta ir skulptūros iš ledo.

Be laikinų medžiagų, jau daugelį metų jis kuria įvairias skulptūras iš metalo, akmens, medžio, dalyvauja įvairiose Lietuvos, tarptautinėse, „Art Vilnius“ parodose. Viena jo kurta skulptūra stovi ir prekybos centre „Go9“.

A.Petkaus asmeninio archyvo nuotr./Andriaus Petkaus kurta skulptūra
A.Petkaus asmeninio archyvo nuotr./Andriaus Petkaus kurta skulptūra

„Man patinka kurti šiuolaikinį, konceptualų meną. Dirbti mėgstu su pačiomis įvairiausiomis medžiagomis – būna, kad sėdžiu dirbtuvėse, pradedu dirbti su tam tikra medžiaga, prisiliečiu prie jos, galvoju, ką galėčiau iš jos sukurti, ir atsiduriu tarytum ekstazėj.

Kyla aibė pačių įvairiausių minčių, sukūrus vieną skulptūrą, galvoje jau sukasi mintys, ką dar galėčiau iš šių medžiagų padaryti“, – 15min pasakojo menininkas Andrius Petkus.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Prekybos žmonėmis grimasos: miršti darbo vietoje Lietuvoje, bet mirtis registruota Ukrainoje

Aktualu

Tomas Venclova: esu solidarus su mokytojais

Gazas

„Peugeot 508“ testas: 700 km su puse bako ir 5 kelyje sutiktos lapės

Sportas

Startas: blokuojamas feisbukas, favoritas D.Rapšys, tamsusis arkliukas R.Meilutytė

Maistas

„Dainava“: į restoraną kaip į teatrą

„Ginčas“: „Žalgirio“ pravertos žaizdos – kaip gydyti „Rytą“?

Aktualu

Emmanuelis Macronas ramina protestus – žada kelti minimalų atlyginimą

Kultūra

Artūras Tereškinas: Apie erotines fantazijas ir vyrą su dviem pudeliais

Vardai

Paskelbti M.A.M.A 2018 nominantai: tarp lyderių – vienu hitu pasaulį užkariavęs Dynoro

Interviu Aktualu

M.Aliochina iš „Pussy Riot“ apie protesto svarbą: „Tylėdamas savo laisvę atiduodi kitam“

24sek

48 kankinančios Domanto Sabonio valandos: „Nebenorėčiau to daugiau patirti“

Vardai

Editos Daniūtės šventės Toskanoje – apie itališką Kūčių stalą su silke ir lietuviškų eglių grožį

Aktualu

Kaune sudegintas „Mercedes“ kainavo apie 100 tūkst. eurų: tai šįmet pagamintas AMG GLE 63

15min recenzija Kultūra

Talino kino festivalis: E.Jankausko debiutas „Čia buvo Saša“ – filmas, kurio verta laukti 2019 m.

Gyvenimas

Įkvepiantys lietuviškos senatvės pavyzdžiai: drąsa pasakyti „ne“ vienatvei, ligoms ir apleistumui

Pasaulis kišenėje

Patarimai, ką daryti, kad kelionė į Izraelį nebūtų drungna

Vardai

Muilo operų karalienei Gabrielai Spanic – 45-eri: geriausia dovana – pasibaigęs karas su sese dvyne

24sek

Utenos „Juventus“ palieka lyderis Alexas Hamiltonas

Aktualu

Socialdarbiečiai siūlo Andrių Palionį į aplinkos ministrus

24sek

Janas Vesely papasakojo apie transformaciją, už kurios padarinius atsiprašė Šaro

Naujienos

Verslas

Kauną aplankęs princesės Dianos mėgstamiausio gėrimo išradėjas: „Mano močiutė iš Tauragės“

Gazas

„Formulė-1“: paskutinėje sezono kvalifikacijoje sau lygių nepaliko L.Hamiltonas

Verslas

Konkursas „Už darnią plėtrą“: namai, kuriuose žydės vyšnių sodas

Kultūra

Panevėžio lėlių vežimo teatre vaidina ukrainiečiai

Aktualu

Ne visos savivaldybės gali dovanoti naujagimiams kraitelius

Aktualu

LSDP kandidatas į prezidentus – V.Andriukaitis, D.Šakalienė siūloma į Europos Parlamentą

Aktualu

Prancūzijoje demonstracijose dalyvauja 81 tūkst. „geltonųjų liemenių“

24sek

L.Kisieliaus vedamas „Neptūnas“ triuškinančiai nokautavo „Lietkabelį“

Sportas

„Liverpool“ ir „Man City“ pratęsė taškų medžioklę, „Man United“ tenkinosi lygiosiomis

Deuce

Prancūzai nepasiduoda – laimėjo dvejetų varžybas ir sušvelnino finalo rezultatą

Aktualu

Beveik 2 tūkst. karių žygiavo šimtmetį mininčios kariuomenės parade Vilniuje

Aktualu

D.Tuskas paragino ES patvirtinti „Brexit“ susitarimą

Vardai

Rolandas Kazlas prabilo apie meilę: „Patys sveikiausi yra tie, kuriems skauda širdį“

24sek

„Žalgirio“ dublerius treniruos moterų rinktinės strategas

Aktualu

Slidžiose gatvėse – daugybė traumų

Aktualu

Lietuvą sukaustė plikledis: per pusdienį užfiksuota beveik 200 eismo įvykių

24sek

Atgarsiai Rusijoje: „Žalgirį“ tempė teisėjai ir troškimas įveikti rusus, „Chimki“ – liepsnojantis A.Švedas

Aktualu

Vilkaviškio rajone medžioklės metu sužalotas vyras

24sek

Nesulaukęs pasipriešinimo „Rytas“ sudorojo „Nevėžį“

24sek

Pamatykite: puikus Šaro paruoštas lemiamas derinys – iš NBA guru knygos

Vardai

Ypatingos

07:15
07:03

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką