Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 6d. 13:58

Trijų karalių diena: kodėl ant durų kreida rašome KMB?

Šventiškų darbų akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Eglutės šaka.

Sausio 6-ąją, Trijų karalių dieną, baigiasi visas šventinis laikotarpis, o lietuviai Tris karalius dar vadina riebiosiomis kūčiomis.

Tai Betliejaus žvaigždės šventė, bet, kaip paprastai Lietuvoje, visos mūsų tradicijos persipynusios. Kaip yra iš tikrųjų, „Žinių radijui“ padėjo išsiaiškinti etnologė Gražina Kadžytė.

Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr./Gražina Kadžytė
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr./Gražina Kadžytė

„Karaliai karūnuoti, vainikuoti, o šventės yra geros tada, kai mes jas gražiai pradedame ir kilmingai pabaigiame“, – sakė etnologė.

G. Kadžytė taip pat akcentavo, jog riebiąsias kūčias išgalvojo XXI amžiaus apsirijėliai, mat senovėje tai turėjo visiškai kitokią šventės prasmę.

„Senovėje vaikščiodavo genties pasiųsti atstovai. Jie apvaikčiodavo savo bendruomenės namus ir juos palaimindavo. Ir dabar yra išlikęs užrašas, kurį mes brėžiame ant durų staktos. Mūsų vyresnieji ar seneliai, parsinešę šventintą kreidą iš bažnyčios, įbrėžia tris kryželius ir tris raides +K+M+B – Kasparas, Merkelis ir Baltazaras (kiekvienam karaliui skirtas kryželis prieš jo vardą reiškia išminčiaus šventumą – Red.).

O anksčiau tai padarydavo tie iškilmingieji trys karaliai, kurie apvaikščiodavo namus. Dar paberdavo grūdų, kad tuose namuose nieko netrūktų. Tos trys raidės visų pirmiausia reiškia lotynišką palaiminimą“, – pasakojo G. Kadžytė.

O to, anot etnologės, reikia tam, kad pro duris neįeitų blogis.

„Žmonės duris ženklina tam, kad pro jas neįeitų blogis, piktoji dvasia. Tai tarytum namų užraktas. Bažnyčioje girdėjau nuostabią mintį, kad jeigu žmonės duris pažymi šiuo ženklu, tai turėtų būti ir dvasios ženklas. Ženklas, kad šių namų durys yra atviros tiems, kam reikia paguodos, pagalbos. Žmonės, kurie pasiruošę padėti visiems. Tai gerumo, dosnumo, dalinimosi ženklas“, – pasakojo G.Kadžytė.

Visą laidos „Ryto espresso“ įrašą klausykite ČIA.

Žinių radijas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

04:21:41
03:54
07:18

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką