Dabar populiaru
Publikuota: 2017 balandžio 1d. 16:00

Paisysite renginio aprangos kodo – gerbsite tuos, kas jus kviečia. Ką būtina žinoti vyrams?

Vyrų aprangos kodai
Vida Press nuotr. / Vyrų aprangos kodai

Pakvietimą į renginį, ko gero, yra tekę gauti kiekvienam. Tačiau ar kiekvieną kartą, kai jį gaunate, atkreipiate dėmesį, koks aprangos kodas jame nurodytas? O jei atkreipiate, ar žinote, kaip reikėtų pagal jį rengtis, kad pagerbtumėte ir neįžeistumėte renginio organizatorių?

Deja, tačiau žiūrint Lietuvoje vykstančių renginių nuotraukas, galima akivaizdžiai matyti, kad tik labai nedidelė dalis vyrų kreipia dėmesį į aprangą. Žymiai dažniau rodosi, kad jie tiesiog apsirengė tai, kas... pasitaikė po ranka. Geriausiu atveju tai būna kostiumas, o blogiausiu atveju apie juos parašo Pudelis savo Facebook paskyroje.

Tiesa, kartais ir organizatoriai persistengia su aprangos kodų aprašymais ir pateikia juos kaip kokias mįsles būsimiems renginio dalyviams. Tokių mįslių rezultatas labai dažnai būna panašus į chaosą, nes svečiai tokią aprangą dažnai traktuoja kaip pasakymą, jog galima apsirengti bet ką.

Taigi, kaip nepakliūti į aprangos kodų spąstus ir apsirengti taip, kaip prašo organizatoriai?

Juodas Kaklaraištis (Black Tie)

Oficialus Juodo Kaklaraiščio aprangos kodas yra priimtas tik aukščiausio lygio renginiuose. Neturint smokingo ir kitų jo sudedamųjų dalių renginyje su šiuo aprangos kodu, pagal etiketą, nereikėtų dalyvauti. Deja, tačiau šios taisyklės Lietuvoje paisoma labai retai, todėl smokingą vilki tik vienas kitas vyras, o visi kiti, geriausiu atveju, dėvi įprastus kostiumus ar tiesiog kasdienius drabužius.

Juodas Kaklaraištis įpareigoja vilkėti juodos arba tamsiai mėlynos spalvos smokingą, baltus marškinius, juodą peteliškę ir juodus, lakuotus suvarstomus arba įsispiriamus batus. Svarbu nepamiršti, kad kelnės ir švarkas turi būti iš to paties komplekto – tai negali būti atskirai pirkti drabužiai.

Švarkas: juodas arba tamsiai mėlynas, vienaeilis arba dvieilis, smailėjančiais arba šaliko formos atvartais pagamintais iš šilko arba atlaso, užsegamas viena saga, viso sagos aptrauktos ta pačia medžiaga kaip ir atvartai, kišenės, idealiu atveju, be antkšenių.

Kelnės: iš to paties komplekto kaip ir švarkas, su juoda šilkine arba atlasine juostele, einančia išilgai jų, be kilpų diržui.

Marškiniai: balti, iš medvilnės, klasikine apykakle, su sąsagomis ir klostėmis arba marsela tipo medžiaga priekinėje dalyje. Idealiu atveju – su smeigėmis vietoj sagų.

Batai: juodi, lakuotos odos, įsispiriami arba suvarstomi.

Aksesuarai: juoda šilkinė arba atlasinė peteliškė, sąsagos, balta nosinaitė, baltas ar raudonas gvazdikas atlape.

Vida Press nuotr./Aprangos kodas „black tie“
Vida Press nuotr./Aprangos kodas „black tie“

Juodas Kaklaraišis neprivalomas (Black Tie optional, Black Tie creative)

Kiek mažiau oficialus aprangos kodas, kuris leidžia šiek tiek nukrypti nuo griežtų Juodo Kaklaraiščio aprangos kodo taisyklių ir truputį paeksperimentuoti. Tačiau šie visi eksperimentai turi būti Juodo Kaklaraiščio rėmuose ir smarkiai nuo jo nenutolti. Trumpai tariant, spalvinė gama ir bendras įspūdis turėtų išlikti labai panašus, tačiau nėra būtina vilkėti smokingo švarko ir kelnių – juos gali pakeisti juodas klasikinis kostiumas.

Rengiantis pagal šį aprangos kodą juodos kelnės ir juodi lakuoti batai gali tarnauti kaip atskaitos taškas, prie kurio derinamos likusios aprangos dalys – marškiniai, švarkas ir peteliškė arba kaklaraištis. Pavyzdžiui, galima baltus marškinius pakeisti juodais, sukuriant vien tik iš juodos spalvos drabužių ir aksesuarų sudarytą kombinaciją. Kitas variantas – vilkimi margi marškiniai ar švarkas. Peteliškę šiuo atveju taip pat galima pakeisti juodu kaklaraiščiu.

Vida Press nuotr./Aprangos kodas „black tie optional“
Vida Press nuotr./Aprangos kodas „black tie optional“

Kokteilinis

Apsirengti pagal šį aprangos kodą, ko gero, lengviausia, nes pagrindinės jo sudedamosios dalys – tamsus kostiumas, marškiniai, kaklaraištis ir klasikiniai batai.

Jei renginys vyksta dieną, tuomet kostiumą galima rinktis šviesesnių spalvų, jeigu vakare – tamsesnių. Pilka ir mėlyna spalva tiks visuomet, tačiau, norint išsiskirti galima pasirinkti ir tamsiai žalios ar tamsiai raudonos spalvos kostiumą. Subtilūs, per daug neiššaukiantys raštai taip pat galimi – jie irgi taps akcentu ir padės atrodyti stilingai.

Niekas taip nesugadina puikiai atrodančio kostiumo, kaip purvini ar nuspardyti batai.

Balti ar šviesiai mėlyni marškiniai visuomet teisingas sprendimas. Raštus rinktis galima, tačiau jie neturėtų kirstis su kostiumu. Prie šio ansamblio reikėtų priderinti tamsesnį, vienspalvį ar subtilaus rašto kaklaraištį.

Batai gali būti suvarstomi, užsegami ar įsispiriami. Juoda ar ruda spalva – kiekvieno asmeninis pasirinkimas. Svarbiausia, kad jie būtų nuvalyti ir nublizginti. Niekas taip nesugadina puikiai atrodančio kostiumo, kaip purvini ar nuspardyti batai.

Vida Press nuotr./Kokteilinis aprangos kodas
Vida Press nuotr./Kokteilinis aprangos kodas

Puošnus kasdienis (Smart casual)

Šis aprangos kodas yra tarpinis variantas tarp džinsų ir marškinėlių trumpomis rankovėmis ir kostiumo. Jis atrodo pakankamai oficialiai, kad būtų vilkimas vakarinio renginio metu, tačiau tuo pačiu pakankamai stilingas vakarėliui su draugais bare.

Pagrindinė šio aprangos kodo sudedamoji dalis yra švarkas. Dažnai dėvimas tamsiai mėlynos spalvos švarkas tikrai tiks, tačiau, norint neatrodyti nuobodžiai rekomenduojama pasirinkti ką nors įdomesnio. Pavyzdžiui, pilkos spalvos, margintą langeliais ar žalią velvetinį (su sąlygą, kad jis yra tinkamo dydžio ir dera prie pasirinkto aprangos derinio).

Kaklaraištis šiam aprangos kodui nėra privalomas, tačiau marškinius vilkėti būtina. Kelnių pasirinkimas čia jau kiek platesnis: galima mūvėti kostiuminio modelio arba medvilnines čino kelnes bei tamsiai mėlynus, vienspalvius džinsus be patrynimų ar suplėšymų. Visi kokteilinio aprangos kodo batai tinka ir šiuo atveju, tačiau dar galima avėti ir elegantiškai atrodančius aulinius batus.

Vida Press nuotr./Aprangos kodas „smart casual“
Vida Press nuotr./Aprangos kodas „smart casual“

Kasdienis, lasivalaikio (Casual)

Tai vienintelis aprangos kodas, kuris leidžia aprangos derinyje naudoti įvairiausius drabužius. Odinės striukės, džinsai, marškinėliai trumpomis rankovėmis, sportiniai bateliai – viskas čia tinka ir leidžiama. Tačiau, nors pasirinkimo laisvė ir didelė, pasirūpinkite, kad drabužiai būtų tinkamo dydžio ir švarūs.

Reikėtų suprasti, kad laisvalaikio aprangos kodas nereiškia, kad galima apsirengti bet kaip. Kaip ir kiekvieno aukščiau aprašyto aprangos kodo, taip ir šio, pagrindinis tikslas yra atrodyti gerai, o tai reiškia paprastą dalyką – pasirinkti drabužiai, batai bei aksesuarai turėtų tarpusavyje derėti ir sukurti vientisą, stilingą ansamblį. Skirtumas tik tas, jog čia pasirinkimo laisvė yra gerokai didesnė.

Vida Press nuotr./Aprangos kodas „casual“
Vida Press nuotr./Aprangos kodas „casual“

Aprangos kodas nenurodytas arba neaiškus

Deja, tačiau pakvietimuose ne visuomet būna nurodyti aukščiau išvardinti aprangos kodai. Organizatoriais neretai sugalvoja jų tokių, kad jie tampa sunkiai išsprendžiamomis mįslėmis. Ką tokiu atveju daryti?

Vienas paprasčiausių būdų, norint nuspręsti ką rengtis – paklausti renginio organizatorių, kokios aprangos jie tikisi iš svečių. Tuomet bus labai aišku, kas galima, o kas – ne. Tačiau būna ir taip, kad kartais net patys organizatoriai nežino, kaip reikėtų rengtis svečiams. Na, tokiu atveju reikia pasitelkti loginį ir analitinį mąstymą ir pabūti Šerloku Holmsu.

Jeigu nesate tikri, tuomet geriau pasirinkti vienu laipteliu aukštesnę aprangą. Pavyzdžiui, jei dvejojate tarp kostiumo ir švarko su kelnėmis, geriau rinkitės kostiumą. Vienintelė išimtis – Juodas Kaklaraištis. Smokingą rengtis reikėtų tik tuomet, kai to reikalauja aprangos kodas.

Taigi, linkiu sėkmės, gvildenant aprangos kodų subtilybes ir keliant Lietuvos vyrų stiliaus renginiuose kartelę.

Algirdas Gricius yra internetinio žurnalo „Vyro stilius“ autorius ir vyrų stiliaus konsultantas. Neseniai knygynuose pasirodė pirmoji jo knyga „Idealiai tinkantis kostiumas“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką