Dabar populiaru
Publikuota: 2016 birželio 15d. 20:30

7 ženklai, kad jumis manipuliuojama

Konfliktas
Vida Press nuotr. / Konfliktas

Visuose santykiuose būna pakilimų ir nuopuolių. Tačiau jei nuolat jaučiatės, tarsi patekusi į duobę, iš kurios tempiate ne tik save, bet ir mylimąjį, tikėtina, kad pakliuvote į manipuliatoriaus spąstus. Kaip atpažinti pinkles, kol dar nevėlu?

Pripažinkite: bent sykį visos esame pasinaudojusios moterišku žavesiu ir apsukrumu, kad gautume tai, ko trokštame. Kartais savo norus reiškiame miglotomis frazėmis tikėdamosi, kad partneris išgirs mūsų mintis ir atlieps į jas: „Godai pasisekė, jai vyras padovanojo atostogas prie jūros…“ O kartais pritrūkusios kantrybės mokome tyla ar pakeltu balsu, kol antroji pusė mums nusileidžia. Vis dėlto, tokiu manipuliaciniu elgesiu nepiktnaudžiaujame ir žinome, kada atsiprašyti, jei šie žaidimai pernelyg įsisiūbuoja.

Manipuliatoriai – tai vilkai su ėriuko kailiu. Jie – mieli, prašo juos glostyti ir jais rūpintis, tačiau mintyse kuria klastingus planus, kaip jumis pasinaudoti.

Sveiki santykiai yra grįsti nuoširdžiu, atviru bendravimu, abipusiu pasitikėjimu, pagarba, dėmesiu, dėkingumu, rūpinimusi, saugumu. Kiekvienas partneris turi jaustis mylimas ir priimamas toks, koks yra, nesistengiant jo pakeisti ir neišnaudojant saviems tikslams pasiekti. Tai – idealus variantas. Deja, ne visoms poroms jis pavyksta. Kai kuriose laužomos šios taisyklės, prioritetu iškeliant save prieš partnerį ar net visą pasaulį.

Manipuliatoriai – tai vilkai su ėriuko kailiu. Jie – mieli, prašo juos glostyti ir jais rūpintis, tačiau mintyse kuria klastingus planus, kaip jumis pasinaudoti. Žingsnis po žingsnio, ir jūs nepastebimai tampate „bejėgio padarėlio“ globėja. Keli įspėjamieji ženklai, rodantys, kad jūsų „ėriukas“ – ne tas, kuo dedasi.

Vida Press nuotr./Konfliktas
Vida Press nuotr.

1. Kaltina kitus, tik ne save

Vienas pagrindinių ženklų, kad jumis manipuliuojama, – nuolatinis kaltės jausmas. Jaučiatės kalta, kad ne laiku užkalbinote; kalta, kad dovanų nupirkote ne tokį daiktą, apie kokį svajojo; kalta, kad jis jaučiasi nelaimingas; kalta, kad jam nesiseka; kalta, kad jis pamiršo jūsų gimtadienį; kalta… Manipuliatorius mėgsta suversti kam nors kaltę, nes nenori prisiimti jokios atsakomybės. Niekada nepripažįsta savo klaidų ir neieško būdų joms ištaisyti. Juk tai nuo jo nepriklauso? Jis toks geras, o visi – lyg susimokę… Jaučiatės, tarsi darytumėte kažką ne taip, kažką labai įžeidžiamo ir skaudinamo, nes partnerio veide nuolat atsispindi nepasitenkinimo ir kaltinimo išraiškos: „Jei ne tu, būčiau daug pasiekęs gyvenime.“ Girdėdami nuolatinius priekaištus, artimieji iš tiesų pasijunta nieko verti ir stengiasi gelbėti padėtį pamindami savo poreikius ir vykdydami Jo Didenybės įsakymus.

2. Negarbingai kovoja

Manipuliatorius visada laimi konfliktus. Tiksliau, kita pusė nusileidžia ir savanoriškai iš jų pasitraukia, nes bijo sukelti dar stipresnę audrą. Į bet kokias grėsmes, kritiką manipuliatorius reaguoja aršiai ir negarbingai – kaltinimais, riksmais, patyčiomis, panieka ar net grasinimais palikti: „Jei tau nepatinka, susikrauk daiktus ir dink.“, „Ne aš, o tu žlugdai mūsų santykius.“ Jis puikiai žino, kad šie žodžiai įskaudins partnerį ir sukels baimę, todėl jais šaudydamas išsikovoja tai, ko siekia, – paklusnumą. Tereikia šiek tiek dramos, ir tikslas pasiektas. Kompromisai jam neegzistuoja.

Vida Press nuotr./Nelaiminga moteris
Vida Press nuotr.

3. Iš musės padaro dramblį

Problemos? Kokios problemos? Prieš jo nesėkmes jūsiškės atrodo niekingai. Kad ir kaip mėgintumėte jam pasiskųsti ar išsikalbėti, manipuliatorius stengsis nukreipti dėmesį į save ir sumenkinti jūsų jausmus: „Tave bosas aprėkė tik šiandien, o aš tai turiu išgyventi kasdien.“, „Ir dėl tokio nieko tu skundiesi? Va man tai tikrai nepasisekė.“ Kad ir kas jums nutiktų, auka tampa jis. Liekate kalta, kad kvaršinate jam galvą „tokiomis smulkmenomis“, kai galėjote paguosti „tikrąjį“ nelaimėlį.

4. Vengia tiesioginio kontakto

Manipuliatorius nesugeba reikšti savo poreikių ir nuoširdžiai bendrauti, bet puikiai sugeba tampyti kitus už „vadelių“, kad atliktų darbą už jį.

Užuot tiesiai pasakęs, ko trokšta arba ką jaučia, manipuliatorius mieliau suka didelį ratą, į jį įtraukdamas pašalinių žmonių: skundžiasi jūsų draugei, kaimynei ar mamai, kad šios jums pakvaršintų galvą ar netyčia išduotų „vargšelio“ problemas. O kartais šneka nieko nesakančiomis frazėmis – iš jų privalote išskaityti jo mintis ir norus. Manipuliatorius nesugeba reikšti savo poreikių ir nuoširdžiai bendrauti, bet puikiai sugeba tampyti kitus už „vadelių“, kad atliktų darbą už jį. Mėgsta pamokyti tyla arba, atvirkščiai, nevaldomais pykčio priepuoliais. Tačiau niekada nesistengia spręsti problemų ir atvirai kalbėtis.

5. Dažniau kritikuoja, nei giria

Manipuliatorius niekada jūsų nuoširdžiai nepagirs. Jo komplimentai tikslingi, padedantys priartėti prie suregzto plano, taigi – dirbtiniai. Pavyzdžiui, siekiama suminkštinti jums širdį ir paprašyti už jį ką nors padaryti. Tačiau net ir tokius komplimentus dažniau keičia kritika. Jis mėgaujasi besdamas pirštu į jūsų trūkumus, silpnybes ar skaudžias vietas. Taip manipuliatorius stengiasi išsikovoti daugiau galios: nuginklavus kitą, lengviau laimėti mūšį. Dėl to aukomis dažniau tampa patiklūs, nuoširdūs, geraširdžiai asmenys, linkę aukotis dėl kitų. Manipuliatorius verčia patikėti, kad, pagelbėdami jam, jie darosi geresni. Atminkite, kad asmuo, kuris jus suplėšo į gabalus ir teigia siekiantis padėti jums atsistoti ant kojų, teturi vieną tikslą ir šis, deja, nesusijęs su jumis.

Vida Press nuotr./Konfliktas
Vida Press nuotr.

6. Siurbia energiją

Toks asmuo – sakytum, didžiulis juodas įelektrintas debesis. Vos jam pasirodžius, atmosfera prisipildo įtampos. Jis nuolat nelaimingas, nuskriaustas ir tai visiems akivaizdžiai demonstruoja. Manipuliatorius siekia atsidurti dėmesio centre ir rinkdamas užuojautas tarsi įgyja kitų palankumą, visi užsidega noru jam padėti. Bendraudamas su tokiu žmogumi jauti, kaip senka tavo energija, o nuotaika darosi vis niūresnė.

7. Žlugdo jūsų asmenybę

Jo poreikiai ir norai – aukščiau jūsų, lyg būtų karalius, kuriam tarnautumėte. Manipuliatorius išnaudoja kitus, kad patenkintų savo užgaidas, partnerio siekiais visai nesidomi ir neatsižvelgia į juos. Maža to, juos slopina. Neretai reikalauja nebebendrauti su kai kuriais draugais (nes jiems pavydi ir dėl to blogai jaučiasi), tačiau tikrieji jo tikslai – atsikratyti bičiulių kaip grėsmės atvesti partnerį į protą, palikti kuo mažiau vietos jo savarankiškumui ir individualumui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką