Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti
2012 11 12

20 būdų, kaip panaudoti druską

Tūkstančius metų druska buvo prabangos prekė – kažkada kilogramas jos kainavo daugiau už kilogramą aukso! Maža to, nuo neatmenamų laikų druska pirmiausia buvo naudojama ne maistui sūdyti, o įvairiuose ritualuose ir apeigose. Šiandien šis maisto produktas taip paplitęs mūsų buityje, kad gyvenimas be jo tiesiog neįsivaizduojamas.
Druska
Druska / Shutterstock nuotr.

Visgi kartais pamirštama apie alternatyvius druskos naudojimo būdus. Druska, kaip ir citrina, actas ar geriamoji soda, yra viena pagrindinių ekologiškų valymo priemonių, ir ne tik. Tad kur buityje ji gali būti naudinga ?

1. Puodams ir keptuvėms valyti. Jei gaminant prisvilo maistas, nesijaudinkite. Tereikia prisvilusio indo dugną gausiai padengti druska ir palikti kelioms valandoms. Tai turėtų padėti lengviau nugremžti maisto likučius.

2. Kavinukui valyti. Įpilkite į kavinuką vandens, įberkite tris šaukštus druskos ir palikite ant ugnies, kol užvirs. Tokiu pačiu būdu galite valyti elektrinius virdulius.

3. Ketaus keptuvėms ir puodams valyti. Jei norite ypač gerai išvalyti ketaus keptuvę ar puodą, ant nedidelės ugnies įkaitinkite norimą valyti indą. Šiam įkaitus, įpilkite tiek aliejaus, kad padengtų visą dugną. Kai įkais ir aliejus, nuimkite indą nuo ugnies ir įberkite 3–4 šaukštus rupios druskos. Aliejui kiek atvėsus, energingais judesiais indo dugną valykite  kempinėle ir nuplaukite šiltu vandeniu. Galiausiai suvilgykite skiautelę audinio aliejuje ir ištrinkite juo ketaus indo dugną, kad apsaugotumėte nuo rūdžių.

4. Kilimams valyti. Ant kilimo atsirado dėmių? Lygiomis dalimis sumaišykite druskos, acto ir borakso tirpalo, užpilkite mišinio ant dėmės ir palikite išdžiūti.

5. Vyno dėmėms valyti. Jei ant kilimo netyčia išpylėte raudonojo vyno taurę – ne bėda. Kuo greičiau ir atsargiau nusausinkite dėmę ir užpilkite ant jos druskos. Druska turėtų sugerti vyno likučius. Kai dėmės likučiai išdžius, galėsite imtis valymo.

6. Židinio švarai palaikyti. Nemažai ekologiškų valymo priemonių šalininkų teigia, kad kelios saujos druskos, subertos į liepsnojantį židinį, padeda tiek patį židinį, tiek jo kaminą apsaugoti nuo suodžių.

7. Keptuvių emaliui blizginti. Kad jūsų keptuvių ir kitų emaliuotų indų paviršius vėl blizgėtų, reikia lygiomis dalimis sumaišyti druskos ir acto ir gautu skysčiu švelniai valyti blizgesio netekusius indus.

8. Blogam kvapui naikinti. Jei gaminant ar dirbant kitus darbus į jūsų rankas įsismelkė nemalonus kvapas, naudokite druskos ir acto skystį. Ypač tinka svogūno ar česnako kvapui naikinti.

9. Pelėsiams naikinti. Druskos ir citrinos sulčių mišinys yra puiki priemonė pelėsiams naikinti. Paruoštu mišiniu valykite apipelijusias zonas. Tik negailėkite skysčio! Palikite džiūti, vėliau skalaukite vandeniu ir nusausinkite.

10. Sportinių batų kvapui naikinti. Puikiai žinote, kad druska sugeria kvapus. Jei turite sportinius batelius, kuriuos nusiavus pasklinda nemalonus kvapas, įberkite į juos šiek tiek druskos, palikite nakčiai ir paskui gerai išvalykite. 

11. Orkaitei valyti. Norėdamos išvalyti orkaitę, pasigaminkite mišinio iš druskos, acto ir geriamosios sodos (lygiomis dalimis). Gautą masę paskleiskite po orkaitę, šiek tiek palaukite ir valykite drėgnu audiniu. Druska yra ir puiki priemonė maisto gaminimo metu išvarvėjusiems ir svylantiems skysčiams sugerti.

12. Šaldytuvui valyti. Išvalyti šaldytuvą ir tuo pačiu panaikinti jame esančius nemalonius kvapus padės druskos ir valgomosios sodos mišinys.

13. Kriauklei blizginti. Jei jūsų kriauklė prarado spindesį, jums taip pat padės druska. Paruoškite druskos ir terpentino mišinį (lygiomis dalimis) ir padenkite juo visą kriauklės paviršių. Palaukite 15 minučių ir nuvalykite drėgnu audiniu.

14. Vamzdžiams valyti. Jei norite išlaikyti vamzdžius švarius, karštame vandenyje ištirpinkite kelis šaukštus druskos (1 l vandens reikės 2–3 šaukštų druskos) ir supilkite viską į kriauklę. Kuo daugiau sūraus vandens – tuo švaresni vamzdžiai.

15. Užsikimšusiai kriauklei valyti. Jei namuose pradėjo kimštis kriauklė, jums gali padėti druskos tirpalas. Sumaišykite pusę stiklinės druskos, pusę stiklinės sodos ir ketvirtadalį stiklinės citrinos rūgšties. Gautą mišinį supilkite į kriauklę. Užvirinkite vandens ir taip pat supilkite į kriauklę. Palikite kelioms valandoms.

16. Aukso dirbiniams valyti. Tereikia iš druskos, miltų ir acto (maišykite vienodomis dalimis) pagaminti vientisą masę ir švelniai valyti auksinius paviršius.

17. Sidabriniams stalo įrankiams valyti. Paimkite gilią kepimo skardą, išklokite ją folija ir pripilkite vandens. Įberkite šaukštelį druskos, šaukštelį geriamosios sodos ir sumaišykite. Į paruoštą skardą sudėkite stalo įrankius ar kitus nedidelius sidabro dirbinius, vandeniui užvirus, palaukite 5 minutes. Tuomet dar luktelėkite, kol įrankiai atvės, ir gausiai nuskalaukite vėsiu vandeniu.

18. Variui ir žalvariui valyti. Pasigaminkite masę iš druskos, miltų ir acto. Valomą daiktą padenkite gauta mase ir palikite maždaug valandai. Vėliau nuvalykite ir išbilzginkite.

19. Nerūdijančiam plienui valyti. Sumaišykite šiek druskos su citrinos sultimis, suvilgykite skiautelę audinio ir atsargiai nuvalykite plieninius paviršius, gerai nuskalaukite ir nusausinkite.

20. Alavui valyti. Pasigaminkite masę iš druskos, miltų ir acto, padenkite ja valomą objektą ir palikite džiūti. Nuplaukite vandeniu ir nusausinkite švelniu audiniu.

 

Taip pat skaitykite:

Kam nuodytis chemikalais? Galima ir be jų!

Citrina. 11 jos panaudojimo būdų

Pagalbininkai buityje

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kokias tvoras ir kodėl šiemet renkasi namų savininkai?
Reklama
Daugiau Pliusų sporto entuziastams:„Gym+“ vėl plečiasi
Reklama
„Teleloto“ naujienos ne tik tarp vedėjų: nuo šiol laimės visi studijos žaidėjai
30 metų su ypatingais vaikais dirbanti mokytoja Irutė: neįsivaizduoju, kaip galime skirstyti vaikus