Dabar populiaru
Publikuota: 2012 balandžio 22d. 20:47

30 gudrybių, palengvinančių buitį

Namų šeimininkė
Fotolia nuotr. / Namų šeimininkė

Pačios žinote, kaip kartais įgrista būtini buities darbai – tai riebalų dėmes iš vyro kelnių išvalyti reikia, tai žole nuo botų užkimštas kriaukles remontuoti, tai tarp daugybės dėžučių ant aukšto reikiamą su labutinais surasti. Ech, net prakaitas pila ir to laiko amžinai nėra... Tačiau kartais tereikia tik sumanaus patarimo ir daugelis šių rūpestėlių akimirksniu nukris nuo jūsų pečių.

1. Pagiriamasis žodis citrinai, nes ji buityje – nepamainoma padėjėja. Lygiomis dalimis sumaišyta su aliejumi kaip uoli namų šeimininkė atnaujina medines grindis ir baldus. Citrinų sultys šalina kalkių nuosėdas virdulyje, blizgina batus, langus ir veidrodžius, sumaišytos su druska, naikina nemalonius kvapus nuo medinių lentelių, ant kurių ką tik kirtote galvą žuviai, balina drabužius, kaip vaiduoklius žvakės liepsna ir smardusis chloras naikina iš kampų pelėsius.

2. Siūti ištrūkusias sagas – oi, koks nuobodus ir nemalonus darbas. O jei dar su regėjimu prastai, tai ir siūlą įverti sudėtinga. Išeitis – naują drabužį su sagomis galite taip paruošti, kad jis kuo ilgiau jums tarnautų be jokių rūpesčių. Siūlome siūlą, kuriuo prisiūta saga atsargiai aptepti bespalviu nagų lauku – taip sutvirtintas jis neišdriks ir sagos neiškris. Beje, ar žinote, kad vilnonį siūlą būtų lengviau įverti į adatą, jį reikia pamuilinti.

3. Jeigu po ranka neturite guminės kriaušės, o vyras kaip tyčia su kaimynu žvejoja, užsikimšusią virtuvės ar vonios kriauklę pamėginkite atkimšti naudodama tuščią pieno paketą. Įstatykite jį nupjautu kampu į kriauklės angą ir keletą kartų energingai paspauskite iš viršaus. Kartais pavyksta šią problemą išspręsti.

4. Surūdijusį stiklainio dangtelį su uošvio dovanotais užpernykščiais grybais lengvai atsuksite ne tik už dangtelio užkišusi kokį nors smailesnį įrankį (kaip sau norite, bet tai reikalauja nemažai pastangų, ypač jei raumenys subliuškę kaip pralaimėjusios komandos autoritetas), bet dar paprasčiau – užsimovusi gumines pirštines.

5. Ne viena šeimininkė šiltuoju metų laiku skundžiasi, kad į namus nuolat užklysta nekviestų svečių – skruzdžių. Ir ne kukliai po vieną ar dvi, o ištisomis kolonomis... Būkite žaliosios ir netraiškykite jų. Taip pat nesumanykite nuodyti cheminėmis bombomis prilyginamais chemikalais – juk ir pačios to gero prisikvėpuosite. Toje vietoje, pro kur skruzdės renkasi, gausiai pabarstykite cinamono. Matyt, pyragų kvapo jos nemėgsta.

6. Rodos, kokių dar gudrybių galima prigalvoti kalbant apie spintą – dailiai sulankstytus drabužius suguldei lentynose, aksesuarus – patogiuose stalčiuose, užvėrei duris, ir tiek rūpesčio. Bet ir čia egzistuoja mažos ir, oi, kokios moteriškos gudrybės. Ar žinote, kad jūsų skarelės, šalikėliai, lovos baltiniai ir apatiniai kutens nosį maloniais kvapais, jei į stalčių, kur juos laikote, įdėsite mėgstamo kvapo džiovintų gėlių maišelį ar kvapų muilą? O papuošalų dėžutėje kartu su visomis grožybėmis laikykite kreidos gabalėlį. Kreida sugeria drėgmę ir papuošalai netamsėja.

7. Mes, moteriškės, gerai žinome, kiek porų kojinių rudeniui mums reikia – tik įkišai koją, aptemptą plonyte ir dar brangia nailonine kojinaite, į avalynę ir, žiūrėk, jau nubėgo išdavikė akis, o piniginė vėl sunkiau alsuoja – teks pirkti naujas. Kad ji nedūsautų, o svečiuose nusiavus batus nereikėtų kvailai koketuoti „oi, ką tik praplyšo“, visada pirkite dvi poras tos pačios rūšies kojinių. Nešiokitės jas rankinėje – vienai praplyšus, nereikės išmesti abiejų, tiesiog galėsite ją apkeisti.

8. Kaskart, kai reikia surasti konkrečią avalynės porą, tenka susidurti su rimtais išbandymais. Tenka kabariotis ant kopėčių, tada dar kaip reikiant pasistiebti, norint pasiekti antresolę, kur pūpso krūvos dėžių ir vieną po kitos kilnojant knisti kažkodėl tam vakarui taip būtinai reikiamų batelių su žaliais dryželiais. Mielosios, nerizikuokite sveikata ir gyvybe – ant dėžučių, kur laikote batus, dideliais lipdukais užklijuokite pavadinimus, kieno – sūnaus, vyro ar jūsų ir kokie gi tie batai. Pavyzdžiui, „Baisūs sūnaus kerzai“ arba „Dryžuoti, kuriuos iškaulijau iš vyro Paryžiuje“ – bus aišku kaip du kart du.

9. Tikriausiai ne sykį teko išgirsti: „Mama, gal gali atsukti klijus?“ Ir patirti, kad nei replėmis, nei dantimis, nei dar kokiais moterims suprantamais įnagiais to padaryti neįmanoma – nors perkirsk tą nelemtą tūbelę kirviu. Užuot taip karščiavusis, pirmą kartą atsuktos klijų tūbelės kaklelio sriegį ištepkite plonu vazelino sluoksniu – riebalai neleis kamšteliui prilipti prie tūbelės.

10. Pradūrėte šiemet pirktus madingus gėlėtus guminius? Vien dėl to tikrai nereikia jų mesti į konteinerį, kad ten pelės lizdus suktų. Skylutę nesunkiai surasite, jeigu bato aulą susuksite tarsi dantų pastos tūbelę, o patį batą panardinsite į vandenį. Akylai stebėkite, iš kurios vietos kyla burbuliukai, – jie ir išduos pažeistą vietą.

11. Meskite iš galvos mintis, kad pajuodusias kriaukles ir vonias pasiraitojęs rankoves išblizgins ant buteliuko nupieštas galiūnas. Kam išlaidauti nesveikai buitinei chemijai, jei galite naudoti citrinos ir sodos mišinį. Pigu, ekologiška, o rezultatas – žibanti kaip amerikiečio dantys vonia. Tas pats stebuklingas mišinys panašiai kaip „Kurmis“ atkemša ir vamzdžius – pirma supilkite ketvirtį stiklinės sodos, tada tiek pat citrinų rūgšties ir šlakelį vandens. Galiausiai smokite bakterijoms lemiamą smūgį – kliūstelėkite ten pat kelis litrus verdančio vandens.

12. Mažylius auginančios mamytės gerai žino, ką reiškia nuvalyti burnytę ne tik atžalėlei, bet ir jo šokoladiniais ledais, nori jis to ar ne, maitintam meškiui. Trumpai tariant, prižiūrėti reikia ir visą armiją pliušinių žvėrelių, kuriuose be šokolado likučių kaupiasi ir dulkės bei įvairūs nešvarumai. Kad mažylio nakties bičiuliai ir toliau spoksotų į jus dėkingomis žėrinčiomis akimis, skalbykloje skalbkite juos sudėjusi į specialų maišelį ar paprasčiausią pagalvės užvalkalą – plastikinės rudnosiukų akys ir nosys nenusitrins ir nesusibraižys.

13. Karštymečiu dažnai turistaujate? Pagirtina! Kad vaikučiams pirkti ekologiški jogurtai nesugižtų, mylimojo alus neatšiltų ir kitokie šaltį mėgstantys maisto produktai negestų, į mobilius belaidžius šaldytuvus turite įdėti po specialią sušaldytą kapsulę (na, tokią mėlyną plastikinę tikriausiai žinote). Tik bėda ta, kad važiuojant tolimus atstumus ji ne ką šaldo. Išeitis – užšaldykite kameroje kelis užsuktus litrinius vandens butelius, įdėkite juos į rankinį šaldytuvėlį ir jis jums dirbs kaip bitė. Beje, atšilusį vandenį galite panaudoti makaronams ar sriubai virti.

14. Išvalyti nežinia kokiais ir kelių mėnesių maisto kvapais trenkiančią ir dar jo likučiais priskretusią mikrobangų krosnelę – kone Sizifo darbas, todėl nei vyras, nei vaikai jo nesiima. Taigi raitojamės rankoves pačios. Užuot brūžinusi ją iki nukritimo, valykite elegantiškai: perpjautą citriną įdėkite į didesnį indą su vandeniu, jį statykite į mikrobangų krosnelę ir aukštu režimu virinkite apie 10 min. Nustebsite – mikrobangų krosnelė maloniai kvepės, o nuo drėgmės atmirkę makaronai nuo sienelių akimirksniu nusivalys.

15. Maistinių kandžių mes, moterys, nekenčiame lygiai taip pat, kaip pelių ar iki ryto nežinia kur užtrukusių vyrų. Tegul tos kandys kitur sau skraido, o ne ekologiškuose dribsniuose kaip kokiuose pūkų pataluose palaimingai voliojasi. O kad tokio noro nebūtų, į indus su biriais produktais įdėkite po keletą laurų lapelių – skraidūnės turėtų išsikraustyti.

16. Virtuvės darbastalis – bene populiariausia šios patalpos vieta. Pasidėjusi lentelę ant jo pjaustome, skutame, minkome, kemšame žarnokus, trumpai tariant, aplink tiek pritaškome ir pridrabstome, kad paskui gramdyti tenka lygiai tiek pat, kiek gaminome. O kur dar faktas, kad čia puiki terpė įvairiems mikrobams veistis. Patarimas: po lentele pasitieskite didelį tamsaus audinio medvilninį šluostuką – ir lentelė neslidinės, ir šiukšlių kaip nebūta – nupurčiusi jį išskalbsite, ir tiek bėdos.

17. Lauko gėles tręšti būtina, tik tada jos dėkingai linksi milžiniškomis galvomis ir svyra iš balkonų. Bet, sutikite, kaip skauda širdį, kai tos nepigiai kainuojančios trąšos kaip ašaros laša ant žemės. Būkite taupi – prieš tręšdama gėles, žemę pirmiausia gerai supurenkite ir paliekite paprastu vandeniu, o jau tada vandeniu su trąšomis – į drėgną žemę jos puikiai geriasi. Gėlės auga vazonėliuose? Tokius augalus tiesiog įmirkykite trąšomis įstačiusi į didelį indą su jomis gausiu vandeniu.

18. Nors šis patarimas atšilus orams nelabai tinka, iki atitinkamo sezono jį galime pamiršti, todėl pasidalysime. Vairuotojai kelininkus šaltymečiu keikia, kad šie nebarsto druskos, mes – kad barsto. Tada toji druska kaip slibinas devyngalvis puola graužti mūsų prabangius batus. Vargas jiems – po mėnesio tokių treniruočių vietoj gyvatės odos faktūros šmėžuoja kalkių dėmes primenančių statybininkų batų motyvas. Sprendimas – pamėginkite tokias dėmes pavalyti vandens ir acto mišiniu.

19. Be gražbyliavimų, trumpai ir aiškiai trys patarimai siuvėjoms mėgėjoms. Plonytį, lengvai slystantį audinį bus lengviau siūti, jei po apačia patiesite ploną kalkinį popierių, kurį po to atsargiai nuplėšite. Nukritusią adatą ar smeigtuką lengvai rasite su magnetu. O surūdijusios adatos blizgės kaip naujos, jei susmeigsite jas į muilo gabalėlį ir kurį laiką palaikysite.

20. Jau tūkstantį kartų rašėme, kaip plastikas teršia žemę. Ir dar priminsime. Todėl, užuot vėl ir vėl pirkusi naujas dėžutes uogoms šaldyti, naudokite indelius nuo ledų, maskarponės, kibirėlius nuo varškės. Į tokią tarą labai patogu sudėti ir vaišes svečiams išsinešti ar lašinius vyrams į žvejybą – vis tiek jūsų prabangių per platintojus pirktų dėžučių niekas negrąžina, o vyrai į jas arba sliekus, fe, sudeda, arba apskritai pradaigoja.

21. Kramtomoji guma – tikra bėda. Ne tik gatvių valytojams ir kavinių savininkams, kuriems nuolat tenka ją krapštyti nuo šaligatvių ir stalų, bet ir mamoms – mažieji tai šen, tai ten įtrina jos į drabužėlius. Ką daryti? Skambės kvailai, bet tokį drabužį turite įdėti į maišelį ir kišti į kamerą. Guma sušals ir lengvai nutrupės.

22. Moterys, būtinai paskaitykite šią pastraipą. Ar kada pastebėjote, kokiomis ištrintomis, nublizgintomis ir su trimis įsiuvais kelnėmis oriai šmirinėja dauguma klerkų bankuose? Skubiai darome apžiūrą spintose – ar tik brangiojo kelnės ne tokios? Panašu, kad taip ir yra? Paaiškinkite jiems, kad kelnių, ypač vilnonių, jokiu būdu negalima lyginti iš gerosios pusės ir be drėgno audeklo – blizgės kaip metų metus toje pačioje mokyklos klasėje suolą trynusio dvejetukininko. Dar geriau, jei ne per karšta laidyne būtinai per drėgną audinį išlyginsite jas pačios. O jei nei jūs, nei jis to nedarysite, neškite į valyklą – ji profesionaliai sutvarkys ir jūsų išrinktasis atrodys nepriekaištingai.

23. Emocionaliai gestikuliuojantis svečias iš Milano kliūstelėjo ant jūsų balto pūkuoto kaip sapnas ką tik pirkto kilimo, kuriam kruvinai taupėte, taurę raudonojo vyno su taninais? Kvėpuokite – tai dar ne pasaulio pabaiga. Ant tos vietos užberkite druskos, kuri sugers vyną, tada išsiurbkite ją siurbliu. Jeigu tas pats svečias ant kilimo numetė ir karbonadą, užtiškusias riebalų dėmes užberkite bulvių krakmolu, o kai riebalai susigers, krakmolą susiurbkite.

24. Ką daryti, kad per atostogas nenuvystų gėlės? Jei namuose nebūsite tik keletą dienų, gausiau palaistytas gėles nuimkite nuo palangių ir pastatykite pavėsyje kambario gilumoje. Planuojate atostogauti ilgėliau? Indus su gėlėmis sudėkite į gilų platų dubenį su šiek tiek vandens ir sudrėkintomis samanomis. Keletą jų galite uždėti ir ant augalo šaknų – jos neperdžius. Dar vienas puikus būdas – drėkinti augalus vilnone virvele. Iš kelių siūlų susuktos virvelės galą išpešiokite, sukiškite į žemę su augalu, tada virvelės galą įmerkite į aukštą indą su vandeniu ir pastatykite jį aukščiau nei vazonas. Vanduo sunksis laipsniškai ir drėkins žemę.

25. Niekas taip nenervina, kaip nuolat stringantis striukės užtrauktukas. Ypač šaltą vėjuotą dieną, kai norisi kuo greičiau kaip kirmėlaitei įlįsti į namelį. Ar žinote, kad užtrauktukas nestriks ir dirbs sklandžiai kaip šveicariškas laikrodis, jei patrinsite jį pieštuku ar kreida. Paskui truputėlį pavalykite jį drėgnu skudurėliu.

26. Kiekviena puikiai žinome, kaip nemalonu, kai spaudžia batai. Parduotuvėse galite rasti specialių purškalų, padėsiančių pratampyti apavą, tokią paslaugą atlieka ir batsiuviai, tačiau jeigu vakaras vėlus, o batelių reikia rytojui, įkiškite į juos vandens pilnus polietileninius maišelius ir per naktį palikite kameroje – šaldamas vanduo plečiasi ir ledas pratampo batus.

27. Neišmeskite senų vilnonių kojinių. Tokiomis labai patogu vašku blizginti medines grindis. O medvilninės vaikučių nuo batelių pragraužtais kulniukais puikiai tiks grindims plauti – drėgnas užsimovusi ant rankos labai preciziškai išvalysite, ir dėmes ant grindų, ir tamsiausius kampus, kur pridirba vorai.

28. Prisipažinkite, kokiai normaliai moteriai patinka lyginti patalynę, juk yra tiek daug malonių dalykų, kuriems vis stinga laiko. Tai ir nelyginkite! O kad ji ant lovos gulėtų it preciziškai išlaidyta, išskalbtą labai gerai ištampykite (geriausia šį darbą daryti dviese), paimkite už skirtingų galų, juos pirštais suimkite kaip armonikėlę ir kiek galite tempkite vienas nuo kito, galiausiai labai dailiai sulankstykite, padėkite ant skalbimo mašinos ar kito kieto paviršiaus, dar kiek paspauskite rankomis, kad susiplotų, ir bent 2 valandas palaikykite. Beliks ištiestą išdžiovinti.

29. Baigėsi audinių minkštiklis ir baiminatės, kad jūsų vilnonis megztinis styros it medaus gira aplaistyta staltiesė? Be panikos! Vilnonius audinius suminkštinsite šliūkštelėjusi į vandenį su skalbikliu šiek tiek šampūno su kondicionieriumi. Šį būdą išbandžiusios merginos sako, kad jame esančios cheminės medžiagos veikia taip pat, kaip ir minkštikliai.

30. Vyšnių uogienės skonis bene labiausiai primena vasarą. Bet išimti iš vyšnių kauliukus – užduotis veikiau pelenei nei „ipodais“ apsikarsčiusiai jūsų atžalai. Artimus santykius su paaugliais išsaugoti bus lengviau, jei tas vyšnias su visais kauliukais suversite į didelį puodą su trupučiu vandens, pakaitinsite, iki jos kaip reikiant suminkštės, tada pertrinsite per stambesnį sietelį ir galiausiai supylusi cukrų užkaitinsite.

Žurnalas „JI“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką