Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gegužės 2d. 13:00

Agronomas T.Gurskas pataria: kaip kuo greičiau užsiauginti veją ir paruošti ją naujam sezonui. Vaizdo įrašas

Po neįprastai šaltos ir ilgos žiemos daugeliui norisi susiimti už galvos išvydus veją – vietomis ji „išplikusi“, pasidarbavo ir sniego pelėsis. Kaip vėl džiaugtis žalia, vešlia veja? Kokius darbus atlikti? Pasinaudokite Tautvydo Gursko patarimais.

Kuo skiriasi aeravimas, skarifikavimas ir šukavimas? Ką daryti po to, kad veją reikėtų prižiūrėti kuo mažiau, tačiau ji atrodytų puikiai? Nuo ko pradėti darbus?

Pirmi darbai:

  • reikia žinoti, kiek jums reikės trąšų (2–2,5 kg 1 arui);
  • jums gali prireikti vejos sėklų, jeigu po žiemos vejoje liko išplikę plotai (1,5–2 kg 1 arui);
  • prieš pradėdami darbus, susižymėkite purkštukus, šulinius, hidrantus, šviestuvus, ypač tuos, kurie įleisti į veją ir pan., kad jų darbo metu nesugadintumėte.

„Aeravimas – tai žemės subadymas tam, kad įleistume oro. Paprasčiausia ir greičiausia tą atlikti šakėmis – įsmeikite jas į žemę ir kilstelėkite. Tik nepersistenkite ir nebeskite šakių pernelyg giliai (užtenka iki 10 cm), kad nesugadintumėte, jeigu turite, laistymo sistemos.

Dar geresnis efektas bus, jeigu į tas skylutes pribersite smėlio, ypač, jeigu jūsų gruntas sunkus, jame yra molio, priemolio ir šaknys negauna pakankamai oro“, – sako agronomas.

Jis prideda, kad kitas svarbus darbas – šukavimas ir skarifikavimas, kurio metu išgrėbiamas senas žolės veltinis. Tai leidžia žemei greičiau įšilti, geriau pasisavinti trąšas, tad veja greičiau atsigauna ir pradeda žaliuoti.

„Šukavimo metu, kai naudojami vielinės šukos, išgriebiama negyva žolė į paviršių, be to, šis būdas labai tinka samanoms. Jeigu samanų daug neturite, geresnis būdas atšviežinti veją – skarifikavimas, kurio metu pasitelkiami peiliai. Jie besisukdami įpjauna žemę 1 cm ir kartu išgriebia veltinį, seną žolę į paviršių“, – sako T.Gurskas.

Vida Press nuotr./Pievelė
Vida Press nuotr./Pievelė

Agronomas pabrėžia, kad vejos atnaujinimo darbus geriausia atlikti tinkamu metu. „Svarbu, kad nebūtų per drėgna, šlapia, kadangi peiliai apsivels ir draskys bei plėšys veją, tačiau ir pernelyg sausas oras netinkamas, kadangi nepasieksime norimo rezultato.

Jeigu šukuojame, tai aparatą nustatome negiliai, o jeigu skarifikuojame, jį reikia nustatyti giliau. Be to, sklypą skarifikuoti patarčiau išilgai ir skersai. Po to bus paprasčiau sėti – sėklos sukrenta į griovelius, kuriuos padarė skarifikatorius, ir labai greit sudygsta“, – sako T.Gurskas.

Idealu, jeigu skarifikuojant veją jos aukštis yra 2–3 cm, tačiau jeigu ji yra gerokai aukštesnė? Šį darbą galite atlikti ir vėliau, tiesiog nusipjaukite veją. Jeigu norite dar geresnio efekto, po skarifikavimo pervažiuokite per veją su žoliapjove – šis darbas padės džiaugtis dar gražesne veja.

Paskutiniai darbas – tręšimas ir vejos sėjimas. Geriausia, pasak specialisto, rinktis trąšas su mikro- ir makroelementais, kurie padės išvengti ligų, veja bus atspari ir vešli. Jeigu po žiemos vejoje liko išplikę plotai, jums prireiks vejos sėklų – 1,5–2 kg 1 arui. Pasėkite ir atėjus vasarai mėgaukite žalia žole savo sklype.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką