Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Apsipirkimo vieta – elektroninė parduotuvė

Pirkimas internetu
Fotolia nuotr. / Pirkimas internetu
Šaltinis: Žurnalas „JI“
1
A A

Daugelis linkę manyti, jog pirkimas – vienas iš mėgstamiausių moterų užsiėmimų. Tačiau turbūt ne viena sutiksite, kad kartais ši iš pirmo žvilgsnio maloni pramoga gali tapti tikra kančia. Po varginančių darbo valandų nusigavusi į sausakimšą prekybos centrą, tikriausiai, ne kartą sau žadėjote niekada daugiau čia negrįžti. Šis jūsų noras gali nesunkiai išsipildyti, jei tik pasiryšite pirkti elektroninėse parduotuvėse.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Prekyba internetu jau kuris laikas klesti ne tik JAV, bet ir didžiuosiuose Vakarų Europos miestuose. Nuo 1995 metų, kai dienos šviesą išvydo pirmoji ir iki šiol viena didžiausių elektroninių parduotuvių http://amazon.com, šio pirkimo būdo gerbėjų gretos vis auga. Lietuvoje elektroninės komercijos aspektus reguliuojanti direktyva buvo įgyvendinta 2006 metais. Tuomet ir lietuvių verslininkams atsirado galimybė pagaliau imtis šios perspektyvios veiklos. Statistikos departamento duomenimis, pomėgis pirkti internetu kiekvienais metais tampa vis patrauklesnis ir mums, lietuvaičiams.

Kita vertus, nors ši sparčiai populiarėjanti apsipirkimo rūšis labai patogi, nusprendusios ją išbandyti, turite žinoti ir tykančius pavojus.

Pirkimo internetu privalumai

 • • Patogumas. Sutaupote laiko, kurį skirtumėte prekybos centrams. Apsipirkti galite visur, kur yra interneto ryšys, ir bet kuriuo paros metu.
 • • Išsami informacija ir rekomendacijos. Paprastai elektroninėje parduotuvėje apie kiekvieną prekę pateikiama informacija. Dažnai ir kitų pirkėjų atsiliepimai apie prekės kokybę, taip pat apklausų rezultatai.
 • • Mažesnės kainos ir didesnės pasirinkimo galimybės. Internetu prekiaujantiems pardavėjams nereikia mokėti nuomos mokesčio už parduotuvių patalpas, nereikia išlaikyti tiek daug darbuotojų. Todėl pirkdama internetu už prekę paprastai mokate šiek tiek mažiau. Be to, per trumpą laiką galite palyginti tos pačios ar panašių prekių kainas skirtingose elektroninėse parduotuvėse. Lakstydama po visame mieste išsibarsčiusias parduotuves ir lygindama prekių kainas, užtruktumėte gerą pusdienį.
 • • Originalesnės prekės. Elektroninėse parduotuvėse galėsite nusipirkti prekių, kurių nėra jūsų gyvenamoje vietovėje. Taip mažiau rizikuosite gatvėje susitikti savo „dvynę“.

Pirkimo internetu trūkumai

 • • Galimybė būti apgautai. Nors nuo sukčių nesame apsaugotos ir įprastoje parduotuvėje, tačiau perkant internetu rizika, kad jūsų kortelės duomenys pateks į blogas rankas, labiau reali. Žinoma, daugeliu atvejų jūsų pinigų saugumas priklauso nuo jūsų pačios budrumo. Tad prieš pateikdama savo asmeninius duomenis, patikrinkite, ar elektroninė parduotuvė patikima. Pirkdama internetu taip pat rizikuojate prekės visai negauti arba gauti ne tokią, kokia buvo pavaizduota nuotraukoje, ji gali būti sugadinta ir pan.
 • • Lengva suklysti dėl kainos. Turėkite galvoje, kad už prekę teks mokėti daugiau, nei nurodyta. Jei perkate užsienietiškoje elektroninėje parduotuvėje, tiksliai konvertuokite valiutą, pridėkite siuntimo (jei neparašyta, kad jis įskaičiuotas į prekės kainą) ir muito mokestį (jei prekę siunčiatės iš Europos Sąjungai nepriklausančios šalies). Jei perkate prekę iš lietuviškos elektroninės parduotuvės, papildomai gali tekti sumokėti tik už jos siuntimo išlaidas ar pristatymą į namus. Atidžiai įsiskaitykite į el. parduotuvės pateiktas pristatymo sąlygas.
 • • Privatumo stoka. Kai kurios elektroninės parduotuvės net neprašytos siunčia jums į elektroninį paštą informaciją apie įvairias akcijas bei naujas prekes. Viena vertus, tai gali atrodyti naudinga, tačiau kita vertus, tai būdas, skatinantis jus išleisti daugiau pinigų.
 • • Rizikuoji nusipirkti katę maiše. Nuotraukoje prekė dažnai atrodo visai kitaip nei tikrovėje. Tai priklauso nuo ją fotografavusio žmogaus įgūdžių. Sunkiau išsirinkti drabužį ar avalynę, nes negali pasimatuoti. Reikia žinoti toje šalyje galiojančių dydžių sistemą. Pavyzdžiui, jei Lietuvoje perkate M dydžio drabužius, Amerikoje jūsų dydis žymimas skaičiumi 10, o Italijoje – 44. Be to, netgi tos pačios šalies drabužių dydžiai skirtingų gamintojų parduotuvėse gali gerokai skirtis.

Mokėjimo už prekes būdai

„PayPal“ sąskaita
Tai labiausiai paplitęs ir vienas iš saugiausių atsiskaitymo už internetu įsigytas prekes būdų.
Norint atsidaryti „PayPal“ sąskaitą, reikalinga ne paprasta, o kreditinė kortelė, kuri suteikia galimybę pirkti kreditu. Jei tokią turite, jums tereikia užeiti į interneto svetainę https://www.paypal.com/lt ir sekti registracijos nurodymus. Pardavėjai, norėdami patikrinti, ar jūsų pateikti duomenys teisingi, o mokėjimo kortelė galiojanti, jums atliekant paskutinį registracijos žingsnį, iš jūsų sąskaitos atskaičiuos 1,50 euro. Ši suma „grįš“ į jūsų kortelę po to, kai bus patvirtinti jūsų duomenys. Tuomet pirkdama prekę elektroninėje parduotuvėje tiesiog pasirinksite šį apmokėjimo būdą ir pardavėjas gaus jūsų pinigus per 3–5 dienas. Jūsų kortelės duomenys bus saugomi „PayPal“ duomenų bazėje, bet nepateikiami pardavėjui. 

Neigiamų atsiliepimų apie šią sistemą labai mažai, todėl ji laikoma patikima. Iš visų perlaidų įmonių „PayPal“ ima mažiausius mokesčius (apie 1 litą už perlaidą). Be to, neatkeliavus prekei pirkėjas gali pareikalauti grąžinti pinigus. Tai reikėtų padaryti per 45 dienas nuo apmokėjimo dienos „PayPal“ interneto svetainėje pasirinkus nuorodą „Claim“ ir užpildžius prašymą. Žinoma, tiek pirkėjas, tiek pardavėjas privalo būti užsiregistravę šioje sistemoje.

Kreditinė kortelė
Šis mokėjimo būdas yra vienas iš rizikingiausių. Jūsų kortelės duomenys keliauja ne itin saugiais interneto kanalais. Patekę į sukčių rankas, jie gali būti panaudoti jūsų sąskaitai ištuštinti. Šiuo metu dauguma interneto parduotuvių savininkų naudojasi sertifikuota trečiųjų šalių kortelių informacijos apdorojimo programine įranga. Ja galima pasitikėti, nes kortelės duomenys neišsaugomi pardavėjo duomenų bazėje, o pateikiami programinei įrangai apdoroti. Naudojant šią sistemą pardavėjas neturi galimybės jūsų pateiktos informacijos panaudoti netinkamiems tikslams.

Žinoma, apsilankę vienoje ar kitoje elektroninėje parduotuvėje turite išsiaiškinti, ar jie naudojasi šia saugia programine įranga. Patikimesnis atsiskaitymo kortele būdas – virtuali kortelė. Jos skirtos tik atsiskaityti už internetu pirktas prekes ir saugesnės tuo, kad ant jų nėra atspausdinto CVC2/CVV2 kodo – jis pateikiamas atskirame dokumente. Šią kortelę galite užsisakyti didžiausiuose šalies bankuose.

Pavedimas
Šis mokėjimo būdas saugus pirkėjui ir priimtinas pardavėjui. Trūkumas tik, kad darant tarptautinį pavedimą tenka sumokėti nemažą (paprastai apie 30–80 Lt) pavedimo mokestį. Tad pavedimu geriausia apmokėti šalies viduje.

Elektroninė bankininkystė
Taip mokėti patogu, jei perkate Lietuvoje. Iš pardavėjo svetainės patenkama tiesiai į banko puslapį, kur pirkėjas suveda savo prisijungimo kodus ir taip patvirtina nuskaitymą iš sąskaitos. Jei ir reikės mokėti pavedimo mokestį, jis paprastai siekia iki 1 lito.

Apmokėjimas atsiimant prekę
Šis būdas patogus tik tuo atveju, jei perkate Lietuvoje. Už prekę sumokate ją atsiimdami pašte ar ją pristačius kurjeriui. Žinoma, šis būdas labai saugus, nes dažniausiai atsiskaitoma grynaisiais. Visgi jis retai priimtinas pardavėjui. Juk pirkėjui persigalvojus, jam tektų padengti siuntimo ar pristatymo išlaidas.

Praėjusių metų Statistikos departamento atliktų tyrimų rezultatai parodė, kad už pirktas internetu prekes ar paslaugas 62 procentai lietuvių sumokėjo pasinaudoję elektroninės bankininkystės paslaugomis, 27 procentai sumokėjo pateikę kreditinės ar debeto kortelės duomenis internetu, o 26 procentai mokėjo ne internetu (atsiskaitė grynaisiais pinigais atsiimdami prekę arba pervedė pinigus paprastuoju banko pavedimu).

Jei norite internetu pirkti saugiai

 • • Ruošdamasi „keliauti“ į elektronines parduotuves, naudokite tik savo kompiuterį. Neapsipirkinėkite darbe, interneto kavinėje ar iš skolinto kompiuterio. Juk nežinote, ar jame nėra įdiegto klaviatūros paspaudimų registro. Juo naudojantis galima atkurti jūsų surinktus slaptažodžius.
 • • Būtinai perskaitykite elektroninės parduotuvės privatumo politikos aprašymą (privacy policy, licence agreement). Pasidomėkite, kaip apdorojami jūsų kortelės duomenys, paieškokite informacijos apie patį pardavėją internete – galbūt rasite skundų ar perspėjimą.
 • • Naudokitės „PayPal“ perlaidų sistema. Net jei neturite „PayPal“ sąskaitos, parduotuvėje, kurioje siūlomas šis apmokėjimo būdas, kortele atsiskaityti saugiau. Tai rodo, kad mokėjimo operacijos atliekamos per „PayPal“.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, pusė interneto vartotojų, per pastaruosius 12 mėnesių naudodamiesi internetu, susidūrė su daugybe jo saugumo problemų: dažniausiai minimi nepageidaujami elektroniniai laiškai ir kompiuterių virusai. Per metus kas trečio interneto vartotojo kompiuteris buvo užkrėstas kompiuterių virusais. Abejonės dėl pirkimo saugumo 9 procentus interneto vartotojų bent kartą per pastaruosius 12 mėnesių sulaikė nuo prekių ar paslaugų užsakymo internetu, 6 procentus – nuo naudojimosi elektronine bankininkyste, 10 procentų – nuo asmens duomenų pateikimo socialiniuose tinkluose. 

Nors žmonės linkę manyti, kad „gyvai“ mokėti kortele yra saugiau, visgi tyrimai parodė, jog atsiskaitant kortele pirkimo vietoje buvo apgauti maždaug 2,5 proc., o internetu – tik 0,1 proc. pirkėjų.

Kaip pirkti elektroniniame aukcione „eBay“?

 1. Užsiregistruokite interneto svetainėje http://ebay.com. Tapusi registruota vartotoja, reikalingą prekę rinkitės naudodamasi „eBay“ paieškos sistema.
 2. Šiame elektroniniame aukcione prekes įsigyti galima trimis būdais. Pirmas – kai perkate aukcione. Prekės kaina nustatoma pagal tai, kiek daugiausia už ją pasiūlo pirkėjas. Antras – kai prekę už nurodytą kainą galite nusipirkti tuojau pat, paspaudę nuorodą  „Buy It Now“, arba dalyvaujate aukcione ir įsigyjate ją sumokėjusi daugiau, nei paskutinis už ją statęs aukciono dalyvis. Trečias – kai prekę galite nusipirkti už tą kainą, kurią pasiūlo pardavėjas. Šiuo atveju aukcionas nevyksta. Dėl jos kainos galite derėtis asmeniškai su pačiu pardavėju.
 3. Nusprendusi dalyvauti aukcione, savo siūlomą kainą, spausdama nuorodą „Bid Now“,  galite kelti iki pat aukciono pabaigos. Būkite sumani – jei iš karto pasiūlysite didžiausią sumą, kurią galite mokėti, kitas aukciono dalyvis pamanys, kad prekė labai gera ir pasiūlys dar daugiau. Taip pat saugokitės paskutinės minutės įkarščio, kitaip rizikuojate permokėti. Beje, jei neturite laiko budėti prie kompiuterio ir laukti aukciono pabaigos, galite pasisamdyti žmogų, kuris tai padarys už jus. Siūlančiųjų šią paslaugą be vargo rasite internete, tačiau už ją paprastai prašoma sumokėti nuo 10 iki 25 proc. prekės vertės.
 4. Jeigu jums pavyko laimėti aukcioną, spauskite nuorodą „Pay Now“ ir rinkitės apmokėjimo būdą. Populiariausias atsiskaitymo būdas yra „PayPal“, juo naudojasi ir dauguma pardavėjų. Kartais tenka su pardavėju bendrauti tiesiogiai, pavyzdžiui, jei norite susitarti dėl kitokio apmokėjimo būdo ar pristatymo į šalį, į kurią pardavėjas paprastai prekių nesiunčia. Pinigus už prekę reikia pervesti per 2–3 dienas.
 5. Prekės pristatymo laikas priklauso nuo siuntimo formos ir šalies, iš kurios siunčiama. Siunčiant paštu iš Europos Sąjungos šalių prekė jus pasieks per 1–3 savaites. Iš Azijos šalių – per 2–4 savaites, o iš Jungtinių Amerikos Valstijų – per 2–3 savaites.
 6. Kai sėkmingai įsigysite prekę, balsuokite už pardavėjo patikimumą. Taip padėsite kitiems pirkėjams išvengti sukčių. Prisiminkite, jei pardavėjas nori kontaktuoti su jumis tiesiogiai, o ne per „eBay“ sistemą, ir siūlo netradicinius atsiskaitymo būdus – greičiausiai sutikote nesąžiningą prekeivį.

Populiariausios el. parduotuvės Lietuvoje

Pagal tarptautinės interneto srautų stebėjimo bendrovės Alexa duomenis (2012 03 03), populiariausios elektroninės parduotuvės Lietuvoje yra šios:

 1. http://www.pigu.lt
 2. http://www.skytech.lt
 3. http://www.e-senukai.lt
 4. http://www.b-a.lt
 5. http://www.aivashop.lt
 6. http://www.aliba.lt
 7. http://www.patogupirkti.lt
 8. http://www.neriba.lt
 9. http://www.azon.lt
 10. http://www.avitela.lt

Populiariausių pasaulio el. parduotuvių TOP 20 (tarptautinės interneto srautų stebėjimo bendrovės Alexa duomenimis):

 1. http://www.amazon.com
 2. http://www.ebay.com
 3. http://www.walMart.com
 4. http://www.bestbuy.com
 5. http://www.target.com
 6. http://www.netflix.com
 7. http://www.neweggcom
 8. http://www.ikea.com
 9. http://www.macys.com
 10. http://www.overstock.com
 11. http://www.sears.com
 12. http://www.jcpenney.com
 13. http://www.gap.com
 14. http://www.barnesandnoble.com
 15. http://www.costco.com
 16. http://www.kohls.com
 17. http://www.buy.com
 18. http://www.tigerdirect.com
 19. http://www.gamestop.com
 20. http://www.pixmania.com
Žurnalas „JI“
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką