Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti
2014 03 26

Augalų persodinimo taisyklės ir palankiausios dienos pagal Mėnulį

Pavasaris – tai metas, kai numylėti jūsų augalėliai pradeda veržtis iš savo „namelių“ ir prašytis erdvesnio „būsto“. Kaip jau supratote, kalbėsime apie persodinimą, kuris šiuo metu itin aktualus. Taigi dalijamės patarimais, nuo ko pradėti „kraustymosi“ procesą.
Metas persodinti augalus!
Metas persodinti augalus! / Fotolia nuotr.

1 taisyklė: įsitikinkite, ar augalą tikrai reikia persodinti

Daugelis galvoja, kad augalus būtina persodinti kiekvienais metais, todėl pirmiausia pasidomėkite savo gėlių auginimo ypatybėmis. Taip pat gerai apžiūrėkite vazoną ir patį augalą: jeigu jis kone iššoka iš vazono, šaknys lipa į viršų ir, apskritai, matosi, kad jam gana ankšta – metas griebtis darbo. Taip pat susizgribkite, jeigu nepamenate, kada paskutinį kartą keitėte substratą, o pats augalas pradėjo nykti ir gelsti, signalizuodamas apie vietos trūkumą.

2 taisyklė: kokį vazoną išsirinkti?

Geriausia, kai senas vazonas lengvai telpa į naująjį, didesnįjį, t. y. būna vienu ar keliais centimetrais didesnis. Tačiau nepersistenkite: itin platūs vazonai augalui tikrai neduos naudos, nes jis ne tik neatrodys dailiai, bet vargu ar skubės džiuginti vešlumu. Prieš naudojimą tiek senąjį, tiek naująjį vazonus gerai išplaukite ir iššluostykite (molinį patartina visą naktį palaikyti vandenyje, kad vėliau, laistant augalus, šis nesugertų drėgmės). Beje, rinkdamosi vazoną, atsižvelkite į augalo įgeidžius, tarkime, orchidėjoms patinka stikliniai, o kitiems moliniai ir pan.

3 taisyklė: kokia žemė geriausia?

Neturintiems galimybių patiems pasiruošti tinkamos žemės augalams, geriausia keliauti į specializuotas parduotuves, kuriose gausu ne tik universalaus grunto, bet ir suskirstyto pagal gėlių rūšis. Tad tikrai nesunkiai išsirinksite pačią geriausią, kurioje augalai augs lyg ant mielių. Žinovų teigimu, daugelis kambarinių gėlių puikiai jaučiasi žemėje, kurios pagrindą sudaro durpės, priemolis, smėlis ir kompostas. Tokioje žemėje augalai greitai prigyja ir puikiai veši. Atidžiau patyrinėkite dirvožemį, skirtą sodo augalams. Jis tinkamas lauke, bet gali būti, kad kambariniams augalams padarys meškos paslaugą.

Fotolia nuotr./Orchidėja
Fotolia nuotr./Orchidėja

4 taisyklė: kaip persodinti?

Nebūkite grubūs ir per jėgą netraukite augalo iš vazono, antraip pažeisite jo šaknis ir kitas dalis. Iš pradžių paruoškite gėlėms naują „gyvenamąją vietą“: išsirinktame vazone paruoškite kelių centimetrų drenažo sluoksnį. Tam puikiai tiktų akmenukai, medžio anglys ir pan. Yra keli persodinimo būdai:

  1. Kai nuo šaknų visiškai pašalinate substrato likučius ir perkeliate augalą į naują žemę.
  2. Kai augalo šaknų sistema išlaiko formą ir iškart perkeliama į paruoštą naująjį vazoną, t. y. tiesiog perkeliate. Šiuo atveju mažiausiai pažeidžiamos augalų šaknys.
  3. Kai keičiamas tik viršutinis substrato sluoksnis. Ir dar šis tas: kai augalą ištraukiate iš vazono, įvertinkite jo ir šaknų būklę, kad galėtumėte padžiūvusias ir kitaip pažeistas pašalinti.

Plačiau apie augalų persodinimą skaitykite tekste „Metas persodinti namų augalus“.

5 taisyklė: šiek tiek apie Mėnulį ir palankiausias dienas

Per jaunatį nederėtų imtis jokių rimtų darbų, susijusių su augalų persodinimu. Manoma, kad tuo metu jie netenka jėgų, kurios taip reikalingos jų augimui ir vystymuisi. Geriausia tuo metu pašalinti senus, sergančius ar pavytusius ūglius, lapus ir pan. Darbus atlikite ne per pačią jaunatį, bet prieš ar praėjus kelioms dienoms po jos.

Persodinti kambarines gėles astrologai pataria tuo metu, kai Mėnulis yra Jaučio, Mergelės ar Ožiaragio ženkluose. O jeigu jis dar sutampa su priešpilniu – tiesiog idealu! Kadangi tuo metu visa augalo stiprybė sutelkiama šaknyse, manoma, kad prigyti gali ir ilgą amžių skaičiuojantys, ir jautrūs, lepesni augalai. Per priešpilnį iš dirvos jie pasiima daugiau mikroelementų, vandens, tad skirkite jiems daugiau dėmesio.

Fotolia nuotr./Ciklamenas
Fotolia nuotr./Ciklamenas

Astrologai tikina, kad apskritai sodinti ir persodinti geriausia praėjus kelioms dienoms po jaunaties iki pat pilnaties, išskyrus dieną prieš ją. Tiesa, verta nepamiršti, kad yra ir draudžiamų sodinti dienų, kai nepatariama atlikti įvairių sodo, daržo ir persodinimo darbų: tai jau anksčiau minėtas jaunaties laikas ir kai Mėnulis būna Vandenio, Dvynių, Liūto ženkluose. Taip pat geriausiai nieko nesodinti ir nepersodinti tris dienas prieš Mėnulio užtemimą ir po jo.

Per pilnatį ypač gerai retinti augalus, kovoti su kenkėjais, purenti augalų žemę, rauti piktžoles.

Per delčią itin pažeidžiamos tampa augalų šaknys. Todėl, laistydamos, purendamos žemę ir kitaip prižiūrėdamos savo augalėlius, nepersistenkite!

Augalus po persodinimo laistyti patariama praėjus kelioms dienoms (2–3), taip atsižvelgiant į esamas sąlygas. Idealus laikas laistyti, kai Mėnulis yra Vėžio, Skorpiono, Žuvų ženkluose. Kai Dvynių, Svarstyklių ir Vandenio – su vandeniu geriau nepersistengti.

Na, o šiais metais numatomos tokios palankiausios dienos: kovo 26, 27, 28, balandžio 4, 5, 8, 9, 12, 13, 24, 25, 26, 27, gegužės 1, 2, 3, 4, 5, 9,10,14,15, 30, 31.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?
Reklama
Į Lietuvą atvyksta Pasaulio moksleivių robotikos olimpiadai besiruošianti ukrainiečių komanda
Reklama
Modernūs lietaus nuvedimo sistemų sprendimai
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais