Dabar populiaru
Publikuota: 2012 spalio 22d. 22:21

Fotografijos pradžiamokslis. Profesionalių fotografų patarimai

Fotografavimas
Fotolia nuotr. / Fotografavimas

Žinia, kartais užfiksuoti įspūdingą kadrą pavyksta ir visai netyčia, neturint nė elementariausių žinių apie fotografijos meną. Visgi kai šį bei tą išmanai, šansai „sugauti“ nuostabią akimirką gerokai padidėja. Taigi jūsų dėmesiui – išties naudingi ir aktualūs dviejų patyrusių fotografų patarimai.

„Sony“ kartu su Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyriumi ir žinomais šalies fotografais – Gintaru Česoniu ir Monika Požerskyte – įgyvendino projektą, skirtą pagausinti Lietuvos fotografijos entuziastų gretas ir pakeisti stereotipą, kad gerai fotografuoti gali tik profesionalas. Liepos ir rugpjūčio mėnesiais Vilniuje ir Kaune vyko nemokamos fotopamokos, kurias galėjo lankyti visi SONY NEX fotoaparatus įsigiję asmenys.

Fotografo Gintaro Česonio patarimai

Asmeninio archyvo nuotr./Gintaras Česonis
Asmeninio archyvo nuotr./Gintaras Česonis

1. Turėsite daug gražesnių nuotraukų, jei žmonės, už kurių matysis įdomūs architektūriniai paminklai, bus arčiau jūsų. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: žmogus arti fotografuojamo objekto ir žmogus arti fotografo.

2. Kadruodami pasistenkite „nenupjauti“ žmogaus galūnių per sąnarius. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: kadras žmogaus su „nupjovimu“ per kelius ir kadras su „nupjovimu“ maždaug per juosmenį.

3. Neskubėkite iškart visa jėga spausti fotografavimo mygtuko, iš pradžių nuspauskite jį švelniai – fotoaparatas sufokusuos vaizdą ir taip bus daugiau tikimybės, kad kadras bus ryškus. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: nesufokusuotas kadras ir sufokusuotas kadras.

4. Fotografuodami pasistenkite parodyti objekto erdviškumą jį tiesiog pasukdami. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: telefonas, fotografuojamas iš viršaus ir telefonas, fotografuojamas šiek tiek iš šono.

5. Fotografuodami žmones saulėtą dieną, stenkitės juos įamžinti taip, kad už jų nugaros nebūtų saulės. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: kadras su žmogumi, kai už jo saulė ir kadras, kai žmogus priešais saulę.

6. Fotografuodami žmones pasirinkite tokį fotografavimo tašką, kad kadro nesugadintų už žmonių esantys pašaliniai objektai. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: žmogus su už jo esančiais „ragais“ ir geras kadras.

7. Fotografuodami portretą verčiau rinkitės vertikalų kadrą. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: žmogus horizontaliame kadre ir žmogus vertikaliame kadre.

8. Dažniausiai verta fotografuoti didžiausia įmanoma raiška (rezoliucija) – nors nuotraukų į fotoaparatą tilps mažiau, išsaugosite daugiau detalių kiekviename kadre, o esant reikalui nesunkiai galėsite nuotraukas sumažinti. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: foto su maža rezoliucija (padidinta) ir foto didele rezoliucija.

9. Jei fotografuojate žmogų iš arti ir dar su blykste, pamėginkite ją uždengti porą kartų perlenkta servetėle – šviesa išsisklaidys, todėl veide bus mažiau akį rėžiančių šešėlių. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: žmogaus portretas su ryškiais šešėliais ir žmogaus portretas su išsklaidyta šviesa.

10. Norėdami įamžinti labai greitai judantį objektą, nutaikykite fotoaparatą į tą vietą, kur objektas žada netrukus atsirasti ir vaizdą sufokusuokite – taip sutaupysite brangaus laiko, kurį aparatas sugaištų fokusuodamas ir fotografuodamas. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: kadras be automobilio (nes, kol taikėtės, jis jau pravažiavo) ir kadras su automobiliu (tinkamai įamžintas).

11. Tamsiai apsirengusius žmones geriau fotografuoti šviesesniame fone. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: žmogus su tamsiu kostiumu juodame fone ir žmogus su tamsiu kostiumu šviesiame fone.

12. Fotografuodami žmogų, stenkitės vengti buitinių detalių kadre. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: žmogus apšiurusioje buitinėje aplinkoje ir žmogus vientisam fone.

13. Fotografuodami pakankamai nutolusius objektus, išjunkite blykstę – tolimo objekto apšviesti ji nepadės, o arti apšviesti objektai gali sugadinti kadrą. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: nutolęs objektas su žmonėmis šalia ir nutolęs objektas be blykstės.

14. Žmogaus portretas bus daug gražesnis, jei naudosite šoninį apšvietimą (pvz. pasodinsite žmogų šalia lango). Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: žmogus „su blykste į kaktą“ ir žmogus, apšviestas iš šono.

NEX fotopamokų lektorė Monika Požerskytė taip pat pateikia trumpą atmintinę pradedantiesiems fotografams, į ką atkreipti dėmesį fotografuojant:

Asmeninio archyvo nuotr./Monika Požerskytė
Asmeninio archyvo nuotr./Monika Požerskytė

1. Pirmas, nors ir atrodytų paprastas patarimas – tinkamas aparatūros paruošimas. Visuomet pasitikrinkite, ar fotoaparate įdėta atminties kortelė, ar įkrauta fotoaparato baterija. Fotografuojant taip pat svarbu stebėti ir rankos padėtis – pirštai, kaip ir fotoaparato dirželis, jokiu būdų neturi užstoti objektyvo. Atrodo, patarimas paprastas, bet tai išties neretai pasitaikančios pradedančiųjų fotografuoti klaidos.

2. Antras svarbus dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį fotografuojant – kompozicija. Dažnai fotografuojantysis taip susitelkia į pirmą planą, pvz., žaidžiantį vaiką, jog nepastebi kambario kampe stovinčios gėlės, kuri gali atrodyti kaip netyčia vaikui uždėti ragai, ar atidarytos virtuvės spintelės su ten stovinčia šiukšlių dėže. Tiesiog praktikuojantis reikia mokytis pastebėti visą kadrą, tuomet į nuotrauką niekada nepaklius nereikalingų objektų.

3. Prie kompozicijos klaidų galima priskirti ir teisingo rakurso pasirinkimą – svarbiausia ne tik pačiam nebijoti judėti, apeiti fotografuojamą objektą iš visų pusių, bet ir objektą pajudinti, perkelti į kitą vietą, bandyti fotografuoti tiek iš viršaus, tiek iš apačios. Jei tai vaikas – būtina atsigulus ant žemės nusileisti iki jo akių lygio, taip pavyks geriausias kadras. Žinoma, fotografuojant galima pasinaudoti ir fotoaparato privalumais – pvz., lanksčiu ekranu, kuris leis žemai esantį objektą nufotografuoti ir nenusileidus iki šio lygmens.

4. Kitas ne mažiau svarbus dalykas – apšvietimas. Mano patarimas labai paprastas: fotografuojant kambaryje visuomet geriausia suktis į langą ir nelįsti į kambario gilumą. Dar vienas labai padedantis triukas – įjungti visas patalpoje esančias šviesas ir stengtis nenaudoti blykstės. Apskritai bandykite namuose surasti kuo šviesesnę aplinką – net jei tai bus baltos grindys ar šviesus kilimas – tai suveiks kaip atšvaitas ir fotografuojamas objektas taps šviesesnis.

5. Fotografuojant atviroje erdvėje, svarbu pasirinkti ir tinkamą fotografavimo laiką – pati gražiausia šviesa fotografuojant lauke – ryte ir vakare. Dieną, kai saulė aukščiausiai, jei įmanoma, geriau to nedaryti. Jei vis dėlto prireikė fotografuoti per pietus – eikite į šešėlį arba atsistoję priešais saulę (tikrai taip!), bandykite įjungti blykstę.

6. Fotografijoje svarbios net mažiausios detalės, o kad jos būtų pastebimos, tiesiog reikia praktikuotis. Pvz., fotografuodami portretą, išbandykite priartinimo galimybes. Artinimas taip pat leidžia išblukinti antrą foną, todėl visas dėmesys bus sutelktas į žmogaus veidą.

7. Fotografuojant visada galima pasinaudoti ir fotoaparatų funkcijomis: naudoti įvairius kūrybinius filtrus ar nusistatyti šypsenos atpažinimo funkciją, kuri ypač praverčia fotografuojant mažuosius. Taip pat labai patogi – veido nustatymo funkcija. Ji leidžia parinkti ir užfiksuoja žmogaus veidą, ir darant kolektyvinę fotografiją, pvz., fotografuojant grupę, vaizdą sufokusuoti į pasirinktą žmogų.

TRUMPAI: nebijokite fotografuoti, būkite kantrūs, visada stenkitės pagauti natūraliausius momentus ir bandykite užfiksuoti tą patį svarbiausią „stop kadrą“, nepamirškite apšvietimo, nevenkite smulkių detalių, darykite daug nuotraukų ir kuo įvairesniu rakursu.

Tiesiog nepatingėkite išsitraukti fotoaparato, nes netikėčiausiai užfiksuoti kadrai yra patys tikriausi ir  nuostabiausi. Bandykite ir jums tikrai pavyks!

P. S. SONY NEX fotopamokos planuojamos ir rudenį. Plačiau apie jas skaitykite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

15min studijoje – kandidatas į Lietuvos prezidentus Valentinas Mazuronis

Aktualu

S.Skvernelis apie sunaikintą įrašą: teisė kalbėti neviešai bus ir toliau gerbiama

Aktualu

LKF byloje – išteisinamasis nuosprendis M.Balčiūnui ir kitiems kaltinamiesiems

Aktualu

Vėl į merus kandidatuosiantis R.Šimašius pristatė Vilniaus ambiciją – 12 idėjų

Vardai

Oficialiai patvirtinta: princas Harry ir Meghan Markle laukia šeimos pagausėjimo

Infografikas Verslas

Aistros dėl Aldonos gatvės daugiabučio: žmonės sukilo prieš socialinį namą kaimynystėje

Aktualu

V.Uspaskichas pasiuntė V.Bukauską į „tvarkiečių“ frakciją: „Mes pasiūlėm kelis punktus“

Gazas

Istorija: „Bugatti Veyron“ pasiekė 400 km/val. greitį Vokietijos greitkelyje

KT: kelias į Seimą negali būti grindžiamas rinkėjų papirkimu

Aktualu

Stambaus Vilniaus prekybos centro valymu susidomėjo FNTT:  kas nešvaru „Nordikoje“?

Sovietinių lėktuvų kapinynas Albanijoje bus paverstas NATO baze

24sek

NBA europiečių reitingas: Domantas Sabonis – ant slidžios ribos

Mokslas.IT

Surasti 1500 metų senumo vaiko palaikai: palaidotas kaip vampyras

Sportas

Drama Juodkalnijoje: prieš mačą su Lietuva komentatorių nuo mikrofono traukė policija

Aktualu

15min studijoje – sprendimą vėl kandidatuoti paskelbęs Vilniaus meras Remigijus Šimašius

Vardai

Su mylimuoju ant raudono kilimo pasirodžiusi Karolina Meschino: „Abu mėgstame juodą humorą“

Gyvenimas

Televizininkai: vaikai skęsta skaitmeninio „šlamštmaisčio“ liūne

Labai smagu būti įvertintam gimtojoje Mažojoje Lietuvoje!
Kultūra

Fridricho Bajoraičio literatūrinė premija – 15min žurnalistui Dovydui Pancerovui

Aktualu

V.Semeška atsisako mandato Druskininkuose: sako nenorintis kelti priešpriešos

Gyvenimas

Liūdni grožio injekcijų padariniai: kaip jų išvengti?

Naujienos

Aktualu

15min studijoje – kandidatas į Lietuvos prezidentus Valentinas Mazuronis

Aktualu

S.Skvernelis apie sunaikintą įrašą: teisė kalbėti neviešai bus ir toliau gerbiama

Aktualu

LKF byloje – išteisinamasis nuosprendis M.Balčiūnui ir kitiems kaltinamiesiems

Aktualu

Vėl į merus kandidatuosiantis R.Šimašius pristatė Vilniaus ambiciją – 12 idėjų

Vardai

Oficialiai patvirtinta: princas Harry ir Meghan Markle laukia šeimos pagausėjimo

Gazas

Istorija: „Bugatti Veyron“ pasiekė 400 km/val. greitį Vokietijos greitkelyje

Vardai

Richardas Jonaitis su žmona metams išvyksta į Okeaniją: „Kol nėra vaikučių, reikia išnaudoti galimybę“

Aktualu

V.Uspaskichas pasiuntė V.Bukauską į „tvarkiečių“ frakciją: „Mes pasiūlėm kelis punktus“

KT: kelias į Seimą negali būti grindžiamas rinkėjų papirkimu

Aktualu

Iš gaisro 9 aukštų daugiabutyje vilnietis išsigelbėjo perlipdamas į kaimyno balkoną

Sovietinių lėktuvų kapinynas Albanijoje bus paverstas NATO baze

Infografikas Verslas

Aistros dėl Aldonos gatvės daugiabučio: žmonės sukilo prieš socialinį namą kaimynystėje

24sek

NBA europiečių reitingas: Domantas Sabonis – ant slidžios ribos

Aktualu

Stambaus Vilniaus prekybos centro valymu susidomėjo FNTT:  kas nešvaru „Nordikoje“?

Mokslas.IT

Surasti 1500 metų senumo vaiko palaikai: palaidotas kaip vampyras

Aktualu

15min studijoje – sprendimą vėl kandidatuoti paskelbęs Vilniaus meras Remigijus Šimašius

Gyvenimas

Televizininkai: vaikai skęsta skaitmeninio „šlamštmaisčio“ liūne

Sportas

Matas Vareika: „Laukiu savo progos“

Vardai

Su mylimuoju ant raudono kilimo pasirodžiusi Karolina Meschino: „Abu mėgstame juodą humorą“

Mokslas.IT

„PlayStation 4“ kompiuterius gali nužudyti piktybinė žinutė

Daugiau vandens

Gera keliauti kartu

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Video

01:39
01:50
01:18

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką